Skocz do zawartości

Hak do Opla Zafiry B


Michal83

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich Forumowiczów

 

 

Mam pytanie, gdzie najlepiej kupić hak holowniczy wraz z przyłączem świetlnym do Opla Zafiry B? Myślałem o allegro, bo jest kilka ciekawych aukcji, a hak jestem w stanie założyć sobie sam, pozostaje jedynie badanie techniczne w stacji diagnostycznej, ale mimo wszystko proszę o poradę.

 

 

Pozdrawiam :serducha:

 

 

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 48
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Po pierwsze uzupełnij profil.

Naprawdę cięzko coś doradzić gdy nie wiadomo z którego regionu piszesz. W wielu miastach istnieją wyspecjalizowane zakłady, które zamawiają i montują haki wraz z elektryką jednoczesnie pomagając z załatwieniem całej papierologii (przegląd, przygotowanie do zmian w DR).

Osobiście znam dwa dobre zakłady tego typu, ale może się okazać, że będa 700 km od ciebie. Podobnymi informacjami dysponują na pewno inni grupowicze, co z tego gdy może to być wiedza zbędna z tego samego powodu, który opisałem wcześniej.

 

Uważaj na haki z allegro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz sam zamontować hak. Pamiętaj, że musi on mieć dopuszczenie do ruchu (jakiś wyciąg z homologacji plus tabliczka na haku). Zabierasz kwity, idziesz na stację diagnostyczną. Tam sprawdzają Ci prawidłowość podłączenia i dają kwitek dopuszczający do ruchu. Z kwitkiem do wydziału komunikacji (trzeba wziąć ze sobą kartę pojazdu). Tam Ci dokonają wpisu.

 

A gdzie kupić? A któż to może wiedzieć. Kupując używany hak, nie masz pewności, że nie był uderzony.

Kwestia też praktycznych oszczędności. Czy warto tracić kilka godzin, na montaż, potem wyjazd do diagnosty...

Czas jest cenny. Być może nie warto samemu się bawić. Zlecasz wykonanie, masz gwarancję.

Zostawiasz auto na kilka godzin i odbierasz razem z dokumentami do W.K.

 

Ale wybór należy do Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważaj na haki z allegro.

 

bo ? są już chińskie podróbki ? :(

 

wracając do tematu, nie wiem czego kolega oczekuje, tzn jakiej rady ? który konkretnie hak ?

jeśli nie zależy Ci na demontowanej kuli to sprawdź ofertę firmy z słupska

ja chciałem oryginał FORDa ze zdejmowaną kula i kupiłem używany - za co mi się tu oberwało ;), ale po 5kkm z przyczepką hak działa bez zarzutu, a wyglądał jak nowy - kula z lakierem

podłącz zrobiłem "na krótko" bez specjalnej wiązki bo w c-maxie tak można, nie wiem jak u Ciebie w OPLU, bo auto trochę nowsze :)

 

papierkologia to pikuś, jedziesz na SKP i dostajesz papier, z tym do WK i po sprawie

 

Możesz sam zamontować hak. Pamiętaj, że musi on mieć dopuszczenie do ruchu (jakiś wyciąg z homologacji plus tabliczka na haku).

 

żadnych kwitów nie miałem :rolleyes: (dwa haki montowałem)

tabliczka owszem była, ale też się diagnosta zbytnio nie przyglądał :)

 

jedno mnie ciekawi, czy wymagają świateł cofania ? bo taki wątek pojawił się na forum :(

ciekaw jestem czy to jaka bujda, czy jednak fakt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jedno mnie ciekawi, czy wymagają świateł cofania ? bo taki wątek pojawił się na forum :rolleyes:

ciekaw jestem czy to jaka bujda, czy jednak fakt

 

konrad_b , w przyczepach nowo rejestrowanych o DMC pow.750kg wymaga się aby były światła cofania.Przepis ten już był w tamtym roku a od kiedy obowiązywał to dokładnie nie pamiętam myślę że Ariel będzie znał dokładną datę.

IMO w tej chwili to już najlepiej zakładć gniazdko przy haku 13-pinowe .

 

Wracają do tematu gdzie kupić hak to polecam firmę RAMADER - www.hakihol.pl :) solidna firma ,zresztą muszę coś niebawem napisać o nich nt.reklamacji mojego haka holowniczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W grę wchodzi tylko hak oryginalny, ale nie chce przepłacać w ASO Opla bo tam taki hak kosztuje ok. 2,500 zł więc to trochę dużo, a na allegro oryginalny hak Westfalii kosztuje ok. 1000 zł., hak z GM razem z wiązką ok. 750 zł. Jeśli chodzi o światła cofania w przyczepie to taki przepis obowiązuje chyba tylko przyczepy nowo wypordukowane? :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o światła cofania w przyczepie to taki przepis obowiązuje chyba tylko przyczepy nowo wypordukowane? :rolleyes:

 

tak, tylko pytanie czy właśnie gniazdo masz mieć wyposażane w odpowiednie złącze, jak do tego podchodzą diagności ?

bo jeśli ma być wyprowadzony pin na cofania, to zostaje 13 :)

 

zresztą i tak chyba lepiej zakładać 13 i od razu podpiąć zasilanie, ja trochę żałuję że przyoszczędziłem (w zestawie było 7)

teraz nie chce mi sie znowu rozbebeszać auta i prowadzić nowych przewodów :(

Edytowane przez konrad_b (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję gniazdo 13 pinowe, lepiej mieć obwód z lamp cofania w zapasie :) A po za tym do Zafiry B nie można, z tego co wiem, podłączyć innego gniazda bo wyskoczą zaraz błędy w systemie (wszystko przez magistralę CAN :rolleyes: ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję gniazdo 13 pinowe, lepiej mieć obwód z lamp cofania w zapasie :( A po za tym do Zafiry B nie można, z tego co wiem, podłączyć innego gniazda bo wyskoczą zaraz błędy w systemie (wszystko przez magistralę CAN :rolleyes: ).

 

:)

 

a o podłączenie jak pisałem, musisz się dowiedzieć - może na forum opla ?

u mnie też jest CAN, ale śmiga po podpięciu pod lampę :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłącznie juz teoretycznie opracowałem. Mam z tyłu w bagażniku płytkę drykowaną, na której są bezpieczniki, przekażniki, itp., ale jest też 14 pinowe gnioazdo, do którego podpina się moduł przyłącza świetlnego przyczepy (gniazdo to wygląda jak euro złącze w TV). Potem trzepa podpiąc komputer tz.w OP-COMa i zalogować gniazdo w systemie. :rolleyes:

A wracając do lamp cofania, planuję kupić Adrię Unica 430, oglądałem już kilka egzemplarzy i żadna nie miała fabrycznej lampy cofania. Samo światło przeciwmgielne jest zintegrowane tylko z tylną lewą lampą, więc mam nadzieje, że nie będę musiał w przyszłości "dorabiać" lampy cofania. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi kwitami to nie wiem, czy są wymagane. Ja montowałem nowy hak - to dostałem ;-)

 

Tzn - montowałem do poprzedniego holownika. VW był już z oryginalnym hakiem Westfalii.

Edytowane przez gfizyk (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi kwitami to nie wiem, czy są wymagane. Ja montowałem nowy hak - to dostałem ;-)

 

:rolleyes: i tak powinno być, pytanie czy diagnosta sprawdzał to na badaniu ?

bo u mnie nie i nawet nie pytał, popatrzył tylko na tabliczkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie patrzyli najpierw na kwity - potem macali autko.

Co do ceny: Zafira I ok. 380 brutto, zafira II 400 brutto (mówimy tu o autach z manulaną skrzynią biegów). Do tego cena montażu wraz z elektryką, zakładają haki z Auto-Hak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup oryginalną wiązkę do Opla z modułem do podłączenia do CAN ... taka wiązka do Vectry C kosztuje ok 250zł na aledrogo :rolleyes:

 

a hak ... allegro jest tego pełne jak znajdziesz jakąś używkę to też da radę o ile oczywiście będzie w dobrym stanie i nie po dzwonie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konrad - u mnie stacja diagnostyczna i serwis montujący haki to ta sama firma. :-)

 

Popieram Kamila. Warto zainwestować w wiązkę.

 

Ja straciłem kierunkowskaz w przyczepce w trasie. Wcześniej wszystko sprawdzone (przed wyjazdem). Na cb koleś mi zwrócił uwagę, że mi kierunek nie działa w budce. Stanąłem przy stacji paliw, wymieniłem żarówkę... dalej nie działa.

Sprawdziłem wtyk, gniazdo i coś mnie tknęło. Zajrzałem do lampy. Docisnąłem zaciski na kabelkach i zaczęło działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.