Jump to content
szczepan

Jak prawidłowo poziomować przyczepe?

Recommended Posts

radwan

Witaj

Wiesz urządzenie przyda się albo i nie ale świadomość, że ma się już dużo daje a satysfakcja ze zrobienia samemu .... bezcenna :winner:

witam

masz racje , tyle ze jak juz pisalem kliny sa robione z mocnego tworzywa i malo waza , to zas ustrojstwo zeby spelnialo swoje zadanie bedzie wazyc ok 3-5 kg, a ladownosc ciepki jest ograniczona :)

pozdrawiam

Maras

W myśl zasady - kto ze sobą nosi, nikogo nie prosi ... ;-)

A ja mam klin i saperkę ... :jump:

I ja mam tak samo :ok:

A odnośnie saperki i klinów pod koła.

Z tą saperką to jak najbardziej można poszaleć i podkopać nie tylko pod kołem ale tylko w dzikim terenie bo jakoś sobie nie wyobrażam aby trawkę poprawiać na bardziej cywilizowanych kempingach.

marfi

Jetem właśnie na campingu Lipa na Wdzydzach, a że jest to nasz pierwszy campingowy wypad (oprócz zlotu), zwróciłem uwagę, że wiele przyczep ludzie poziomują łapami z podniesionym kółkiem manewrowym. W niektórych koło jezdne wręcz wisi w powietrzu. Czy oni nie wiedzą, że tak nie wolno, czy się nie przejmują? Zastanawia mnie to w szczególności przy prawie nowych przyczepach...

cichy

a dlaczego tak nie wolno?

RobiBona

Witam

Dlaczego nie wolno?? Możesz w ten sposób rozszczelnić przyczepę

cichy

ok, rozumiem, czyli rama nie jest w stanie sama przeniesc takiego obciązenia?

RobiBona

ok, rozumiem, czyli rama nie jest w stanie sama przeniesc takiego obciązenia?

Dokładnie tak, poziomujemy kółkiem manewrowym i a poprzecznie na wysokości osi cepki

gfizyk

Rama się odkształca.

Przy okazji - przyczepa jest wypoziomowana podczas holowania (przynajmniej wzdłużnie). Wystarczy ustawić zaczep na poziomie haka kółkiem, i powinno być mniej więcej ok. Zostaje poprzednie.

Ja starą budkę próbowałem wypoziomować na łapach. Pogiąłem łapę :-)

konrad_b

ale można wypoziomować budkę, podnieść na łapach, a dopiero potem zdemontować kółko ... czy w takiej kolejności coś szkodzi konstrukcji ?

przecież w sprzedaży są np suszarki do montowania w miejsce kółka, czy stojaki do anten :niewiem:

tomekk

Witam !

ale można wypoziomować budkę, podnieść na łapach, a dopiero potem zdemontować kółko ... czy w takiej kolejności coś szkodzi konstrukcji ?

przecież w sprzedaży są np suszarki do montowania w miejsce kółka, czy stojaki do anten :niewiem:

Myślę, że masz absolutną rację, tym bardziej, że z tyłu nie ma kółka, a po zdjęciu rowerów z dyszla tył jest cięższy od przodu. hehe%281%29.gif

Pozdrawiam

pepe6

Witam.

Zainspirowany pomysłem kolegi beruang, zrobiłem też takie urządzenie.post-18668-0-42647500-1461065086_thumb.jpgpost-18668-0-06975800-1461065119_thumb.jpgpost-18668-0-71478100-1461065139_thumb.jpg

Wysokości najazdu to, 4,5cm, 7,5cm, 9,0cm.

Długość powierzchni pod koło to, 38cm.

Waga całości, 7,1kg.

Deski obłożyłem gumowym dywanikiem samochodowym, aby zabezpieczyć drewno przed wilgocią.

Pozdrawiam.

mundek28

No ale trochę to waży.

chris_66

. Czy oni nie wiedzą, że tak nie wolno, czy się nie przejmują? Zastanawia mnie to w szczególności przy prawie nowych przyczepach...

gdzieś już to pisałem, ale mogę jeszcze raz  :]

dawno temu stary wyga nauczył mnie , że przyczepę poziomuje się najpierw doprowadzając do poziomu oś , czyli kwestia podkopania się z jednej , albo podłożenia czegoś z drugiej strony - to od zawsze rozwiązuję problem podnosząc oś na lewarku i podkładając coś pod koło i potem przyczepa nadal stoi asekurowana na lewarku 

następnie kołem manewrowym poziomujemy przyczepę wzdłuż - to jest proste bo albo wkręcamy albo wykręcamy kółko 

i na koniec mając przyczepę w poziomie wykręcamy podpory do równomiernego ich obciążenia przy okazji podkładając coś pos podpowy jeśli jest taka potrzeba 

i to cała filozofia o której sporo osób nie ma pojęcia czy nie wie albo po prostu nie stosuje bo to zbyt skomplikowane jest  :hmm:

przykro się patrzy jak budy trzeszczą w czasie naciągania ich do poziomu przy pomocy wyłącznie podpór  :mod:

Wysokości najazdu to, 4,5cm, 7,5cm, 9,0cm.

Długość powierzchni pod koło to, 38cm.

Waga całości, 7,1kg.

Deski obłożyłem gumowym dywanikiem samochodowym, aby zabezpieczyć drewno przed wilgocią.

a tak naprawdę to wystarczą cztery kawałki sklejki kładzione na sobie w zależności od potrzeb , bez wożenia 14 kg balastu i niepotrzebnego męczenia sprzęgła przy wpychaniu budy na taki katafalk 

plus podstawowa zasada - im prościej tym lepiej i uniwersalniej - kawałki sklejki dadzą się jeszcze użyć w setce innych potrzeb 

Edited by chris_66 (see edit history)

pepe6

No ale trochę to waży.

Jest faktem, że waga jest. Zrobiłem to na próbę, jak zda egzamin, to sprawdzę o ile będzie lżejsze jak by zrobić z deski tarasowej kompozytowej, albo ze sklejki. Mam zamiar narazie wozić to ustrojstwo w bagażniku auta, bo w nim podróżuje tylko pies.

Nie jestem pewien, ale gdzieś słyszałem, że oryginalne kliny najazdowe ważą ok. 5kg, wtedy ta różnica nie byłaby już tak duża, chociaż każdy zbędny kilogram jest niepotrzebny.

luk80

Szkoda że temat wcześniej się nie pojawił. Mnie znajomy od którego kupiłem przyczepę utwierdził w przekonaniu, że poziomuje się na łapach i stąd chyba wynikł mój problem z nieszczelnością pomijając już kwestie wieku.

A tak delikatnie odbiegając od tematu. Czy możemy przyczepę przechowywać podartą na podstawkach podłożonych pod ramę ?