Skocz do zawartości

mikro kampery


kit

Rekomendowane odpowiedzi

Cytat

W stanie Kalifornia, aby zakwalifikować się do pojazdu kempingowego klasy B, pojazd musi mieć cztery z następujących sześciu elementów wbudowanych :

  1. system wodny, zwykle umywalka lub prysznic
  2. lodówka
  3. system gotowania
  4. układ paliwowy lub elektryczny 110 V.
  5. klimatyzator lub grzejnik
  6. toaleta

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że temat nazewnictwa i definicji kamperów jest nie do wyczerpania. No i dobrze, o czymś trzeba gadać. Poszperałem trochę w sieci i znalazłem taką oto definicję:

Kamper to autonomiczny samochód turystyczny, specjalnie w tym celu zbudowany lub wyposażony, zapewniający podróżującym nim pasażerom miejsca do spania i wypoczynku. Specjalna zabudowa zapewnia miejsce i sprzęt do przechowywania żywności i sporządzania posiłków oraz wydzieloną część sanitarną z ubikacją, umywalką i najczęściej prysznicem. Ojczyzną kamperów są Stany Zjednoczone, co może wynikać z przywiązania Amerykanów do wolności i możliwości swobodnego podróżowania jako specyficznego stylu życia. Amerykanie lubią duże samochody i dlatego ich największe campery zwane tam RV (od słów Recreational Vehicle) mają wielkość europejskiego autobusu – definiuje WIKIPEDIA.

Zaś Polskie przepisy o ruchu drogowym definiują to tak: 

1. Samochód musi spełniać minimalne wymagania auta kempingowego. Auto aby spełniało wymagania polskiego prawa pozwalające zakwalifikować je jako pojazd specjalny – kempingowy musi spełniać następujące wymogi:  „Samochód kempingowy” oznacza pojazd specjalnego przeznaczenia kategorii M zbudowany w taki sposób, aby służył jako miejsce mieszkalne, zawierający co najmniej następujące wyposażenie:
— siedzenia i stolik,
— miejsca do spania, które mogą powstawać z siedzeń,
— urządzenia kuchenne, oraz
— szafki

Wyposażenie to jest umocowane trwale w przedziale mieszkalnym; stolik może być jednak zbudowany tak, aby łatwo można go było zdemontować. (DYREKTYWA 2007/46/WE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY z dnia 5 września 2007 r. ustanawiająca ramy dla homologacji pojazdów silnikowych i ich przyczep oraz układów, części i oddzielnych zespołów technicznych przeznaczonych do tych pojazdów.)

Co do nazewnictwa mikro-mini -maxi - xs -xl-to uważam że to co stworzyłeś własnymi ręcyma, możesz sobie nazwać jak chcesz, a to że każdy go oceni i nazwie według własnej fantazji. Tacy już jesteśmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

32 minuty temu, Peter napisał:

Temat nazewnictwa i definicji kamperów jest nie do wyczerpania. No i dobrze, o czymś trzeba gadać.

Tak to niewątpliwie dyskusja w sumie dla samej dyskusji :) 

 

33 minuty temu, Peter napisał:

oraz wydzieloną część sanitarną z ubikacją, umywalką i najczęściej prysznicem.

No to teraz mi ziomek Misio karę zada :)  kibel musi być :)  ale będę się bronił jak lew że ino w Hameryce:bevil::) 

 

33 minuty temu, Peter napisał:

Co do nazewnictwa mikro-mini -maxi - xs -xl-to uważam że to co stworzyłeś własnymi ręcyma,  możesz sobie nazwać jak chcesz

I tu Piotrze trafiłeś w samo sedno :winner: - podpisuję się obiema ręcami :)

Gdzie tu jest guzik postaw piwo ?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się , że rozmowa idzie w trochę innym kierunku. Nie ma co porównywać mikrokamperów, kamperwanów, kamperów z przyczepami. Sam mam przyczepę a niedawno kupiłem kampervana na Fordzie transicie. Samochód turystyczny zawsze mi się marzył, z tym że jest dużo droższy od przyczepy. Dlatego na początku kupiłem przyczepę. Jednak na moje krótkie wypady za dużo zabawy z podpinaniem, kłopot z parkowaniem bo długi zestaw. Przerabiałem to i zawsze z tyłu głowy był samochód turystyczny. Teraz już wiem, że przyczepę mógłbym sprzedać, bo na około 10 wyjazdów w roku nie ma sensu jej trzymać, jak kampervanem mogę w każdej chwili. Nie ważne, że jest w nim ciasno, ale fakt, że w każdej chwili mogę wsiadać i jechać jest dla mnie superowy. Mój ford jest krótki więc wszędzie zaparkuję i to cenię sobie bardzo. Wiem,  że muszę go odświeżyć i wiele kasy w niego włożyć , ale już się w nim zakochałem: jadę na narty to wrzucam, sprzęt narciarski do tyłu, kibel, woda w baniaku, jedzenie i jadę. Na miejscu nie przesiaduję w kamperze bo jeżdżę na nartach, więc pewne jego niedogodności zniosę. Jednak w porównaniu do zwykłej osobówki mam przestrzeń w której mogę swobodnie stanąć , przebrać się , ugotować coś . Dla mnie to strzał w dziesiątkę. 

IMG_20191111_154232.jpg

IMG_20191111_154338.jpg

IMG_20191208_124931.jpg

IMG_20191208_124812.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możecie wymyślać dziesiątki nazw, ale ja vana, w którym można spać będę nazywał kamperem, bo nie chce mi się lingwistycznie używać takich wielosylabowych wygibasów jak "samochód turystyczny" (która to fraza i tak większosci znajomych nic nie mówi) W zamian będę użwał dwusylabowego zwięzłego "kamper" bo każdy wie o co chodzi i do czego służy. Nawet jak nigdy się nie zetknął bezpośrednio z tego typu wypoczynkiem, czy pojazdami.

Edytowane przez Łza Włóczynutka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to tak patrząc to zaczynając od mojego BMXa pod którym spałem nawet kilka razy w deszcz (rower do góry kołami i folia przywiązana do kół a ja na mchu...) był kamperem.

I każdy z moich aut (poza aktualnie T5, chociaż i to się zmieni pewnie z czasem) był kamperem bo w każdy spałem...nawet w niewygodnym clio z 2fotelami i kratą uniemożliwiającą pochylenie fotela...

Ale każdy może nazwać gruszkę, podłużnym jabłkiem...bo mu wolno :D

W dniu 22.12.2019 o 20:35, Cathay napisał:

W stanie Kalifornia, aby zakwalifikować się do pojazdu kempingowego klasy B, pojazd musi mieć cztery z następujących sześciu elementów wbudowanych :

  1. system wodny, zwykle umywalka lub prysznic
  2. lodówka
  3. system gotowania
  4. układ paliwowy lub elektryczny 110 V.
  5. klimatyzator lub grzejnik
  6. toaleta

A apropo tego, to każda "dalekobieżna" ciężarówka aktualnie spełnia 4-5punktów ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie kamper, to miniaturka naszego domu, w którym z podstawowymi udogodnieniami możemy przez co najmniej kilka dni żyć w cywilizowany sposób bez dostępu do cywilizacji ;)

Jak jeździłem pod namioty, to brakowało mi dwóch rzeczy - zimnego browarka i wygodnego tronu. Jak będę to miał w blaszaku, to będzie to dla mnie kamper :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.12.2019 o 22:27, lbuster napisał:

wygodnego tronu.

W 85% przyczep i kamperów tron jest mało wygodny. A raczej nie tyle on sam, ile otoczenie. Ani to nóg wyciągnąć ani rozszerzyć. 

Chociaż bez dwóch zdań, chciałbym mieć w kamperze (kamperku, mikrusku) chociaż niewygodny stały kibel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uprzedziłeś mnie @Cathay miałem napisać to samo  - ów tron może być wygodny dla dziecka lub mojej dorosłej córki "miniaturki" ważącej jak oszukany worek cementu w PRL ale nie dla statystycznych rozmiarów Kowalskiego - niemniej jednak dobrze że jest :) 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, lbuster napisał:

Chłopaki, każdy tron jest lepszy od narciarza ;)

Albo "krzaczka"...

A co do wygody i gabarytów, ja akurat mam mniejszą toaletę w bloku niż w kamperze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.