Skocz do zawartości

propan versus propan-butan


Rekomendowane odpowiedzi

Truma zaleca stosowanie butli z czystym propanem, szczególnie poniżej zera, bo wiadomo, że na kiepskiej mieszance to i piec dziwnie huczy :ok:

słyszałem też, że o ile w butlach p-b zawsze częśc butanu zostaje niezużyta, to propan zużywa się właściwie w całości.

czy ktoś testował?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 32
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Nie testowałam, ale z tego co słyszałam propan ma większa kaloryczność i na dłużej starcza.

 

:) Propan ma mniejszą wartość opałową i ciepło spalania od butanu :ok:. Rozumiem, że za kaloryczność przyjmujemy wartość ciepła spalania.

 

Dla propanu ciepło spalania to 101,15 MJ/m^3, natomiast dl butanu 134,11 MJ/m^3

 

Propan ma jednak niższą temperaturę odparowania i dlatego zimą jest go więcej w LPG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój pierwszy post/sprawdzam się/Normalnie dostępna jest mieszanina propan-butan w proporcji fifty/fifty.Czysty propan zalecany jest do stosowania w temperaturach o i poniżej zera stp.celsjusza.czysty gaz butan w tych temperaturach nie ulega odparowaniu a więc nie zamienia się w fazę lotną/taką uzywamy w kempingach natomiast czysty propan odparowywuje w temperaturach minusowych nawet do minus 40stp.Co to daje praktycznie?Duża butla to teoretycznie 11kg/55 butan plus 5,5 propan.Załóżmy że na zewnątrz jest minus 2 stp.po np.trzech dniach gaśnie nam ogrzewanie nie działa kuchenka sprawdzamy butlę z gazem iczujemy że gaz "chlupocze "a po postawieniu na wadze mamy 5,5 kg/lus 11kg tara/.Nie mamy w tym wypadku popsutych odbiorników,wystarczy wymienić butlę na nowa lub poczekać aż temp.zewnętrna wzrośnie powyżej zera wtedy odparuje pozostałe 5,5 kg butanu i butla będzie pusta.Ta sytuacja nie wystąpi gdy butla będzie zawierać czysty propan .Gaz wypali się do ostatnir=ej kropli.Jest różnica w cenie ale per saldo jesienią i zimą wypada używać czystego propanu.Hej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj późno wróciłem i nie miałem już sił podzielić się z Wami newsem :)

Ale dziś ... :) Pełen power :)

 

No to do rzeczy bo sie pewnie niecierpliwicie ;) Część z Was ma racje, ale sprecyzuję to o wyjaśnienia nazwijmy je fachowymi z pierwszej ręki, czyli linni produkcyjnej a właściwie mieszalni gazu ... dla tego taki mądrala teraz jestem :)

 

Może w punktach:

 

1. zacznijmy od właściwości fizycznych obu cieczy i oto dowiadujemy się, że:

- propan ma temperaturę wrzenia ok. minus 42 st. C

- butan ma temperaturę wrzenia ok. minus 0,5 st. C,

czyli butan w - 0,5 st. C jest cieczą, która nie paruje,

czyli propan jest nieparującą cieczą dopiero w -42 st.C

czyli mając klasyczną pełną butlę naładowaną mieszanką propan-butan jesteśmy pewni, że przy temperaturze ujemnej z butli zostanie pobrany przez odbiornik to co wrze w niższej twmperaturze, czyli propan,

czyli butan zostanie nam w butli na cieplejsze czasy :]

 

2. "mieszacze" gazu mieszaja go w różnych proporcjach wynikających głównie z jego zawartości gazu w gazie, przeważnie w stosunku oscylującym 50/50 lub zimą 60% propanu / 40% butanu, zaś Ci pazerni (za których wstyd mi) 80% butanu na 20% propanu :) Jaka firma "robi" jakie stosunki ... mniejsza o to :)

 

3. używanie jako paliwa mieszanki propan-butan w ujemnych temperaturach jest możliwe, jednak jest to stosowane w dużych instalacjach przemysłowych z zastosowaniem tzw. parowników,

Informacje dodatkowe ... z życia wzięte :)

 

1. właśnie dla tego co wyżej nabazgrane, w przydomowych zbiornikach na gaz do kotłowni gazowych tankuje się tylko i wyłącznie propan, bo gdyby mieszankę, to wiemy, co by było zimą ... 50% stanu zbiornika a w domu zimno :ok:

 

2. jeśli mrozi/szroni nam butlę z mieszanką znaczy to, że:

- to jest najlepszy moment do schłodzenia piwa i wódy :) :)

- możemy być pewni, że jak płomień zgaśnie, w butli będziemy mieli sam butan

 

3. jeśli "na lewo" uda nam sie naładować na samochodowej stacji LPG gaz do butli, to będzie to propan, czyli ten, co dopiero w rosyjskich warynkach zamienia się w bezużyteczną ciecz.

 

 

To tyle, co mój RAM zakodował i wydaje mi się, że to wystarczy, by zrozumieć ... dla czego zimą tylko czysty propan :)

 

 

P.s.

Nie pytajcie dla czego wyżej występuje pojęcie "temperatura wrzenia" a nie parowanie, bo Wam teraz nie odpowiem, musiałbym się znowu zapytać :-]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.