Skocz do zawartości

ładowanie akumulatora w przyczepie podczas jazdy


kit

Rekomendowane odpowiedzi

Kristofer - w "stały plus" +9 podpięty jest aku - widać biały gruby dołożony przewód .

W aucie na +9 odpinam bezpiecznik więc nie ma prądu na złączkach.

+10 pojawia się po stacyjce na pracującym silniku. Pisałem już o tym wcześniej.

Tutaj raczej nie widzę możliwości pomyłki.

 

Myślę ,że lodówka jest błędnie podpięta gdzieś po lewej stronie na którejś z 15-tek. Ale to tylko mój domysł - amatora.

Na razie nic nie kombinuję ,żeby czegoś nie sfajczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Sprawdź napięcia na zielonej wtyczce po prawej

powinny tam być masy i plusy z wtyczki auta i one odpowiadają za pracę lodówki na 12 V podczas jazdy

w załączniku dokumentacja fabryczna elektrobloku attachicon.gifBAN_MES2_A2_B50_030014_00_deutsch.pdf

;)  Post #81 i następne, oraz:

[...]  "stały plus" +9 podpięty jest aku - widać biały gruby dołożony przewód .

W aucie na +9 odpinam bezpiecznik więc nie ma prądu na złączkach.

+10 pojawia się po stacyjce na pracującym silniku. Pisałem już o tym wcześniej.

Tutaj raczej nie widzę możliwości pomyłki.

Na razie nic nie kombinuję ,żeby czegoś nie sfajczyć.

 

Popatrzę wieczorem, bo teraz tylko w przelocie.

PS

Szkoda, że w okolicy ostatniego bezp. 15A nie zrobiłeś fotki tak, aby były widoczne konektory zasilacza (po delikatnym przechyleniu przewodów). Ciekawy jestem, czy są tam w ogóle jakieś wolne miejsca, bo ze zdjęcia wygląda, jakby wszystkie były zajęte :hmm:

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

;)  Post #81 i następne, oraz:

 

 

 

Popatrzę wieczorem, bo teraz tylko w przelocie.

PS

Szkoda, że w okolicy ostatniego bezp. 15A nie zrobiłeś fotki tak, aby były widoczne konektory zasilacza (po delikatnym przechyleniu przewodów). Ciekawy jestem, czy są tam w ogóle jakieś wolne miejsca, bo ze zdjęcia wygląda, jakby wszystkie były zajęte :hmm:

Wrzucę takie zdjątka...nie chciałem zasypać tego tematu zdjęciami.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Omawiamy konkretny przypadek, więc "zasypuj" :], ew. poproś moderatorów o wydzielenie postów i założenie nowego, Twojego tematu.

 

Przy okazji, jak już jesteś:

czy dobrze kojarzę, Twoja lodówka posiada taki panel sterowania:

 

post-8228-0-95732300-1490785414_thumb.jpg

 

:hmm:

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kristofer - postaram się wkleić foty patrząc od lewej strony. Czyli najpierw 4-ry 15tki a potem 3y 10tki. - w poprzek osi EBL

Potem jest 5tka  , 15tka i 5tka. wzdłuż osi .

 

 

 

 

post-835-0-87228200-1490803630_thumb.jpg

Edytowane przez Jarosław69 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
W dniu 21.01.2017 o 05:20, Kristofer napisał:

Tak powinien wyglądać rozkład przyłączy Twojego zasilacza:

 

post-8228-0-68481700-1484971536_thumb.jpg

 

Opis złączy widocznych na rysunku:

 

  1 Wyj. 12 V dla obwodów obciążenia (3 pary)
  3 Wyj. 12 V dla obwodów obciążenia (3 pary)
  4 Wyj. 12 V dla obwodów obciążenia (3 pary)
  5 Wyj. 12 V dla obwodów obciążenia (3 pary)
  6 Wyj. 12 V dla obwodów obciążenia (3 pary)
  7 Wyj. 12 V dla obwodów obciążenia (3 pary))
  8 Wyj. 12 V dla pompek wody (3 pary)
  9 Napięcie sterujące obwodu wyjściowego (1 para)
10 Wyjście 12 V zasilania lodówki (1 para)
11 Wyjście 12 V zasilania oświetlenia zewnętrznego (1 para)
12 Listwa zbiorcza dla podł. inst. samochodu (piny 9/13 i 10/11)

 

Aktywne zasilanie na złączu (pin 9 i 13) służy do zasilania odbiorników przyczepy, gdy jest podłączona do samochodu.
Nie powinno być wykorzystywane do ładowania akumulatora w czasie jazdy, jeśli jest to akumulator GEL/AGM, ponieważ znacznie skraca to żywotność akumulatora, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do jego uszkodzenia. Akumulator żelowy zamontowany w przyczepie, można oczywiście podłączyć w tym miejscu, ale po uprzednim odłączeniu i bdb. zaizolowaniu odłączonych przewodów (z pin 9/13).

Pozwól, że podepnę się pod temat. Mam ten sam zasilacz. Potrzebuję dołożyć akumulator dla zasilania movera. Pod które złącza powinienem podpiąć akumulator  aby zasilał mi też odbiorniki w przyczepie kiedy holownik jest odpięty ? Niekoniecznie musi być ładowany, być może zamontuję solarr lub po prostu będę go ładował prostownikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.12.2018 o 21:36, adamdiver napisał:

Pozwól, że podepnę się pod temat. Mam ten sam zasilacz. Potrzebuję dołożyć akumulator dla zasilania movera. Pod które złącza powinienem podpiąć akumulator  aby zasilał mi też odbiorniki w przyczepie kiedy holownik jest odpięty ? Niekoniecznie musi być ładowany, być może zamontuję solarr lub po prostu będę go ładował prostownikiem.

@Kristofer udzielił Ci odpowiedzi, zanim ją zadałeś i sam ją zacytowałeś:

W dniu 30.12.2018 o 21:36, adamdiver napisał:

Akumulator żelowy zamontowany w przyczepie, można oczywiście podłączyć w tym miejscu, ale po uprzednim odłączeniu i bdb. zaizolowaniu odłączonych przewodów (z pin 9/13).

Czyli odłączasz przewody 9/13, dobrze je izolujesz i w to miejsce podłączasz akumulator przyczepy.

W tym wypadku nie będziesz już mógł korzystać z aku samochodu do odbiorników przyczepy (z wyjątkiem lodówki podczas jazdy). Jeżeli byś chciał mieć taką możliwość, to wtedy należy zastosować przekaźniki, schematów jest wiele na tym forum i większość z nich ma te przekaźniki w schemacie zaszyte.

 

Tak czy siak, musisz się zastanowić, co chcesz podłączyć, bo od tego będzie zależał schemat. I tak, jeżeli planujesz solar, to do zasilacza będziesz raczej podłączał regulator napięcia a nie akumulator przyczepy.

Przykładowy schemat, na którym ja się wzorowałem. Taki schemat modyfikujesz pod siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
W dniu 2.01.2019 o 12:23, lbuster napisał:

 

Przykładowy schemat, na którym ja się wzorowałem. Taki schemat modyfikujesz pod siebie.

U mnie jednak nie będzie solara. Odnośnie przykładowego schematu (cytowanego) co się dzieje w przypadku odpięcia holownika i podpięcia przyczepy pod zasilanie 230V ?

Zasilanie z aku przyczepy jest odcinane i urządzenia korzystają z podłączonego zasilania ?

Rozumiem, że teraz jest tak, że przy włączonym zapłonie przyczepa korzysta z aku samochodu a po wyłączeniu zapłonu/odpięciu od holownika wykorzystywany jest aku przyczepy tak ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.