Jump to content
Sign in to follow this  
bartekdz

Dwie Przyczepy

Recommended Posts

bartekdz

Witam

Poszukuje informacji najlepiej konkretnego przepisu z kodeksu lub wykładni prawnej, czy

można holować samochodem do 3,5t DMC (osobowym,terenowym lub ciężarowym) z kategoria prawa jazdy Kat B+E dwie przyczepy na raz, np: kempingową i pod skuter ?

Wyjaśniam już dokładnie o co chodzi:

widziałem we Francji że tamtejsi turyści jadąc na wakacje ciągną np: busem Mercedes Sprinter przyczepę kempingową a za przyczepą doczepiona jest jeszcze jedna ze skuterem wodnym czy quadem.

Zakładam że Suma DMC przyczepy kempingowej + przyczepy ze skuterem nie przekracza dozwolonej masy uciągu holownika.

Czy jeśli zakupie we Francji taką przyczepę kempingową z wbudowanym hakiem i doczepie kolejną przyczepkę to co na to Policja drogowa ?

Pozdrawiam

Karlik
czy

można holować samochodem do 3,5t DMC (osobowym,terenowym lub ciężarowym) z kategoria prawa jazdy Kat B+E dwie przyczepy na raz,

Można :ok: ciągnikiem rolniczym :ok::ok::ok:

domluke

dokładnie jak pisze kolega wyżej. Musisz mieć prawko kategorii T i wtedy możesz ciągnąć 2 przyczepy, ale Twój holownik musi być marki Ursus i nie możesz przekraczać 30km/h

kit
Poszukuje informacji najlepiej konkretnego przepisu z kodeksu lub wykładni prawnej, czy

można holować samochodem do 3,5t DMC (osobowym,terenowym lub ciężarowym) z kategoria prawa jazdy Kat B+E dwie przyczepy na raz, np: kempingową i pod skuter ?

z tego co mi wiadomo to w Polsce tak nie wolno :ok:

bartekdz

Piszecie koledzy, że nie wolno albo, że wolno ale traktorem, a czy może ktoś poprzeć to jakimś przepisem np z kodeksu drogowego lub innym rozporządzeniem, bo ja takowego nie znalazłem tj. nie znalazłem w kodeksie, że nie wolno, ale tez nie znalazłem, że wolno . Taki paradoks

bambosz99

Przepisu (paragrafu) nie podam, ale pamiętam z kursu jak instruktor mówił że w drodze wyjątku (uzasadniał to prędkością z jaką może się poruszać) dwie przyczepy może holować tylko ciągnik rolniczy.

:ok:

Przemo.D

zerknij na YouTube jak podczepiali do auta kilka przyczep kempingowych.

Przy niewielkiej prędkości wężykowały tak , że mało co sie te na końcu nie przewróciły...

Pozdro

bodzioklb

prawko "T".... z tego co mi wiadomo "T" = B+E... :ok:

Przemo.D

Art. 88. 1. Dokumentem stwierdzającym uprawnienie do kierowania pojazdem silnikowym jest prawo

jazdy określonej kategorii.

2. Prawo jazdy uprawnia do kierowania:

1) kategorii A - motocyklem;

2) kategorii A1 - motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm 3 i mocy

nieprzekraczającej 11 kW;

3) kategorii B:

a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem

autobusu lub motocykla,

:ok: pojazdem, o którym mowa w lit. a, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej

nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita

zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,

c) ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;

4) kategorii B1 - trójkołowym lub czterokołowym pojazdem samochodowym o masie własnej

nieprzekraczającej 550 kg, z wyjątkiem motocykla;

5) kategorii C - pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t, z

wyjątkiem autobusu, a także ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;

6) kategorii C1 - pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t i

nieprzekraczającej 7,5 t, z wyjątkiem autobusu, a także ciągnikiem rolniczym lub pojazdem

wolnobieżnym;

7) kategorii D - autobusem, ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;

Cool kategorii D1 - autobusem przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 17 osób łącznie

z kierowcą, a także ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;

9) kategorii T - ciągnikiem rolniczym z przyczepą (przyczepami) lub pojazdem wolnobieżnym;

10) kategorii B+E, C+E lub D+E - pojazdem określonym odpowiednio w kategorii B, C lub D, łącznie z

przyczepą;

11) kategorii C1+E - zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 12 t,

składającym się z pojazdu ciągnącego określonego w kategorii C1 i przyczepy o dopuszczalnej

masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego;

12) kategorii D1+E - zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 12 t,

składającym się z pojazdu ciągnącego określonego w kategorii D1 i przyczepy o dopuszczalnej

masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego.

3. Prawo jazdy:

1) kategorii B i C+E lub B i D+E - uprawnia do kierowania zespołem pojazdów określonych w kategorii

B+E;

2) kategorii C+E i D - uprawnia do kierowania zespołem pojazdów określonych w kategorii D+E;

3) kategorii A, B, B1, C, C1, D lub D1 - uprawnia do kierowania pojazdem w nich wymienionym z

przyczepą lekką;

4) kategorii B+E, C+E, C1+E, D+E lub D1+E - uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym z

przyczepą (przyczepami).

4. (uchylony).

5. (uchylony).

Napisane jest wyraźnie z przyczepą a nie z przyczepami jak w przypadku T.

I nie ma co teorii dorabiać bo nie ma do czego;)

Jak koniecznie chcesz być cwańszy od przepisów to musisz załatwić sobie aby w dowód holownika wbili Ci , że jedziesz ciągnikiem rolniczym :ok:

A jak chcesz koniecznie dwie przyczepy na raz zabrać -> to musisz wziąć najazd i jedna wrzucasz na najazd a drugą podczepiasz i lecisz wtedy z dwoma legalnie :ok:

Pozdrawiam

Spablo1
czy może ktoś poprzeć to jakimś przepisem np z kodeksu drogowego lub innym rozporządzeniem

Idź na najbliższy komisariat policji i się dowiedz. Oni pewnie wyjaśnią Tobie wszystko :ok: :ok:

szymon79

już sobie wyobrażam co by sie działo na drogach gdyby można było jeżdzić z dwoma przyczepami :ok:

przyczepy-wiola
już sobie wyobrażam co by sie działo na drogach gdyby można było jeżdzić z dwoma przyczepami :ok:

T co powiesz na to: :ok:

Spablo1
T co powiesz na to

Nie porównuj naszego maleńkiego kraju do Australii, gdzie jedzie się trzy dni prosto a na czwarty dzień się skręca :ok:

Przemo.D

T co powiesz na to: :ok:

Już widzę jak w Piasecznie łamie się tym na skrzyżowaniu :ok:

W Australii mija się z autem raz dziennie...:ok:

Pozdro.

bartekdz

Dziękuje wszystkim za odpowiedzi,

>Coś czego szukaełm już znalazłem na innym forum

------------------------------------

Art. 62. Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym.

4. Zespół pojazdów może składać się najwyżej z 3 pojazdów, a zespół ciągnięty przez pojazd silnikowy inny niż ciągnik rolniczy lub pojazd wolnobieżny - z 2 pojazdów.

-------------------------------------

Zamykam temat . Pozdrawiam