Skocz do zawartości

opony do Van'a? czy musza byc wzmacniane?


bodzioklb

Rekomendowane odpowiedzi

W Niemczech musisz mieć dokładnie takie opony jakie są wpisane w briefie. Odstępstwo od tego skutkuje dosyć poważnymi konsekwencjami w chwili np. wypadku czy stłuczki. Wtedy zazwyczaj są korowody z mandatami i problem z wypłatą odszkodowania, bo auto nie było zgodne z homologacją, przeważnie sprawa kończy się w sądzie. Niemcy więc bardzo przestrzegają odpowiednich opon, dopuszczalne są zamienniki wymienione w książce obsługi pojazdu.

Opony muszą być takie jak wpisane w książce obsługi lub na naklejce z zalecanym ciśnieniem powietrza w oponach (np. na słupku).

Opony wzmacniane występują nie tylko w VW LT ale również w autach typu VW T4 i T5 w wersjach osobowych - Caravelle i Multivan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale chyba jednak kupie xl - nie wiem czy to zwiazane z mniejszym zbytem i popularnoscia, wersje xl sa tansze niz normalne...

 

może mają niższe indeksy prędkości ?

dla mnie T=190km/h jest wystarczające, szybciej nie zamierzam jeździć :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może mają niższe indeksy prędkości ?

dla mnie T=190km/h jest wystarczające, szybciej nie zamierzam jeździć :piwo:

 

I właśnie jest to typowe tłumaczenie klienta na stacji kontroli . Przecież u nas i tak nie wolno tak szybko jeździć

 

konrad ... nagle przychodzi ktoś z rodziny czy Twój przyjaciel i prosi o pożyczenie samochodu na wyjazd do Niemiec .... będziesz pamiętał i ostrzeżesz go żeby się nie zabił ?

 

Pamiętaj o tym :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I właśnie jest to typowe tłumaczenie klienta na stacji kontroli . Przecież u nas i tak nie wolno tak szybko jeździć

 

konrad ... nagle przychodzi ktoś z rodziny czy Twój przyjaciel i prosi o pożyczenie samochodu na wyjazd do Niemiec .... będziesz pamiętał i ostrzeżesz go żeby się nie zabił ?

 

Pamiętaj o tym :ok:

 

:piwo:

 

ja akurat patrzyłem pod kątem sharana 110KM, nie wiem czy on nawet 190km/h pojedzie :sciana:

 

opony z indeksem C odpadają w takim razie, bo sa chyba na max 190km/h (T)

Edytowane przez konrad_b (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro masz oryginalne felgi vw to zakładaj takie opony jak masz zimówki 205/60/16 . Żadne wzmacniane nie są Ci potrzebne. Przecież masz nacisk na hak i tak max 100kg. Miałem wcześniej vw passata b5 po lifcie na takim samym felunku jeśli chodzi o rozmiar i zahaczyłem do niego 2-osiową hobby tą co mam obecnie, zanim jeszcze zmieniłem auto na obecne i przez 400km nie miałem żadnego kłopotu. Bez przesady, nie lecisz z przyczepą 150km/h. Podstawowa sprawa, to kupić markowe opony typu Michelin, Bridgestone, GoodYear jeśli chodzi o letnie. Na zimę można myśleć o Barumkach czy innych Kleberach :dzieki: Masz samochód o tzw sportowych osiągach i nie ma potrzeby dokładać mu wzmacnianych, cięższych opon, bo pogubisz się z trakcją i zacznie moduł się odzywać. Zakładasz kapcie z indeksem do 250km/h, wiadomo, zę skoro opona ma takie dopuszczenie to jest mocna i żadna dodatkowo wzmacniania nie jest potrzebna. Jest jeszcze inna możliwość, kupić opony typu RunOnFlat ( jazda z przebitą oponą ) raz, że super sprawa przy ewentualnej gumie, możesz kontynuować jazdę do 80km/h na odcinku do 100km, opona ma tak twarde ścianki, że nawet jak zaczepisz przyczepę to opona się nie ugnie :) . Wiem, bo syn ma w swoim bmw 19 calowe felgi z takimi oponami i jak zaczepił przyczepę to opona w ogóle się nie ugięła pod ciężarem. Ja mam SUVa XC90 Volvo z felgami 17 cali i mam normalne opony Michelina w rozmiarze 235/70 chyba jakoś tak i jest to klasyczna opona nie wzmacniania a auto ma na hak 2550kg... Także nie przesadzajmy, że trzeba brać opony wzmacnianie. Owszem jak masz busa i wozisz codziennie 2 tony worków z cementem po mieście gdzie są krawężniki i jeździsz po budowach....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MUSISZ mieć opony oznaczone minimum 625kg , inaczej mandat ,odholowanie a przy wypadku możliwy areszt (jeśli byli poszkodowani ludzie to areszt na 100%)

Kup opony z oznaczenim XL i to wystarczy. Jesli masz auto rejestrowane jako ciężarowe to pewnie w homologacji jest C i taki muszą być.

 

Mówimy tu o kontroli w DE ,AT itp w PL może jakoś przejdzie...

Edytowane przez piotrekbb (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupie opony "XL" z wysokim V/max...

z cepka jade na max 100km/h... ale bez cepki to roznie bywa... nie za darmo mam 16pkt :dzieki:

siedze i przegladam w necie opony... moze cos sie uda wyrwac z 2010r w dobrej cenie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co sadzicie o tym?

http://allegro.pl/21...1512537473.html

 

nie jest to china ani indonesia... niby skandynawskie i niby maja dobre opinie - a cena bdb :dzieki:

Edytowane przez bodzioklb (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Może trochę przewrotnie jeśli inne opony w tym rozmiarze kosztują j/n

 

http://www.opony.com...bowe/?p=291,1,4

 

i nawet najtańsza chińszczyzna jest droższa o Twojej propozycji to chyba coś jest na rzeczy :dzieki:

 

Nikt nie daje nic za darmo ... będziesz jeździł z rodziną do tego nie ukrywasz że nogę masz ciężą.

 

Pewno jestem w mniejszości ale :

-OPONY, KLOCKI, TARCZE zawsze nowe i dobrej jakości!!!

- teraz 500zł w kieszeni ale kiedyś (odpukać) 2-5m drogi hamowania może przesądzić o tym czy kiedykolwiek cokolwiek będziemy jeszcze kupować :)

Niestety u nas się na to nie patrzy ... czasami się dziwimy czemu Niemcy wyrzucają takie "dobre" opony które my kupujemy jako używane ... :miga:

Edytowane przez Kamil_K (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dobrych modeli mogę polecić:

 

- Bridgestone Potenza RE050A

 

- Michelin PilotSport

 

- Dunlop SP Sport

 

- Bridgestone Turanza

 

 

 

Polecam coś z gamy Bridgestone. Syn ma ten model opon w wersji RSC już 3 komplet a jeździ naprawdę sporo i szybko, bo ma 400KM pod maską to raczej dobre opony to podstawa, więc mogę polecić tą markę, bo robią naprawdę dobre i trwałe opony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.