Skocz do zawartości

Pytanie o kat. B prawa jazdy


Michal83

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie :dzieki:

 

 

 

Jako początkujący mam następujące pytanie: czy z prawem jazdy kat. B mogę jeździć z przyczepą ciężką (np. DMC przyczepy 1000 kg) po Europie? Oczywiście nie przekraczając DMC zestawu (max. 3500 kg), a MW holownika jest większa od DMC przyczepy.

 

 

 

Pozdrawiam :)

Edytowane przez Piotrek (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 172
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

U kategoriju B ubrajaju se motorna vozila, osim vozila kategorije A, ─Źija najveća dozvoljena masa nije veća od 3.500 kg i koja nemaju više od osam sjedišta ne ra─Źunajući sjedište za voza─Źa.

 

<LI>U kategoriju BE ubrajaju se skupovi vozila ─Źija se vu─Źna vozila ubrajaju u kategoriju B, a priklju─Źna vozila imaju najveću dozvoljenu masu do 750 kg, i motorno vozilo B kategorije s prikolicom ─Źija je najveća dozvoljena masa veća od 750 kg, koja nije veća od mase vu─Źnog vozila bez tereta, a ukupna dozvoljena masa vu─Źnog i priklju─Źnog vozila nije veća od 3.500 kg.

 

Tyle co wyszperałem w necie jakie chorwaci mają kategorie.

 

Popytam jeszcze chorwatów, jak to jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kiedys miałem foda galaxy i przyczepę gdzie dmc auta i dmc przyczepy wychodziło równe 3500 kg ,przejechałem tym zestawem europę wszeż 2 razy ,dotarłem az na Gibraltar i do Maroko , i nie miałem problemów , na zachodzie nigdy nikt mnie nie zatrzymał i nie sprawdzał prawa jazdy ,teraz mam b+e bo mój zestaw waży ponad 4000 kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DMC mojego zestawu wyniosoło by ok. 3200 kg, więc chyba nie powinno być problemu za granicą? :)

 

Nie powinno być problemów bo z tego co się orientuje to w całej europie jest rozdział do 3500 i powyżej :-) W każdym razie jak mnie sprawdzali kilka razy to chcieli dopiero prawo jazdy jak zobaczyli że przekraczam 3,5T

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem ciekawawy jak długo będzie "żywy" ten przepis, że do 3,5 t. na kat. B. można ciągnąć przyczepę ciężką, kiedyś było z tego co pamiętam tylko max. 750 kg :) a więc przyczepka lekka.

Edytowane przez Michal83 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michal83 - przepis o tym, że na B możesz jeździć zestawem do 3,5t jest od baaaardzo dawna. Jednym słowem - żyje i ma się dobrze. Od kilkunastu lat jeśli nie więcej.

Jest sporo na ten temat na forum. Polecam lekturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Jakiś czas temu pytałem czy mogę pojechać do Chorwacji z przyczepą ciężką (DMC 1000 kg) z prawkiem kat. B. Nigdzie nie umiem znaleźć odpowiedzi :/ Nawet na forum o Chorwacji też nikt o tym nic nie pisał :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał83 przecież w kilku miejscach na forum jest wyjaśnione że na kat B możesz jechać zestawem o łącznym DMC 3,5t europy też się to tyczy :-] czyli najprościej mówiąc zobacz w dowodach rejestaracyjnych DMC auta i DMC przyczepy a po ich zsumowaniu jesli masz poniżej 3.5t to możesz spokojnie jechać :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do wałkowanego tematu kategorii B...

Znalazłem ciekawą stronkę: http://podroze.auto-swiat.pl/

Zaciekawiło mnie to, że wg informacji odnośnie przepisów ruchu drogowego w Europie, np. w Holandi i na Węgrzech z kat. B można jechać z tylko przyczepą o DMC 750 kg. Jak to w końcu jest? :niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.