Skocz do zawartości

Hak do Opla Zafiry B


Michal83

Rekomendowane odpowiedzi

A wracając do lamp cofania, planuję kupić Adrię Unica 430, oglądałem już kilka egzemplarzy i żadna nie miała fabrycznej lampy cofania. Samo światło przeciwmgielne jest zintegrowane tylko z tylną lewą lampą, więc mam nadzieje, że nie będę musiał w przyszłości "dorabiać" lampy cofania. :rolleyes:

 

 

Przepis mówiący o obowiązkowym posiadaniu świateł cofania jest z przed roku może dwóch.I jeżeli ta Adria jest "starsza "od tego przepisu to tak może być choć są dużo starsze przyczepy które mają ww lampy.

 

Jak wyżej napisałem jest to już wymagane przy pierwszej rejestracji przyczepy pow. DMC 750kg a to czy diagnosta będzie pamiętał lub znał nowe warunki dopuszczenia do ruchu tego Ci nie powiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 48
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Podłącznie juz teoretycznie opracowałem. Mam z tyłu w bagażniku płytkę drykowaną, na której są bezpieczniki, przekażniki, itp., ale jest też 14 pinowe gnioazdo, do którego podpina się moduł przyłącza świetlnego przyczepy (gniazdo to wygląda jak euro złącze w TV). Potem trzepa podpiąc komputer tz.w OP-COMa i zalogować.

 

W tamtym roku reż przerabiałem temat z hakiem w swoim signum.

Ja kupiłem hak na allegro,oryginalny Westfalia z odpinanym hakiem na kluczyk+cała tylna wiązka,gniazdo 13+moduł.

Hak jest z rozbiórki,ale sam hak nie był jeszcze doczepiony da auta.

To była wielka okazja,szukałem 3 mies.cena śmieszna 250zł.Dodam że sam moduł na allegro to 300zł.

Montaż bardzo prosty.

Wywierciłem 4 otwory w fabrycznie oznaczonych punktach,2 blachy od strony z dwoma szpilkami od strony bagażnika,od spodu belka,cztery nakrętki dokręcone odp. momentem i hak zamocowany(oczywiście odpowiednio zabezpieczyłem farbą otwory po wierceniu).

Wiązkę i moduł wpiąłem wtyczkami w tylny zespół elektroniczny tzw.REC,potem OP-COM(własny) i w ustawieniach na"hak występuje".

Moduł powoduje wykrycie przyczepy po podłączeniu wtyczki(diagnostyka przepalenia żarówek wyświetlana na wyświetlaczu w aucie,wyłączenie przeciwmgielnego i czujników cofania w aucie,zmiana charakterystyki ESP)

Później diagnosta , wydział komunikacji i już można podczepiać.

Edytowane przez blaszka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem kilka ciekawych ofert na allegro:

 

http://allegro.pl/nowy-hak-holowniczy-opel-zafira-ii-od-2005-jakosc-i1487019479.html

 

- hak z homologacją e20, ale bez modułu, w komplecie jest zwykłe gniazdo 7 pinowe, a podłączenie na zasadzie cięcia przewodów (w moim przypadku takie "szewcowanie" odpada :rolleyes: )

 

http://allegro.pl/hak-holowniczy-opel-zafira-ii-od-2005-modul-e20-i1485455279.html

 

- moduł z "rozbudowaną" wiązką, chyba będę musiał zadzwonić i się zapytać czy wiązka jest zakończona specjalną wtyczką, a na drugim jej końcu gniazdem 13 pinowym.

 

Teraz jeśli chodzi o lampy cofania do przyczep (chciaż jeszcze z ciekawości popytam u mnie w Gliwicach na Policji co i jak):

 

http://allegro.pl/lampa-cofania-man-volvo-scania-hella-i1477789240.html

 

- ta lampa wygląda solidnie, ale obawiam się, że ten konkretny egzemplarz jest przeznaczony do ciężarówek (jak jest napisane w opisie na aukcji) a więc napięcie zasilania będzie 24 V - tak że niestety odpada

 

http://allegro.pl/lampa-cofania-e20-9632-nrm-mn-4-gora-poland-i1453368568.html

 

- lampa cofania krajowej produkcji - chyba taka sama jak lampy, które były montowane z tyłu w zderzaku w Fiacie 126p, w przypadku przyczepy chyba jednie tylko taka mi pozostaje.

Pytanie tylko, czy wystarczy założyć jedną lampę cofania czy musza być dwie, po obu stronach przyczepy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te moduły co podałeś to są moduły uniwersalne które do auta nic nie wnoszą.

Moduł dedykowany do opla to ten:WIAZKA +MODUL DO HAKA HOLOWNICZEGO OPEL VECTRA C (1451427406) - Aukcje internetowe Allegro

Też myślałem o zakupie podobnego haka,ale dobrze że się wstrzymałem,bo za ten komplet co trafiłem dał bym nawet 1000zł jak bym miał drugi raz kupować,bo naprawdę warto.

Tymi bym się bardziej zainteresował:OPEL ZAFIRA B Hak WYCZEPIANY oryginalny WESTFALIA (1492698881) - Aukcje internetowe Allegro

OPEL ZAFIRA HAK ORGINALNY WESTFALIA 314268 - NOWY (1470256312) - Aukcje internetowe Allegro

Zadzwoń,może może mają z modułem i wiązką.

Ja tak trafiłem,tylko trochę taniej.

Lampa cofania jedna,ale jak przyczepa jej nie posiada to Ty nie musisz jej montować.

Edytowane przez blaszka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam Westfalie (z logo ford'a) taką wyczepianą, fajne wygląda bo jak wyciągniesz kulę, to nie widać że masz hak, mimo że u mnie trzeba było podciąć zderzak ok 4cm

u mnie chowa się nawet gniazdo - jest na takim jakby zawiasie :)

 

sam montaż tej odpinanej kuli, bajecznie prosty

 

ten drugi hak to mocowanie na śruby, więc praktycznie nie demontowalne :(

 

jeśli chodzi o lampy cofania to przepis dotyczy nowych przyczep, więc jeśli przyczepa ma PL lub EU tablice to nie musisz mieć :rolleyes:

Edytowane przez konrad_b (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylne światło - zrozumiałe, że w przyczepce światło musi być dla nowych (rejestracja po dacie). Ale w mojej ocenie, robiąc hak, wyjście na cofkę oraz p-mgielne trzeba zrobić. Nie wiadomo, co jutro przyjdzie nam ciągnąć. Może będzie to nówka sztuka dla nas (lub dla sąsiada). Złapie nas policja sprawdzi światła, a tu zonk, bo nasze gniazdo nie przewidziało takich świateł...

Tu głównie chodzi o przeróbki z zasilania p-mgielnego do zasilania budki. Zgodnie z powyższym - nie warto w naszym przypadku kupować 7-PIN, tylko od razu 13.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich Forumowiczów

 

 

 

Mam pytanie, gdzie najlepiej kupić hak holowniczy wraz z przyłączem świetlnym do Opla Zafiry B? Myślałem o allegro, bo jest kilka ciekawych aukcji, a hak jestem w stanie założyć sobie sam, pozostaje jedynie badanie techniczne w stacji diagnostycznej, ale mimo wszystko proszę o poradę.

 

 

 

Pozdrawiam :rolleyes:

 

 

 

Michał

 

Podjedź do Zabrza na Niedziałkowskiego, a w Gliwicach na rogu Pszczyńskiej i Bojkowskiej

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do przepisów to każda nowa przyczepa wyprodukowana od 1 Stycznia 2009 a jej DMC przekracza 750kg musi mieć światło cofania więc analogicznie Twoje gniazdo i wiązka musi mieć 13 pin.

Co do wiązek to wystarczy np. westefalia 300210300113, nie jest specjalnie droga i do tego auta też podejdzie (montowałem i polecam) :rolleyes:

 

P.S Jeśli chodzi o Hak to Polecam firmę Auto-Hak ze Słupska, wiele firm produkujących haki w Polsce już przerobiłem i te są najbardziej optymalne. Nie baw się w Haki na Allegro za 200zł itp. bo będziesz potem żałował.

Edytowane przez przyczepy-wiola (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również polecam haki firmy AUTO- HAK ze Słupska (wieloletnie doświadczenie w produkcji/homologacja UE).

Na allegro można znależć wiele innych propozycji w niższych cenach... hak hakowi nie jest jednak równy- rożnie bywa z jakością i dokładnością wykonania. Odnośnie wiązek elektrycznych/modułów polecam firmę HAK-SYSTEM.

 

Na stronie AUTO-HAK można znależć instrukcje montażu:

 

http://www.autohak.c...II%20polska.pdf

 

wszytsko jest wyszczególnione- każda śrubka i podkładka. Masz więc idealną bazę do porównywania z innymi producentami.

Edytowane przez major (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jednak z uporem maniaka będę się upierał za Westfalią lub Oris.Są to firmy z których haki są montowane w fabryce samochodów.

Widziałem już sporo haków od naszych rzemieślników i po kilku latach to rdza na auto od nich przechodzi,a o wiązkach wpinanych w przy lampie za pomocą spinek nie wspomnę i później brak świateł albo choinka w przyczepie, a i w aucie can głupieje.Tu masz coś dla ciebie: OPEL ZAFIRA HAK HOLOWNICZY WYPINANY - ORGINAŁ (1498013509) - Aukcje internetowe Allegro

Dzwoń do chłopa i pytaj,bo to chyba westfalia lub oris,wiązkę też tam widzę i pytaj o moduł.

Jak by był komplet to cena atrakcyjna.lub ten:HAK WYPINANY OPEL ZAFIRA B -ORYGINAŁ- +MODUŁ (1452943153) - Aukcje internetowe Allegro

W załączniku instrukcja montażu.

10.8019.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że ORIS to inna klasa.. ale nie każdy jest w stanie zapłacić za hak grubo ponad 1000 zł... Pytanie czy warto tyle dopłacać za hak typu "automat"?

 

Dałem 2 aukcje z allegro,ale wierz mi że można kupić o wiele taniej.

Jak pisałem wcześniej za komplet Westfalii: hak wypinany+moduł+wiązka13pinowa dałem 250zł z przesyłką.

Hak był w worku z kluczykami nigdy nie podczepiany.

A żeby nie być gołosłownym np.ten:HAK HOLOWNICZY OPEL SIGNUM @@@ CZESCI (1498167697) - Aukcje internetowe Allegro

też komplet Westwalii,tylko mój hak był nówka a ten jest używany.

A swoją drogą,to od nich kupiłem.

Edytowane przez blaszka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.