Skocz do zawartości

Kompozytowe butle gazowe


eeik

Rekomendowane odpowiedzi

https://www.gaspol.pl/biuro-prasowe/newsy/nowa-lekka-butla-8kg-propan

Miały być od 1.04. w obi, na chwilę obecną na stronie obi ani śladu, po amerigasie na stronie obi zresztą też. Martwi mnie trochę wyjście amerigasu z obi, bo miałem po drodze z wymianą, mam nadzieję że zostaną na stacjach (Shell, Łukoil, BP, tyle że na tej ostatniej to się ceni wymiana).

Z lekkiej stali... Mikrobalonów może w hucie dodali :)

Fakt faktem, bardziej kompaktowo wyglądają jeśli chodzi o wysokość (ale chyba bardziej optycznie, bo wysokosć 480 (gaspol) vs 507 mm (nano). Fajny kołnierz, można ładnie nawinąć na niego węże od grilla na czas transportu (na nano nijak nie idzie)

Masa 1,3 kg mniejsza od nano. Do cięcia wagi jeszcze lepsze - 5,3 vs 6,6 kg wagi pustej butli, czyli na 2 szt. już 2,6 kg różnicy przy tej samej ilości gazu. Porównując ze stalówkami i innymi lekkimi (zielonych BP nie liczę, bo poza 1 przypadkiem w Krakowie, opisanym wcześniej, raczej nie są dostępne):

stal przeciętnie ok. 11 kg butla i 11 kg gazu = 22 kg (cirka 2 kg/1kg gazu)

6,6 kg nano + 8 kg = 14,6 kg (14,6/8 = 1,825 kg/1kg gazu)

6,8 kg domlight + 10 kg gazu = 16,8 kg (1,68 kg/1kg gazu)

5,3 kg gaspol + 8 kg = 13,3 kg (1,6625 kg/1kg gazu)

Jak komuś potrzebne jest więcej gazu, to nawet 3 takie ważą mniej niż 2 klasyczne stalowe (39,9 vs 44 kg), i jest 2 kg więcej gazu. W porównaniu z 3 nano, prawie 4 kg "in plus". Tu dorównuje im tylko domlight, ale te 8-ki jakieś takie poręczniejsze są (imho).

Przy tej masie pustej butli, te z gaspolu deklasują 5-ki w stali, które puste ważą cirka 6,8 kg. Taka butla z gaspolu pełna 13,3 z 8 kg gazu. a 5-ka stalowa 11,8 kg. 1,5 kg różnicy a 3 kg (60%) więcej gazu (kwestia gabarytu). Przy nano nie było to już tak "spektakularne", 3 kg do ~3 kg różnicy w wadze (2,8 dokładnie). 

Ciekawe jaka cena i jak będzie z dostępnością poza obi. 

Jak będą dostępne za kaucją, wypożyczę i wypróbuję w tym roku, jako 3-cia zapasowa, i tak miałem tak zrobić z nano  :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem poinformować ,że dzisiaj wymieniałem butlę stalową na kompozytową licht (dawna BP. zielona przeźroczysta)  .Firma  Gringaz  Przemyśl . Ceny:

1.wymiana stalowej 11 na kompozyt 95 zł kaucja napełnienie 60 czysty propan

2. bez butli kaucja 195 zł 

3.Posiadają 5kg kaucja 145 zł  

4.Przy zdaniu butli 11 stalowej kaucja 45 zł

Wymiana bez problemów  na stacjach (wyznaczone) w Podkarpackim. Mają również być na wybrzeżu.

Po oddaniu zwrot kaucji oraz butli stalowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.03.2019 o 08:47, Voku napisał:

Wymieniłem właśnie u nich butle, lekka jakby była pusta. 

 

IMG_20190321_074450.jpg

Mam i ja :D

tamtamA jaka butla na wymianę? czy trzeba kupić tą małą pierwszy raz?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... czyli pojawia się "światełko w tunelu" :) Jest nadzieja, że może zaczną się te butle pojawiać w końcu w całej Polsce. Jakby nie patrzeć, z rynku wycofano ogromną ilość "BP" i coś z nimi przecież trzeba było zrobić - raczej nie utylizować. Najlepiej legalizować i powtórnie wprowadzić w obieg. To chyba tylko kwestia odpowiednich porozumień i ustaleń, bo jakby nie patrzeć, butla była firmową własnością BPAmoco :hmm:

Może "dobre" powróci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, nie wiem czy już było ale na telefonie ciężko się szuka a jestem na wyjeździe, czy można doładowywać butle dom light? Czy np w Austrii mi gdzieś doładują? Pogoda obecnie nie napawa optymizmem, piecyk chodzi na okrągło i boję się że skończy mi się gaz...

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak trzeba będzie wymienic nie ma problemu, jest opcja zrobienia tego gdzieś w okolicach Salzburga / Fuschl am see / Sankt Gilen?

Próbowałem znaleźć coś na stronie AmeriGas ale bez powodzenia...

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.