Jump to content
kit

zbiornik szarej wody

Recommended Posts

peja76

Kurcze zainspirowałeś mnie, też myślałem o takich zbiornikach, mi by jeden wystarczył, Pasy wydaje mi się że powinny wytrzymać, ale na te pręty gwintowane to bym wrzucił rurkę skręcił i by było cacy.

smok_wawelski
Posted (edited)
53 minuty temu, tmaxxxx14 napisał:

Pręt jest z jednego kawałka i podparty w 4 punktach. Napięty jak struna i nie wykazuje oznak ugięcia pod ciężarem.

Powtórzę - działanie karbu - wiesz jak działa gwint w przypadku  plastelinowego pręta - szybciej zerwie się pręt gwintowany niż gładki to pewne 
Jak juz koniecznie pręt to gładki z nieco porządniejszej stali nagwintować tylko końce
tak bardziej spektakularnie - zobacz odciągi na słupach czy masztach lub mostach

5 minut temu, peja76 napisał:

ale na te pręty gwintowane to bym wrzucił rurkę skręcił i by było cacy.

tak pod warunkiem umocowania końców rurki w otworach w ramie a nie powieszenia jej na pręcie bo wtedy niesie tylko pręt

Edited by smok_wawelski (see edit history)

peja76
4 minuty temu, smok_wawelski napisał:

Powtórzę - działanie karbu - wiesz jak działa gwint w przypadku  plastelinowego pręta - szybciej zerwie się pręt gwintowani niż gładki to pewne 
Jak juz koniecznie pręt to gładki z nieco porządniejszej stali nagwintować tylko końce
tak bardziej spektakularnie - zobacz odciągi na słupach czy masztach lub mostach

tak pod warunkiem umocowania końców rurki w otworach a nie powieszenia jej na precie bo wtedy niesie pret

Dokładnie, zapomniałem dodać, ale było by git.

smok_wawelski
Posted (edited)

tak - rura czy to okragła czy to kwadratowa ma spory wskaźnik wytrzymałości na zginanie a o rozciąganie nie bałbym sie
przykład żdźbło zboża - delikatne niby a sztywne
wziałbym coś z rur hydraulicznych precyzyjnych np 10x3,5 albo ciut wiecej fi 12 - sorry to tak na nosa a nie policzone wiec obarczone błedem 
Nagwintować metryczna narzynka końce duże podkładki nadmiarowe i nakrętki samokontrujace lub nakr+kontra 
ścianka rury dośc gruba na tyle żeby gwintem jej nie osłabić p. tabele gwintów metrycznych

ZdzislawW

Nadszedł czas aby u siebie również zamontować zbiornik na szarą wodę.Czytając temat przyszło mi do głowy następujące rozwiązanie:

1.Rura PCW dł. od ramy do ramy(łatwo zamontować po szerokości.) śr. 150  dł 1,5 m to jest ok. 30l można dać dwie .2

2 Boki zaślepić (są dekle)

3. W  deklu zawór kulowy z wyjściem na wąż(można do zbiornika na kółkach lub do kratki)

4 Odpowietrzenie i dopływ według uznania.

5. Brak przelewania wzdłużnego (poprzeczne można ograniczyć wstawkami)

6.Tanie i praktyczne

Proszę o opinie i sugestie

miloszb

To się nazywa inkubator przedsiębiorczości. Mi się podoba.

Wysłane z mojego H8416 przy użyciu Tapatalka

miloszb

Sorki że w dwóch postach.
Zamontować i tak trzeba i chyba trudniej sprawić aby to było stabilne i w dodatku jak będzie pracować to jest narażone bardziej na rozszczelnienie. Ale i tak mi się podoba.

ZdzislawW

Wydaje się że będzie bardziej stabilne od zbiornika boki skleić i można dodatkowo

zlutować na gorąco . 

smok_wawelski
2 godziny temu, ZdzislawW napisał:

1.Rura PCW dł. od ramy do ramy(łatwo zamontować po szerokości.) śr. 150  dł 1,5 m to jest ok. 30l można dać dwie .2

jak podwieszenie planujesz ?  bo to mi na podłogę coś zalatuje ale może sie mylę :) 

2 godziny temu, ZdzislawW napisał:

2 Boki zaślepić (są dekle)

są wciskane na uszczelce - zabezpieczył bym dodatkowo 

jako zawór proponuje gilotynowy Dn30 lub 40

przegrody - znany i stosowany patent na ciecz w zb mobilnych brawo

32 minuty temu, ZdzislawW napisał:

zlutować na gorąco . 

spawac nie lutować ale to szczegół :) 

licząc w dm i nie uwzgl scianek
3,14 x (0,75x0,75) x 15  to mi wychodzi nawet wiecej niz 15L

ZdzislawW

1. Myślałem o zrobieniu uchwytów do jednej i drugiej ramy plus obejmy do podłogi. 

2. Kulowy z końcówką na węża da możliwość łatwego opróżniania do zbiornika transportowego na kempingach

3.myślałem o łączeniu na gorąco w miarę możliwości . Pojemność liczyłem na stronie  https://jaktozrobilemwgarazu.pl/pojemnosc-zbiornika-kalkulator/  śr. 15 cm  dł 150 cm

smok_wawelski
Posted (edited)

Ok i tez tak wychodzi - wzór ten sam :)   Pi x R kwadrat x H   1,5m z 150tki to ok 26,5dm3 -   odjąć ścianki i dekle czy przegrody realnie bedzie 25dm3
popierniczyło mi sie że napisałeś 30 dla 2 zbiorników

Kulowy nie najlepiej sprawdza sie dla szarej - to generalnie zawór do wody czystej ale to nie jest super droga rzecz i wymienna a fakt dławienie przepływu na kulowum recznie jest wygodniejsze  tyle że musisz go dac 1 cal minimum  lub lepiej 1 1/2     mniejszy zarośnie złapie kudły i masz problem w gilotynowym nie masz tego problemu 
Spoko jak zwał tak zwał aby połaczył :)

W sumie tez myślałem o tym rozwiązaniu do buda bo sorry 900 prawie zł za dedyka do Jumpera to ja nie dam, rozważam też wyspawanie sobie na wymiar z PE-HD
jesli chodzi o spust - planuje właśnie gilotynowy lub elektrozawór z siłownikiem elektr

https://koimark.pl/zawory-gilotynowe-zasuwy/198-zawor-gilotynowy-50mm-valterra-unibody.html

16 minut temu, ZdzislawW napisał:

1. Myślałem o zrobieniu uchwytów do jednej i drugiej ramy plus obejmy do podłogi. 

obejma do podłogi na wkrety - zapomnij   podłoga jest słabawa
jeśli mocno to problem problem jak to zrobisz  - pasowałoby przelecieć na przestrzał podłogę  + duża podkładka  i co będziesz po tym chodził i sie potykał ? no chyba że wstrzelisz sie pod wyrko ale tam też podłoga jest słaba
ja bym rzucił wzmocnienie  rama rama i do tego podwiesił lub takim wzmocnieniem podparł - cos tak j/w pisaliśmy o rurce
ile ta rama ma wysokości ?  moze jakaś sprytny kątowniki i podeprzesz ?

ZdzislawW

Rama około 20cm  rura 150 tak że będzie schowana .Będzie  podpora rama - rama obejmy aby było stabilniej . Kątownik raczej odpada ze względu na ciężar.  Może podpory do osi  przyczepy lub movera .Zobaczę jak to wyjdzie .Na razie plany i uwagi od innych kolegów do uwzględnienia ,później realizacja.

smok_wawelski
Posted (edited)
52 minuty temu, ZdzislawW napisał:

Rama około 20cm  rura 150 tak że będzie schowana       Będzie  podpora rama - rama obejmy aby było stabilniej .

pieknie :)   w tym celu obejma krecona do spodu ok. :)  jedyna sugestia płaskownik w ocynku i wkręty nierdzewka
jeśli jeździsz w zimie  - przemyśl zabezpieczenie przed zamarzaniem szarówki lub środki zastępcze

Kątownik raczej odpada ze względu na ciężar. 

może profil  kwadrat/prostokąt aluminiowy   ale nie przesadzajmy 1,5mb stal 30x30x3 to ok 2kg  a spawanie prostsze niż alu   - tu liczydło dla wygody  czy to profili czy blach

Na razie plany i uwagi od innych kolegów do uwzględnienia ,później realizacja.

bardzo dobry kierunek i kolejność  :ok:

ZdzislawW

Dziękuję za wskazówki zobaczymy co wyjdzie. W zimie nie urzywam więc jeden problem z głowy. 

Hobby2015

Cześć, jestem jeszcze laikiem przyczepowym i szukam zbiornika na kółkach do szarej wody. Przyczepa będzie stała na polu przez kilka miesięcy dlatego ma byc to zbiornik mobilny. Macie jakies sprawdzone modele albo alternatywy? Podeślijcie link :)