Skocz do zawartości

Kompozytowe butle gazowe


eeik

Rekomendowane odpowiedzi

13 minut temu, Suzu4x4 napisał:

pisałeś coś o wyjeździe na narty na dłuższy weekend  ?

To dopiero wizja/marzenie :) 

14 minut temu, Suzu4x4 napisał:

jak zabraknie Ci  w nocy gazu przy żonie którą przekonujesz do ZIMOWYCH wyjazdów to nie będzie to nic fajnego

Nie no na zimę, jeżeli to wyjdzie, to obowiązkowo trzeba będzie zabierać standardową butlę z propanem ;)  

15 minut temu, Suzu4x4 napisał:

i nie piszę tego złośliwie tylko dzielę się swoimi doświadczeniami . :-]

Wiem o tym i jestem Ci/Wam dozgonnie wdzięczny :dzieki:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, jacek00 napisał:

Zeby to miało sens to butla musi mieć wielozawór. Wtedy na stałe podłączasz wlew i na stałe masz podłączony reduktor. W innym wypadku za każdym razem będziesz musiał coś przełączać, zamykać itp. 

Można zamontować taki zestaw wlew zrobić na dłuższym wężu i zamontować na stałe pod przyczepą i tankować prosto z dystrybutora na stacji. Jedyne co bym zostawił to zawór kulowy który widać na zdjęciu. Tak aby gaz trafiał prosto do butli.

Butle są jak naczynia połączone najpierw napełni się jedna, odbije zawór ten na 80 procent, później zacznie się napełniać druga.

 

W przypadku zastosowania tradycyjnego wlewu takiego jak w samochodach nie trzeba na czas tankowania zakręcać nic na butlach, bo jest w nich kulka która blokuje wypływ gazu pod odpięciu pistoletu.

 

  

4 godziny temu, danielpoz napisał:
5 godzin temu, filipert napisał:

A czy przypadkiem między spiętymi butlami nie będzie gaz się przelewał, wyrównując poziom?

 

Jeśli będą stały zaworami do dołu to owszem?

Butle LPG działają jak naczynia połączone stojące butle obok siebie wyrównają poziom gazu między sobą.

W samochodowych instalacja LPG wykorzystuje się trójnik jedno kierunkowy który gaz tylko wypuszcza tak aby zbiorniki nie wyrównywały ciśnienia między sobą. ( ale to tylko w teorii :D )

 

 

5 godzin temu, lbuster napisał:

Powiedźcie mi tylko, czy ten  Wąż LPG 8mm wysokociśnieniowy termoplastyczny nadaje się do karawaning'u (oczywiście bez używania w czasie jazdy).

 

Tak ten przewód się nada, jest to przewód stosowany przy montażu LPG w autach gazownicy potocznie mówią na niego FARO

 

Widzę że jesteś z Legionowa.

Na Żubowieckiej jest serwis MIGAZ podjedź do nich pewnie będą mieli taki przewód od ręki złączki pewnie też.

 

Jak coś z LPG to pytać, 6 lat przerabiałem auta na kuchenki gazowe na kółkach :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, lbuster napisał:

Patrząc na powyższy wykres, wiosną 2020 cena LPG to 1,7 a teraz 3,25, czyli prawie dwa razy droższy. Cena najtańszej butli, którą kiedykolwiek kupowałem to jakieś 40 PLN a ostatnio propan za jakieś 55, więc do 80 daleka droga. Tak, jak chyba Filipert pisał, przy LPG dochodzą różne podatki, akcyzy a w butli dochodzi jeszcze cena rozlania do butli, więc jednak te wzrosty/spadki cen według mnie mogą się różnić. 

W Krakowie Propan w stalowej butli aktualna cena to 75-80zł... (chyba jedna z najniższych w Krakowie), mimo że miesiąc temu była po 60...

W LPG mamy podatek drogowy...w butlach 11kg koszt przelewania = są to dość zbliżone kwoty...

2 godziny temu, Suzu4x4 napisał:
3 godziny temu, danielpoz napisał:

Oczywiście ja pisałem o używaniu w mroźne dni i często z wiejącym silnie wiatrem. 

Rekord to 11kg(mieszanka) butla wystarczyła na jedną dobę a temperatura na zewnątrz była około 5 w plusie! Problemem był skrajnie silny wiatr bo staliśmy na samym klifie. Myślę że czasami wiatr robi gorszą robotę niż mróz.

:yes:  mam te same spostrzeżenia ;)

Też się zgadzam...

 

kwestia kg:

W innym wątku było mówione że dla zaoszczędzenia 20-30kg warto wydać parę tyś...dla mnie jednak lepszym rozwiązaniem byłby duocontrol + 2x butle z klik-ON...szczególnie jeżdżąc po Polsce...Butla Propanowa potrafi ważyć nawet 15-18kg tara...a jak wymieniamy butlę, to na co możemy trafić?

 

co do tematu:

3 godziny temu, danielpoz napisał:

Ciśnienie w obu butlach będzie identyczne skoro są ze sobą połączone.

Czy odbiorniki będą równo pobierały gaz? Myślę że jeśli będzie identyczny skład jak i ta sama temperatura w butlach to będzie równy pobór.

Wydaje mi się że jeżeli połączymy pełną butlę z butlą do połowy pełnej - to proces odparowania będzie większy w pierwszej butli...aż do wyrównania poziomów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Ventyl napisał:

 

 

  

Butle LPG działają jak naczynia połączone stojące butle obok siebie wyrównają poziom gazu między sobą.

 

 

 

 

:D

Ciśnienie oczywiście się wyrówna ale poziom na pewno nie. No cudów nie ma ;)

 

Możesz sobie zrobić doświadczenie, mając takie butle w których widać poziom gazu plus taki łącznik :)  Stawiasz je obok siebie, łączysz i czekasz na cud ?

 

 

 

 

post-3219-0-64972500-1516137216.jpg

IMG_20211109_204402623.jpg

Edytowane przez danielpoz (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Misio napisał:

 

Wydaje mi się że jeżeli połączymy pełną butlę z butlą do połowy pełnej - to proces odparowania będzie większy w pierwszej butli...aż do wyrównania poziomów...

Co może wpływać na szybszy proces odparowania gazu w pełnej butli w porównaniu do tej np z połową ? Zakładając że w obu butlach jest identyczne ciśnienie, temperatura i ten sam skład gazu.

5 minut temu, Suzu4x4 napisał:

Daniel, ale to cud się nie wydarzy bez usunięcia fasolki z camperfita  :-]

 Czy fasolka będzie czy nie to i tak cud się nie wydarzy. ?

Edytowane przez danielpoz (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem dzisiaj w greengas Podkarpacie wziąłem jedna 10kg kompozytvodziwo koszt kaucji 195 zł plus 79 gaz. ? Coś mi się wydaje że pewno za niedługo wezmę drugą i będę miał 2 kompozyty.

Edytowane przez Klimator (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zastanawiam się nad Dom Light ale nawet tego u mnie nie ma. Nie chce mi się zamawiać, dopytywać, czekać. Prawdopodobnie kupię jakiś zbiornik do samodzielnego tankowania - albo GasBank albo butlę RV.

Masakra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem dzisiaj w greengas Podkarpacie wziąłem jedna 10kg kompozytvodziwo koszt kaucji 195 zł plus 79 gaz.  Coś mi się wydaje że pewno za niedługo wezmę drugą i będę miał 2 kompozyty.
Fajna cena ja za stalówkę płaciłem na Śląsku na Orlenie 130 kaucja i 80 coś za gaz :/ jakiś miesiąc temu

Wysłane z mojego Redmi Note 7 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.