Skocz do zawartości

Bagażnik na 4 rowery - prośba o opinię


pplaw

Rekomendowane odpowiedzi

Mam na dyszlu bagażnik na dwa rowery. Dodatkowo wzmocniony platformą pod spodem, żeby mi się nie miało prawa nic wygiąć, gdy załaduję swój stary stalowy rower pamiętajacy czasy ruskich konserw z blachy 0,5 mm. Jako drugi rower na dyszu jeździ sprzęt żony. Wszystko jest ok i przy manewrowaniu bardzo nie przeszkadza, choć trzeba wracać uwagę, bo mój holownik ma bardzo duży skręt kół.

Na tylnej ścianie przyczepy zamontowałem drugi bagażnik rowerowy. Jest złapany przelotowo śrubami przez aluminiową listwę nadokienną i stelaż wewnątrzny ściany. Absolutnie nie zgodzę się - przynajmniej przy mojej konstrukcji bagażnika, nieco nietypowej - że górne mocowanie działa tylko na wyrywanie, a dolne przenosi cały ciężar na ścinanie. U mnie jest inaczej. Poza tym na dole zamocowałem również porządnie z dodatkową listwą wzmacniajacą od środka przyczepy (akurat jej nie widać wewnątrz, bo jest w zamkniętej przestrzeni tuż nad podłogą).

Jeśli ktoś będzie zainteresowany to mogę zrobić zdjęcia tego co widać po montażu.

 

Na tylnym bagażniku wożę dwa rowery dziecięce. Mam tam trzy szyny i max. dopuszczalne obciążenie 45 kg, ale nigdy nie miałem więcej niż dwa rowerki dziecięce. Zamocowane są bardzo pewnie i stabilnie, a wynika to z rozsądnej konstrukcji bagażnika (oryginał VW). Na pewno nie podskoczą na przejeździe kolejowym. Ładne pasuje na nie również pokrowiec z Juli, a na trzeciej wolnej szynie stawiam tablicę wyróżniajacą, bo ładunek wystaje. W jeździe nie czuję absolutnie żadnej różnicy po załadunku tych dwóch rowerków. Wyważenie budki nie sprawia kłopotów.

 

Ja się zdecydowałem na taki manewr, bo na relingach samochodu mam box z pontonem. Poza tym rowery na dachu samochodu parszywie brudzą się podczas jazdy w deszczu. Są całe oblepione mokrym błotem, co mnie drażni. A na bagażnikach przyczepy (obydwu) mam pokrowce na rowery i nawet po deszczu sprzęt jest czysty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 49
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Dzięki inhalt.

 

Zaczynam sie zastanawiać bardziej nad kupnem gotowego max. 2 rowery, najlepiej używanego w przyzwoitym stanie i cenie. Szukam w internecie ale czy pomożecie też  znaleźć jakieś namiary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inhalt, znalazłem taki jak twój, identyczny i cena do strawienia. Pytanie, czy można regulować rozstaw. Mi by pasował 100 - 106cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jurek, ja chyba mam 2 jednakowe pojedyncze bagażniki, które kiedyś były dachowe/rylingowe.

Nadają się zapewne do adaptacji na dyszel bo w tym celu je kupiłem, ale pojawił się kamper więc nie zdążyłem z nimi nic zrobić. 

Jak jesteś zainteresowany to mogę im się jeszcze raz przyjrzeć, opstrykać fotki, podesłać. 

Obecnie pamiętam tylko że... są czarne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WojtEwa, dzięki, ale chodzi mi o bagaznik kpl. na tył przyczepki taki lub podobny jak na zdjęciach wyżej od kolegi inhalt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inhalt, znalazłem taki jak twój, identyczny i cena do strawienia. Pytanie, czy można regulować rozstaw. Mi by pasował 100 - 106cm.

U mnie 109,5 cm pomiędzy osiami górnego i dolnego mocowania. Da się łatwo zmniejszyć poprzez roznitowanie miejsca, gdzie rurka wchodzi w rurkę.

 

P.S. Odpowiedziałem na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

inhalt, WIELKIE PODZIĘKOWANIA.

Już kupiłem i to za 230 z przesyłką. Z rozstawem nie powinno byc problemu, prawie idealnie pasuje, a jak dostanę to będę wiedział jak to dopasować.

Jeszcze raz dzieki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już kupiłem i to za 230 z przesyłką. Z rozstawem nie powinno byc problemu, prawie idealnie pasuje, a jak dostanę to będę wiedział jak to dopasować.

Dobra cena.

Jak zamontujesz to wrzuć fotki. Okazuje się, że zawsze sie komuś przydadzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inhalt,

jakiej średnicy śruby używaleś do przykręcenia bagażnika ? Fi8 wystarczy ?

 

Bagażnik przyszedł, bardzo dobry stan i wogóle bardzo fajny. Odstęp do przykręcenia na "zero", nic nie trzeba zmieniać. Kupiłem już profil aluminiowy na dół, kwadrat, ceownika nie było. Będę musiał wywiercić tylko po dwa otwory Fi30 i pod śruby mocujące. Zaślepki już mam.

Tylko niestety nie ma tych prowadnic włąściwych pod koła w suwane w te prowadnice stałe, ale krótkie. Potrzebuje poszukać przynajmniej jedną ewentualnie dwie. Nawet zastanawiam się czy nie skrócić wysięgnika na dwa rowery bo i tak max dwa rowery zabieram a z przodu na dyszlu mam też na dwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastosowałem fi 6 mm ale takie porządne. Miałem w domu normalne śruby, a nie chińskie, w których można zerwać gwint palcem.

 

Co prawda te śruby działają i na rozciąganie i na ścinanie jednocześnie, a nawet odrobinę zginania więc nie jest łatwo ocenić wymaganą wytrzymałość. Ale skoro mam 4 szt. śrub fi 6 to musi wytrzymać.

Jeśli przyjmę naprężenie krytyczne około 240 MPa to na pojedynczym pręcie fi 4 mm (śruba ma gwint więc trzeba policzyć sam rdzeń) mogę przy czystym rozciąganiu powiesić około 390 kg. Ja mam 4 śruby i 45 kg dopuszczalnego obciążenia bagażnika. Wiem, że nie mam czystego rozciągania - ok. Ale jak widać dysproporcja wytrzymałości do obciążenia jest duża. Nie ma strachu.

 

A brakującą rynnę na koła rowerów możesz albo spróbować dokupić (droga) albo olać i dorobić ze zwykłego kątownika aluminiowego 50x50. Alto nawet ceownika, ale piszesz, że nie ma u was ceowników. Ja bym nie szedł w koszty z kupowaniem oryginalnych.

Edytowane przez inhalt (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inhalt,

też zastosuję jak ty fi6, tylko te z oznaczeniem lepszej jakości (jak np do haka). Przeliczenia przemawiają do mnie.

Faktycznie nie bedę kupował żadnych oryginałów rynienek, bo ciężko nawet u sewisanta VW a i tak kto inny dla nich to robi, oni dają tylko zapewne logo.

Rynienki mam, te chyba pierwsze na naszym rynku, kupione z prawie 20 lat temu, nigdy nie używane, jak nowe 2 szt. Przeleżały na strychu i na dodatek po zdjęciu uchwytów i regulacji pasują idealnie do otworów bagażnika.

Zastanawiałem się, czy skracać wysięgnik. Nie zrobię tego, nie ma potrzeby a jest bardzo ładny i zawsze ta długość w niczym nie przeszkadza. Założę te dwie czarne rynienki i jedna prowadnice oryginał całkiem na zewnątrz na tablicę. Myślę też o uchwycie na suszarke, przedtem obok były uchwyty na nią.

Jeszcze pytanie, czy ten rozstaw 15cm rynienek od siebie jest dobry, praktyczny w twojej ocenie?

Kolega ma aż 25cm. A u mnie na dyszlu też 15cm i jest ok.

Ciągle zadaję sobie takie pytanie i to nie od dziś, czy te listwy alumiowe w cepkach to są miejsca wzmocnione, silniejsze konstrukcyjnie, czy tylko takie technologiczne np. do połączenia konstrukcji ?

I tak będę w nich wiercił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie rozstaw rynienek sprawdza się znakomicie. Ale zwróć uwagę, ze ja na plecach przyczepy wożę tylko dwa rowerki dziecięce. Nie zagwarantuję Ci, że dorosłe też wejdą - nie próbowałem. Ja nic nie zmieniam i absolutnie nie widze potrzeby skracania wysięgnika. A może kiedyś się do czegoś przyda taki jaki jest. W niczym on nie przeszkadza. W razie co to jest miejsce na wysuszenie kąpielówek.

Ja zanim zamontowałem bagażnik to go tymczasowo powiesiłem na barierce tarasu i kombinowałem z różnym ustawieniem rowerów i górnych uchwytów mocujących rowery. Przestawiałem te uchwyty, kombinowałem z kolejnością rowerów itd. Uważam, ze znalazłem dla mojego sprzętu idealne położenie i usytuowanie uchwytów górnych (tych ściskających). Proponuję, żebyś też pokombinował to Ci sie wyjaśni kwestia rozstawu rynienek przy okazji.

 

Co do listew aluminiowych to nie jestem specjalistą. Ja u siebie wierciłem przez listwę, bo pod nią była drewniana listwa szkieletu przyczepy. Po prostu w innym miejscy bałem się, że mogę przewiercić otwory i trafie w styropian. I co wtedy zrobić? Masz przewierconą blachę, a pod spodem nic mocnego do zamontowania śrub bagażnika. A w przypadku wiercenia w listwie nadokiennej chociaż wiedziałem, że trafie w twarde.

Sam jestem ciekaw jak to robi Andrewa albo serwisy firmowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.