Skocz do zawartości

Gruntowy remont przyczepy


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 47
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Walruc, mam identyczną Hobby (przynajmniej tą stronę którą sfotografowałeś) tylko model 420. Jak chciałem odkręcić te "trójkąty" po bokach, to okazuje się, że są jeszcze przykręcone chyba od zewnątrz (ale o to najlepiej spytaj się tych, którzy remontują i naprawiają przyczepy, a są tacy u nas na forum, przejrzyj posty-nie pamiętam ksywki). Życzę szybkiej i zadowalającej (żeby nie ciekło) naprawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Rozumiem, że zdjąłeś uszczelkę i widziałeś listwę konstrukcyjną, która jest zbutwiała. Czy listwa jest w takim stanie tylko na odcinku okna, czy też wchodzi gdzieś dalej ?

Wg mnie jeżeli jest taki stan, to trzeba zdjąć poszycie wewnętrzne dookoła okna. Listwy zbutwiałe są do wymiany. Ja używałem dębowych przyciętych idealnie na grubość. Jeśli zaciek dotyczyć będzie obrębu okna to robota jest prosta i nie ma co się martwić. :zlo:

Zapodaj jeszcze fotki po zdjęciu uszczelek, tylko w dużej rozdzielczości (nie wstawiaj ich do "stopki" postu, tylko wrzuć na jakiś serwer "fotkowy")

Będziemy radzić

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Dzisiaj sprawdziłem- niestety listwy też są do wymiany.Jacol miałeś rację u mnie "trójkąty" przy oknie też są jakoś tak dziwnie zamocowane(ciekawe jak je zdemontować, może ktoś podpowie?).Przykry zapach jak narazie jest newyczuwalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto ma problem niech pisze?

 

Ja mam mały problem.

Szperając dziś w zakamarkach dostrzegłem w szafie, że jej ścianka (oddzielająca szafę od łazienki) zamiast przylegać do ściany bocznej wnętrza przyczepy, lekko odstaje - jest szparka ok 0,5 cm. Powodem pojawienia się szpary są nity (chyba to są nity) które wyrwały się z bocznej ściany. Otwory te juz nie nadają się do wykorzystania.

 

Zanim zacznę ciągać przyczepkę (Hobby de Luxe 1993 r.) chcę tę szparę zlikwidować, by się dalej mebel nie rozruszał i by mieć zapewnioną sztywność .

Chcę do ściany bocznej przyczepy (chyba jest ze sklejki) przykręcić nieduże stalowe kątowniki, którymi połączę ściankę wewnętrzną szafy (chyba to jest z płyty wiórowej) i w ten sposób zlikwidować szparę, a jednocześnie usztywnić ją, poprzez przykręcenie do ściany bocznej przyczepy.

 

Problemem jest to, że nie wiem, jak gruba jest ta ściana boczna przyczepy i wobec tego jak długich i grubych śrubek należy użyć by wykonać to połączenie, by zbyt cienkie śrubki nie wyrwały się ze ścianki bocznej i nie były zbyt długie mogace przebić poszycie zewnętrzne przyczepy?

 

Z góry dziękuję za odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak gruba jest ta ściana boczna przyczepy i wobec tego jak długich i grubych śrubek należy użyć by wykonać to połączenie, by zbyt cienkie śrubki nie wyrwały się ze ścianki bocznej i nie były zbyt długie mogace przebić poszycie zewnętrzne przyczepy?
Najprawdopodobniej zarówno ściana jak i bok szafy to sklejka grubości ok4mm więc najlepiej b edzie jak w ścianie przyczepy znajdziesz poprzeczki i w tym miejscu przykręcisz kątownik, brzeg szafy na całej długości winien mieć listwę. A co do "śróbek" to lepsze będą wkręty do drewna( śróbka ma gwint metryczny i służy do wkręcania w metal lub nakrętki). POWODZENIA :piwo:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem jest to, ze nie wiem, jak gruba jest ta sciana boczna przyczepy

Latwo to zmierzyc otwierajac okno, wtedy widac jak gruba jest sciana :piwo:

Lucjanie, nawet jezeli uzyjesz do wzmocnienia katownikow to trzeba je mocowac w miejscu gdzie za poszyciem wewnetrznym jest listwa konstrukcyjna przyczepy. W przeciwnym razie nic nie da wkrecenie do samego poszycia bo po pierwszej jezdzie bedzie wyrwane.

A nie mozesz przykrecic tego identycznym sposobem jak producent tylko przesunac sruby o kilka cm aby minac te stare otwory?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lucjanie, nawet jeżeli użyjesz do wzmocnienia kątowników to trzeba je mocować w miejscu gdzie za poszyciem wewnętrznym jest listwa konstrukcyjna przyczepy. W przeciwnym razie nic nie da wkręcenie do samego poszycia bo po pierwszej jeździe będzie wyrwane. A nie możesz przykręcić tego identycznym sposobem jak producent tylko przesunąć śruby o kilka cm aby minąć te stare otwory?

 

No właśnie, chyba tak się nie da, gdyż.

Ścianka działowa (rozgraniczająca łazienkę od szafy) ma grubość ok 10 mm. W tej ściance, na skos jest wyfrezowany na głębokość ok. 3 mm wpust o średnicy ok. 15 mm, i w ten wpust wciśniety jest plastikowy pierścień w który ze skosa wprowadzony jest nit (spęczniany) do ściany bocznej poszycia wewnętrznego przyczepy. W ten sposób nit wychodzi tak na oko na środku tej deski (chyba jest to laminowana drewnopodobnie wiórowa płyta) i wchodzi do poszycia wewnętrznego, w miejsce prawdopodobnie pod którym jest poprowadzona listwa konstrukcyjna przyczepy. I właśnie ten nit poluźnił się (lub wyrwał z poszycia, wskutek 13 letniej pracy ścian bocznych przyczepy) ze ściany bocznej poszycia wewnętrznego, w każdym bądź razie tam właśnie jest ta szczelina, o której pisałem wcześniej.

EMpirycznie sprawdziłem, że jak z zewnątrz nacisnąłem ścianę boczną w kierunku do srodka przyczepy, żona stwierdziła, że ścianka boczna poszycia zbliżyła się do tej ścianki rozgraniczającej łazienkę z szafą (zatem nit jest luźny).

 

Przy takim poprowadzeniu - wytyczeniu przebiegu listwy konstrukcyjnej przyczepy, mam do wyboru:

- rozwiercić tego nita, spróbować go wyjąć i w jego miejsce wkręcić o wiele grubszy wkręt lub wprowadzić kołek rozporowy (plastikowy lub metalowy spęczniany śrubką - stosowany do płyt gipsowokartonowych gdy się chce coś na płycie zawiesić, przymocować). W tej sytuacji faktycznie mocowanie byłoby wprowadzane do listwy konstrukcyjnej,

- nie wiem jak szeroka jest listwa konstrukcyjna (pewnie cieniutkim 1,5 mm wiertełkiem przyjdzie mi sprawdzić, nawiercając otworek tuż obok ścinki bocznej szafy i jeżeli np. będzie ta listwa jeszcze na ok. 1,5 cm od ścianki bocznej to własnie myślałem w to miejsce przykręcić kątowniki by się solidnie trzymały w ściance bocznej poszycia wewnętrznego i przykręcić do kątownika ściankę boczną szafy,

- jeżeli listwa konstrukcyjna będzie zbyt zwąska, to też metodą nawiercenia ściany poszycia wewnętrznego myślę sprawdzić, jak gruba jest ta płyta poszycia bocznego i jeżeli np. będzie miała z 10 mm grubości to kątownik przykręcony jakimś sensownym wkrętem chyba powinien trzmać się i pozwolić przykręcić do scianki bocznej szafy,

- pozostaje jeszcze ostatnia deska ratunku, w powstałą szparę wcisnąć wstęgę kleju do drewna (kiedyś deski skutecznie kleiłem czymś takim - chyba był to WIKOL), wkręcić w ścianę poszycia bocznego ze dwa wkręty haczyki i jakoś sznurkiem/drutem dociągnąć ściankę boczną poszycia do ścianki przegradzającej łazienkę i szafę i niech się klei całą noc.

- można też wszystko zostawić bez ruszania, licząc, że szpara nie będzie się powiększała, ale wiedząc o jej istnieniu chyba nie mógłbym spokojnie spać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten plastik to oslonka wkretu do drzewa, ktorym jest umocowana twoja scianka szafy do sciany przyczepy. Na ta oslonke zazwyczaj sa nakladane kapturki i sruby nie widac :piwo:.

U mnie boczna sciana szafy jest wykonana z 10m sklejki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.