Skocz do zawartości

Sanki na koło zapasowe


ufolz

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, filipert napisał:

Czyli wzmocnienie masz w poprzek przyczepy? Mimo wszystko ile to jest? 30mm?

Jak koło dasz zaraz przy osi, to sprawdź czy Ci zmniejszy prześwit uwzględniając to wzmocnienie.

Wzmocnienie to jest kantówka, na oko 60x60mm. Idzie środkiem podłogi wzdłuż przyczepy. Długość około 1,5m, więc wychodzi po kawałku do przodu i do tyłu poza rzut kół. Na początku myślałem że ktoś sobie dołożył, ale to chyba fabrycznie, bo jest pod to specjalny uchwyt na osi. Oprócz tego to idzie tam jeszcze rurka kanalizacyjna w poprzek oraz przewód od gazu w poprzek.

Prześwit na pewno zmniejszy bo opony mam o szerokości 185m a belki w ramie przyczepy coś około 100mm. Jak by jeszcze doliczyć parę centymetrów na to wzmocnienie to zapas by prawie cały wystawał pod ramą. Raczej zostaje pogodzenie się z tym że idzie jeszcze kawałek do tyłu (pod drzwi) albo szukać gdzie indziej miejsca.

Godzinę temu, filipert napisał:

to tym bardziej się prosi każdy możliwy kg w ramach DMC ładować do holownika.

Stosuje to, ale jednocześnie obserwując holownik, to nie jestem pewien, czy mi się wydaje, ale chyba po sezonie stoi nieco niżej niż przed, więc tu też musze uważać.

Godzinę temu, filipert napisał:

Ale jak już ma iść do przyczepy, to pod podłogą jest ten plus, że środek ciężkości idzie w dół a to też istotne

Tego nie brałem pod uwagę. Ale też może być istotne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 90
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

4 godziny temu, Piotrekm13 napisał:

Wzmocnienie to jest kantówka, na oko 60x60mm. Idzie środkiem podłogi wzdłuż przyczepy. Długość około 1,5m, więc wychodzi po kawałku do przodu i do tyłu poza rzut kół.

Skoro wzdłuż przyczepy, to zapas dajesz obok, przecież nie musi być na środku. 

4 godziny temu, Piotrekm13 napisał:

obserwując holownik, to nie jestem pewien, czy mi się wydaje, ale chyba po sezonie stoi nieco niżej niż przed

Widziałeś jakie dodatkowe sprężyny wrzucałem do Sorento? 

Co prawda jak siadł, to one nie podniosą, jednak przy długim zwisie kombi polecam. Ale nie róbmy tu OT może ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, filipert napisał:

Skoro wzdłuż przyczepy, to zapas dajesz obok, przecież nie musi być na środku. 

Może i tak. Najlepiej jak bym miał zapas na przymiarkę. Chyba tak bedzie najlepiej.

4 godziny temu, filipert napisał:

Widziałeś jakie dodatkowe sprężyny wrzucałem do Sorento? 

Co prawda jak siadł, to one nie podniosą, jednak przy długim zwisie kombi polecam. Ale nie róbmy tu OT może ?

Widziałem, i bardzo mi sie spodobały. Niestety do mojego takich nie dostanę. A jakis prowizorek w zawieszeniu wole nie robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomierzyłem jeszcze raz i okazało się że koło zapasowe (średnica ok. 620mm) wejdzie pomiędzy profil ramy a cięgno hamulca najazdowego, więc można by sanki dać przed osią. Wymagało by to przesunięcia przewodu gazowego, bo jakoś tak nieszczęśliwie idzie "na skróty".

Druga sprawa to wynik dzisiejszego ważenia przyczepy, które sprawiło że zastanawiam się czy bawić się w sanki do koła czy dać je po prostu do bakisty. Dalej będę pisał w "swoim" wątku tutaj:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, jacek00 napisał:

?

Nawet nie zwróciłem uwagi co jest (było) w tytule aukcji.?

Gdzieś tam wyszperałem, że ma EAN 8717809916655 i według tego pokazuje, że producentem (?) jest EAL GmbH a dystrybuowany pod marką LAS. (w Niemczech).

846984332_LASEALAHZ-ZubehoerKatalog2020-26.thumb.png.57d6f8824aa4930af8b8cc30e8759742.png

Notabene - ten manual ze strony Enduro też pochodzi od EAL.

Całkiem możliwe, że jest jakiś kooperant a sam produkt m.in. w Holandii dystrybuowany jest pod marką ENDURO. :niewiem:

Ale zupełnie coś innego (powiem wprost) mnie zirytowało.:zolta:

Na tej fotce tego może nie widać ;)

1588166905_20190814_1957341.jpg.7b715cd3074f5f7db6c3bdbee638e719.jpg

ale już w manualu jest poruszony temat o którym wspominali koledzy @filipert i @Piotrekm13 a kolega @golob odnalazł.

Chodzi mi o dodatkowe zabezpieczenie.

Poprawcie mnie jeśli się mylę - czy użytkownik ma sam sobie dziurkę wywiercić? :brawo:

11808_ML-19a.thumb.jpg.39114690c9766f44571ba567b2a4f888.jpg

Natomiast to co mi się w projekcie podoba, to regulacja położenia sanek (szt 1)

uniezależniająca od wysokości ramy podwozia przyczepy oraz rozmiaru opony ( w przewidzianym zakresie).

SH101a.thumb.jpg.98853b8ed627bea21fdded77b607df2e.jpg

Niemniej jednak sam produkt stanowi alternatywę dla sanek od ALKO. Sam w sobie może być również źródłem dla nowych, innych koncepcji.

Pozdrawiam

 

Edytowane przez Tofel (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Nawet nie zwróciłem uwagi co jest (było) w tytule aukcji.
Gdzieś tam wyszperałem, że ma EAN 8717809916655 i według tego pokazuje, że producentem (?) jest EAL GmbH a dystrybuowany pod marką LAS. (w Niemczech).
846984332_LASEALAHZ-ZubehoerKatalog2020-26.thumb.png.57d6f8824aa4930af8b8cc30e8759742.png
Notabene - ten manual ze strony Enduro też pochodzi od EAL.
Całkiem możliwe, że jest jakiś kooperant a sam produkt m.in. w Holandii dystrybuowany jest pod marką ENDURO. :niewiem:
Ale zupełnie coś innego (powiem wprost) mnie zirytowało.:zolta:
Na tej fotce tego może nie widać 
1588166905_20190814_1957341.jpg.7b715cd3074f5f7db6c3bdbee638e719.jpg
ale już w manualu jest poruszony temat o którym wspominali koledzy [mention=19958]filipert[/mention] i [mention=34131]Piotrekm13[/mention] a kolega [mention=173]golob[/mention] odnalazł.
Chodzi mi o dodatkowe zabezpieczenie.
Poprawcie mnie jeśli się mylę - czy użytkownik ma sam sobie dziurkę wywiercić? :brawo:
11808_ML-19a.thumb.jpg.39114690c9766f44571ba567b2a4f888.jpg
Natomiast to co mi się w projekcie podoba, to regulacja położenia sanek (szt 1)
uniezależniająca od wysokości ramy podwozia przyczepy oraz rozmiaru opony ( w przewidzianym zakresie).
SH101a.thumb.jpg.98853b8ed627bea21fdded77b607df2e.jpg
Niemniej jednak sam produkt stanowi alternatywę dla sanek od ALKO. Sam w sobie może być również źródłem dla nowych, innych koncepcji.
Pozdrawiam
 
Tu coś ciekawego, jak ludzie przerobili sobie te sanki:
https://camperpoint.de/forum/index.php?thread/25350-enduro-sh101-reserveradhalterung/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Tofel napisał:

...Sam w sobie może być również źródłem dla nowych, innych koncepcji....

Ale mi się udał wpis, bowiem... 

1 godzinę temu, jacek00 napisał:

Tu coś ciekawego, jak ludzie przerobili sobie te sanki:
https://camperpoint.de/forum/index.php?thread/25350-enduro-sh101-reserveradhalterung/

Bardzo sprytne rozwiązanie. Bo unoszenie kilkunastu kilogramów (koło + sanki) i wyciąganie ich spod przyczepy nie należy do mało uciążliwych czynności.

Jacek, fajnie że odnalazłeś w/w mod i zamieściłeś w wątku. Baza wiedzy naszego forum powiększa się o ciekawe rozwiązania.

Pozdrawiam

Edytowane przez Tofel (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
W dniu 10.10.2021 o 13:22, Tofel napisał:

?

Chodzi mi o dodatkowe zabezpieczenie.

Poprawcie mnie jeśli się mylę - czy użytkownik ma sam sobie dziurkę wywiercić? :brawo:

11808_ML-19a.thumb.jpg.39114690c9766f44571ba567b2a4f888.jpg

 

Niemniej jednak sam produkt stanowi alternatywę dla sanek od ALKO. Sam w sobie może być również źródłem dla nowych, innych koncepcji.

Pozdrawiam

 

@Tofel zajrzałem sobie do instrukcji ze strony Enduro i tam jest napisane, że po dopasowaniu sanek do naszej ramy i opony należy wyciąć otwór 3 mm i wsadzić zawleczkę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.03.2022 o 11:54, jacek00 napisał:

@Tofel zajrzałem sobie do instrukcji ze strony Enduro i tam jest napisane, że po dopasowaniu sanek do naszej ramy i opony należy wyciąć otwór 3 mm i wsadzić zawleczkę. 

Tak i ja to zrozumiałem.

Dzięki @jacek00 za potwierdzenie.

Myślę, że wymagać ta operacja może odrobinę większej zręczności, tym bardziej że wykonać to chyba trzeba po zamontowaniu sanek na gotowo.

 

A tak przy okazji.

Możliwe, że bardziej doświadczeni koledzy forumowicze znają produkt, niemniej ja natrafiłem na info o tym przypadkiem.

MULTI-sanki od ALKO

 Alko-AW-Tank.jpg.c689a9a84b34fc0ee8ee15fd2d96c7bc.jpg

Alko-AW-Tank2.jpg.077d35c68dd01c45ebd1beeb98da7de1.jpg

Alko-AW-Tank1.jpg.cd09e8daf2fc1a91bdcab7a0d862247a.jpg

MF1.jpg.e01e89be883dff8af9c31496e2e4e916.jpg

MFkomplett.thumb.jpg.f9949d2d5376ee02c2272b0e37ec7cf3.jpg

Pozdrawiam

ps. Jak spaliłem "newsa" to wybaczcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


 

10 godzin temu, Tofel napisał:
Tak i ja to zrozumiałem.
Dzięki [mention=19021]jacek00[/mention] za potwierdzenie.
Myślę, że wymagać ta operacja może odrobinę większej zręczności, tym bardziej że wykonać to chyba trzeba po zamontowaniu sanek na gotowo.
 
A tak przy okazji.
Możliwe, że bardziej doświadczeni koledzy forumowicze znają produkt, niemniej ja natrafiłem na info o tym przypadkiem.
MULTI-sanki od ALKO
 Alko-AW-Tank.jpg.c689a9a84b34fc0ee8ee15fd2d96c7bc.jpg
Alko-AW-Tank2.jpg.077d35c68dd01c45ebd1beeb98da7de1.jpg
Alko-AW-Tank1.jpg.cd09e8daf2fc1a91bdcab7a0d862247a.jpg
MF1.jpg.e01e89be883dff8af9c31496e2e4e916.jpg
MFkomplett.thumb.jpg.f9949d2d5376ee02c2272b0e37ec7cf3.jpg
Pozdrawiam
ps. Jak spaliłem "newsa" to wybaczcie 

 


Fajne sanki, tylko jest znowu ten sam problem. W wielu przyczepach mover możesz zamontować tylko za osią. A wtedy sanki alko w dedykowanym miejscu nie wejdą. Wybór mover vs sanki chyba jest oczywisty 

 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sanki fajne, z moverem może być problem, żeby go wcisnąć za oś, ciekawe ile za to krzyknie sobie alko, skoro za gięte rurki alu, dwie gumki, kilka zawleczek,  śrub, podkładek i nakrętek, stało przez lata cirka 100 euro :) A tu i prowadnica, i specjalne uchwyty, i kolorek, i specjalny zbiornik... Bez kozery powiem pińcet :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, jacek00 napisał:

Wybór mover vs sanki chyba jest oczywiste emoji2.png

 

Po raz kolejny, zgadzam się z kolegą. ;)

Dla niektórych zakup movera to "jednorazowy ból". Który z reguły szybciutko mija (po pierwszym użyciu pilota).

Ale są i tacy, co inny ból mogą odczuwać za każdym razem gdy jadą w teren.

Z rozważań wykluczam używanie holownika :D. Przy jego użyciu nie wstawię budki do garażu przodem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Tofel napisał:

Po raz kolejny, zgadzam się z kolegą. ;)

Dla niektórych zakup movera to "jednorazowy ból". Który z reguły szybciutko mija (po pierwszym użyciu pilota).

Ale są i tacy, co inny ból mogą odczuwać za każdym razem gdy jadą w teren.

Z rozważań wykluczam używanie holownika :D. Przy jego użyciu nie wstawię budki do garażu przodem.

No dokładnie. U mnie nie było możliwości zainstalowania movera przed osią. Akurat na wysokości gdzie powinny być te łapy od belki to jest łączenie ramy i nie było możliwości tam zamontować movera. Więc mover jest za osią i koliduje z otworami fabrycznymi pod sanki Alko.

A chętnie bym jakieś sanki sobie zamontował, bo obecnie koło poleciało do bakisty. No ale to jest 25 kg ekstra nacisku na hak. Stąd zacząłem czytać o tym produkcie "Enduro". Tylko nie wiem czy opona 215/60/17 tam wlezie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.