Skocz do zawartości

Kompozytowe butle gazowe


eeik

Rekomendowane odpowiedzi

16 minut temu, Suzu4x4 napisał:

można odpiąć wtedy jedną z butli i jechać uzupełnić na stację bez konieczności ruszania przyczepy

chyba, że u użytkownika jest już daleko zaawansowany postęp ewolucji 

image.png.dce5469ca5b8233f6d9cd673c8edd93b.png

? 

przepraszam za OT, ale nie mogłem się powstrzymać od uszczypliwości ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, jacek00 napisał:

Zeby to miało sens to butla musi mieć wielozawór. Wtedy na stałe podłączasz wlew i na stałe masz podłączony reduktor. W innym wypadku za każdym razem będziesz musiał coś przełączać, zamykać itp.

No tak, tylko w GAsBank'u butla kompozytowa 11kg z wielozaworem kosztuje 1500, czyli na dwóch butlach mam 2 tyś w plecy. Za tą kasę jestem w stanie podczas tankowania zamknąć zawór do reduktora (zresztą i tak zawsze jeżdżę z zamkniętym gazem, więc i tak muszę otworzyć bakistę, by odkręcić zawory butli ;))

3 minuty temu, Suzu4x4 napisał:

takie stałe połączenie obu butli  będzie miało tą wadę  że jak się skończy gaz to w obu butlach jednocześnie.

Mogę odkręcić tylko jedną butlę i jak się skończy zakręcić pierwszą a odkręcić drugą. Teraz tak robię, tylko dodatkowo muszę odkręcić wąż z pierwszej i przykręcić do drugiej.

Poza tym, tak jak napisałeś, mogę korzystać z obydwu na raz, czyli mam dwa razy większą pojemność, czyli spokojnie 5-7 dób ogrzewania wnętrza (bez wstawania w nocy na przełączanie butli) a po tych kilku dniach podjeżdżam na stację i dotankowuję dwie butle. Prawie zawsze w jednym miejscu stoję nie dłużej niż 3-4 doby.

Można też przy butlach zastosować dodatkowe zawory, by w czasie działania móc odłączyć jedną butlę i pojechać ją doładować.

7 minut temu, Suzu4x4 napisał:

dla mnie powyższy system jest trochę bez sensu bo nie ma zaworów zabezpieczających (odcinających dopływ gazu przy uderzeniu) na czas jazdy .

Wiec na czas jazdy musisz zakręcać obie butle, czyli do tankowania musisz otworzyć bakistę i odkręcić oba zawory po czym zamknąć po zatankowaniu.

Do tej pory tak miałem ;)  O Duocontrol myślałem tylko i wyłącznie po to, by w nocy przełączył mi butlę z jednej na drugą, bym nie musiał wstawać z łóżka :sciana: A tutaj jak podłączę dwie butle na raz, to już mogę zapomnieć o nocnym przełączaniu :ok:

19 minut temu, Suzu4x4 napisał:

W takiej sytuacji wlew zewnętrzny jest bez sensu moim zdaniem.

Ma to o tyle sens, że lepiej to wygląda na stacji przy napełnianiu (legalność) oraz nie muszę nic odłączać od butli i podłączać, tylko otwieram bakistę i zawory i już mogę podłączać pistolet do "wlewu".

3 minuty temu, filipert napisał:

chyba, że u użytkownika jest już daleko zaawansowany postęp ewolucji 

:lol:

Właśnie dzięki temu dowcipowi dopowiem, że ja właśnie z przyczepą bardziej jeżdżę jak kamperem, więc częste przemieszczanie spokojnie daje mi możliwość doładowania na stacji obydwu butli na raz w przyczepie. Oczywiście mogę też podjechać tylko samochodem z jedną butlą i ją dotankować ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, filipert napisał:

chyba, że u użytkownika jest już daleko zaawansowany postęp ewolucji 

image.png.dce5469ca5b8233f6d9cd673c8edd93b.png

?

przepraszam za OT, ale nie mogłem się powstrzymać od uszczypliwości ;)

ja  przeszedłem z ogrzewania gazowego na diesla i cała upierdliwość związana pilnowaniem i  wymianą butli mnie już mnie nie rusza

do lodówki i kuchenki butla wystarcza na kilka wyjazdów, więc teraz gaz tankuje okazjonalnie ;)

 

6 minut temu, lbuster napisał:

No tak, tylko w GAsBank'u butla kompozytowa 11kg z wielozaworem kosztuje 1500, czyli na dwóch butlach mam 2 tyś w plecy. Za tą kasę jestem w stanie podczas tankowania zamknąć zawór do reduktora (zresztą i tak zawsze jeżdżę z zamkniętym gazem, więc i tak muszę otworzyć bakistę, by odkręcić zawory butli ;))

Mogę odkręcić tylko jedną butlę i jak się skończy zakręcić pierwszą a odkręcić drugą. Teraz tak robię, tylko dodatkowo muszę odkręcić wąż z pierwszej i przykręcić do drugiej.

Poza tym, tak jak napisałeś, mogę korzystać z obydwu na raz, czyli mam dwa razy większą pojemność, czyli spokojnie 5-7 dób ogrzewania wnętrza (bez wstawania w nocy na przełączanie butli) a po tych kilku dniach podjeżdżam na stację i dotankowuję dwie butle. Prawie zawsze w jednym miejscu stoję nie dłużej niż 3-4 doby.

Można też przy butlach zastosować dodatkowe zawory, by w czasie działania móc odłączyć jedną butlę i pojechać ją doładować.

Do tej pory tak miałem ;)  O Duocontrol myślałem tylko i wyłącznie po to, by w nocy przełączył mi butlę z jednej na drugą, bym nie musiał wstawać z łóżka :sciana: A tutaj jak podłączę dwie butle na raz, to już mogę zapomnieć o nocnym przełączaniu :ok:

Ma to o tyle sens, że lepiej to wygląda na stacji przy napełnianiu (legalność) oraz nie muszę nic odłączać od butli i podłączać, tylko otwieram bakistę i zawory i już mogę podłączać pistolet do "wlewu".

oczywiście każdy robi jak mu wygodnie i w poprzedniej odpowiedzi napisałem :

Cytat

nie wiem jak zamierzasz korzystać

bo nie wiedziałem  czy w zimie będziesz chciał stać tydzień  z budą w jednym miejscu czy będziesz się przemieszczał co kilka dni.

jak lubisz wstawać w zimie w środku nocy i przełączać butlę to SUPER,  ja nie lubię i dlatego jak grzałem się gazem to założyłem duocontrola :-]

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, lbuster napisał:

Poza tym, tak jak napisałeś, mogę korzystać z obydwu na raz, czyli mam dwa razy większą pojemność, czyli spokojnie 5-7 dób ogrzewania wnętrza (bez wstawania w nocy na przełączanie butli) a po tych kilku dniach podjeżdżam na stację i dotankowuję dwie butle. Prawie zawsze w jednym miejscu stoję nie dłużej niż 3-4 doby.

To jak już tak idziesz z myśleniem, to zamontuj zbiornik. Będzie taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Suzu4x4 napisał:

bo nie wiedziałem  czy w zimie będziesz chciał stać tydzień  z budą w jednym miejscu czy będziesz się przemieszczał co kilka dni.

No właśnie ja bardzo mało jeżdżę w zimie (co najwyżej późna jesień czy wczesna wiosna), bo żony jeszcze nie przekonałem :( Właśnie największą wadą tego rozwiązania to rezygnacja z długich zimowych wyjazdów. Oczywiście zawsze w takim wypadku mogę podłączyć standardową butlę stalową z propanem ;) 

53 minuty temu, Suzu4x4 napisał:

jak lubisz wstawać w zimie w środku nocy i przełączać butlę to SUPER,  ja nie lubię i dlatego jak grzałem się gazem to założyłem duocontrola :-]

No mi także się nie uśmiecha wstawanie nocne, dlatego jak podłączę dwie butle na raz to powinienem tego uniknąć. A zamiast duocontrola za tysiaka mam dwie dość lekkie butle do tankowania LPG. Tak więc bardzo rozważam ten system.

44 minuty temu, filipert napisał:

To jak już tak idziesz z myśleniem, to zamontuj zbiornik. Będzie taniej.

Wiesz, taki zbiornik gdzieś trzeba zamontować a nie chciałbym się pozbyć miejsca na standardową butlę z propanem. Jednak nadal się łudzę, że gdzieś wyciągnę żonę w zimie. A jak nie, to może z braciakiem na narty wyskoczę na dłuższy weekend. Samochód 4x4 już będę miał, więc mniejsza obawa o trakcję :) 

Powiedźcie mi tylko, czy ten  Wąż LPG 8mm wysokociśnieniowy termoplastyczny nadaje się do karawaning'u (oczywiście bez używania w czasie jazdy).

Oczywiście wiem, że to rozwiązanie nie jest idealne, jednak za 1200 PLN mam prawie wszystko, co potrzebuję. Przy kompozytach i duocontrolu mi strzeli ze 3 tysie :mlot: a i tak nie planuję jeździć na gazie. Lodówka mi akceptowalnie działa na 12V. Tracę ogrzewanie w zimnym okresie w czasie przejazdów i muszę mieć w zapasie zwykłą stalówkę z propanem na zimowe wypady. Plusem to brak konieczności odłączania w instalacji czegokolwiek, nie muszę w nocy wstawać na przełączanie butli. Fakt, brakuje jeszcze wskaźnika, jednak i tak w tym samym czasie (lub później) muszę jechać zatankować gaz co w duocontrol'u.

I jeszcze taka myśl mnie naszła: Mając dwie butle pełne, używam tylko jednej. Na noc podłączam dwie, bym nie musiał wstawać w nocy. Rano ponownie przełączam na jedną i tak w kółko, aż pierwsza się nie wyczerpie. Wtedy za dnia na spokojnie przełączam się na drugą a pierwszą pustą mogę zawieźć do napełnienia. Czyli jak chcę być w jednym miejscu dłużej, to muszę przyjąć ten system a jak stoję w jednym miejscu do 5-7 dni to używam dwóch na raz i niczym się nie martwię. Oczywiście to dotyczy okresów, gdy systematycznie ogrzewamy przyczepę, w sezonie ciepłym te dwie butle starczą mi na cały sezon letni na lodówkę i gotowanie ;) No jeszcze dojdzie woda na gaz, ale to inny temat i to podobno tak dużo gazu nie zużywa ;) 

Edytowane przez lbuster (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, lbuster napisał:

Mając dwie butle pełne, używam tylko jednej. Na noc podłączam dwie, bym nie musiał wstawać w nocy. Rano ponownie przełączam na jedną i tak w kółko, aż pierwsza się nie wyczerpie. Wtedy za dnia na spokojnie przełączam się na drugą a pierwszą pustą mogę zawieźć do napełnienia. Czyli jak chcę być w jednym miejscu dłużej, to muszę przyjąć ten system a jak stoję w jednym miejscu do 5-7 dni to używam dwóch na raz i niczym się nie martwię. Oczywiście to dotyczy okresów, gdy systematycznie ogrzewamy przyczepę, w sezonie ciepłym te dwie butle starczą mi na cały sezon letni na lodówkę i gotowanie ;) No jeszcze dojdzie woda na gaz, ale to inny temat i to podobno to tak dużo gazu nie zużywa ;) 

A ten system ma jakiś zawór zwrotny przy butlach? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, filipert napisał:

A ten system ma jakiś zawór zwrotny przy butlach? 

Zawór zwrotny z tego co wiem jest tylko przy "wlewie" LPG.

PS. I jeszcze jeden temat. Historycznie patrząc, cena LPG zawsze spadała na wiosnę i lato, więc aktualna cena przekraczająca 3 PLN może jeszcze spaść i wtedy może być nawet taniej, niż wymiana butli:

image.thumb.png.3f14cfc62215b75dd67e2b00b7bb1224.png

Źródło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, lbuster napisał:

Samochód 4x4 już będę miał,

na zimę 2021/2022 ??

optymista :-]

24 minuty temu, lbuster napisał:

jeszcze taka myśl mnie naszła: Mając dwie butle pełne, używam tylko jednej. Na noc podłączam dwie, bym nie musiał wstawać w nocy. Rano ponownie przełączam na jedną i tak w kółko, aż pierwsza się nie wyczerpie. Wtedy za dnia na spokojnie przełączam się na drugą a pierwszą pustą mogę zawieźć do napełnienia. Czyli jak chcę być w jednym miejscu dłużej, to muszę przyjąć ten system a jak stoję w jednym miejscu do 5-7 dni to używam dwóch na raz i niczym się nie martwię. Oczywiście to dotyczy okresów, gdy systematycznie ogrzewamy przyczepę, w sezonie ciepłym te dwie butle starczą mi na cały sezon letni na lodówkę i gotowanie ;) No jeszcze dojdzie woda na gaz, ale to inny temat i to podobno tak dużo gazu nie zużywa ;) 

jak dla mnie za dużo kombinacji ,  równie dobrze możesz nie robić żadnego systemu  kupić same butle z możliwością napełniania i zamieniać przykładowo jak zużyjesz 2/3 pierwszej żeby mieć bezpieczny zapas.

z tym 5-7 dni w jednym miejscu na dwóch butlach LPG to niebyłym takie pewny,  mi raz pełna 11 czystego propanu  poszła w półtorej doby.

wystarczy parę stopni na - i mocny wiatr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, filipert napisał:

A czy przypadkiem między spiętymi butlami nie będzie gaz się przelewał, wyrównując poziom?

 

Jeśli będą stały zaworami do dołu to owszem?

2 minuty temu, Suzu4x4 napisał:

 

z tym 5-7 dni w jednym miejscu na dwóch butlach LPG to niebyłym takie pewny,  mi raz pełna 11 czystego propanu  poszła w półtorej doby.

wystarczy parę stopni na - i mocny wiatr

Na weekend 2 butlę wystarczą ? Na 3 dzień to może już brakować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, danielpoz napisał:

Jak spada cena gazu LPG to i cena gazu w butli spada skoro to ten sam gaz?

Patrząc na powyższy wykres, wiosną 2020 cena LPG to 1,7 a teraz 3,25, czyli prawie dwa razy droższy. Cena najtańszej butli, którą kiedykolwiek kupowałem to jakieś 40 PLN a ostatnio propan za jakieś 55, więc do 80 daleka droga. Tak, jak chyba Filipert pisał, przy LPG dochodzą różne podatki, akcyzy a w butli dochodzi jeszcze cena rozlania do butli, więc jednak te wzrosty/spadki cen według mnie mogą się różnić. 

42 minuty temu, filipert napisał:

A czy przypadkiem między spiętymi butlami nie będzie gaz się przelewał, wyrównując poziom?

 

32 minuty temu, danielpoz napisał:

Jeśli będą stały zaworami do dołu to owszem?

Też się nad tym zastanawiałem. Czyli według Ciebie Daniel, jak będą stały zaworem do góry to już się nie powinno przelewać?

Zastanawiam mnie też to, że jak odbiorniki będą pobierały gaz, to czy równo z obydwu butli czy jednak więcej z pełniejszej butli :hmm:

Bo wydawało mi się, że jednak pełniejsza butla będzie miała trochę wyższe ciśnienie i niezależnie od ustawienia wcześniej czy później poziomy butli się wyrównają. Z drugiej strony, zapalniczki napełnia się do góry nogami, to by wskazywało tą teorię Daniela, jednak być może w normalnej pozycji po długim czasie także w stanie lotnym gaz się przemieści :niewiem:

1 godzinę temu, Suzu4x4 napisał:

na zimę 2021/2022 ??

optymista :-]

Nie denerwuj mnie :boks:

1 godzinę temu, Suzu4x4 napisał:

jak dla mnie za dużo kombinacji

Na pewno więcej, ale i tak lepiej, niż z pojedynczym przewodem a wywalać tyle kasy na duocontrol? A jego tez chyba trzeba wymienić po 5/10 latach?

1 godzinę temu, Suzu4x4 napisał:

równie dobrze możesz nie robić żadnego systemu  kupić same butle z możliwością napełniania i zamieniać przykładowo jak zużyjesz 2/3 pierwszej żeby mieć bezpieczny zapas.

Tylko wtedy znowu z kluczem będę musiał przełączać butle i tankować w bakiście. Dodatkowo wtedy nie wykorzystam całej objętości gazu, czyli będzie krócej. Wydaje mi się, że taki system ma swoje zalety - przynajmniej dla mnie.

1 godzinę temu, Suzu4x4 napisał:

z tym 5-7 dni w jednym miejscu na dwóch butlach LPG to niebyłym takie pewny,  mi raz pełna 11 czystego propanu  poszła w półtorej doby.

wystarczy parę stopni na - i mocny wiatr

 

1 godzinę temu, danielpoz napisał:

Na weekend 2 butlę wystarczą ? Na 3 dzień to może już brakować ?

Wiem, że Wy jeździcie w środku zimy, jednak u mnie to tylko kilka razy pokazał się mróz i raz śnieg, więc w moim przypadku na deczko dłużej wystarczy gazu na późnojesienne i wczesnowiosenne wojaże ;) Jutro wyjeżdżam na prawdopodobnie ostatni wyjazd i cepka zapadnie w sen zimowy :( 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, lbuster napisał:

Patrząc na powyższy wykres, wiosną 2020 cena LPG to 1,7 a teraz 3,25, czyli prawie dwa razy droższy. Cena najtańszej butli, którą kiedykolwiek kupowałem to jakieś 40 PLN a ostatnio propan za jakieś 55, więc do 80 daleka droga. Tak, jak chyba Filipert pisał, przy LPG dochodzą różne podatki, akcyzy a w butli dochodzi jeszcze cena rozlania do butli, więc jednak te wzrosty/spadki cen według mnie mogą się różnić. 

 

 

 

Tankowanie butli z dystrybutora w 80% przypadków wychodziło kiedyś taniej niż jej wymiana. To logiczne.  Gdy gaz był po np 1.8zl to butlę można było wymienić za 35-40zł. 

Propan rok temu wymieniałem po 75zł (BP) a cena LPG była zupełnie inna.

 

W każdym razie jest duża korelacja ceny wymiany butli z ceną LPG na stacji paliw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, lbuster napisał:

 

 

Wiem, że Wy jeździcie w środku zimy, jednak u mnie to tylko kilka razy pokazał się mróz i raz śnieg, więc w moim przypadku na deczko dłużej wystarczy gazu na późnojesienne i wczesnowiosenne wojaże ;) Jutro wyjeżdżam na prawdopodobnie ostatni wyjazd i cepka zapadnie w sen zimowy :( 

 

Oczywiście ja pisałem o używaniu w mroźne dni i często z wiejącym silnie wiatrem. 

Rekord to 11kg(mieszanka) butla wystarczyła na jedną dobę a temperatura na zewnątrz była około 5 w plusie! Problemem był skrajnie silny wiatr bo staliśmy na samym klifie. Myślę że czasami wiatr robi gorszą robotę niż mróz.

47 minut temu, lbuster napisał:

 

 

Też się nad tym zastanawiałem. Czyli według Ciebie Daniel, jak będą stały zaworem do góry to już się nie powinno przelewać?

Zastanawiam mnie też to, że jak odbiorniki będą pobierały gaz, to czy równo z obydwu butli czy jednak więcej z pełniejszej butli :hmm:

Bo wydawało mi się, że jednak pełniejsza butla będzie miała trochę wyższe ciśnienie i niezależnie od ustawienia wcześniej czy później poziomy butli się wyrównają. Z drugiej strony, zapalniczki napełnia się do góry nogami, to by wskazywało tą teorię Daniela, jednak być może w normalnej pozycji po długim czasie także w stanie lotnym gaz się przemieści :niewiem:

 

 

Gaz się sam nie przeleje jeśli zawory będą na górze. Koniec kropka?

 

Ciśnienie w obu butlach będzie identyczne skoro są ze sobą połączone.

Czy odbiorniki będą równo pobierały gaz? Myślę że jeśli będzie identyczny skład jak i ta sama temperatura w butlach to będzie równy pobór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, danielpoz napisał:

 Problemem był skrajnie silny wiatr bo staliśmy na samym klifie. Myślę że czasami wiatr robi gorszą robotę niż mróz.

:yes:  mam te same spostrzeżenia ;)

53 minuty temu, lbuster napisał:

Wiem, że Wy jeździcie w środku zimy, jednak u mnie to tylko kilka razy pokazał się mróz i raz śnieg, więc w moim przypadku na deczko dłużej wystarczy gazu na późnojesienne i wczesnowiosenne wojaże ;) Jutro wyjeżdżam na prawdopodobnie ostatni wyjazd i cepka zapadnie w sen zimowy :( 

 

pisałeś coś o wyjeździe na narty na dłuższy weekend  ?

3 godziny temu, lbuster napisał:

może z braciakiem na narty wyskoczę na dłuższy weekend.

stojąc na parkingu pod stokiem przy -10  jak będzie wiało to obawiam się  że dwa gasbanki z LPG nie wystarczą nawet na krótszy weekend ;)

jak zabraknie Ci  w nocy gazu przy żonie którą przekonujesz do ZIMOWYCH wyjazdów to nie będzie to nic fajnego 

i nie piszę tego złośliwie tylko dzielę się swoimi doświadczeniami . :-]

jak zaczynałem swoją przygodę z pierwszą przyczepą to też żona nie chciała słyszeć o zimowych wyjazdach a butla 11kg starczała nam na cały sezon  :palacz:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.