Jump to content
marek

Antena TV

Recommended Posts

lucek

Ja dziś zamontowałem na przyczepce tą antenkę Korona ze wzmacniaczem i działa to z TV typu LCD i obraz żyleta na każdym kanale.

Zobaczymy co będzie jak się gdzieś z tym dalej pojedzie, czy nie będę musiał wchodzić z nią na drzewo, bo pod domem to pewnie każda antena potrafi :bzik:

shogun_zag
Znalazłem coś ciekawego na Allegro : tania antena i chyba zakupię ...

http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=354542738

Też o niej myślałem, ale ... jakoś mnie nie przekonała choćby z powodu, że wzmacniacz jest zasilany napięciem 220V, a mnie to nie interesuje, bo w lesie do drzewa sie nie podłączę :bzik:

Kupiłem dokładnie nr 1 i czekam teraz na dostawę. Sądzę, że w poniedziałęk za tydzień zdam relację. Może jakies fotki porównawcze wrzucę :zlo:

BJoe
Też o niej myślałem, ale ... jakoś mnie nie przekonała choćby z powodu, że wzmacniacz jest zasilany napięciem 220V, a mnie to nie interesuje, bo w lesie do drzewa sie nie podłączę

Ja niewidze tu żadnego problemu.

Sam wzmacniacz zasilany jest prądem stałym o napięciu 12V

Przecinasz przewód od zasilacza do wzmacniacza i zamiast zasilacza na 230V który daje 12V montujesz wtyczke do zapalniczki i już (pamiętaj tylko żęby nie zamienić + z -)

:bzik:

shogun_zag

Jasne, że nie ma problemu, tylko ... po co dokupywać/montować, skoro można kupić "gotowca"

Jarekkow

Proszę o relacje gdyż zakupiłem LCD i bardzo czekam na Wasze sugestie dotyczące anteny !

shogun_zag

Witam

Dziś dotarła paczuszka z antenką, jednak nie będe mógł jej zamontować i zrelacjonowaś sprawy wcześniej jak po Bożym Ciele. Przyczepa 100 km od domu, telewizor w przyczepie, a auto w serwisie :)

Planowałem smyknąć w ten piątek, zamontować, podłączyć do TV i pstryknąć dla porównanie kilka fotek obrazu ze starą anteną i nową, ale ... holownik też musi swoje dostać i odzyskam go w poniedziałek-wtorek, jak tylko dotrą części zamienne :)

Ale co się odwlecze, to nie uciecze ... obiecałem i słowa dotrzymam :bukiet:

NIL

Jeżeli mogę wyjaśnić -trochę z racji zawodu

antena którą prezentujecie jest anteną dookólną nie jest anteną kierunkową jak podaje sprzedawca zysk energetyczny tej anteny nie jest większy jak pojedyncze decybele , antena o stosunkowo dobrym zysku energetycznym w przedziale od 4-5 do 10-13 dB to anteny typu YAGI (dipol direktory reflektory) jest to antena kierunkowa

cała sztuka polega na jak największej amplitudzie sygnału TV "zaindukowanym" w dipolu anteny i następnie wzmocnieniu tego sygnału przez wzmacniacz

nie neguje racji wyboru tej anteny lecz chcę wyjaśnić zasadę działania

Pozdrawiam

Jarekkow

To napisz co polecasz ? Poszperaj na Allegro i powiedz : ta jest dobra ! My się na tym nie znamy i chętnie skorzystamy z rady .

NIL

To jest tak w mieście jesteśmy ( z reguły) blisko nadajnika i sygnał TV jest "silny" wysoka amplituda więc odbiór zapewni przysłowiowy drucik czy widelec w gniazdku anteny

Jesteśmy na campingu na skraju zakresu nadajnika. np. nadajnik ma zasięg 70 km a caping jest oddalony 80-90 km wiadomo że ampituda o wiele niższa antena odbiera sygnał o niskiej amplitudzie ale również docierają i inne sygnały i teraz jeżeli wzmocnimy sygnał TV to również i inne sygnały a to w naszym przypadku zakłócenia , jeżeli antena odbierze stosunkowa duży sygnał TV to proporcja sygnał szum-zakłócenia będzie kożystny

Jeżeli zdecydujemy się na antenę YAGI to kilku elementowa antena (taka drabinka) będzie miała zysk w granicach 4-5 dB do tego wzmacniacz i sygnał powinien wystarczyć aby znośnie odbierać TV w zasięgu nadajnika

Problemy - antena ta jest kierunkowa należy kierować w stronę nadajnika im dłuższa -więcej elementów tym bardziej kierunkowa i pasmo węższe tj. zakres kanałów TV ograniczone ale sygnał o wyższej amplitudzie

nie wiem czy nie komplikuje jeżeli tak to piszcie

Pozdrawiam

maniekjg

@Nil : Tez prbowałem przekonac kolegow do Yagi niestety wola uniwersalne czyli zadne antenki.Wiara leniwa nie bedzie wystawiac na masztach :bukiet: Pozostaje te złomy w.w. i łapanie sygnału .

Jarekkow

Kupiłem , sprawdziłem i jestem zachwycony jakością sygnału !

Dodam że posiadam LCD więc wymagający odbiornik . Podaję link do sstrony z przedmiotem na Allegro :

http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=358790538

Serek

a czy sprawdzałes ja juz w warunkach trudniejszych...góry ...itd , czy nie ma problemów??? :bukiet:

Jarekkow

Sprawdzałem w domu . Podłączyłem LCD do mojej anteny logarytmicznej na dachu . Szedł gorzej niż z tą którą proponuję zainstalowaną na wysokości 2 metrów od ziemi !

b.b tulipan
a czy sprawdzałes ja juz w warunkach trudniejszych...góry ...itd , czy nie ma problemów??? :)
w górach to on Harnasia zimnego sprawdzi a nie TV. :bukiet::):)