Skocz do zawartości

Kompozytowe butle gazowe


eeik

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...

Na stronach producenta ta butla jest tańsza.
Można ja napełnić z dystrybutora lpg.
Sam sie zastanawiam ale wg mnie ma sens tylko w razie dłuższych wyjazdów gdy nie ma jak wymienić 2x butli 11kg bo tyle wożę ze soba na długie wyjazdy. Lpg jest droższy niż gaz w 11kg butlach, sama butla ponad 600zl u producenta, wiec trzeba to przekalkulowac czy ma sens.

Wysłane z V30

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Misio napisał:

małe sprostowanie - LPG powinno być droższe ale chyba nie jest...w porównaniu do gazu z butli 11kg

Powinno być droższe o akcyzę paliwową dla aut.

11 kg = około 22 litrów LPG = 44 zł

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, coolphonek napisał:

Jak widzicie taki temat?:
https://www.igaz.pl/index.php?d=produkt&id=1251&zapytanie=1#opis-tab
droga, ale chyba najmniej kombinowania?

Droga to mało powiedziane. 

Pomysł mi się podoba ale ja zużywam kilka kg rocznie więc nie widzę sensu. 

Wątek o kompozytach ale chyba nie zaszkodzi zapodać alternatywy. Co sądzicie o takim rozwiązaniu? 

IMG_20190922_125447.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko, temat fajny, butle lekkie alu, jak ktoś jeździ zimą, albo dużo gotuje to mogą mu się przydać :D.
Ja w tym roku wymieniałem butlę 4  z czego 4 raz parę dni temu na upartego pewnie wystarczyło by 3 razy na sezon od Marca do Listopada i to czasem wymieniałem już na siłę bo myślałem że może zabraknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Misio napisał:

Teoretycznie można ją napełniać z dystrybutora...

Teoretycznie. W praktyce jest to zabronione. Napełnianie butli tylko w rozlewniach gazu płynnego (§ 15 rozporządzenie Ministra Gospodarki w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy magazynowaniu, napełnianiu  i rozprowadzaniu gazów płynnych, Dz. U. z dnia 17 września 1999 r., poz. 846, w brzmieniu obowiązującym po zmianie od 31.03.2004 r.). Nawet takiej butli.

Idea zacna, natomiast w praktyce na każdej stacji autogazu mogą odmówić - i są na prawie - napełnienia, albo pognać posiadacza takiej butli spod dystrybutora gdzie pieprz rośnie. Że są takie miejsca - to fakt, można, ale nie wolno, do tego jest ich coraz mniej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Voku napisał:

Spoko, temat fajny, butle lekkie alu, jak ktoś jeździ zimą, albo dużo gotuje to mogą mu się przydać :D

Za cenę tej butli będziesz miał ze 100kg propanu a propanu do niej na stacji nie nalejesz. Wiec na zimę to nie bardzo. Moim zdaniem taka butla ma sens być może jak masz domek letniskowy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak butla pusta to wchodzi 19 litrów gazu. Jak ktoś uparty to do zwykłej 11 można kupić przejściówkę do tankowania lpg z dystrybutora. Co do legalności takich rozwiązań wyżej już napisano. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą legalnością to w Polsce. Nie wolno (czasem można).

Ale ten sam producent, który ma te cudeńka z amelinium, ma w swojej ofercie butle Travel Mate, z zaworem do napełniania działającym na tej samej zasadzie. Jak widać, za granicą przynajmniej gdzieniegdzie, wolno. Może na wyjazdy zagramaniczne te butle z zaworem do tankowania LPG byłyby jakimś rozwiązaniem. Ponad 11 kg w to wchodzi, i waży raptem 6,6 kg. Na wojaże za granicą, jeśli by się dowiedzieć, gdzie wolno napełnić na stacji, wydatek może być warty grzechu (niektórzy i tak przelewają...).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.