Skocz do zawartości

T.E.C. Weltbumller


jajacek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich sympatykówi nie tylko.

Dawno mnie mnie nie było na forum, oj dawno.

Chcę wszystkim złożyć jak najserdeczniejsze Życzenia Świąteczne i wszystkiego naj, naj w nadchodzącym Nowym 2014 Roku.

Przy okazji chciałbym się pochwalić. Wiosną tego roku przedałem trzynastoletniego, ale jeszcze dziarskiego Lanosa ( SE 100 KM )

i zakupiłem Skodę Octavię II 1,9 TDI z 2005r. Sprawdziła się przy wyjazdach naprawdę dobrze, no po prostu inna jazda.

A w przyszłym roku chcę wymienić przyczepkę. Na jaki model? Jeszcze niewiem. Może trafi się T E C, mam do niej sentyment. W końcu to moja pierwsza :skromny:

Serdecznie pozdrawiam i do zobaczenia na szlaku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cisza w wątku użytkowników TEC, więc się przywitam.

Zdjęcia przyczepki są w mojej galerii.

Model 510TK Saphire. Długo szukaliśmy takiego układu, który pozwoli na bezstresowe objazdówki - bez potrzeby sprzątania miejsc do spania aby w niej mieszkać, jeść i odpoczywać :palacz:

 

Witam. Posiadam TEC 560 K1 z 2006 r.DMC 1500 kg szerokość 250 cm. Przyczepa piękna,wygodna i na działkę i w drogę. Ale w tym roku same kłopoty, bo okazało się że holownik Mazda 626 2.0 Diesel choć DMC ma 1500 to F1 w Dow. Rejestracyjnym jest za małe. I na Twoim przykładzie /szkicu/ widzę holownik to 1943 kg masy całkowitej czyli budkę może holować do DMC 1460 kg a na rysunku jest budka DMC 1500. Może Ktoś to wyjaśni, a tymczasem  WESOŁYCH ŚWIĄT!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... widzę holownik to 1943 kg masy całkowitej czyli budkę może holować do DMC 1460 kg a na rysunku jest budka DMC 1500. Może Ktoś to wyjaśni, a tymczasem  WESOŁYCH ŚWIĄT!!!

Ponieważ niestety z życzeniami na Święta nie zdążyłem (jakoś mało forumowy byłem) to chociaż na  Nowy Rok życzę Wam wszystkiego najlepszego.

 

Ten szkic to kalkulatorek z niemieckiej chyba stronki (niestety nie pamiętam adresu) w skrócie tylko mówiacy co może co ciągnąć i jak się będzie sprawować, stronka ta po podaniu danych auta i budy generuje włanie taki obrazek jak u Maćka w stopce.

 

Wymogi co do uprawnień i możliwości w polskich przepisach są dosyć namieszane masz je dość strawnie wytłumaczone np. tutaj

Co może ciągnąć dany holownik jest jasno określone w dowodzie rej. w O1 i O2 + homologacji haka.

 

A stara sprawdzona prawda dotycząca mas zestawu mówi że gdy:

buda<= 1/2 holownika == jedzie sie ok

buda > 1/2 holownika <= 2/3 holownika == da się jechac ale włącz tryb ostrożnie

buda > 2/3 holownika <= 3/4 holownika == da się jechac ale włącz tryb bardzo ostrożnie

buda=>holownik == nie wiadomo które ciągnie

Oczywiście zakładam że buda ma hamulec najazdowy.  Ja do tej prawdy dorzuciłbym jeszcze gabaryty, gdzie np. małe ciężkie auto i duża lekka buda to też negatywne aczkolwiek to przypadek prawie teoretyczny.

 

No cóż Prawo o Ruchu Drogowym i inne z nim związane akty prawne są obowiązujące - natomiast życiowo jak dla mnie pozostaje pytanie przykładu mojego i mojego kolegi .

1/ Czy bezpieczniejsza jest jazda Cordobą + buda 750kg - tu wymagane jest tylko B

2/ Czy też może bezpieczniejsza i łatwiejsza będzie jazda Mercedesem ML-em z budą 900kg czy nawet 1000kg - tu wymagane są kwalifikacje powiększone o kota 96 bowiem zestaw przekracza 3500 a buda nie jest przyczepą lekką.

 

Ha cóż - po mojemu z autopsji powożąc Cordobą z budą 750kg oj muszę się pilnować bo jazda nie należy do najlżejszych natomiast Mesiem z budą 900kg jadę na luziku, uważam że dużo łatwiej i bezpieczniej - po co mi zatem ustawodawca zapodaje  kota 96  jak ja bardziej lubie psy :-)   ?

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy używasz tej strony?

:http://www.whattowcar.com/

Ja mam dużą przyczepę DMC 1500 i holownik Mazda 626D o DMC /O1 w Dow.Rejestr./ 1500 ale F1 1800 kg /za lekki, bo do tej przyczepy teraz musi być 1995-2000kg/

Mazda sprawowała się super 8,5l /100km z budką ja mam prawo jazdy od 1967 więc jeżdzę spokojnie. Nawet żeby się lepiej holowało w przyszłym roku, od kolegi /znane  mi i pewne żrodło zakupu/ miałem kupić Mercedesa E 270Diesel. Ale prawo nie pozwala...

Viatola nie chcę płacić, prawo jazdy już nie będę robił i pozostała tylko zmiana na Forda Focusa 2,0 TDCI kombi. Focus spełnia wszystkie parametry prawa, ale będzie dużo gorszy od  Merca. Głupie to prawo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z okazji Nowego Roku slonecznych, pogodnych dni z przyczepką na wszystkich drogach swiata. A ja w nowym roku mam problem. Przecieka mi okno dachowe w lazience- popękala szybka.Mój TEC to salonka z 1994 roku. Nie bardzo wiem, jak to naprawic, a najlepiej wymienic. Może ktos z braci tecowskiej cos mi poradzi? Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

To może po kolei - chronologicznie  :)

 

Miradym - pęknięte okno dachowe

To może zapytam najpierw co pękło bo z opisu wnioskuję że daszek zewnętrzny - czy dobrze ?

Jeśli tak to jest najczęściej część wymienna, dopasowanie nie ma to ścisłego związku z TEC - tylko zależy jaki to typ/wymiary okna.

Z wymianą kompletnego okna dachowego jest różnie mniej lub więcej komplikacji, konieczność uszczelnienia w dachu, daszek zewn. z reguły dużo prostsza sprawa wymieniałem u siebie  -  wrzuć może jakąś fotę i wymiary, będziemy coś dumać jak to uzdrowić :-)

 

Janwil - strony - szkice

Zaraz o który szkic Ci chodzi - ten whattowcar.com czy z osk duet ?

whattowcar.com

Ta strona, to nie dogmat nie można jej brać na 100% dokładnie, owszem to kalkulatorek ułatwiający i przedstawiający obrazkowo zależności ale nie całkiem ściśle.

osk duet

omawia prawo u nas, czyli kiedy B, kiedy B+kot 96 a kiedy E do B

 

Janwil - prawo

Prawo - pewnie że jest głupie tak jak napisałem wcześniej: Cordoba z budą 750-800 muszę się pilnować - Mesio nawet z tonówką to bezboleśnie i bezpieczniej, cóż ustawodawcy mają kota to zapodali kota  96 :-)  zawszeć to parę złotych za egz i wpis w dow. wleci do budżetu.

 

U mnie problem prawa się sam rozwiązał na wypadek zmiany budy bo Cordobę szlag trafił (solówką leciałem z N.Sącza nie z budą),   poleciała 4-ta i 2-ga panewka, wał siwy - pompa oleju najprawdopodobniej podawała ciśnienie na tyle duże że gasiła kontrolkę a za małe do smarowania, o dziwo temp. nie wzrosła co wydaje się być zaprzeczeniem praw fizyki. Parę razy po drodze mi czknęło musiała się panewka już przycierać, postawiłem na zapłon bo miewała takie czkawki, zmyliła mnie właśnie normalna temp. a  i tak poczciwa Cordoba bo do chałupy się dowlokła, zdechła o dziwo dopiero zaraz po zapaleniu na drugi dzień.

A' propos prawa i projektowania aut oraz ich parametrów - niektóre narody myślą prosto a wręcz genialnie:

Urodził mi się się autobusik teraz to jest jazda :) budy nie czuję a w dowodzie ma genialnie: 7 ludzi, własna=1694  dmc=2400 czyli 1100 na budę bez kota i viatola zostaje :).  Max na haku to wg. homolki 1800 ale to już nie na samo B ale i DMC zestawu fest 4200.

Strasznie mi to spasi jakbym budę zmieniał ale na razie nie zamierzam bo praktycznie we 2-kę z małżonką jeździmy to i po co.   Autobusik jeszcze może na mini-kamperka, jakiś przedsionek/daszek  się zrobi to szybki 2 dniowy wypad jak znalazł bez ogonka będzie :)

 

 

Na dokładkę ciekawostki :)

Po zakupie autobusika zastanawiałem się co znaczy nazwa modelu (przypuszczałem że to coś z wiatrów bo i Passat i Bora) no i kicha kopałem kopałem wykopałem ale na pewno i tak nie wiem bo w perskim sharan może znaczyć zarówno "wiatr pustynny" jak i "król" słowo i pisownia taka sama a znaczenie zależy od kontekstu.  Jak wiatr na pustyni  to pewnie do kpl. Dethleffs Nomad lub Beduin by pasował :) ale zostaję przy TE i mam teraz dwóch królów pod chałupą :)

 

Przy okazji pokopałem o nazwach modeli TE / TEC mój to prościzna Travel King (stąd wyżej 2 królowie), "słabo niemczący" jestem a ciekawił mnie zwłaszcza Weltbummler  z tytułu wątku :-) tłumacz wujka Google powiedział że po naszemu to Obieżyświat czyli idealnie pasuje do budy.

 

Janwil - TEC 560

Ładne,  bez przepychu, fajnie, funkcjonalnie no i duuuuuże - konia trzeba fest - pogratulować kawał budy :) a kolorki zewn. jak widzę Tec trzyma tradycyjne :)

 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadam.Dachowe okienko- rozm.40X40, pęknięta zewnętrzna szybka. Mąż probował załatać ale wyszło fatalnie. Nie znalazlam samej szybki, jak już, to oferowano całe okienko, ale to drogo i znowu problem z założeniem. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytaj sprzedawcę w tej aukcji, czy nie posiada samego zewnetrznego daszku (dekla). jak widać ze zdjęcia, a nawet opisu w aukcji - ma tego trochę.

http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=4039882640&ars_source=ars&ars_socket_id=9&ars_rule_id=74

 

Bardzo ciężko będzie Ci kupić sam ten element, a nawet jak już się pokaże, to często w nieakceptowalnej cenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem już obydwa daszki, buda stoi pod oknem to i foto na szybko zrobione podsyłam, niestety ja musiałem adoptować do mojego dinozaura bo ma starutkie trochę nietypowe i trudno je znaleźć.  Sam zewnętrzny kupowałem w krakowskim Elcampie (Wojtek z Elcampu jest na naszym forum) koszt to chyba był. ok. 100-120zł za 40x40 jest to typowy wymiar i idzie kupić tyle że trzeba dzwonić, lub jechać i pytać, czasem sprowadzany na zam i nie ma tych części w katalogach online.

Możesz też kuknąć na strony Fiamm'y itp bo PL to dziwny kraj czasem ściągnąć jest nawet taniej

Fakt relacja cenowa  będzie na pewno niekorzystna w stosunku do całego okna (tu się z Kol. wkizet całkowicie zgadzam)  myślę że będzie oscylować ok 50% okna ale roboty sporo mniej o ile wsio w oknie sprawne - zweryfikuj mech. okna.

 

Tu masz wątek - mirus_85 przerabiał świeżo temat, kupił okno za 170zł i przełożył górę :)

 

Z kupowaniem używki miałbym mieszane odczucia - stare tworzywa nie były wysokiej jakości, niedługo może być powtórna wymiana bo skruszałe od uv.  Jeśli używka to jedynie w miarę nowa i najlepiej nie wysyłkowo jak weźmiesz w rękę to widać, mocno zżółknięta tak jak mój mały daszek to odpuść bo nie warto, za chwilę będziesz robić ponownie.

Dla orientacji duży na focie ma  2,5 roku i jak widać jest jeszcze biały, mały jest stary ma już sporo lat oprócz tego że brudny to żółty, takiego nie kupuj.  Mały był właśnie tylko ratowany przez podłożenie plastiku i skręcenie nowymi śrubami + uszczelnienie. Powodem było to że główki śrub i daszek w ich miejscu były mocno zetlałe - zwróć zatem też uwagę na śruby i ich główki.

Zwróć też uwagę na zgodność mocowania nowego daszku ze starym środkiem, da się to zaadoptować ale po co się narobić.

Przy okazji zerknij sobie też na uszczelnienie okna w dachu, dobra okazja po zdjęciu zewnętrznego, u mnie było średnio więc  popuściłem wkręty  mocujące kołnierz w dachu,  uniosłem, podlałem uszczelniaczem docisnąłem wkrętami - nawet nie rozbierałem całego dołu.

Jeśli potrzeba więcej informacji to pisz.

post-2203-0-12438800-1394890386_thumb.jpg

 

Uuuu przy okazji widzę że mnie kominek czeka, a mówią że w Kraku kwaśne deszczyki już nie padają, a tu ruda aż chrupie  a miniowany i pokryty chlorokauczukiem 2x był 2 lata temu.

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

       Coś takiego /jak na foto/ znalazłem w górnej szafce nad kuchenką gazową./biały przełącznik, kabel, rurka plastikowa/  Co to jest do czego służy? Nie chce mi się szafek zdejmować, rozkręcać, bo jeden przewód ,,ginie” mi pod szafkami a z drugiej strony kończy się plastikową rurka z zaślepką.

Przy okazji pilnie poszukuję ,,hebelka" z zatrzaskiem do zamykania głównego, dużego szyberdachu. Z góry dziękuję za pomoc

post-15667-0-87497100-1396330747_thumb.jpg

post-15667-0-88126200-1396330771_thumb.jpg

post-15667-0-39709000-1396330795_thumb.jpg

Edytowane przez Janwil (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

       Coś takiego /jak na foto/ znalazłem w górnej szafce nad kuchenką gazową./biały przełącznik, kabel, rurka plastikowa/  Co to jest do czego służy? Nie chce mi się szafek zdejmować, rozkręcać, bo jeden przewód ,,ginie” mi pod szafkami a z drugiej strony kończy się plastikową rurka z zaślepką.

Przy okazji pilnie poszukuję ,,hebelka" z zatrzaskiem do zamykania głównego, dużego szyberdachu. Z góry dziękuję za pomoc

ten przeźroczysty kawałek jakby węża ogrodowego to w rzeczywistości wąż świetlny, ale jak zasilany i czy sprawne są w nim żaróweczki to Ci nie powiem, musisz zam oblukać co i jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...dziękuję, masz rację, Były właściciel mi to potwierdził. To jest oświetlenie kuchni i że ładnie wygląda. Pewnie i małe żuzycie prądu.

Nawet nie wiedziałem, że TO KUPIŁEM I MAM!

Ale że mówimy prozą tez nie każdy wie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

       Coś takiego /jak na foto/ znalazłem w górnej szafce nad kuchenką gazową./biały przełącznik, kabel, rurka plastikowa/  Co to jest do czego służy? Nie chce mi się szafek zdejmować, rozkręcać, bo jeden przewód ,,ginie” mi pod szafkami a z drugiej strony kończy się plastikową rurka z zaślepką.[/size]

Przy okazji pilnie poszukuję ,,hebelka" z zatrzaskiem do zamykania głównego, dużego szyberdachu. Z góry dziękuję za pomoc[/size]

No i ,,hebelka" z zatrzaskiem do zamykania głównego, dużego szyberdachu .nadal nie ma. Cały szyberdach z zamknięciem to 600 Euro. Dużo! Pomocy!!! Edytowane przez Janwil (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.