Skocz do zawartości

ładowanie akumulatora w przyczepie podczas jazdy


kit

Rekomendowane odpowiedzi

A czy są na forum ludzie, którzy mają takie rozwiązanie, że podczas jazdy ładują akumulator prądem z auta, a na postoju ładowanie idzie z solara zamontowanego na przyczepie?

 

 

Witam.

 

Ja mam takie rozwiazanie. Zrobilem "panel sterujacy" z ktorego moge przelaczac czy przyczepa jest zasilana z : samochodu, akumulatora, 230V oraz skad ladowany jest akumulator pokladowy: z samochodu, solara, 230V. Sprawdza sie to bez problemu, w czasie jazdy ustawiam zasilanie z samochodu - lodowka chlodzi, aku sie laduje z solara badz samochodu.

Aku mam dosc maly - 95Ah kwasowy, ale duzy solar 225W monokrysztal zalatwia sprawe, nawet w bardzo deszczowy/pochmurny dzien daje 4-7Amp, w sloneczny potrafi 18A, wiecej nie widzialem, ale tez nie mam tylu odbiornikow w cepce. Solar zamontowany na plasko do dachu. Od zeszlego roku gdy go zamontowalem, nie uzywalem wogole 230V, lodowka na postoju dziala na gaz.

Z odbiornikow 12V mam: telewizor 4A, tuner sat 1A, radio samochowe DVD od 1 do 3A, cale oswietlenie LED, ladowarki do telefonow i laptopa - nawet 6A, pompa wody 6A.

 

W razie pytan, smialo prosze.

 

Maciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek to co piszesz bardzo mnie interesuje. Problemów mam kilka. Pierwszy, to jaki akumulator kupić? Nie chodzi mi pojemność, ale o typ. Są opinie, że nie powinno się równolegle podłączać akumulatorów różnych typów. Dlatego moje pytanie jest takie, czy wpięcie nowym akumulatorem w przyczepie w instalację 12 V która jest zasilana akumulatorem z auta jest połączeniem równoległym? Jeżeli tak, to znaczy, że podczas jazdy prąd z alternatora będzie szedł i na aku samochodowe i na aku przyczepowe.

Następna pytanie dotyczy tego, czy słabszy akumulator na postoju nie będzie ciągnął prądu z tego silniejszego?

Kolejne pytanie. Czy ładując solarem akumulator przyczepowy nie będę "niechcący" ładowała także akumulatora samochodowego i włączonych tam urządzeń - np. radia?

Dalej. W którym miejscu należy się wpiąć w instalację z akumulatorem przyczepowym. Tu jest jedno ze zdjęć mojej skrzynki zasilającej: post-2788-0-39814000-1310901001_thumb.jpg

Jeżeli Maćku odpowiadanie na te pytania pisemnie byłoby dla Ciebie zbyt czasochłonne, to proszę na PW o jakiś telefon, pod który mógłbym do Ciebie zadzwonić i podpytać jak to zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Maciek to co piszesz bardzo mnie interesuje. Problemów mam kilka. Pierwszy, to jaki akumulator kupić? Nie chodzi mi pojemność, ale o typ. Są opinie, że nie powinno się równolegle podłączać akumulatorów różnych typów. Dlatego moje pytanie jest takie, czy wpięcie nowym akumulatorem w przyczepie w instalację 12 V która jest zasilana akumulatorem z auta jest połączeniem równoległym? Jeżeli tak, to znaczy, że podczas jazdy prąd z alternatora będzie szedł i na aku samochodowe i na aku przyczepowe.

Następna pytanie dotyczy tego, czy słabszy akumulator na postoju nie będzie ciągnął prądu z tego silniejszego?

Kolejne pytanie. Czy ładując solarem akumulator przyczepowy nie będę "niechcący" ładowała także akumulatora samochodowego i włączonych tam urządzeń - np. radia?

Dalej. W którym miejscu należy się wpiąć w instalację z akumulatorem przyczepowym. Tu jest jedno ze zdjęć mojej skrzynki zasilającej: post-2788-0-39814000-1310901001_thumb.jpg

Jeżeli Maćku odpowiadanie na te pytania pisemnie byłoby dla Ciebie zbyt czasochłonne, to proszę na PW o jakiś telefon, pod który mógłbym do Ciebie zadzwonić i podpytać jak to zrobić.

 

Terenowiec, twoja skrzynka nie bardzo nadaje się bezpośrednio ani do solarów, ani do ładowania akumulatora z samochodu, ani z pokładowego. Dobrze, jakbyś spojrzał na to z punktu widzenia kampera i jego rozwiązań. Najważniejsze, że kable pomiędzy autem i przyczepą powinny być o dość sporej grubości. Z drugiej strony zastanawiam się, czy jest fakt ładowania akumulatora podkładowego prądem z auta, skoro chcesz mieć solar. Ja także od dłuższego czasu zastanawiam się nad takim rozwiązaniem i pewnie kiedyś do tego dojrzeje. Generalnie myslę, że instalacja solara podpięta do akumulatora pokładowego i elektroniczna ładowarka załatwiłaby problem. Odpadną Ci grube przewody z auta, oraz elektroniczny układ separujący prąd pomiędzy autem i przyczepą.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomku chyba nie do końca zrozumiałeś moje pytania. Otóż dziś instalacja w mojej budce jest podobna jak w przypadku 95% użytkowników z gniazdem 13 pinowym. Przez kable z auta prąd płynie aż do najdalszych żarówek. Nowym zestawem (solar + akumulator, a dokładniej kablem, który wyjdzie z regulatora) chcę się wpiąć w istniejąca już instalację, a nie budować całkiem nową z wszystkimi światłami, kablami i pompkami. A skoro się wepnę, to prąd popłynie do żarówek, pompek, ale także w druga stronę - do auta. Wszystko to będzie, niestety, takim zestawem naczyń połączonych - jest kabel - no to skorzysta z niego prąd. Dla prądu nie ma znaczenia w która stronę płynie, to nie rzeka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terenowiec, przecież instalacja wewnętrzna (światła, lodówka, pompki itp.) i zewnętrzna (światła przyczepy, cofania i kierunkowskazy) to odrębne instalacje (tak jest w mojej HoBBy - jedynie p.mgielne z instalacji auta jest połączone z instalacją "przyczepkową"). Myślę że problem "cofania prądu" z przyczepy do auta rozwiążesz odpowiednią diodą

pozdrawiam serdecznie - Pan Kleks

Edytowane przez Pan Kleks (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Kleks, są to dwie instalacje zasilane z jednego akumulatora w samochodzie. Jeżeli mam wstawić diodę to rozumiem że gdzieś między akumulatorem samochodowym a skrzynką elektryczną w budce. Czy tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Tomku chyba nie do końca zrozumiałeś moje pytania. Otóż dziś instalacja w mojej budce jest podobna jak w przypadku 95% użytkowników z gniazdem 13 pinowym. Przez kable z auta prąd płynie aż do najdalszych żarówek. Nowym zestawem (solar + akumulator, a dokładniej kablem, który wyjdzie z regulatora) chcę się wpiąć w istniejąca już instalację, a nie budować całkiem nową z wszystkimi światłami, kablami i pompkami. A skoro się wepnę, to prąd popłynie do żarówek, pompek, ale także w druga stronę - do auta. Wszystko to będzie, niestety, takim zestawem naczyń połączonych - jest kabel - no to skorzysta z niego prąd. Dla prądu nie ma znaczenia w która stronę płynie, to nie rzeka.

 

Terenowiec, nie bardzo może być tak jak piszesz, a Twoje intencje zrozumiałem bardzo bardzo. Przede wszystkim musisz odseparować prąd z przyczepy (solar, ładowarka) od prądu w aucie. Ten rodzaj prądu jest tylko w przyczepie. Prąd nie może sobie chadzać sowimi drogami, bo coś sfajczysz. Istniejąca instalacja elektryczna, w tym także skrzynka jest dopiero na samym końcu urządzeń "produkujących" prąd - solar, akumulator przyczepy, auto. Żeby podłączyć układ przyczepy z akumulatorem i auta i jego akumulatora trzeba bezwzględnie zastosować odpowiednie urządzenie elektroniczne. No chyba, że zrobisz sobie pstryczki, ale jest to ryzykowne. Na wejściu kablem z auta (plus i minus naprawdę grubymi kablami) powinien być regler z gatunku BCU 35 koszt około 60 EUR. Ma on na celu przepuszczanie prądu w jedna stronę i tylko wtedy, gdy odbywa się ładowanie akumulatora auta podczas pracującego silnika.

 

 

Tu masz liste urządzeń. Wybierz język i masz opis.

 

http://dealer.truma....gelgeraete.html

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaki akumulator kupić?

W którym miejscu należy się wpiąć w instalację z akumulatorem przyczepowym?

proszę na PW o jakiś telefon

 

Ja kupilem przyczepe juz z aku kwasowym, wiec go nie wymienialem, ale nie ma to wiekszego znaczenia, poradzilem sobei za pomoca kontrolera solarnego.

 

Taki kontroler ma 3 lacza: do akumulator , do solara i odbior zasilania.

- Do aku podlaczasz akumulator gel badz kwas, ja dodalem jeszcze automatyczny bezpiecznik 30A.

- Do wejscia solar podlaczas panel solarny o napieciu w moim przypadku od 5V do 60V. Ja mam tu przez potrojny przelacznik zasilania wpiete: panel monokrystaliczny ktory jalowo daje 37V, pod obciazeniam okolo 30V.

- Zasilacz z 230V do 36V 360W - do kupienia na allegro

- Zasilanie z samochodu (instalacje juz mialem firmowo 13pinowa, wiec tu nie musialem sie martwic o przerobki auta), przerobilem tylko oryginalna 13zylowa wiazke przyczepy, po prostu 2 zylu nie byly uzywane, polaczylem je wiec rownolegle z juz istniejacymi. Poczawszy od wtyku przyczepy zasilanie idzie wiec podwojnymi zylami przekroj 2.5mm2. Gwarantuje do dosc maly spadek napiecia przy wiekszych obciazeniach.

 

 

Kontroler solarny ktory mam zainstalowany jest typu MPPT, poczytaj sobie co to oznacza - w skrocie wysoka efektywnosc i dosc szeroki zakres napiec wejsciowych na wejsciu solar kontrolera (od 5V do 60V).

Moj panel sterujacy ma mozilwosc przelaczania zrodla napiecia podawanego na to wejscie solarne, moze sie tam pojawic napiecie z:

- albo panelu solar

- albo samochodu

- albo z zasilacza 36V.

Moge wiec ladowac aku i jednoczesnie zasilac przyczepe z tych trzech zrodel. Nie ma mozliwosci cofania sie napiecia z aku pokladowego przyczepy do aku samochodu - uniemozliwia to kontroler. Nawet w sytuacji gdy nie pracuje alternator (wtedy napiecie dochodzace do przyczepy z auta grubymi kablami jest na poziomie 11.8-12.0V) - napiecie to jest automatycznie podwyzszane w kontrolerze do takiego aby ladowac aku przyczepy. Przykladowo przy pelnym naladowaniu aku przyczepy (tryb podtrzymujacy) z samochodu dochodzi gdzies 11.8V, na aku przyczepy jest od 14 do 14.4V.

 

Oczywiscie jest niebezpieczenstwo rozladowania aku samochodowego, przy zbyt dlugim obciazaniu. Ale po prostu solar ma taki power ze samochod laduje/zasila przyczepe tylko w czasie jazdy, nie ma potrzeby robienia tego w innych sytuacjach. Od biedy zawsze moge odpalic silnik samochodu na kwadrans i troche naladuja sie oba aku, ale nie mialem takiej sytucji.

Kontroler zapenia wiec galwaniczna seperacje akumulatorow:

- kontroler bezposrednio laduje tylko aku przyczepowy

- alternator bezposrednio laduje tylko aku samochodowy

Przeplyw pradu od aku przyczepy do aku samochodu nie jest mozliwy, w druga strone tylko na zadanie.

 

W ktorym miejscu sie wpiac w Twojej przyczepie: krotko - odlaczasz obecnie uzywany zasilacz i w jego miejsce wlaczasz wyjscie kontrolera solarnego (najlepiej przez bezpiecznik)

 

Zalaczam schemat mojego systemu w pdfie. Najtrudnieszym elementem bylo zamowienie 2szt przelacznikow przelacznikow krzywkowych sluzacych do przelacznia zrodla zasilania i zrodla ladowania (program zalacznia odpowiednich stykow jest na schemacie). Po prostu 2szt nikt nie byl zainteresowany, a jak juz sie ktos znalazl to robil to miesiac. Co wazne musza one u mnie wytrzymac do 30A pradu stalego.

 

Numer komorkowy wysle na priw, od jutra jestem do dyspozycji.

 

 

Pozdrawiam

Maciej

 

zastanawiam się, czy jest fakt ładowania akumulatora podkładowego prądem z auta, skoro chcesz mieć solar.

 

W watku powyzej opisalem jak to mozna zrobic, nie potrzeba wiele inwestycji jesli zakupi sie odpowiedni kotroler solarny.

Czasami moze sie takie ladowanie przydac.

 

Maciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Maćku za szczegółowe wyjaśnienie. Wstyd mi, ale muszę się przyznać, żjest to dla mnie tak skomplikowane i niezrozumiałe, że mogłoby być napisane w języku chińskim i tyle samo bym zrozumiał. Może dlatego nie rozumiemy się także z Tomkiem. Dla mnie cało instalacja to akumulator w aucie, 10 metrowy kabel z gniazem i wtyczką po drodzie i żarówki z pompkami na drugim końcu. Wpięcie dodatkowego akumulatora gdzieś do tego kabla, nie ważne czy na trzecim metrze czy na siódmym sprawi, że prąd z niego popłynie w stronę akumulatora z auta i w stronę żaróweczek. Dla mnie w miedzianym kablu nie ma zastawek, które puszczają prąd tylko w jedną stronę. Boję się, że nie jestem w stanie sam podłączyć solara, regulatora i dodatkowego akumulatora, bo jest to robota dla wysokiej klasy fachowca w dziedzinie elektryki karawaningowej. A myślałem, że jest to prostsze zadanie :pad:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest to dla mnie tak skomplikowane i niezrozumiałe

 

Wierz mi nie jest to tak trudne jak Ci sie wydaje, no ale pojecie o elektryce trzeba miec. Z moim schematem spokojnie poradzi sobie elektryk samochodowy, nie musi byc specem od kamperow, prad 12V to prad 12V.

Jak bedziesz w 3city to zapraszam pomoge.

 

 

 

Maciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

W załącznikach schematy o których w poście. Takie instalacje wykonałem już w trzech przyczepach (znajomi) i od kilku lat działają bezawaryjnie jedyne koszty to diody, przekaźnik, trochę przewodów no i własna praca. W razie problemów służę radą. Życzę powodzenia.

 

Cześć.Odgrzebuje starszy temat bo planuje pierwszy dalszy wyjazd z przyczepką i chciałbym wykorzystać podobne rozwiązanie.Co prawda ogólne pojęcie o elektronice mam ale niestety nie wykonam tych układów sam(mam niesprawne ręce). Jaki może być orientacyjny koszt takich układów z montażem lub bez? Dysponuje już akumulatorem żelowym 60ah , przetwornicą 12V na 230V 600W ,prostownikiem samochodowym.

Zależy mi na:

1.możliwości podłączenia lodówki w czasie jazdy-z alternatora,na postoju z akumulatora w przyczepce lub zasilania 230V (jeśli jest się gdzie podłączyć)

2.możliwości ładowania na postoju akumulatora w przyczepce przez prostownik samochodowy

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Czy jest może ktoś z "moich" okolic, kto zrobiłby mi w moim zestawie takie rozwiązanie jak u kit'a ?

Z prądem niestety na "ty" nie jestem:(

Pewnie Adam1988 by to mi zrobił, ale on taki zapracowany, że już na forum nie pisze :ee:

A może jakiś znawca tematu podjąłby się tego na Zlocie w Przybrodzinie  ? :niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Witam,nadszedł czas ażeby wreszcie podłączyc w należyty sposób dodatkowe ośw. i pompkę wewnątrz z drugiego akumulatora używanego do napędu /mover/

Przeczytałem tu wiele cennych wskazówek i jakaś myśl w tym kierunku powoli raczkuje,jednak aby miec  pewnośc na 100% wolałbym szanowne grono jednak wysłuchac - fachowe wskazówki mogą uratowac budkę przed zjaraniem /chyba że ktoś wsadzi całą instalację do metalowych rurek ;-) /

Mam zamontowany układ separacyjny wewnątrz w budce /oryginał po holendrach/ ponieważ jest drugi aku. do zasilania napędu /mover/

Dwa lata temu zamontowałem 7m taśmy led jako dodatkowe ośw. ponadto przewód doprowadzający napięcie do lampy w łazience również został podpięty tylko pod zasilanie z owego akumulatora. /Przewód z akumulatora do w/w zasileń ma zabezpieczenie na plusie 20A /Następnie zasiliłem w skrzynce przyłączeniowej - usytuowanej w szafie - pompkę w zbiorniku wody stosując diodę 6A i dodatkowo też na przewodzie plusowym zastosowałem ręczny wyłącznik zasilania pompki w razie korzystania z 230V lub w momencie wpięcia gniazda 13pin do wtyczki przy haku.

Wszystko niby chodzi,ale wolałbym wyeliminowac ten ręczny wyłącznik, i chyba też wlutuję drugą diodę 6A /czyli dwie diody równolegle po 6A/

Z samym oświetleniem nie ma problemu,tylko właśnie z odpowiednim automatycznym odseparowaniem tej pompki zamiast tych moich ręcznych wyłączników o których TRZEBA pamiętac :-/

Myślałem też żeby zasilanie pompki zrobic też tylko z akumulatora jak wspomniane oświetlenie,wtedy dioda byłaby zbędna. Kurcze,jak by to najprościej ogarnąc.

Napewno można by było to opisac jaśniej i bardziej zrozumiale ale trzeba miec też wiedzę w tym temacie :-)

Edytowane przez BernadettaJerzy (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.