Skocz do zawartości

oznaczenie zestawu


Rekomendowane odpowiedzi

┬ž 5. Zewnętrzne boczne krawędzie tablic wyróżniających powinny być umieszczone nie dalej niż 400 mm od bocznego obrysu pojazdu.
Możesz powiesić jedną tą najdłuższą tablicę ale pod warunkiem, że od jej zewnętrznych bocznych krawędzi do bocznego obrysu przyczepy jest więcej niż 400m.

Przepraszam ale wydaję mi się że tu jest sprzeczność.

Zrozumiałem z przepisu że max doległość od krawędzi to 400mm a Ty Marcinie T piszesz że ma być powyżej 400mm. Może coś żle zruzumiałem. Więc proszę o jednoznaczne określenie Ile ma wynosić max odległość od krawędzi tablicy do bocznego obrysu przyczepy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 531
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Fakt, brakuje "nie"

 

"Mozesz powiesic jedna ta najdluzsza tablice ale pod warunkiem, ze od jej zewnetrznych bocznych krawedzi do bocznego obrysu przyczepy jest nie wiecej niz 400mm"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie myślę, że przykład nr 4 dla wożących rowery z tyłu nie jest zły, nie wiem czy są, bo dla nas najlepsze były by naklejkki, bo do aluminowych budek trudno coś przyczepiać, bez niszczenia skorupki.

Teraz już rozumiem, dlaczego "gość" w Sopocie na polu miał na przyczepie takie tablice,. Troche się w duchu za nagorliwość z niego pośmiałem, a teraz na forum (choć go nie znam) musze mu oddać honor.

:zlo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Właśnie przed chwilą rzuciłem temat znajomemu z drogówki, twierdzi że przepis ten dotyczy tylko przyczep towarowych. W wolnej chwili ma poszukać przepisu i mi wydrukować. Był zaskoczony i zdziwiony że komuś za to mandat wlepili. Ale jak to się ma naprawdę to uwieżę jak zobaczę czarno na białym. Na razie czekam i nic nie montuję. :zlo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) mysle' date=' ze informacje przekazane przez Marcina T trzeba troszke zweryfikowac a to dlatego, ze mamy nowszy akt prawny mowiacy o tym jakiej dlugosci pojazd lub zespol pojazdow powinien byc oznakowany tablica ostrzegawcza.

[b']W Rozporzadzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 31.12.2002 ( Dziennik Ustaw 32 z 2003 poz 262 ) w sprawie warunkow technicznych pojazdow oraz ich niezbednym wyposazeniu [/b]

na podstawie art 66 ust 5 Ustawy z dnia 20.061995 - Prawo o Ruch Drodowym ( Dz. U nr 98 poz 602 z pozn. zmianami )

W PAR 59 PUNKT 9 CZYTAMY:

pojazd lub zespol pojazdow, ktorego dlugosc przekracza 8 metro albo dopuszczalna masa całkwita przekracza 12 ton podlega ozankowaniu, o ktorym mowa w par 42 - stosuje sie po 31.03.2003

W PAR 42 CZYTAMY:

" ... oznakowuje sie w sposob okreslony w zalaczniku 10 Rozporzadzenia .."

ZAŁĄCZNIK Nr 10

WARUNKI DODATKOWE DLA POJAZDU DŁUGIEGO I CIĘŻKIEGO

┬ž 3. Tablice wyróżniające dla przyczepy (naczepy) powinny mieć tło odblaskowe barwy żółtej z obrzeżem fluorescencyjnym barwy czerwonej.

 

Istotnym jest tutaj zapis zawarty w par 59, ktory okresla dzien od kiedy nalezy oznakowywac pojazdy o dlugosci przekraczajacej 8 metrow ( czyli jest to dzien 1.04.2003 ) do tego dnia obowiazywal stary zapis czyli byla to dlugosc 12 metrow

size=9][ Dodano: Wto 13 Lut, 2007 22:40 ][/size]

 

Też mam aktualnego LEXa i na mój gust należałoby trochę inaczej czytać wzmiankowane przepisy.

Otóż:

- w par. 59 jest mowa o warunku: albo przekroczona jest dlugosc zestawu albo jego waga, czyli musi zajsc tylko jeden z wymienionych warunkow, o ktrych mowa w zalaczniku nr 10,

- zalacznik nr 10 zas nosi nazwe: WARUNKI DODATKOWE DLA POZJADU DLUGIEGO I CIEZKIEGO. Zatem postanowienia ustalone zalacznikiem odnosza sie do zestawow, ktore musza spelniac obydwa warunki lacznie, czyli zestaw przekracza ustalona dlugosc 8 m. (jest dlugi) i przekracza ustalona wage (jest ciezki). Z tak zapisanej tresci czytanej literalnie (czyli wprost, doslownie) nie wynika izby oznakowanie nalezalo stosowac gdy spelniony jest tylko jeden warunek, zestaw jest dlugi, albo ciezki. Musza byc bezwzglednie spelnione obydwa warunki lacznie.,

- oznakowanie dla przyczepy okreslone rysunkiem nr 2 czyli wyrozniajace przyczepe, ma monstrualne rozniary: wysokosc 20 cm a dlugosc wieksza od 113 cm i mniejsza od 230 cm. Czyli zajmowaloby ono caly tyl przyczepy, czyli przy wymogu aby bylo od krawedzi nie mniej niz 40 cm to pasek musialby miec: 2 x 40 cm + 80 cm minus 210 cm (przecietna szerokosc przyczepy) = 130 cm.

Czyli wychodzi to wszystko na ABSURD.

 

Przepraszam za brak polskiej czcionki, ale cos mi sie w kompie poprzestawialo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oznakowanie dla przyczepy okreslone rysunkiem nr 2 czyli wyrozniajace przyczepe, ma monstrualne rozniary: wysokosc 20 cm a dlugosc wieksza od 113 cm i mniejsza od 230 cm. Czyli zajmowaloby ono caly tyl przyczepy, czyli przy wymogu aby bylo od krawedzi nie mniej niz 40 cm to pasek musialby miec: 2 x 40 cm + 80 cm minus 210 cm (przecietna szerokosc przyczepy) = 130 cm.

Czyli wychodzi to wszystko na ABSURD.

To nie do konca absurd. Nalezy zwrocic uwage iz w handlu wystepuja tylko trzy rozmiary tych tablic 1130,565 i 280mm.

Czyli zajmowaloby ono caly tyl przyczepy, czyli przy wymogu aby bylo od krawedzi nie mniej niz 40 cm to pasek musialby miec: 2 x 40 cm + 80 cm minus 210 cm

NIE WIECEJ a nie nie mniej, tez mi sie pomyrdalo :ok:

(przecietna szerokosc przyczepy) = 130 cm.

rozmawiamy i bierzemy tu pod uwage przyczepy kempingowe a te z reguly maja 200cm szerokosci do 230 a moze i wiecej.

Ale jak to sie ma naprawde to uwieze jak zobacze czarno na bialym.

To co, podzielisz sie z kolegami? :zlo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwoli scisłości spróbuję poprostować: Marcinie T, udało Ci się niechcący skrócić cytat z mojej wypowiedzi, przytoczyłeś:

(...)

NIE WIECEJ a nie nie mniej' date=' tez mi sie pomyrdało :ok:

(przecietna szerokosc przyczepy) = 130 cm.

rozmawiamy i bierzemy tu pod uwagę przyczepy kempingowe a te z reguły mają 200cm szerokości do 230 a może i więcej.

Ale jak to się ma naprawdę to uwieżę jak zobaczę czarno na białym.

 

a ja przecież napisałem: "to pasek musialby miec: 2 x 40 cm + 80 cm minus 210 cm (przecietna szerokosc przyczepy) = 130 cm." -co prawda mnie też udało się pomylić znaki, napisałem + a miało być = (ale to dlatego, ze klawiatura mi coś pomyliła). Zatem w mojej wypowiedzi pisałem w nawiasie, po uprzednim podaniu przeciętnej szerokości przyczepy 210 cm, zaś 130 cm to już wynik odejmowania: 210-80; :zlo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałem się "wyrywać" wcześniej aleteż mi się wydaje, że chodzi tu o przyczepy ciężkie czy towarowe ale poczekajmy co powie policmajster.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) WARUNKI DODATKOWE DLA POZJADU DLUGIEGO I CIEZKIEGO. Zatem postanowienia ustalone zalacznikiem odnosza sie do zestawow' date=' ktore musza spelniac obydwa warunki lacznie, czyli zestaw przekracza ustalona dlugosc 8 m.

Przepraszam za brak polskiej czcionki, ale cos mi sie w kompie poprzestawialo.[/list']

 

NIe do końca. Pierwszy paragraf mówi kiedy mamy stosować i tam bardzo ważne jest słowo LUB, a w drugim przypadku "i" wcale niestety dla nas nie oznacza, że oba warunki musza wystąpić. Drugi paragraf mówi co mamy stosować. To nie logika matematyczna (choć fajnie by było). Przepis jest dość czytelny, i wg mnie musimy stosować te tablice. Wypowiedzi panów policjantów czy diagnostów, że dotyczy tylko ciężarowych spowodowane są chyba tym, że chłopaki od 100 lat przyzwyczaiły się do starych przepisów. Nigdzie nie ma jakiejkolwiek wzmianki o rodzaju przyczepy.

Panowie, jak już dojdziemy do ładu z tym bałaganem może gdzies sobie zamówimy takie naklejki spełniające wymogi (np przykład z tymi małymi, bo wielkie mi nie wejdą z powodu bagażnika na rowery) zamiast wieszania aluminowych ciężarów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pelni zgadzam sie z adim, w paragrafie 42 jasno i wyraznie podano, gdzie tablic nie stosuje sie. Sa to ciagniki siodlowe i autobusy.

Ponadto warto zwrocic uwage, iz rozdzial 12, w ktorym zapisany jest paragraf 42 ma brzmienie "Warunki dodatkowe dla pojazdu dlugiego i ciezkiego" a za chwile w jego tresci czytamy ...albo....

Czy spotkal sie ktos z Was w handlu z taka folia odblaskowa, z ktorej mozna by zrobic takie tablice i przykleic? Te oryginalne "atestowane"watpie aby sie utrzymaly przyklejone na przyczepie, sa zbyt ciezkie. :zlo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MarcinT - mój zakład zaopatruje się w folię do znaków drogowych tutaj:

http://www.gramex.com.pl/produkty.html

ale w Polsce jest dużo firm sprzedających takie folie. Nie wiem tylko czy wykonany w ten sposób znak, bez pieczątki na nim (homologacja) nie będzie kolejnym problemem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.