Skocz do zawartości

Dowód rejetracyjny - pozycja F.3


Rekomendowane odpowiedzi

6 minut temu, Zulos napisał:

Zgadza się, ale czemu ma służyć wypełnianie rubryki F3 w przypadku samochodów osobowych?

Jeśli już o samochody osobowe chodzi, to " F3" nie dotyczy samochodów osobowych w ogóle, ale niektórych samochodów osobowych.

F3 wpisuje się w DR samochodów, które z powodów konstrukcyjnych (homologacyjnych) posiadają jakieś ograniczenia w ogólnej dopuszczalnej masie całkowitej całego zestawu, a które zostały ustalone podczas różnych testów i badań homologacyjnych.

Np. okazało się podczas badań, że dany holownik generował jakiś problem przy podjeździe na wzniesienie o określonym nachyleniu, z przyczepą o masie, jaka została dla niego określona, jako maksymalna.

Może być nawet tak, że jakiś model samochodu może być w różnych wersjach, a każda z nich może mieć wpisane różne parametry w rubryce F3 (słabszy lub mocniejszy silnik, inna skrzynia biegów, inny układ hamulcowy czy jakieś zupełnie inne szczegóły, którymi kierował się producent podczas badań.

 

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale temu ma chyba służyć określenie DMC cepki, nie?

I wystarczyłoby, żebyś nie przekraczał DMC samochodu i DMC cepki...

1 minutę temu, Kristofer napisał:

Może być nawet tak, że jakiś model samochodu może być w różnych wersjach, a każda z nich może mieć wpisane różne parametry w rubryce F3 (słabszy lub mocniejszy silnik, inna skrzynia biegów, inny układ hamulcowy czy jakieś zupełnie inne szczegóły, którymi kierował się producent podczas badań.

No tak, ale przecież DMC cepki dla konkretnego samochodu też jest homologowane różnie w zależności od wersji silnikowej/napędu/skrzyni, etc...

Wszystko to się zgadza, ale jak dla mnie - przynajmniej w stosunku do samochodów osobowych - to jest niepotrzebne mnożenie bytów, tylko wywołujące wątpliwości...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Zulos napisał:

No ale temu ma chyba służyć określenie DMC cepki, nie?

I wystarczyłoby, żebyś nie przekraczał DMC samochodu i DMC cepki...

Czyli sam chcesz coś ograniczyć. Jak masz auto z dużą ładownością i z ograniczeniem zestawu, to co przeszkadza aby dać taką możliwość, w postaci DMC zestawu? Na przykładzie mojego poprzedniego auta, gdzie odejmując DMC pojazdu od DMC zespołu wychodziło, że mogę podpiąć tylko 1080 kg. Natomiast maksymalna możliwość auta to było 1300 kg. 

Wiedząc, że auto załadowane osobami i ładunkiem waży tyle o tyle mogłem po prostu podpiąć przyczepę o większym DMC, niekoniecznie obciążając ją na full. 

Dlatego wg mnie to bardzo dobre rozwiązanie. Nie obciążasz przyczepy na full i dzięki np temu możesz podpiąć przyczepę o większym DMC. 

 

2 minuty temu, jacekzoo napisał:

No tak, ale odbiłoby się na dmc cepki, a tak możesz np ograniczyć załadunek auta

No właśnie. Automatycznie zmuszeni bylibyśmy do podpięcia przyczepy o mniejszym DMC, a DMC przyczepy nie jest przecież równe jej RMC. Czyli możemy podpiąć przyczepę o DMC zgodnym z DR, natomiast RMC przyczepy będzie takie, że nie przekroczymy DMC zestawu. I to jest fajne, tylko trzeba być świadomym tego wszytkiego i tyle.

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Zulos napisał:

No ale temu ma chyba służyć określenie DMC cepki, nie?

I wystarczyłoby, żebyś nie przekraczał DMC samochodu i DMC cepki...

No nie, ponieważ możliwości jest wiele i takim samym autem mogą podróżować osoby o zupełnie innych potrzebach. Może być tak, że jakieś auto kupuje np. samotne małżeństwo, które zawsze będzie jeździło tylko w dwie osoby. Identyczne auto kupuje też rodzina z dwójką dorosłych dzieci. Zakładam dla uproszczenia, że każda osoba waży 100 kg i zabiera 50 kg bagażu. Auto ma DMC 2500, a masę własną np. 1800. Z DR wynika, że auto może holować przyczepę 1700. Producent na podstawie badań, określił w homologacji dla tego samochodu F3 na 4000
Załóżmy, że w obydwu przypadkach planowany jest zakup przyczepy o DMC 1700 i zapakowane jej do tej właśnie wartości.

F3 = 4000 minus DMC przyczepy 1700 = 2300
2300 - MW auta 1800 = 500 kg ładowności do dyspozycji w samochodzie
Dla małżeństwa będzie to wartość z zapasem wystarczająca (MW auta 1800 + dwie osoby z bagażem 2x150 = 2100
2100 + 1700 przyczepa = 3800, czyli masa zestawu mieści się w wyznaczonej wartości F3
Dla rodziny wygląda to już inaczej: 1800 + 4x150 = 2400
2400 + 1700 = 4100, czyli wartość F3 została przekroczona o 100 kg

Dzięki znajomości F3 i masy rzeczywistej obciążonego do wyjazdu auta/przyczepy, rodzina może np. zrezygnować z części bagaży, aby obniżyć DMC zestawu do wartości F3, a jeśli uzna to za niemożliwe, może zakupić "lżejszą" przyczepę.

Gdyby było, jak piszesz, producent musiałby podać, jako bezpieczną, znacznie niższą wartość DMC przyczepy dla tego auta (1300), zakładając z góry, że auto i przyczepa zawsze będą załadowane na maxa, a co za tym idzie, wydatnie by ograniczył możliwości holownicze danego samochodu. Ze względów oczywistych, nie byłyby to działania wpływające korzystnie na sprzedaż.
IMHO

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Kristofer napisał:

Gdyby było, jak piszesz, producent musiałby podać, jako bezpieczną, znacznie niższą wartość DMC przyczepy dla tego auta (1300), zakładając z góry, że auto i przyczepa zawsze będą załadowane na maxa, a co za tym idzie, wydatnie by ograniczył możliwości holownicze danego samochodu. Ze względów oczywistych, nie byłyby to działania wpływające korzystnie na sprzedaż.
IMHO

Ale może właśnie trzeba spojrzeć na to w drugą stronę.

Niezależnie od tego, czy będzie to duża rodzina, która dopakuje zarówno holownik, jak i cepkę na full, czy starsze małżeństwo z paroma tylko gadżetami, niech i jedni i drudzy się tym nie stresują i mają w papierach DMC zespołu jako sumę DMC holownika i cepki.

Ale dotknąłeś bardzo ważnej rzeczy - bezpieczeństwa. To tak jak z tym "moim" Kaszkajem. Samochód o DMC bodajże 2.030 kg ma w papierach cepkę o DMC 1.800. Daję sobie głowę uciąć, że jak inne francuzy - słusznie Jacek stwierdził, że to głównie oni właśnie kombinują - nie ma w F3 wbite 3.830 kg. W moim epopeicznym wątku dotyczącym wyboru między S-Crossem, a Kaszkajem wkleiłem m.in. wynik sparowania Kaszkaja z cepką z dopuszczalnym DMC 1.800 i wygląda to dramatycznie. Po co więc naciągać na siłę DMC cepki, skoro bezpiecznie nie będzie. Nawet jak holownik i cepka będą mało załadowane. Czy nie lepiej urealnić DMC cepki do powiedzmy 1500 kg (co i tak nie wychodzi w sparowaniu zbyt różowo) i wówczas suma DMC będzie właśnie odpowiadać bezpiecznemu F3?

Rozumiem oczywiście sens w tym niby taki, że jadę sobie na pusto samochodem to mogę wtedy przyszaleć z wagą cepki bo zmieszczę się w DMC zespołu. No ale czy nie będzie właśnie jeszcze mniej bezpiecznie? Proporcje wagowe mogą być wówczas znacznie mniej korzystne niż 1,33 (wiem - to już zupełnie inna bajka)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem również za prostymi zasadami, bez zbędnych, komplikujących dodatków i to nie tylko w kwestii "F3", jednak przypuszczam, że rozważania z tego wątku, pozostaną wyłącznie naszymi życzeniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Kristofer napisał:

Jestem również za prostymi zasadami, bez zbędnych, komplikujących dodatków i to nie tylko w kwestii "F3", jednak przypuszczam, że rozważania z tego wątku, pozostaną wyłącznie naszymi życzeniami.

I tym optymistycznym akcentem...;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już na zakończenie. To nikt tego nie zmieni z prostego powodu. Na zachodzie to funckjonuje i ma się dobrze. Tam nie funkcjonuje DMC przyczepy, a MMC przyczepy. W takich DE możesz podpiąć przyczepę o DMC większym niż masz w O.1., ale ważne aby RMC nie było większe niż MMC z pola O.1. U nas teoretycznie jest tak samo, bo pole O.1 w holowniku to nie DMC a właśnie MMC. Dlatego właśnie suma RMC obu pojazdów nie może być większa niż DMC zespołu.

No i stąd właśnie tak a nie inaczej to jest rozwiązane. Trzeba pamiętać, że posiadamy auta z krajów, gdzie karawaning ma większe tradycje i jest bardziej rozwinięty niż u nas. Francuzi tak sobie to wymyślili, i u nich to widocznie się sprawdza :)

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i tu jest też pies pogrzebany. Bo jeśli masz przyczepę, której MMC, rozmiane jako największa technicznie dopuszczalna masa całkowita pojazdu wynikająca z jego konstrukcji i wykonania okreslona przez producenta (nie wiem, czy jest to dobra definicja MMC, ale ja tak to rozumiem), jest np. 1500 kg, a Ty zamówiłeś sobie u niego cepkę z obniżonym DMC do 1300, to jesli w O.1 holownika masz MMC cepki 1300 kg, to możesz ją podpiąć, czy nie??;-) A zatem czy jest to faktycznie MMC (jak mówi "legenda" DR), czy jednak DMC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli można mieć nadzieję że problem z sumowaniem DMC pojazdu i przyczepy oraz przyrównywaniem go do F3 w DR pojazdu ewentualnie będzie się mieć jedynie w Polsce ? Czy ktoś jeszcze w innych krajach europejskich spotkał się z podobnym problemem ?

Dodam jeszcze że pociągnąłem dalej temat z KGP i dopytałem się o podstawę prawną na jakiej F3 podczas kontroli jest liczone jako suma DMC auta oraz DMC przyczepy. Dziś dostałem odpowiedź i jestem nieco zniesmaczony. Jako odpowiedź dostałem:

Quote

"Przekazuję Panu do wiadomości załącznik nr 3 do rozporządzenia Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych z dnia 11 grudnia 2017 r. (Dz.U. z 2017 r. poz. 2355).
Na ostatniej stronie jest wyjaśnienie, co oznacza pole F3 w dowodzie rejestracyjnym."

A to jest szablon DR z informacją że:

Quote

F3 - dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów (w kg)

Żadnej innej podstawy prawnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Zulos napisał:

No i tu jest też pies pogrzebany. Bo jeśli masz przyczepę, której MMC, rozmiane jako największa technicznie dopuszczalna masa całkowita pojazdu wynikająca z jego konstrukcji i wykonania okreslona przez producenta (nie wiem, czy jest to dobra definicja MMC, ale ja tak to rozumiem), jest np. 1500 kg, a Ty zamówiłeś sobie u niego cepkę z obniżonym DMC do 1300, to jesli w O.1 holownika masz MMC cepki 1300 kg, to możesz ją podpiąć, czy nie??;-) A zatem czy jest to faktycznie MMC (jak mówi "legenda" DR), czy jednak DMC?

To powinno być MMC. A MMC to największą masę pojazdu obciążonego osobami i ładunkiem, określoną przez producenta pojazdu. Czyli w teorii (a w praktyce w DE), jeśli w polu O.1 masz wpisane MMC 1500 to powinienieś móc podpiąć przyczepę np o DMC 1600, której MW wynosi 1200 kg, a RMC 1400 kg. W DE to jest legalne. U nas niekoniecznie...

9 minut temu, norton napisał:

Czyli można mieć nadzieję że problem z sumowaniem DMC pojazdu i przyczepy oraz przyrównywaniem go do F3 w DR pojazdu ewentualnie będzie się mieć jedynie w Polsce ? Czy ktoś jeszcze w innych krajach europejskich spotkał się z podobnym problemem ?

Nigdzie nie powinno być problemu. Oczywiście nie wiesz na kogo trafiasz. Jak wspominałem to w PL możesz trafić na policjanta, który będzie upierał się, że na B tylko z przyczepą lekką. Tak zdarzają się takie kwiatki.

Cytat

Dodam jeszcze że pociągnąłem dalej temat z KGP i dopytałem się o podstawę prawną na jakiej F3 podczas kontroli jest liczone jako suma DMC auta oraz DMC przyczepy. Dziś dostałem odpowiedź i jestem nieco zniesmaczony. Jako odpowiedź dostałem:

A to jest szablon DR z informacją że:

Żadnej innej podstawy prawnej.

No sam widzisz. Nie ma podstawy prawnej bo w żadnym przepisie nic na ten temat nie znajdą. To w ogóle jest absurd, że takiej odpowiedzi udzielił... Opis w DR robi za podstawę prawną. Żart i tyle. Nawet ten "ekspert" nie zadał sobie minimum trudu aby poznać obowiązujące przepisy. Przeczytać co to takiego to DMC, co to takiego zespół pojazdów

Ja bym pociągnął dalej i zapytał gdzie w opisie DR jest napisane, że F3 to suma obu pojazdów. Poza tym legenda w DR nie jest w ogóle żadną podstawą :D Podstawą prawną stanowią przepisy. DR jest wydawany na podstawie tych przepisów i tyle. Mało tego, legenda w DR może np być nieaktualna i co wtedy? :D

 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, jacek00 napisał:

A policjant, który wmawiał jednemu z forumowiczów, że na B to można tylko przyczepę lekką? Też nie wypowiadał się prywatnie, a pełniąc obowiązku służbowe. 

Ja miałem taki przypadek w lipcu, opisywałem już. Policjanci nie znali przepisów. Oczywiście nic mi nie zrobili, obiecali że się douczą przepisów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, golob napisał:

Ja miałem taki przypadek w lipcu, opisywałem już. Policjanci nie znali przepisów. Oczywiście nic mi nie zrobili, obiecali że się douczą przepisów...

Tak, to chyba Twój przypadek przywoływałem między innymi :) Gusia też chyba pisała o podobnym zdarzeniu. Niestety policjanci mają ogromne braki. 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Voku przypiął/eła ten temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.