Skocz do zawartości

ładowanie akumulatora w przyczepie podczas jazdy


kit

Rekomendowane odpowiedzi

W ogóle nie czuję się urażony, a uwagi kumpli z forum przyjmuję zawsze z pokorą i wyrozumiałością - zgodnie z ważną dla mnie makymą. "Wiedza daje pokorę, głupota nadyma". A z drugiej strony cieszy, że ludzie nie przyjmują bezkrytycznie tego o czym się pisze.

Pozdrawiam, fajnych Świąt i myślę miłego spotkania na zlocie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ed, masz rację, że z przekaźnikiem jest trochę więcej kabelków, ale nie ma spadku napięcia tak jak na diodzie (a przy dużych obciążeniach np.: przetwornicą może być potrzebny większy radiator).

Zgadzam się z tym, że akumulator ładowany jest tylko z prostownika, ale jeżeli napięcie zasilacza wewnętrznego będzie równe np 12V (taki mam u siebie i to w dodatku stabilizowany ze względu na oświetlenie LED), to prąd z prostownika będzie zasilał przez diodę również odbiorniki i może nie naładować w pełni akumulatora. Być może jest to tylko jeden niepowtarzalny przypadek :hehe:, ale warto o nim pamiętać gdyby ktoś modyfikował Twój schemat.

Wszystkiego najlepszego z okazji Świąt :niewiem: i zawsze naładowanego akumulatora :hehe:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ed, masz rację, że z przekaźnikiem jest trochę więcej kabelków, ale nie ma spadku napięcia tak jak na diodzie (a przy dużych obciążeniach np.: przetwornicą może być potrzebny większy radiator).

Zgadzam się z tym, że akumulator ładowany jest tylko z prostownika, ale jeżeli napięcie zasilacza wewnętrznego będzie równe np 12V (taki mam u siebie i to w dodatku stabilizowany ze względu na oświetlenie LED), to prąd z prostownika będzie zasilał przez diodę również odbiorniki i może nie naładować w pełni akumulatora. Być może jest to tylko jeden niepowtarzalny przypadek :hehe:, ale warto o nim pamiętać gdyby ktoś modyfikował Twój schemat.

Wszystkiego najlepszego z okazji Świąt :niewiem: i zawsze naładowanego akumulatora :hehe:.

 

Można zastosować diodę germanową i wtedy ten spadek to 0,3 V. A . Prostownik - myślę - naładuje akumulator bez problemów bo przecież odbiorniki nie pracują ciągle. W dzień nie używasz oświetlenia i to jet pora na ładowanie akumulatora, a pompki włącza się sporadycznie. A TV czy radio mają swoje zasilacze z 230 V. Oczywiście diody trzeba zamocować na radiatorze a w szczególności gdy używasz przetwornicy.

Pozdrowienia ze Świątecznymi życzeniami dla całej załogi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,można zastosować rozwiązanie z VW Multiwana gdzie są montowane dwa akumulatory (rozruchowy oraz dodatkowy) dodakowy połączony jest poprzez przekaźnik który załancza się dopiero po uruchomieniu silnika i ładuje podczas jazdy. Nie jest bezpośrednio połączony z głównym aku,dodatkowy aku zasila lodówkę oraz oświetlenie wewnętrzne .Sorki że tak mało szczegółowo opisane ale zawsze można coś pomyśleć (niestety nie posiadam schematu )

Znalazłem schemat i opis zapraszam zainteresowanych na stronę http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic660328.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest bezpośrednio połączony z głównym aku,dodatkowy aku zasila lodówkę oraz oświetlenie wewnętrzne .Sorki że tak mało szczegółowo opisane ale zawsze można coś pomyśleć (niestety nie posiadam schematu )

 

 

Przy zasilaniu lodówki z akumulatora w przyczepie, długo akumulator nie popracuje. Lodówka bierze gdzieś ok 6-8 A (w zależności od mocy grzałki) a to sporo. Z teorii wynika, że taki 80Ah powinien popracować 10 godz. Praktyka pokazuje, że jak wytrzyma pod takim prądem 2 godz to będzie bardzo dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy zasilaniu lodówki z akumulatora w przyczepie, długo akumulator nie popracuje. Lodówka bierze gdzieś ok 6-8 A (w zależności od mocy grzałki) a to sporo. Z teorii wynika, że taki 80Ah powinien popracować 10 godz. Praktyka pokazuje, że jak wytrzyma pod takim prądem 2 godz to będzie bardzo dobrze.

 

Witaj a kto mówi ze ma pracować na postoju z aku,rzecz normalna że długo nie pociągnie na 12v. U mnie w T4 pracuje podczas jazdy nawet jak nie po rozłączam to nie problem bo i tak auto odpali ,dodatkowo podpinam pod gniazdo zapalniczki(dodatkowej)przedłużacz do aku przyczepy i niema problemu z doładowaniem dodatkowego aku w przyczepie a nawet kilku dniowe zasilanie oświetlenia oraz telewizorka w przyczepie. Rozwiązanie to jest z pewnością tańsze niż zakup jakiegoś dodatkowego urządzenia.

Seryjnie w T4 może być podpięte do dodatkowego Akumulatora :

1 -zasilanie ogrzewania postojowego

2-zasilanie nadmuchu w tzw.mokrym podgrzewaczu postojowym

3-zasilanie dodatkowego gniazda w przestrzeni ładunkowej np. do zasilania lodówki

4-zasilanie dodatkowego oświetlenia w Multivanie

5-zasilanie oświetlenia i sygnału dźwiękowego w pojazdach uprzywilejowanych i specjalistycznych(karetki, policja itp.)

6-zasilanie elektrycznego wyposażenia kempingowego w wersji Kalifornia

a i dodam iż w wersji kempingowej spotyka się inne umiejscowienie drugiej baterii tzn. z tyłu po lewej stronie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,dodatkowy aku zasila lodówkę oraz oświetlenie wewnętrzne .

 

To jest fragment Twojego poprzedniego postu - ja sobie tego nie wymyśliłem. A w swoim poście nic nie piszę o kupowaniu dodatkowego urządzenia. Czytaj uważniej.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie wszystkie, mianowicie nie zabezpieczy przed zbyt dużym prądem ładowania. Najprostszym rozwiązaniem które zabezpieczy akumulatory przed zbyt dużym prądem udarowym jest włączenie w szereg niewielkiej rezystancji o dużej mocy strat. Ja najczęściej stosuję do tego celu żarówkę halogenową ze zrównoleglonymi włóknami. Pamiętać tylko należy o odpowiednim zamocowaniu tejże żarówki która dość mocno się grzeje. Tak czy owak lepiej aby nadmiar mocy wydzielił się w żarówce a nie w akumulatorze który mógłby tego nie wytrzymać.... Najprościej byłoby faktycznie podciągnąć zasilanie grubym przewodem prosto z klemy akumulatora samochodu, w szereg włączyć 100W żarówkę halogenową oraz przekaźnik samochodowy którego cewka będzie sterowana ze świateł pozycyjnych. Gdy włączymy światła - alternator ładuje oba akumulatory, gdy wyłączymy światła układy zostaną rozłączone i nie wyczerpiemy akumulatora w samochodzie..... Koszt wykonania około 15 złotych (nie licząc grubego kabla który jest dość drogi) i godzinka na słoneczku....

 

Jeszcze jedno - sam przewód plusowy nie wystarczy... Przewody masowe mogą nie wytrzymać tego co "plusowe" tak więc nie zapominajmy o masie, bo połączenie przez hak nie jest wiarygodne......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 2 tygodnie później...

no i mam co chciałem :jump: tzn zasilanie budki 12V z auta :-] teraz podczas jazdy chodzi sobie lodóweczka na 12V i dodatkowo doładowyje mi się aku w przyczepie :ok: oczywiście działa też cała instalacja 12V w przyczepie tj oświetlenie, pompki :-] Wszytko okazało sie banalnie proste a to za sprawą Adama1988 :blagac:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i mam co chciałem :jump: tzn zasilanie budki 12V z auta :-] teraz podczas jazdy chodzi sobie lodóweczka na 12V i dodatkowo doładowyje mi się aku w przyczepie :ok: oczywiście działa też cała instalacja 12V w przyczepie tj oświetlenie, pompki :-] Wszytko okazało sie banalnie proste a to za sprawą Adama1988 :blagac:

 

 

Witam, Tomku a tak coś bliżej jakieś konkrety zdjęcia, schematy opis oczywiście mile widziany :hmm:

Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie jestem fachowcem w elektryce i nie bardzo wiem co robiłem i jak to opisać :bzik: w każdym razie instalacja działa i to najważniejsze :jump: Zasilanie idzie z aku w aucie do wtyczki przy haku Tam łaczy sie z kablem który przeprowadzony jest do szafy w przyczepie z której jest rozejście na lodówke i cała reszyte instalacji 12V przyczepy Za cały proces ładowania aku w budce odpowiedzialne jest takie czarne pudełko które w budce już było wiec zostało wykorzystane cfaniaczek.gif ale co jest w środku to nie mam pojęcia :niewiem: Dodam że cała instalacja jest przeprowadzona kablem 4mm i zabezpieczona bezpiecznikiem 15A :-]

post-1137-0-19213800-1301948246_thumb.jpg

post-1137-0-20621300-1301948310_thumb.jpg

post-1137-0-96119300-1301948362_thumb.jpg

post-1137-0-51605800-1301948416_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie jestem fachowcem w elektryce i nie bardzo wiem co robiłem i jak to opisać :bzik: w każdym razie instalacja działa i to najważniejsze :jump: Zasilanie idzie z aku w aucie do wtyczki przy haku Tam łaczy sie z kablem który przeprowadzony jest do szafy w przyczepie z której jest rozejście na lodówke i cała reszyte instalacji 12V przyczepy Za cały proces ładowania aku w budce odpowiedzialne jest takie czarne pudełko które w budce już było wiec zostało wykorzystane cfaniaczek.gif ale co jest w środku to nie mam pojęcia :niewiem: Dodam że cała instalacja jest przeprowadzona kablem 4mm i zabezpieczona bezpiecznikiem 15A :-]

 

Witam, dodam tylko tyle jestem pod wrażeniem prostoty i jak mówisz efektów działania :dzieki: koledzy pewnie zapytają a co z accu z przyczepy jak jest podłączony do tego systemu - chodzi o to czy napięcie się cofa z accu przyczepowego do tych przewodów na zaczepie :hmm:

Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.