Skocz do zawartości

Pojemność akumulatora


Marcin

Rekomendowane odpowiedzi

Ha temat, który rozpoczynam był już sporo razy "wałkowany" na forum, jednak ja nie doszukałem się w nim następujących informacji: Jakiej pojemności akumulatory umieszczają fabrycznie producenci przyczep i kamperów. Pytanie to kieruje głównie do tych użytkowników, którzy mają od nowości swoje "domki na kółkach" lub mają pewność, że w tym przypadku poprzedni właściciele nie wprowadzili w nich zmian. Ciekaw też jestem, czy w instrukcji obsługi, jaką niewątpliwie otrzymaciście do Waszego sprzętu producenci podają, jaka jest wytrzymałość waszych "magazynów, czyli na ile czasu wystarczy wam energii zgromadzonej w akumulatorze, użytkując normalnie odbiorniki w niej zamontowane (oświetlenie, pompka wody itp.).

Czy macie zamontowane fabrycznie jakieś zabezpieczenie przed całkowitym rozładowaniem akumulatora? i wreszcie jaki akumulator jest zamontowany? Klasyczny kwasowy czy żelowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sie swietnie sklada, ze ostatni tydzien poswiecilem mojej cycepie. Nie bylo w niej oryginalnie zainstalowanego akumulatora przez producenta jednak pierwszy wlasciciel umiescil akumulator w kretynskim miejscu na dyszlu-zdemontowalem to i wrocilem do oryginalu. Cala instalacje mam w porzadeczku, nikt nic nie kopal, nie przerabial i przynajmniej dzieki temu wiem gdzie i jak rozchodzi sie instalacja z gniazda 13 pinowego. Obecnie chce miec dodatkowe zrodlo zasilania i jestem w kropce. Dlaczego? ano dlatego, ze ok 200zl musze dac za przerobke instalacji haka w samochodzie na gniazdo 13 pin (koniecznosc bo jest gwarancja) i wtedy moglbym na trasie korzystac z pradu akumulatora samochodowego. Gdybym zalozyl akumulator w przyczepie to tez potrzebuje okolo 300zl na akumulator, ladowarke i elektronike zabezpieczajaca przed nadmiernym rozladowaniem. Wystarczy, ze kabel z akumulatora wepne w zasilacz i prad leci do wszystkich urzadzen.

W 99,9% procentach przypadkow stoje tam gdzie mozna podlaczyc cycepe do pradu a zasilanie awaryjne uzywane jest przeze mnie tylko na trasie podczas postojow gdzie potrzebna jest jedna-dwie lampki i pompka do wody.

Wiem tylko, ze jezeli kupilbym akumulator to tylko zelowy.

 

Ktora wersje wybrac? :-]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Marcin T jeśli mam radzić to wybrałbym opcję za 500,- (czyli 2 opcje na raz) . Po pierwsze nie martwiłbym się o aumulator samochodowy podczas postojów, jednocześnie podładowywałbym akumulator w przyczepie podczas jazdy.

 

A w kwestii pytania Marcina - mam przyczepę z 1991 roku, akumulatora nie było. Kupiłem 88 Ah żelowy i przrobiłem instalację.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego? ano dlatego, że ok 200zł muszę dać za przeróbkę instalacji haka w samochodzie na gniazdo 13 pin (konieczność bo jest gwarancja) i wtedy mógłbym na trasie korzystać z prądu akumulatora samochodowego.

 

Ale zostawiasz 7pin w razie normalnej towarówki czy przejściówkę będziesz stosował 13 na 7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy macie zamontowane fabrycznie jakieś zabezpieczenie przed całkowitym rozładowaniem akumulatora?

 

Marcinie znalazłem takie zabezpieczenia akumulatora http://www.stef-pol.civ.pl/index.php?id=oferta

pozycja zabezpieczenia EST...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomekk ja ma pytanie, gdzie w takiej cenie można kupić taki akumulator?

 

ja w swojej przczepie używam dwóch akumulatorów żelowych 12 v po 17 ah każdy, do tego ładowarka-zasilacz buforowy.

 

dla bezpieczeństwa posiadam tez agregat proądotwórczy 0.9 kw, który zupełnie wystacza na moją bardzo rozbudowaną instalację przyczepy.

 

proszę jednak zauwążyć że akumulatory żelowe są ok pod warunkiem uczciwej eksploatacji. tj nie można dopuścic do spadku napięcia poniżej 10.5 v.

często zdaża się uszkodzenie tego akumulatora, dlatego trzeba się nauczyć obsługi a wtedy jest ok.

 

z akumulatorami kwasowymi jest dużo lepiej, gdyż nie są takie delikatne, ale za to niebezpieczne. ogólnie coś za coś.

 

 

pozdrawiam tomasz, rybnik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.