Skocz do zawartości

mocowanie butli gazowej


kit

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 71
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Przy okazji pytanie - czy można używać butli oryginalnej z Holandii (szara)?

Być może było podobne pytanie, ale skoro jest wątek, to zapytam :-]

Chodzi Ci oczywiście o używanie legalne? Jeśli butla ma legalizację i jest legalnie napełniona to chyba żadnego paragrafu nie znajdziemy. Pytanie tylko czy w rozlewniach będą chcieli/będą mieli możliwości techniczne aby ją napełnić :-].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji pytanie - czy można używać butli oryginalnej z Holandii (szara)?

Być może było podobne pytanie, ale skoro jest wątek, to zapytam :-]

Chodzi Ci oczywiście o używanie legalne? Jeśli butla ma legalizację i jest legalnie napełniona to chyba żadnego paragrafu nie znajdziemy. Pytanie tylko czy w rozlewniach będą chcieli/będą mieli możliwości techniczne aby ją napełnić :-].

 

mnie się nie udało, pytałem w dwóch pkt, w jednym dużym powiedzieli że nie ma szans

w drugim że mogę zostawić i zobaczą

 

problem jest tak, że tych butli się nie napełnia tak jak małe, a w rozlewni jak 11kg

IMO sprawa nie opłacalna, zwłaszcza że różnica w masie to jakieś 6kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gfizyk, weź sobie butlę kompozytową z BP, wpłacasz kaucję, a po sezonie możesz oddać, no i cały czas widzisz ile masz gazu :-]

 

Też mam oryginalną holenderską butlę, jeszcze z gazem, to ją zostawiłem, i jak będę sprzedawał przyczepę do ją dołączę kupującemu.

 

 

http://www.bp.com/genericsection.do?categoryId=9024095&contentId=7044809

 

http://www.impulsbpgas.pl/prezentacja_BP_Gas_light/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gfizyk, weź sobie butlę kompozytową z BP, wpłacasz kaucję, a po sezonie możesz oddać, no i cały czas widzisz ile masz gazu :-]

 

bardzo fajne rozwiązanie, ale dostęp do butli kiepski ... nie wszystkie stacje mają w ciągłej sprzedaży

i dolicz reduktor teraz 30zł w promocji

 

zwykłą 11kg też można wziąć "za kaucje"

a wymienisz wszędzie, nawet na małej wiosce :-]

 

ja wybrałem tradycyjną 11kg, za kilka kg nie będę się zastanawiał czy i gdzie wymienię

kupiłem butle za 90zł i wymieniłem za 40zł na pełną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy można używać butli oryginalnej z Holandii (szara)?

 

można, nie ma przeciwwskazań o ile ma legalizację ;)

jeśli zaś chodzi o napełnienie jej to może być problem, chyba że znajdziesz jakiś punkt, który napełni tę butlę na "nielegalu" i Twoją odpowiedzialność ( hmmm, Twoją czy napełniającego bo sam już nie wiem ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

można, nie ma przeciwwskazań o ile ma legalizację

Effendi, a czy można zalegalizować taką szarą butlę?

 

Co do nielegalnego napełniania, to mam zaprzyjaźnioną stację ;)

 

Jednak fajne rozwiązanie to polskie 11 literków. Szybiej znajdę punkt wymiany butli niż punkt napełniania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak fajne rozwiązanie to polskie 11 literków. Szybiej znajdę punkt wymiany butli niż punkt napełniania.

 

;) jedziesz np nad morze, gdzie stoisz sobie w ładnej spojonej mieścince - załóżmy Rowy

kończy się gaz i ... w okolicy jest jedna stacja LPG która nie napełni butli, ale bez problemu wymieni 11kg

o stacji BP która będzie miała kompozytowe ... hmm może Słupsk, może Koszalin - 100/200km ?

 

swoją drogą to ja pytałem na kilku stacjach LPG i nikt nie chciał napełnić butli,

gdzie ja mieszkam ;););)

 

sprawdź tylko czy się zmieści 11kg bez problemu do kufra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat w Rowach jeździł samochód z butlami i miał BP kompozytowe, LATO2008, ale fakt, łatwiej wymienić 11kg, bo prawie wszędzie.

 

byłem i nie widziałem ;) ;)

 

jak to wygląda, jeździ i ?

na telefon ?

 

widziałem że wożą butle do gastronomi, więc pewnie można się dogadać,

dowiozą na kemping ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy można zalegalizować taką szarą butlę?

 

sprawdzałem w Poznaniu - raczej kiepsko - i zgodnie z aktualnymi przepisami nie da rady ;)

 

 

mam zaprzyjaźnioną stację ;)

 

 

wiem, że tak można zrobić, ale nie wiem czy do niezalegalizowanej czytaj: niesprawnej butli ktoś się podejmie wlać gaz? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jakieś inne alternatywy? Zakup nowej polskiej butli?

Alternatywą jest wymiana zaworu na taki od małej butli. Koszt ~30zł razem z przesyłką.

Do tego taśma teflonowa do gazu (wyższa gęstość) - ale już raczej w lokalnym sklepie budowlanym ze względu na koszt przesyłki.

 

Wykręcamy stary zawór, lekko czyścimy gwint butli, benzyną ekstrakcyjną przy okazji czyścimy butlę z syfów. Taśma i nowy zawór i butlę napełnimy już prosto i przyjemnie, choć nie wiem czy legalnie, ale z tym nie masz problemu ;)

Uwaga: przed napełnieniem warto zrobić próbę szczelności (napompować butlę kompresorem - butlę do wiadra z wodą i patrzymy czy na gwincie nic nie bulgocze).

 

Plusy i minusy:

butla 5kg jest jednak mniejsza od 11kg i jest ciut bardziej przyjazna w użytkowaniu przy przenoszeniu ;)

łatwiejsze napełnianiu, można sprawić sobie wężyk (gdzieś jeszcze widziałem wężyk z zaworem kulowym - szybsze odcinanie jest przyjemne niż kręcenie zaworem w dużej butli) i samemu NIELEGALNIE I NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ;) nieodpowiedzialnie napełniać domowym sposobem (z butli 11kg) i mieć zawsze butlę napełnioną w 80% przed wyjazdem ;)

 

minusy:

koszt na poziomie 1/3-1/2 NOWEJ butli 11kg

trochę czasu

 

Można jeszcze zrobić manewr FULL LEGAL: przemalować butlę na niebiesko, dopytać się gdzie legalizują butle. Takie miejsca jednak w polsce jeszcze są ;)

Zadzwonić, dopytać się: czy zrobią legalizację, czy wymienią zawór i napełnią butlę. No i gdzie mają najbliższego przedstawiciela, gdzie butlę można podrzucić.

A potem płacimy i cieszymy się nową butlą 5kg, o której zaletach pisałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.