Skocz do zawartości

pranie materacy


Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś próbował prać gąbki od materacy ?, po zakupię przyczepy przydałoby się je odświeżyć , pytałem w pralni gdzie mogą to zrobić ale oprócz tych mniejszych mam dwa spore materace ok 2m długości i 0,8 m szer. których jednak nie odwirują (brak takiej dużej wirówki) - boję się że nie wyschną i zgniją - jak to jest w praktyce ?. Ponadto może ktoś wie gdzie kupię "wykładzinę podłogową do przyczepy Knaus" , muszę uzupełnić ubytek w luku bagażnika po małych przeróbkach ale sęk w tym że nie jest to zwykły gumoleon, ponieważ jej dolna część którą przykleja się do podłogi jest jakby z papieru i wykładzina ta jest o wiele cieńsza niż wykładzina PCV

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czy ktoś próbował prać gąbki od materacy ? ( .... ) - boję się że nie wyschną i zgniją

 

 

Witam!

 

spokojnie, nie zgniją :rolleyes: po wypraniu spróbuj trochę wycisnąć wodę z gąbki, a potem oprzyj gdzieś w przewiewnym miejscu, o ścianę, drzewo ( w miarę możliwości ) reszta wody ścieknie z gąbki, tylko pamiętaj by gąbka nie stała cały czas w jednym miejscu ( na mokrym podłożu ) - przestaw ją :policja:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tydzień słońca trzeba :rolleyes: Kiedyś wyprałem gąbki materacy z niewiadówki to po 3 dnia schnięcia na słońcu wydawały się suche. Jednak jak przyszło do spania na nich było jeszcze mokro.

Moja rada - wydają się suche - trzeba pougniatać. Wyssie wodę z wewnątrz na zewnątrz i tak szybciej je osuszymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ja po zakupie przyczepki wyniosłem wszystkie gąbeczki do domku na działce.

 

Udało się pożyczyć odkurzacz piorący i wszystkie gąbkiwyprałem odkurzaczem a pokrowce w pralce. Jednak, gdy oddałem odkurzacz okazałosię, że jest jeszcze jedna gąbka wyprałem ja w wannie wycisnąłem ile się dało schła dwa dni dużej, ale wyschła tak samo jak pozostałe.

Edytowane przez iksw1 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ja po zakupie przyczepki wyniosłem wszystkie gąbeczki do domku na działce.

 

Udało się pożyczyć odkurzacz piorący i wszystkie gąbkiwyprałem odkurzaczem a pokrowce w pralce. Jednak, gdy oddałem odkurzacz okazałosię, że jest jeszcze jedna gąbka wyprałem ja w wannie wycisnąłem ile się dało schła dwa dni dużej, ale wyschła tak samo jak pozostałe.

 

Witam , ja do swoich materacy i ogólnie przyczepki zaprosiłam gościa co ma myjkę parową, podobno żadna bakteria się nie ostanie po takiej operacjipalacz.gif

 

arek

Edytowane przez arsat (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Czy ktoś ma patent jak zdjąć pokrowce z materacy w hobby. Kupiłem cepkę Hobby 500 excellent i pokrowcer są brudne więc chcę je wrzucić do pralki. Jednak nie mogę odpiąć zamka bo jest tak wszyty że suwadełko zamka jest schowane od śeodka i za chiny nie idzie się tam dostać. Może tych pokrowców się nie ściąga ?????.

Edytowane przez maro74 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś ma patent jak zdjąć pokrowce z materacy w hobby. Kupiłem cepkę Hobby 500 excellent i pokrowcer są brudne więc chcę je wrzucić do pralki. Jednak nie mogę odpiąć zamka bo jest tak wszyty że suwadełko zamka jest schowane od śeodka i za chiny nie idzie się tam dostać. Może tych pokrowców się nie ściąga ?????.

 

 

Mogę ci ze spokojnym sumieniem odpowiedzieć, bo niecały miesiąc temu właśnie pościągałem wszystkie pokrowce z materacy,

Generalnie rzecz do zrobienia - zamki faktycznie ciężko chodzą, a ich długośc to nienajszczęśliwsze rozwiązanie - mało tego zamki lubią się zaciąć o końcówki nitek wewnątrz pokrowców. Dlatego masz takie problemy.

Samo zdejmowanie to też bajka - jedna osoba wsuwa ręce w pokrowiec i ściska materac - druga zdejmuje w tym samym czasie pokrowiec. Troche ręce bolą, ale da się!

Potem wrzucasz pokrowce do pralki. Nie ma obaw - materiał się "nie ściąga".

Zakładanie: kolejność odwrotna. ja robiłem to tak, że ściskałem materac po długości, żona zakładała w tym czasie pokrowiec. Ewentualne korekty materaca w pokrowcu sa możliwe - trzeba się tylko pobawić materiałem.

Efekt końcowy możesz zobaczyć na moich zdjęciach w linku poniżej - te z kwietnia.

 

I jeszcze jeden szczegół - guziki. W moim przypadku było tak, że guzik zakończony jest pętlą, z "tyłu" materaca masz drugi biały guzik z nacięciem, w którym jest końcówka tej pętelki. Ściskasz materac w tym miejscu i pętelka sama wychodzi.

Zakłądanie guzików - przewlekasz pętęlkę przez cały materac za pomoca dłuższego cienkiego szydełka i zapinasz na tym guziku z nacięciem.

 

ufff. ale się rozposałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś ma patent jak zdjąć pokrowce z materacy w hobby. Kupiłem cepkę Hobby 500 excellent i pokrowcer są brudne więc chcę je wrzucić do pralki. Jednak nie mogę odpiąć zamka bo jest tak wszyty że suwadełko zamka jest schowane od śeodka i za chiny nie idzie się tam dostać. Może tych pokrowców się nie ściąga ?????.

 

Ja osobiście bym nie radził Ci ściągać tych pokrowców, nie wiem jak w przyczepie bo tych nie ściągałem ale kiedyś ściągałem z kanapy w domu tak samo rozpinanych i powiem Ci że po wypraniu tragedia bo materiał się odformował i z jednej strony odstawał z drugiej był za ciasny i w ogóle fajnie to nie wyglądało i skończyło się na szyciu nowych pokrowców. Co Ci mogę polecić to jakiś płyn do prania dywanów np Vanish gąbka i pierzesz tapicerkę naciągniętą na poduchy. Ja dodatkowo traktuje ją maszyną parową a potem wszystko porządnie odkurzam i wychodzi jak nowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Bartek tez o tym myślałem, ale widziałem u jednego z kolegów w przyczepie, że pranie pokrowców na materacach skończyło się "wyjściem" na wierzch jakichś żółtych plam z materaca. To dopiero wyglądało paskudnie.

 

Dlatego zdecydowałem się na zdjęcie pokrowców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartek tez o tym myślałem, ale widziałem u jednego z kolegów w przyczepie, że pranie pokrowców na materacach skończyło się "wyjściem" na wierzch jakichś żółtych plam z materaca. To dopiero wyglądało paskudnie.

 

Dlatego zdecydowałem się na zdjęcie pokrowców.

 

Hmm może to było spowodowane tym że podczas prania za dużo wody wcisnął w materac i faktycznie mogły wtedy wyjść syfy z środka :hmm: W każdym razie ja staram się zawsze to robić prawie na sucho tzn. gąbka wyciśnięta tak że jest tylko wilgotna i wtedy jak pierzesz to w zasadzie tylko wierzchnią część pokrowca masz mokrą i nie powinno teoretycznie nic z gąbki wyjść. Przynajmniej mam taką nadzieję i do tej pory już to parę razy robiłem, zawsze po zimie przed sezonem robię kapitalkę sprzątania przyczepki, i nic takiego się nie stało i mam nadzieję się nie stanie smirk%281%29.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Ja kiedyś prałem materace w starej przyczepie. Suszyłem chyba 5 dni i i tak w środku były wilgotne. Później wydzielały brzydki zapach. Obecnie skorzystałem z usługi firmy POTEMA z okolic Trójmiasta. Jako jedyni na świecie oferują bezwodne czyszczenie i dezynfekcje materacy. U mnie zadziałało. Zaoszczędzilem jakieś 2500zł na nowe materace. czyszczą też tapicerki i wywany. Tu jest ich strona www.potema.pl

Ps. Jak ktoś jescze skorzysta z ich oferty proszę napisać jak u Was wyszło. :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jestem właśnie na etapie prania materacy z gąbki oczywiście bez pokrowców :-) . Gąbki oczywiście prałem pojedynczo w wannie metodą deptania. Woda z proszkiem następnie wypuściłem brudną wodę dałem reszcie wody z gąbki obciec i następnie znów woda do wanny z dodatkiem płynu do płukania i znów deptanie i wypuszczanie wody. Tak wypraną gąbkę należy zostawić aż obcieknie najlepiej na 2 patykach z miotły wspartych o kant wanny. Następnie na słońce. Miałem szczęście że w długi weekend słońca było dużo. Gąbka wysycha na powierzchni a w środku jest woda która już tak prosto nie chce spłynąć ani odparować. Ja zastosowałem system ciasnego zwinięcia gąbki w rulon (uwaga: przy dużych materacach 2 osoby) i już woda przy zwijaniu przedostaje się na zewnątrz następnie stanąłem nogami na rulon podpierając się o barierkę balkonową i skakałem wtedy wody wyszło bardzo dużo. No i dalej na słońce.

Teraz gąbki pachną jak nowe ;-))

 

To skakanie wygląda trochę komicznie ale jest bardzo skuteczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.