Skocz do zawartości

Hak do Opla Zafiry B


Michal83

Rekomendowane odpowiedzi

Zgadzam się czasem trafiają się takie okazje :) W przypadku samochodów z magistralą CAN nie kupiłbym jednak używanej wiązki elektrycznej. Najlepiej chyba kupić nową wiązke i zamontować ją w firmie specjalizującej się w montażu haków- można liczyć na gwarancję jeżeli coś będzie niepoprawnie działało. Niestety nowe samochody są bardzo naszpikowane elektroniką i sprawy związane z jej naprawą są skomplikowane i bardzo drogie.. Czy warto ryzykować montaż czegoś co jest niewiadomego pochodzenia (bez prawa gwarancji)?

Edytowane przez major (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 48
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Z racji swojego zawodu zajmuje się mechaniką i elektryką i powiem ci że ten zestaw zamontowałby by chyba każdy mający dostęp do narzędzi i w/g instrukcji którą łatwo znaleźć w necie.

A moduł i wiązka jest dedykowana tylko do tego auta, i wież mi że tu pomylić się nie można.

Wszystko jest na zasadzie wtyczka-gniazdo i inaczej nie wepniesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

blaszka, zgadzam się z Tobą że każdy kto ma minimum sprawności manualnej da sobie radę z instalacją haków w samochodach. Obcecne dedykowane wiązki działają na zasadzie Plug&Play i nie możliwości wsadzić np. wtyczki w inne niepasujące gniazdo.Nie jestem jednak zwolennikiem haków z drugiej ręki bo bardzo często pochodzą z aut powypadkowych. Jeśli jednak znasz pochodzenie haka i jesteś pewny że jest sprawny to większych problemów w trakcie eksploatacji nie będzię. wink.gif
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się, że montaż nie wymaga specjalnej wiedzy. Chodzi mi przede wszystkim o historie danej wiązki- z czego została wyciągnięta..może z samochodu po powodzi (?). Kupując używaną wiązke sprawdź czy jest kompletna- fantazja osób demontujących nie zna granic:) Po co wypinać wtyczkę? jak można uciąc przewód w miejscu najbardziej wygodnym:)

 

Podsumowując (moim zdaniem)- używany hak TAK, używana wiązka NIE.

 

Pozdrawiam:)

Edytowane przez major (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w swoim przypadku dostałem kompletną tylną wiązkę od całego auta.

Trudność polegała na tym że trzeba było ją oddzielić.

Cała ta wiązka nie nosiła śladów ingerencji narzędzi do cięcia itp.zalania,śniedzi,rdzy.

Auto pewnie miało kolizję z przodu i tylna część nie została naruszona.

Reszta wiązki wisi na haku w garażu i czeka aż ją ktoś z przygarnie.

Także podsumowując jak coś nie pasuje,to można się umówić ze sprzedającym odnośnie zwrotu,ale ja jeszcze raz podkreślam co oryginał to oryginał i zdania nie zmienię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Powiem tak jeżeli nie masz jeszcze przyczepy to nic straconego

nowsze przyczepy mają juz wtyczke 13 pinowa ale myśle że ponad połowa z nas z forum ma 7

niektórzy sami sobie przerabiają 7 na 13

a jak w aucie zamontujesz 13 a kupisz budke z 7 pinowa wtyczką to wystarczy dokupić adapter czyli przejściówke 13 na 7 i po sprawie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się, ale tak jak piszesz, warto jest już od początku wyposażyć się w gniazdo 13 pinowe.

Zadzwonię jutro i spytam czy na tej aukcji jest gniazdo 13 pin. Do Będzina z Gliwic nie mam daleko jakby co :)

http://allegro.pl/hak-holowniczy-opel-zafira-ii-modul-homol-e20-i1536718696.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A według mnie jest to dobrej jakości hak bo Auto-Hak Słupsk i jakaś wiązka uniwersalna.

Zafira B jeśli ma moduł REC (panel z elektryką w lewym boczku bagażnika) ma specjalne gniazdo na wpięcie oryginalnego modułu, dzięki niemu i po jego aktywowaniu np.TECH 2 będziesz miał mnóstwo użytecznych i podnoszących bezpieczeństwo funkcji.Kwestia czy to 7 czy 13 to odrębna sprawa, na zasadzi co komu potrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki niemu i po jego aktywowaniu np.TECH 2 będziesz miał mnóstwo użytecznych i podnoszących bezpieczeństwo funkcji.

 

:hmm: bezpieczeństwo, jakie to funkcje ?

 

IMO chodzi głównie o to żeby komp nie głupiał i nie wyświetlał np komunikatu o przepalonej żarówce czy awarii

ew odłączenie czujników cofania i lampy p/mgielnej po podpięciu cepki :hmm:

co jeszcze daje oryginalny moduł ?

 

co do gniazda to zgoda, pewnie można wybrać 13 lub 7, a wybór zależy od naszych potrzeb, wybrał bym jednak 13pin

raz że diagnosta może wymagać podpięcia świateł cofania, a z tym bywa problem przy 7pin

a dwa że jak kiedyś dojrzejemy do podłączenie 12V do budki to mamy gotowca, u mnie np przewód przyczepy ma wolne żyły,

więc wystarczyło by tylko zmienić wtyczkę i mam 12V bez kombinacji z odpinaniem p/mgielnego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam :)

 

Wciąż poszukuję haka - takiego, żeby nie przepłacić i tak żeby nie kupić dziadostwa ;)

 

Myślę o takiej kombinacji:

1) hak z firmy AUTO HAK Słupsk, dobrze o tej firmie pisaliście

http://allegro.pl/nowy-hak-holowniczy-opel-zafira-ii-b-po-2005-haki-i1589411269.html

 

2) plus do haka oryginalna wiązka dedykowana z gniazdem 13 pinowym do Zafiry B

http://allegro.pl/wiazka-dedykowana-do-haka-opel-zafira-b-nowa-i1575030586.html

 

 

Zastanawiam się tylko czy te dwie śrubki (chyba M12) mocujące kulę haka wytrzymają obciążenie 1650 kg, które dedykuje producent? :niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.