Skocz do zawartości

Zbiornik na gaz


marek

Rekomendowane odpowiedzi

Jezeli masz instalacje w takim stanie to proponuje ci zmontowanie jej od podstaw Ja zastosowalem butle z instalacji gazowej samochodu do kupienia na kazdym szrocie z elektrozaworem umiescilem ja pod samochodem 1 tankowanie na caly sezon i mozesz sobie gaz uzupelniac kiedy ci pasuje jezeli cie to interesuje to ci to dokladnie opisze :ok: :ok: :ok:

 

Mirku zrób osobny wątek bordzo mnie to zaciekawiło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku, widze, że nabrałeś ochoty na ten wynalazek. Jeżeli zdecydujesz się na montaż butli pod przyczepą na pewno nie będziesz tego żałował. Przypomnij sobie ile razy ważyłeś w rękach butlę przed wyjazdem - "starczy... nie starczy..."

Ja zastsowałem butlę tzw. "w koło". Kupiłem ją na szrocie za 100 zł, była 2-letnia. Sam ją wymontowałem, miałem za to cały osprzęt, tj. zawór do tankowania i elektrozawór odcinający gaz. W skrócie opiszę ci najważniejsze problemy.

Podstawowa sprawa - przed montażem zbiornika musisz wykręcic całe urządzenie, które podaje gaz z butli. Wiesz o co mi chodzi - to coś takiego jak w zbiorniku paliwa - czujnik z rurkami pobierającymi paliwo. Po wykręceniu odcinasz aluminiowa rurkę, a zrobic to musisz, inaczej nie będzie działać i montujesz to z powrotem w zbiornik. Wyprowadzasz sobie przewody zasilające elektrozawór. Szukaj butli z elektrozaworem. Ja zastosowałem taką. W kabinie zamontowałem wyłącznik prądu i mam święty spokój. Gaz odcięty przy samej butli, resztki tylko w instalacji, które zresztą wykorzystuję co jakiś czas do sprawdzania szczelności instalacji. Mój sposób jest prosty. Przy odłączonym elektrozaworem gazie po 3, 4 godzinach włączam kuchenkę gazową. Jeżeli uda mi się to zrobić na kilka sekund uznaję, że szczelność jest wystarczająca.

Po przerobieniu butli (pamiętaj o ucięciu rurki) i montażu na podwoziu, rurką wchodzimy do kabiny i montujemy reduktor gazu. Dalej pociągniesz już sobie instalację wg swojego uznania. Ja za reduktorem wstawiłem zawór rozgałęźny na lodówkę, kuchenkę i ogrzewanie. Jeżeli zdecydujesz się na ten krok, będziesz bardzo zadowolony. Uzupełnisz sobie gaz w każdej stacji autogazu, o każdej porze, a poza tym nie masz bomby w kabinie tylko na zewnątrz pojazdu. Przy zakupie zbiornika sprawdź datę produkcji. Zbiornik ma homologację na 10 lat. Jak wiesz w tej chwili w Polsce nie wymaga się przeglądu instalacji w kamperach i przyczepach, no ale ...

Będziemy na zlocie. Jeżeli będziesz to zobaczysz to w praktyce.

:ok::ok::ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Cię Mirek !

Niby jesteś nowy ale już wypada Cię pochwalić.Bo udalo Ci się to co nie za bardzo udało się naszemu koledze baja02.On posiada identyczne rozwiązanie tylko ,że w kamperze.Opisywał je lecz nie potrafił się z tym opisem przebić przez ......zastosowaną butlę i jej cenę.W Twoim opisie wypadło to bardziej przejrzyście.Na zlocie będzie baja02 i wówczas porównamy drogi którymi osiągnęliscie ten sam cel.

Pozdrawiam -Robindobrarobota1iz.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko dodam, że ostatnio montowałem sobie instalację gazową w osobówce i porozmawiałem z monterami. Okazało się, że mają dużo takich używanych zbiorników na gaz, które chętnie oddadzą w cenie złomu (z ważną homologacją). Mają sporo przypadków wymiany używanej instalacji gazowej na inną (ja tak wymieniałem) i później nie wiedzą co zrobić z wymontowanymi elementami - nikt nie chce używanych !! Każdy chce nowe. Sami się dziwią, bo przyniosłoby to duże oszczędności, a jakość byłaby taka sama, ale klient nasz pan. :ok: Myślę, że w przypadku montażu, też można się dogadać na dobrą cenę albo przynajmniej omówić temat, bo oni mają z tym do czynienia na codzień i mogą też podsunąć ciekawe rozwiązania. Pozdrowienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozwiązanie bardzo ciekawe dla podrozujących, troche mniej dla tych karawaningowców powiedziałbym bardziej stacjonarnych. Niestety przy zastosowaniu butli z elektrozaworem wymaga dostepu do 12V przy kazdym stosowaniu- mozna obejsc kupujac butle ze zwyklymi zaworami - wtedy bedzie identycznie jak przy normalnej butli. cenowo to o ile sie nie myle cena litra w butli 11 kg jest zblizona do tego co na stacji autogazu.

 

Nie zastosuje - ale bardzo mi sie podoba! mozna by nieduza butle (do 40L) typu walec zamontowac w boxie przyczepy bez problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz poprostu super niezależnośc 40l to 2x 11kg ,czyli spokojnie 14dni w opcji tylko gaz (lodówka ,ogrzewanie,oświetlanie ,gotowanie)

 

11kg wystarczyło mi na 18 dni i jeszcze zostało (gotowanie na 6 osób, lodówka i 3 dni chodziło ogrzewanie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.