Skocz do zawartości

12V w KNAUS 8003


wojtek67

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 36
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Hej, hej, hej, ejje jej eeejjj... Ok, ide do lodówki.

Szczegóły w parametrach dopasowuje się i rozwiązuje w różny sposób ale one nie są znane laikom,

 

Nie czepiam się, tylko sam napisałe j/w , więc nie wszyscy wiedzą - według Ciebie

Edytowane przez ed (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie jak napisałeś o grzaniu przewodów - tu uwaga jak niżej i tez napiszesz że się czepiam

 

Ej, no ale tak łopatologicznie.

Żarówki H4, jaki przewód idzie do włókna mijania o mocy 55W?

Grzałka 12V lodówki ma bodaj 80W, no 100W. Przelicz procentowo stosunki grubości do mocy obciążenia i wyjdzie , że 1,5mm kw. w zupełności wystarczy. Koledzy, spokojnie, lodówka 100W to nie tyle co rozrusznik 2kW@12V !

Grzanie kabli jest dla mnie trochę abstrakcyjną wątpliwością w tym temacie.

[/quote

 

Nie baw się w oprocenty tylko policz w/g wcześniej podanych wzorów i zobaczysz co Ci wyjdzie. Ja piszę jak mam u siebie , jak sobie zrobisz instalacje to wyłącznie Twoja sprawa. Nie abstrakcją a faktem będzie dopiero to jak będziesz musiał biegać gaśnicą - czego Ci naprawdę nie życzę.

Użytkownik ed edytował ten post 24 maj 2011 - 20:28

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ed, ale to nie ja mam problem z kablami. Cytujesz moją odpowiedź na pytanie jaki ktoś musiałby zastosować kabel do lodówki, o ile dobrze pamiętam przesadnie za gruby :)

Dlatego wytłumaczyłem łopatologicznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ed, ale to nie ja mam problem z kablami. Cytujesz moją odpowiedź na pytanie jaki ktoś musiałby zastosować kabel do lodówki, o ile dobrze pamiętam przesadnie za gruby :)

Dlatego wytłumaczyłem łopatologicznie.

No cóż każdy z nas ma inne zdanie w tym samym temacie i niech tak zostanie. Ja nie mam zamiaru oszczędzać na 8 m kabla. I aż prosi się zacytować mędrca: "jeden lubi czekoladę a drugi jak mu nogi śmierdzą"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż każdy z nas ma inne zdanie w tym samym temacie i niech tak zostanie. Ja nie mam zamiaru oszczędzać na 8 m kabla. I aż prosi się zacytować mędrca: "jeden lubi czekoladę a drugi jak mu nogi śmierdzą"

A cytat jakże demokratyczny... Masz u mnie :piwko:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Rozumie ze chcsz ładowac z napiecia z samochodu?

niezapomnij do takiego rozwiazania dolozyc przekaznik ktory podczas postoju bedzie rozlanczal zasilanie z auta, aby nie rozzladowac aku w samochodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aku można podpiąć tylko i wyłącznie do WYjścia niskiego napięcia (umowne 12V) z prostownika, który na pokładzie znajdować się powinien.

Nie jest to jednak sprawa prosta w sensie parametrycznym.

Jeśli zamontowany jest prostownik/trafo o klasycznym rozwiązaniu, to zapewne jest to układ trafo,układ Graetza lub inny diodowy i mamy na wyjściu prąd stały o wartości UMOWNIE 12V .

Dopinając aku, napięcie automatycznie skacze nam do 17V !!! UWAGA !!! Tak dokładnie i to jest destrukcyjne dla aku, szkodliwe dla zdrowia i instalacji odbiorczej np radio.

Naprawdę sprawa nie jest prosta bo w tej materii bardzo ważne są wartości napięć.

Jak to ogarnąć... hm... Łatwo!

Na początek , na wyjściu z prostownika umownego napięcia 12V podpinamy miernik. Taki zwykły, cyfrowy po 15zł...

Ustawiamy jego pokrętło zakresu np na 20. Odczytujemy wskazania i okazuje się że jest np 12,9V (wsio powyłączane, radio też)

Zostawiamy ten miernik podpięty i dołączamy w tych samych punktach kondensator o pojemności np 2200uF/25V

To tak dla łatwości przy tej modernizacji zamiast aku, bo aku to taki ogromny kondensator który efekt wzrostu napięcia powoduje, no i co się dzieje??? TAAAAAAAK dobrze widzisz, miernik pokazuje 16-17V i to jest to co szkodzi.

Jak zmniejszyć to napięcie?

Rozbieramy całe trafo i odwijamy z jego uzwojenia wtórnego ten grubszy drut, tak po 2 zwoje i za każdym razem mierzymy wskazania. Tyle odwijamy, by napięcie zeszło nam do wymaganych 14,4V i jest to górna granica dla aku, instalacji, odbiorników i zdrowia.

Tak, zdrowia bo opary gazującego aku są silnie szkodliwe.

Oczywiście można nic nie dopasowywać, ale trzeba pamiętać, że dopięty aku pod istniejącą instalację 12V , działa i sprawdza się WYŁĄCZNIE kiedy nie mamy podpiętej p-py do sieci 230V

 

 

Poniewaz troszke przerabiam to ja tak moze inne rozwiazanie podam

 

w sobotę w przycepce zakładałem aku podpinałem pod prostownik aku zabezpieczone diodą czy ten sposob nie jest prostrzy niz odwijanie uzwojenia z trafo ?

Edytowane przez andrewa1 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem. naprawdę nie wiem. Liczą się wskazania miernika, bo wiesz o co chodzi?

Wytłumaczę.

masz2 prostowniki/zasilacze, obydwa nie filtrowane na wyjściu kondensatorem.

Pierwszy ma 13,8V @ 0,1A

Drugi ma 13,8V @ 10A

Przy pierwszym , aku sobie poradzi, sprowadzi V do swojego potencjału.

Przy drugim nie sprowadzi, bo "nacisk" dysponowanych 10A będzie dla aku nie do ogarnięcia i przy 13,8V@10A będzie on zbyt duży, paniemajecie?

Gdyby te drobiazgowe szczegóły nie były istotne, to wystarczyłoby wpiąć diodę w siec 230V i za nią ładować 12Voltowe aku.

Powiem tak, 0,2 V różnicy w zakresie parametrów aku , błyskawicznie go zniszczy. 0,2 w dół lub w górę poza granice określone fabrycznie dla aku = destrukcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ales ty się Wojtek uparl....

mam ten sam kemping sprawdze dopiero za tydzien czy faktycznie jest tak ajk mowisz...

kondensator odfiltruje, ale jak by nie było spadek bedzie poniewaz samo aku jest juz obciążeniem więc mieżyć na biegu jałowym bez sens.

kolego można wstawić diodę jedna dioda spadek na niej 0,6V, więc od biedy można kilka w szereg, jak nie to jaką żarówkę (aku do 14,4V) wytrzumuje

choć jeśli chcemy to ładować z sieci 230V to nie wiem czy nie lepiej kupic jakąś ładowarke procesorową koszt ok 70-100zł i podłaczyć na stałe,

co ważniejsze a akumulatorach jest tez napięcie poniżej ktorego jak już spadnie mozemy nie naładowąc powtórnie akumulatora

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ales ty się Wojtek uparl....

(...)

 

Na podstawie 9 lat pracy w wojskowej akumulatorni i całego życia w doczynieniu z voltami, amperami, watami, itd.

Wszystko to co napisałeś to półśrodki.

Jeśli ma być profesjonalnie i w zgodzie z prawami fizyki , to napięcie niczym nie obciążone ale za kondensatorem należy sprowadzić do 14,4V i basta. Potem można dopinać aku.

Samemu można to sprawdzić na zwykłym sieciowym zasilaczu sieciowym. Dowolnym, nawet na takim od anteny TV. Rozbierz, zmierz napięcie na wyjściu, wylutuj C i zmierz ponownie. Wyciągnij wnioski.

Aku nie służy do sprowadzania napięcia do właściwej dla siebie wartości i nawet jeśli to robi w nadmiarze i pozornie nic się nie dzieje, to ulega destrukcji.

Nie musisz mi ufać, nikt nie musi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niepotrzebnie się unosisz, bo niedokońca się zrozumieliśmy.

wiem że tak jest i wcale tego nie kwestionuje...

uwierz jestem również wtajemniczony w volty ampery i waty,

aleś się uparł to tylko do pomiarów... błędem jest mierzyć napięcie miernikiem cyfrowym (ale i wskazówkowym równiez) tylko na samym mostku,

pomiar z kondensatorem tak bo filtruje te dwie połówki sinusiody i wygładza napiecie do maksymalnej wartości, bez niego nie do wychwycenia na zwykłym mierniku będzie takie napiecie stałe ale pulsujące, wskazanie będzie mniejsze zapewne, a dla samego aku i tak to będzie złe.

A reszte co piszesz jak najbardziej tak... racja 100%

 

jeśli już w temacie zapytam Ciebie

myślę nad jakimś panelem słonecznym o mocy 20W i 2aku 17Ah równolegle wpięte, ładowanie z tego panela.. i zastanawiam się czy koniczny będzie regulator, panel daje 12V ale może się zdażyć żę nawet i 17V w upale pojdzie, choć wydajnoś prądowa jest OK 1A, masz jakąs praktyke w tym temacie?

 

PS browarek i luzik

Edytowane przez demko (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niepotrzebnie się unosisz(...)

 

jeśli już w temacie zapytam Ciebie

myślę nad jakimś panelem słonecznym o mocy 20W i 2aku 17Ah równolegle wpięte, ładowanie z tego panela.. i zastanawiam się czy koniczny będzie regulator, panel daje 12V ale może się zdażyć żę nawet i 17V w upale pojdzie, choć wydajnoś prądowa jest OK 1A, masz jakąs praktyke w tym temacie?

 

PS browarek i luzik

 

Absolutnie się nie unoszę. To tylko zdrowa polemika mająca na celu nieść pomoc i wiedzę tym, którzy tego potrzebują.

Stąd przykład dla laika z zasilaczem IThankYou.gif

 

Jeśli chodzi o panele, nigdy nie stosowałem i nie praktykowałem ich skuteczności.

Sądzę , że 17V@ 1A nie będzie zbytnio szkodliwe dla aku, ale gdyby prąd wynosił 10A przy tym napięciu , gazowałby natychmiast.

Dla spokojności, ja bym zastosował jakiś mocniejszy stabilizator 7815 na jakimś małym radiatorku w szafie i po problemie.

2x17Ah klasyczne łatwo znoszą krótkie wzrosty, ale żelowe mają ścisłe wymaganie co do procesu doładowywania.

Szczerze pisząc, nigdy nie lubiałem żelowych za ich delikatność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.