Skocz do zawartości

Koło zapasowe


cosin

Rekomendowane odpowiedzi

Sanki to 2 pary rurek pasowanych jak w puzonie - mają wchodzić w siebie z luzem. Nie wiążą na sztywno obie części ramy. Para cieńszych jest przez grube gumowe podkładki zamocowana z jednej strony ramy - wystarczy wywiercić dwa otwory 12 mm. W drugiej ramie takie same otwory z wkręconymi bolcami. Para grubszych rurek zakończona jest płaskownikiem z otworami na bolce. Rury należy powyginać przy zamocowaniu tak aby koło zapasowe ,lub dwa zmieściły się pod podłogą.

Jacku! Do Rumuni mam zamiar zabrać co najmniej dwa koła zapasowe.

Tomku! Spróbuję zrobić zdjęcia i Ci przesłać. Zgrupowanie ciężarów niedaleko osi powoduje zmniejszenie bezwładności p-py wzgl. osi. To ważne!!

Pozdrawiam AdamH :):ok::ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 173
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Co do tego sposobu to nie jestem przekonany :ok:

Kiedyś w busie ,znajomy miał coś takiego na grubych rurach i po paru latach od wstrząsów mocowanie popękało. :ok:

Z przyczepą nie jeździmy na codzień , może to dobry pomysł , jednak wolę koło do środka ,a na kempingu do samochodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Mocowanie koła zapasowego firmy AL-KO ze zdjęciami pokazał i opisał kol.cosin kilka postów wcześniej

 

Tak, tak, wszystko się zgasza, tylko co w przypadku, gdy w ramie starszej "daty" nie ma otworów montażowych ? I o to mi chodziło. Czy są jakieś adaptery, a jeśli tak, to jak wyglądają i jak jest zamontowane ?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba sobie dam z tym spokoj, i tak nie skladam lozka, to niech sobie tam pod nim lezy to kolo i zapasowa opona....

Moze sie nie przyda...

Jakis leniwy jestem z tym wierceniem...

Nie mowiac o spawaniu, nic nie widac w tych goglach..

Na razie jestem na tropie nowych tuleji do 30 letniego suwadla, ponoc w Alko maja miec za granica i moze przysla niebawem :ok:

 

J.

Te nowoczesne suwadla to przy moim jakies azurowe takie bardziej sa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Podepnę się pod temat :ok:

 

Jestem coraz bliżej zakończenia remontu mojej przyczepki i mam właśnie problem z kołem zapasowym.

Mieści mi się w luku/bagażniku z przodu i chciałbym, żeby tam pozostało ale najważniejsze pytanie jak to koło powinno tam być mocowane :tuptup:

 

Czy może mi ktoś wrzucić fotkę z kołem w bagazniku z przodu ... czy jest tam zapinane do tylnej ścianki czy ma przy podstawie jakiś stelaż??

 

Nie wiem jak je zamocować, żeby nie latało :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej przyczepce koło jest spinane trokami ( przymocowanymi do tylnej ścianki ) na taką klamrę, zdjęcia mogę wkleić po południu jak dotrę do przyczepki :tuptup:

 

Dzięki Effendi u mnie własnie taki pasek zaciskowy leżał sobie luźno w luku i teraz rozumiem, że muszę go przymocować do tylnej ścianki :) dobrze że jest zasłonięta szafką to moge na wylot zamocować ten pasek żeby się trzymał w tej ściance :ok:

 

Niemniej jednak ze zdjęcia chętnie skorzystam :)

 

 

Trafko jakoś lubię sprawdzone rozwiązania i skoro jest tam miejsce na koło, obok na dwie butle i jeszcze aku się mieści nie wspomnę że miejsca zostaje sporo to pozostanę przy rozwiązaniu fabrycznym i koło sobie zostanie tam gdzie było :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spróbuj przymocować go zszywkami ( takerem ) do tylnej ścianki, aby jej niepotrzebnie nie dziurawić :tuptup:

 

odbudowywałem tą ściankę i wiem że tylko w jedym miejscu jest wzmocnienie i raczej nie wypada dokładnie przy kole ... do tego zszywki w razie hamowania raczej szybko wypadną, chociaż korzystam z długich i mocnych... musze przemyśleć

 

Druga moja opcja to zastosować system przykręcania jak koło zapsowe w autach ... długą śrubę mogę zamocować w ściance na wylot... jak już mówiłem z tyłu tej ścianki jest szafka więc to zasłoni i wtedy łatwo, szybko i sprawnie będzie koło mocowane za pomocą takiej plastikowej wielkiej nakrętki :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Co do umieszczenia koła zapasowego to niestety pogląd, że fabryka przewidziała je w luku przednim, plus miejsce na dwie butle, jest poglądem zupełnie błędnym. Dlaczego tak jest, po włożeniu takich elementów, ni jak nie mogę dojść do sensownego nacisku zaczepu haka przyczepy. Dlatego właśnie zapas poleciał na sam tył przyczepy, pod łóżko. A jak to zrobiono fabrycznie, ano tak - do ścianki luku przykręcona jest płytka blaszana, która jest wybrzuszona do "przodu". W środku jest dziura z gwintem, czy też przyspawana nakrętka. Wkręcamy tam śrubę, którą przekładamy przez jedną z dziur w feldze zapasowego koła, które stoi sobie w pionie, płaszczyzną do kierunku jazdy.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja zapasówke z luku przedniego przeniosłem pod przyczepe do własnorecznie dorobionych "saneczek" :) idealnie sie to wyjście sprawdziło bo w luku moge ładowac teraz (oprócz zbiornika wody i buli z gazem) leżaczki i stolik :ok: no i bakist mi nie zajmuje :) Teraz to w każdej budce będę używał tego patentu :)

 

tu jest foto mojego tworu :tuptup:http://www.forum.karawaning.pl/viewtopic.php?t=5373&postdays=0&postorder=asc&start=30

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.