Skocz do zawartości

Kompozytowe butle gazowe


eeik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

jestem szczęśliwym posiadaczem campera. Niestety z racji małego stażu mam mało praktycznej wiedzy.

Mam kilka pytań:

 

- po "otworzeniu" BP Gas light i zostawieniu jej np. na miesiąc czasu z zamkniętym zaworem na reduktorze, gas będzie powoli ulatniał się czy jest to wszystko na tyle szczelne, że nic nie ucieknie?

- na ile starcza taka butla? wiem, że jest to mało wymierne ale pewnie do policzenia.

- jak wygląda temat ładowania butli za pomocą LPG na stacjach paliw? Jest to na pewno bardzo wygodne rozwiązanie.

 

Będę wdzięczny za wszelką pomoc.

 

Pozdrawiam

Szymano

 

Instalacja gazowa, żeby była bezpieczna musi być szczelna. Jeżeli są ubytki to znaczy, że zawsze istnieje ryzyko wybuchu gazu.

Butla starcza w zależności od użytkowania, tzn. intensywności grzania, gotowania czy podgrzewania ciepłej wody w bojlerze gazowym. Ale na pewno kilka wyjazdów spokojnie ogarniesz. Przy normalnym użytkowaniu sporej ilości załóg jedna butla 11 kg wystarcza na sezon, a inni kończą butlę na kilku wyjazdach (zima, jesień - dużo grzania).

Butli na stacjach legalnie nie naładujesz - butle się wymienia. 

Poczytaj dokładnie forum, jest wątek o tym, że BP będzie wycofywać butle kompozytowe z naszego rynku a w zamian wejdą butle AmeriGas nano. Chociaż na ich stronie butle BP Light dalej są oferowane http://www.amerigas.pl/pl/gaz-dla-domu/butle/korzysci-butle.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Wiadomości z dzisiaj, 9.00 -BP Puławska, Wa-wa:
Propan w butlach 11 kg jest, 58 zł, było jeszcze kilka sztuk.
Z rozmowy z kierownikiem stacji wynika, że:
- będą zmiany (inne butle, mniejsza pojemność),
- NIE WIADOMO KIEDY.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia 8 kilogramowych już są, choć testu jestem ciekaw:

http://forum.karawaning.pl/topic/748-kompozytowe-butle-gazowe/?p=400288

Teraz przydałyby się fotki i rzeczywista masa tych 10-cio kilogramowych, oraz informacja, czy mają wymiary nie większe od butli standardowych.

Generalnie, świat idzie naprzód i zgodnie z oczekiwaniami użytkowników, a "my" się chyba cofamy :pad:

Ostatnio zainteresowałem się takimi "wynalazkami":

 

http://www.gasfachfrau.de/1eng_alugas-tankflasche.html

http://www.alugas.co.uk/

 

Butle, są przeznaczone m.in. do przyczep i kamperów, można je legalnie napełniać na stacjach autogazu.
Ponoć jest (lub będzie) to możliwe w całej Europie 
Butla dla 11 kg gazu, waży ok. 6,5 kg, posiada odpowiednie zawory oraz wskaźnik zawartości gazu. Wymiarowo jest odpowiednikiem butli standardowej.

Istnieje też inna wersja dużej butli wymiennej (aluminium), która waży zaledwie ok. 5,3 - 5,5 kg (netto).

 

http://www.alugas.de/produkte.html

 

Jak do w/w butli, ma się teraz ta "nowość" pojawiająca się u nas tu i ówdzie, a mająca zastąpić lekkie butle BP :hmm:

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja cały czas zastanawiam się nad taką butlą. Problemem chyba jest jej ewentualna wymiana na pełną? Bo o ile BP te kompozytowe np w Warszawie można wymienić, to tych Nano nie widziałem jeszcze nigdzie, a podani dystrybutorzy na stronie to jacyś prywatni chyba ludzie i jest ich jak na lekarstwo.

 

Jak z taką butlą na jakiś wsiach itp? Jak za granicą? Bo dużo łatwiej na pewno jest wymienić zwykłą butlę - te dostępne w zasadzie na każdej stacji. 

 

Jest chyba jeszcze jeden minut tej nowej butli nano. Mianowicie nie jest ona przezroczysta i nie widać stanu gazu? Wg mnie to duży krok wstecz w stosunku do tych butli BP.


Ostatnio zainteresowałem się takimi "wynalazkami":

 

http://www.gasfachfrau.de/1eng_alugas-tankflasche.html

http://www.alugas.co.uk/

 

Butle, są przeznaczone m.in. do przyczep i kamperów, można je legalnie napełniać na stacjach autogazu.
Ponoć jest (lub będzie) to możliwe w całej Europie 
Butla dla 11 kg gazu, waży ok. 6,5 kg, posiada odpowiednie zawory oraz wskaźnik zawartości gazu. Wymiarowo jest odpowiednikiem butli standardowej.

Istnieje też inna wersja dużej butli wymiennej (aluminium), która waży zaledwie ok. 5,3 - 5,5 kg (netto).

 

http://www.alugas.de/produkte.html

 

Jak do w/w butli, ma się teraz ta "nowość" pojawiająca się u nas tu i ówdzie, a mająca zastąpić lekkie butle BP :hmm:

 

To rozwiązanie jest super. Tylko gdzie niby moglibyśmy takie butle napełniać w PL? Tam gdzie auta tankują normalnie LPG? Tylko do tego to chyba musiałyby się przepisy u nas zmienić :(

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem chyba jest jej ewentualna wymiana na pełną?

 

 

tych Nano nie widziałem jeszcze nigdzie,

 

To rozwiązanie jest super. Tylko gdzie niby moglibyśmy takie butle napełniać w PL? Tam gdzie auta tankują normalnie LPG? Tylko do tego to chyba musiałyby się przepisy u nas zmienić :(

 

a ile razy wam się trafiło zmieniać butlę w trasie , może nie licząc zimowych wyjazdów gdzie butla idzie na dwa dni koksowania w piecu

 

Nano wchodzi i ma zastąpić BP - i ma być na różnych stacjach a nie tak jak teraz wyłącznie na BP - ja swoją wziąłem na tesco

 

napełniać butlę możesz wszędzie gdzie leją do samochodów (oczywiście nie jest to do końca 100% zgodne z prawem ale działa bez żadnego ryzyka)  , miej tylko ze sobą zestaw do nalewania i po problemie , na wiekszości małych stacji wyłacznie z LPG bez problemu nalejesz do dowolnej butli - od 0,5 to 11 l - sam tak robiłem jak woziłem dwie butle po 3 kg i wolałem zawsze mieć pełno

 

Może w takich krajach jak Niemcy czy Austria i Szwajcaria będzie drobny problem to Włochy, Francja i cały były obóz pokomunistyczny to już bez problemu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja cały czas zastanawiam się nad taką butlą. Problemem chyba jest jej ewentualna wymiana na pełną? Bo o ile BP te kompozytowe np w Warszawie można wymienić, to tych Nano nie widziałem jeszcze nigdzie, a podani dystrybutorzy na stronie to jacyś prywatni chyba ludzie i jest ich jak na lekarstwo.

 

 

W Łodzi gdzie się nie ruszę to są, wczoraj będac w Tesco widziałem wielki bilbord

post-5064-0-12643600-1432473214_thumb.jpg

A tankując widziałem cene 51zł za butle czystego propane.

post-5064-0-50163600-1432473213_thumb.jpg

Na pojezierskiej przy Tesco też mają butle. (reduktor mają na miejscu ale przejściówki nie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tankując widziałem cene 51zł za butle czystego propane.

 

... ale to chyba za butlę tylko 8 kg  :hmm:

 

Z ciekawości: widział ktokolwiek tego typu butle dla 11 lub chociaż 10 kg gazu?

 

Myślę, że jeśli ktoś się na te butle zdecyduje, to z dostępnością nie jest tak dobrze (przynajmniej obecnie).

http://nano.amerigas.pl/kup-nano

 

Wszystko w/g potrzeb - mnie np. niemal zawsze zdarza się uzupełniać gaz, mimo że zabieram dwie duże (11) butle i jedną 5-tkę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. (reduktor mają na miejscu ale przejściówki nie)

 

reduktory są na wszystkich stacjach - ale dla jasności - reduktor 37mbar z wyjściem na węża na cybant (niektórzy kręcą nosem na to rozwiązanie) 

przejściówki nie dostaniesz na stacjach - kamperfit tylko w sklepach "kempingowych" - to jest tylko przejściówka z zaworem do przykręcenia klasycznego reduktora 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... no tak, bo i ciśnienie nie jest prawidłowe, i sam reduktor nie jest odpowiedni, i przyłącze nie takie, jak być powinno. Oczywiście dla zastosowania w karawaningu.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... no tak, bo i ciśnienie nie jest prawidłowe, i sam reduktor nie jest odpowiedni, i przyłącze nie takie, jak być powinno. Oczywiście dla zastosowania w karawaningu.

 

różnica między 30 a 37 mBar jest pomijalna dla pracy urządzeń, między 30 a 50 mBar już nie da się przeskoczyć

 

kwestia podłączenia jest również bez sensu - przecież jak zacisnę sobie wąż na króćcu do reduktora przy pomocy gilzy to mam połączenie jak w fabryce z wyeliminowaniem dodatkowego połączenia gwintowanego

Edytowane przez chris_66 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

różnica między 30 a 37 mBar jest pomijalna dla pracy urządzeń, między 30 a 50 mBar już nie da się przeskoczyć

 

kwestia podłączenia jest również bez sensu - przecież jak zacisnę sobie wąż na króćcu do reduktora przy pomocy gilzy to mam połączenie jak w fabryce z wyeliminowaniem dodatkowego połączenia gwintowanego

:) pewnie, tylko nie chwal się tym publicznie bo jeszcze ktoś zrobi podobnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

różnica między 30 a 37 mBar jest pomijalna dla pracy urządzeń, między 30 a 50 mBar już nie da się przeskoczyć

 

kwestia podłączenia jest również bez sensu - przecież jak zacisnę sobie wąż na króćcu do reduktora przy pomocy gilzy to mam połączenie jak w fabryce z wyeliminowaniem dodatkowego połączenia gwintowanego

Nie masz tak jak w fabryce - do zastosowań karawaningowych wszystkie połączenia gazowe są mocowane na gwint.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz tak jak w fabryce - do zastosowań karawaningowych wszystkie połączenia gazowe są mocowane na gwint.

 

pokaż mi połączenie węża gumowego ze złączką gwintowaną zabezpieczoną inaczej niż zaciskaną gilzą - potem złącza gwintowane można łączyć sobie dowolnie z rurkami, zaworami, trójnikami czy co tam ci się podoba , ale w przyczepie masz dwa złącza zaciskane - dokładnie po dwóch stronach wężyka gumowego

pewnych rzeczy nie przeskoczysz :]

:) pewnie, tylko nie chwal się tym publicznie bo jeszcze ktoś zrobi podobnie

 

jak zrobię to wstawię fotkę , ale to chwilę potrwa bo przed czerwcówką nie znajdę czasu na zaciśnięcie węża :niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.