Skocz do zawartości

Klimatyzacja w przyczepie-Instalacja klimatyzacji w przyczep


kaimar

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Teraz się trochę pochwalę. A co mi tam...

W ubiegłym roku zamontowałem sobie klimatyzację w przyczepie. Nie kupiłem specjalnej klimatyzacji przeznaczonej do przyczep firmy Truma lub Elektrolux za cenę astronomiczną. Kupiłem na Allegro za ok 400 zł klimatyzator tzw. okienny pochodzący z USA i udało mi się go zamontować w sposób niewdoczny z zewnątrz. Podczas ubiegłorocznego urlopu na południu Włoch spisała się doskonale. Jeśli ktoś jest zainteresowany tematem to chętnie napiszę więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 60
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Klimatyzator pobiera około 900W. Spisuje się doskonale. We Włoszech przy upale 37 stopni stopni w środku miałem dwadzieścia parę. Przy montażu najwięcej czasu i problemów przysporzyło mi zmniejszenie poziomu hałasu, szczególnie zewnętrznego. Udało się. Na zewnątrz w dzień na tle normalnego hałasu na campingu praca klimatyzacji jest prawie niezauważalna. W środku poziom hałasu jest też do zaakceptowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jak obiecałem wstawiam parę fotek klimatyzacji. Klimatyzator zainstalowałem pod lewym tylnym łóżkiem. Powietrze z wnętrza przyczepy wlatuje kratką na ścianie skrzyni.

 

 

81be1440f2445fc4.jpga wylatuje schłodzone pod sufitem. Prowadzone jest kanałami (castorama) wewnątrz szafy (obudowane sklejką). Wylot widoczny na zdjęciu miał być tymczasowy bo miałem zamiar rozprowadzić zimne powietrze kanałami po przyczepie ale prowizorka się sprawdziła i już tak zostanie.

5512e2a84a715a53.jpg

 

 

Na bocznej ściance szafy zamontowałem termostat który także steruje ogrzewaniem i prędkością wentylatora klimatyzatora. Oczywiście z Allegro.

f606abd3cc309991.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pod pokrywami ze sklejki pod łóżkiem znajduje sie maszyneria obłożona dużą ilością gąbki w celu wytłumienia hałasu.

 

e61ac69292ce3310.jpg

d9279dd79510c57f.jpg

To aluminowe pudło to kanał którym gorące powietrze ze skraplacza jest kierowane przez otwór w podłodze na zewnątrz przyczepy. Wewnatrz kanał jest wyklejony pianką w celu zredukowania hałasu.Problem miałem z dostarczeniem powietrza z zewnątrz do wentylatora i skraplacza.Oryginalnie klimatyzator dostawał powietrze przez otwory z trzech stron obudowy.Nie byłem w stanie zrobić tylu kanałów.Problem miałem też ze zrobieniem odpowiednich otworów w podłodze.Przeszkadzała rama i konstrukcja nośna podłogi.Zrobiłem dodatkowy otwór w spodzie klimatyzacji nad otworem w podłodze przyczepy, pozostałe zalepiłem srebrną taśmą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ miałem obawy,że jeden otwór wlotowy to trochę za mało dla poprawnej pracy klimatyzacji, wprowadziłem dodatkowo powietrze z boku obudowy. powietrze jest pobierane też przez otwór spod przyczepy i jest tłoczone dmuchwą (niebieska obudowa).Otwory w obudowie znajdują się przed sprężarką, która w ten sposób jest dodatkowo chłodzona.

A tak to wygląda od strony podwozia przyczepy:

 

05fd9f2faf485321.jpg

 

Puszka z aluminium to tłumik na wlocie powietrza do wentylatora skraplacza. Jest to tzw. zetka. Naprawdę dużo tłumi. Przez białą kratkę wylatuje gorące powietrze z widocznego na poprzednim zdjęciu aluminowego kanału.Na poniższym zdjęciu kratka powietrza do dodatkowej dmuchawy.

 

7a23eff52cf456cd.jpg

 

Żaden z otworów w podłodze nie naruszył elementów konstrukcyjnych schowanych w strukturze podłogi. Poszukiwałem ich nawiercając podłogę bardzo cieńkim wiertłem. Nie chciałem też robić otworów przez sciany co by mi niewątpliwie ułatwiło pracę.

Klimatyzator jest zasilany 110V przez autotransformator umieszczony pod szafą i zasilany przez układ miękkiego startu. Dodatkowo zastosowałem opóźnienie włączenia sprężarki- startuje dopiero parę sekund po silniku dmuchawy/wentylatora. Ma to na celu zmniejszenie prądu rozruchu urządzenia a tym samym ograniczyć możliwość wybijania bezpieczników na kampingu. Klimatyzacja sprawdziła się doskonale w czasie urlopu w południowych Włoszech.

Jeśli ktoś chce wiedzieć więcej - proszę pytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogratulować zapału i umiejetności, ale też efekt znakomity i momo, że piszesz coś o prowizorce to widzę bardzo profesjonalne podejście do sprawy :)

Gdyby nie to, ze ja w wiekszości (a w zasadzie w całości) bazuje na miejscach postojowych pozbawieonych prąd, to tez bym się pew,nie w coś takiego pobawił :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaimar, niezle to wykombinowales :) i wdac ze duzo pracy musiales wlozyc.Szkoda tylko ze zajmuje tak wiele cennego miejsca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również słowa uznania dla kolegi i wielki SZACUNEK!!!!! :)

Mam rozumieć że całe to cudo na prąd stały bo inaczej nie miałoby racji bytu. Niezła robota. Gratulacje! :)

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.