Skocz do zawartości

Jaka umowa przy kupnie przyczepki


fish

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś zamierzam kupić przyczepkę. Jakiej umowy potrzebuje, czy wystarczy taka jak do kupna samochodu? Czy dalej po kupnie postępuje się tak jak z samochodem, czyli opłacenie podatku, przerejestrowanie i zgłoszenie do ubezpieczenia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Identycznie jak w przypadku auta. Umowa powinna zawierać dane kupującego i sprzedającego, dane przedmiotu umowy (budka) - z dowodu rej. oraz cenę.

Ściągniesz sobie z netu (np tutaj: http://motofinanse.pl/umowy-formularze )

 

Jak kupisz budkę w komisie (lub przez komis), to nie płacisz podatku. Podatku też nie płaci się, jeżeli cena poniżej 1000zł.

 

Przerejestrowanie (jeżeli budka z tego samego miasta - blachy zostają stare, ale trzeba je zabrać do WK, bo zmienia się naklejka legalizacyjna na tablicach).

Siłą rzeczy nie ma naklejki na szybę ;-)

 

Jeżeli poprzedni ubezpieczyciel ma polisę, to przejmujesz jego OC. Powienieneś udać się do ubezpieczyciela, aby dokonać rekalkulacji składki w oparciu o Twoje dane (adres, wiek, zniżki ...) lub celem wypowiedzenia umowy (masz na to 30 dni).

 

Przy okazji koszt ubezpieczenia 25-50 zł - zależy od zniżek i towarzystwa. Opłaty w WK około 100zł (jak nowe blachy).

 

Oczywiście, przy zakupie budki niezarejestrowanej w Polsce - formalności jest więcej - ale o tym są już wątki. Dochodzą po prostu tłumaczenia dokumentów.

Wtedy warto przygotować umowę dwujęzyczną (jeżeli kupujesz samodzielnie za granicą).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam tylko od siebie, że w przypadku zakupu z auto komisu czy też auto handlu otrzymasz fakturę VAT marża i ksero umowy kupna sprzedaży lub komisu pomiędzy poprzednim właścicielem, a auto komisem czy też auto handlem. Tak jak wcześniej pisał kolega gfizyk nie płacisz podatku (PCC) i nie idziesz do urzędu skarbowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Słuchajcie, dogadałem się ze sprzedającym że nie będziemy wpisywali kwoty za przyczepkę. Czy mogę sobie zaniżyć kwotę na umowie i wypisać ją do pita PCC3, czy US sam sobie naliczy wg. własnego widzimisię :slina:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zbyt zaniżysz - to się może przyczepić. Chociaż prawdę mówiąc - ciekawy jestem, jak urzędnik ustali prawdziwą wartość, skoro rzeczoznawcy mają z tym problemy.

Napisz ile jest warta przyczepka i jaką wartość chcesz wpisać (możesz na pw). Wtedy łatwiej będzie podpowiedzieć.

Jeżeli chcesz zaniżyć wartość, to warto dopisać, że np łyse opony, budka do remontu .... etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie, dogadałem się ze sprzedającym że nie będziemy wpisywali kwoty za przyczepkę. Czy mogę sobie zaniżyć kwotę na umowie i wypisać ją do pita PCC3, czy US sam sobie naliczy wg. własnego widzimisię :hmm:

 

 

Słuchamy... słuchamy... :slina: a ile na tym zyskasz skoro to jest tylko 2% :hmm:

 

 

 

Ps. Możesz wszystkoÔÇŽ w końcu tak jak masz w podpisie „Moc jest z Tobą” tylko czy sprzedający będzie zadowolony, że tak się tym przed wszystkimi chwalisz :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz zaniżyć wartość, to warto dopisać, że np łyse opony, budka do remontu .... etc.

 

 

Tylko w takim przypadku US może zażądać oględzin przez rzeczoznawcę, a co dalej to można sobie dopowiedziećÔÇŽ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robicar - zależy od wartości i roku produkcji... Jak przyczepka stara, to normalka, że w kiepskim stanie. Chyba w wątku o ubezpieczeniach pisałem jak wycenia się budki. O ile w przypadku samochodu - są tabele Inf-Ekspert (albo Eurotax), to baza przyczep jest bardzo skromna. Oczywiście jak ktoś "przegnie" i 3-letnią budkę określi na 10 tys zł, to może skończyć się wyceną rzeczoznawcy....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o 50 czy 100 zł. Ostatnio się spóźniłem z PCC3 za samochód (gotówka wpłacona w terminie) a US potraktował mnie jak przestępce :hmm:. Na nic zdały się pisma z czynnym żalem itp. Dostałem mandat 200 zł to teraz sobie odbiorę :slina:

Edytowane przez fish (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o 50 czy 100 zł. Ostatnio się spóźniłem z PCC3 za samochód (gotówka wpłacona w terminie) a US potraktował mnie jak przestępce :hmm:. Na nic zdały się pisma z czynnym żalem itp. Dostałem mandat 200 zł to teraz sobie odbiorę :slina:

 

 

Czegoś tu nie rozumiem... w pierwszej kolejności składa się PCC, którą urzędnik sprawdza i zatwierdza, a potem dopiero się dokonuje wpłaty, więc z czym się spóźniłeś :hmm: skoro gotówka była wpłacona w terminie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.