Skocz do zawartości

Dowód rejetracyjny - pozycja F.3


Rekomendowane odpowiedzi

Mnie przekonuje to co napisał Jacek :D chyba nawet to sobie wydrukuje i będę woził w dr budki jak trafi się policeman który się doczepi, a tak na szybko z głowy wtedy nie wytłumacze :P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Zulos napisał:

IMHO pan ekspert WOA BRD KGP;-) ma rację.

Niestety mylisz się :)

Cytat

F3 to Dopuszczalna Masa Całkowita zestawu. Nikogo podczas kontroli nie będzie interesować ile faktycznie waży Twój samochód czy Twoja przyczepa, zwłaszcza, że żaden (albo prawie żaden) patron Policji nie ma wagi i jeśli porównają sumę DMC obu pojazdów i będzie przekraczać F3 to masz problem.

A jak patrol policji nie będzie mieć urządzenia do pomiaru prędkości i porówna swoją prędkość z Twoją to będzie to wystarczające do nałożenia mandatu karnego za przekroczenie prędkości? Nie

A jak patrol policji nie będzie mieć urządzenia do pomiaru alkoholu w wydychanym powietrzu i uznają, że jesteś po spożyciu alkoholu, to też potulnie przyjmniesz odpowiednią karę? Nie.

To nie kierowca ma problem, a policja ma problem. Bo na policji spoczywa obowiązek udowodnienia, że doszło do popełnienia jakiegoś wykroczenia. Niestety, albo stety dla nas F3 nie jest sumą DMC obu pojazdów - nie wynika to z żadnych przepisów. Gdyby intencją ustawodawcy było to, że dla zespołu pojazdów liczą się sumy obu pojazdów to by to napisał. Tak jak ma to miejsce przy obliczaniu DMC zestawu na potrzeby uprawnień czy Viatolla.

Bo patrząc na przepisy to F.3 tyczy się zespołu pojazdów, który jest jedną całością. Tak jak osobno poruszający się pojazd jest całością i tak samo jak odpięta przyczepa będzie osobną całością. 

 

Cytat

W ogóle podczas kontroli nie interesuje ich MW, tylko DMC pojazdów lub zespołu pojazdów.

Owszem. Suma DMC jest brana pod uwagę jeśli mówimy o uprawnieniach i o konieczności posiadania Viatolla. Wynika to z odrębnych przepisów.

 

Cytat

Inna rzecz, że jest to cholernie mylące, jeśli właśnie F2 + O1 przekracza F3. U mnie akurat jest równe;-)


Przekracza w bardzo wielu przypadkach. Np wśród ciągników siodłowych jest to wręcz reguła. Masa takich zestawów porusza się po polskich i zagranicznych drogach, gdzie suma DMC ciągnika siodłowego i naczepy jest większa niż pozycja w F.3.

 

Cytat

Piszę nie o kontroli ITD pod kątem ViaTolla, tylko o kontroli Policji i zgodności dokumentów ze stanem faktycznym.

Ale dokumenty w powyższym przypadku są zgodne :)

 

Cytat

W II zdaniu się nie zgadzam, bo przeczy pierwszemu. DMC, to DMC - nieważne ile załadujesz, DMC zestawu nie może przekroczyć F3, chociaż brakowałoby ci kilkaset kilogramów - obojętne czy do F3, czy do sumy F2 + O1.

No nie. Łopatologicznie pisząc, na podstawie obowiązujących:

  • DMC pojazdu holującego to największa dopuszczalna masa pojazdu holującego obciążonego osobami i ładunkiem
  • DMC przyczepy to największa dopuszczalna masa przyczepy obciążonej osobami i ładunkiem
  • DMC zespołu pojazdów to największa dopuszczalna masa obu pojazdów obciążonych osobami i ładunkiem.

 

Żeby zobrazować absurd myślenia KGP,  to wyobraź sobie, że poruszasz się zespołem pojazdów, który składa się z holownika i lawety, a na tej lawecie przewozisz pojazd osobowy, który też przecież ma swoje DMC. I policjant bierze DR wszystkich pojazdów i sumuje wszystkie DMC, które przekracza DMC zespołu. Bo przecież patrząc na logikę tej odpowiedzi tak to powinno wyglądać? Nikogo nie interesuje MW tylko DMC prawda? 

Albo, żeby podać mniej absurdalny przykład. Jedziesz zespołem pojazdów, który składa się z holownika i lawety. Laweta waży 400 kg, a jej DMC to 2000 kg. Na lawecie wieziesz pojazd o MW 1500 kg, ale o DMC 2500 kg. Czyli rozumiem, że nie możesz się poruszać takim pojazdem, bo nikogo nie interesuje MW, a DMC. Czyli idac tym tropem, na lawetę możemy załadować pojazd nie o MW 1600, a o DMC 1600 prawda?

Na szczęście ustawodawca jasno i przejrzyście napisał o co chodzi. Chodzi o największą dopuszczalną masę pojazdu obciążoną osobami i ładunkiem. A o ile mi wiadomo to powietrze nie waży nic i nie może być ładunkiem ani osobą :P

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no - już nie mieszaj do lawety pojazdu jako jej ładunku...

Wszystko niby się zgadza, ale i tak uważam, że kluczem przytoczonych przez Ciebie definicji jest słowo "dopuszczalna", a nie "rzeczywista".

Nie interesuje więc Policji, jaką masz masę rzeczywistą (z osobami i bagażem), tylko jaką masz dopuszczalną masę, a skoro zestaw - jako osobny byt, jak to się wyraziłeś, nie może jej przekroczyć, to nieważne, czy jedzie pusty czy załadowany, jak ją przekracza to jest problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, jacek00 napisał:

No nie. Łopatologicznie pisząc, na podstawie obowiązujących:

  • DMC pojazdu holującego to największa dopuszczalna masa pojazdu holującego obciążonego osobami i ładunkiem
  • DMC przyczepy to największa dopuszczalna masa przyczepy obciążonej osobami i ładunkiem
  • DMC zespołu pojazdów to największa dopuszczalna masa obu pojazdów obciążonych osobami i ładunkiem.

Jacku tu niestety za bardzo chciałeś uprościć zapis DMC jest to największa masa pojazdu dopuszczona do ruchu drogowego, a "tylko" największa masa związana jest z MMC czyli największym obciążeniem jakie technicznie wytrzyma pojazd

Edytowane przez cosik3 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, a co to jest jeszcze rzeczywista masa - w przeciwieństwie do dopuszczalnej - to już pkt 55, a F3 nie dotyczy rzeczywistej, tylko dopuszczalnej...

Edytowane przez Zulos (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy przepisy w Polsce musza byc tak skomplikowane ?

Osobiście juz nie wiem czy można ciagnąc przyczepę czy nie  - gdy sumując dmc auta i dmc przyczepy przekracza wage o np 100-150 kg z pozycji F3 ?

Troche to skomplikowane, tym bardziej, że każdy organ interpretuje przepisy według swojego widzi mi się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie sami pokazujemy Ci, jak różna może być interpretacja tych przepisów i w razie spotkania na drodze ze smutnymi panami może być różnie, a jeśli np. zatrzymają dowód to weź im udowadniaj w sądzie, że nie jest tak jak Ty myślisz. Oczywiście można to zrobić, tylko Ty będziesz przez np. 1,5 roku bez dowodu...

Ja bym - na wszelki wypadek - dobierał cepkę do holownika pod F3.

Skoro taką masz odpowiedź z KGP to znaczy, że raczej musisz się liczyć z taką interpretacją patrolu Policji...

Aczkolwiek to jest absurdalne, bo w takim razie wychodzi, że nie możesz tym samochodem ciągnąć cepki o DMC takim, jak dopuszcza to O1, bo redukuje to F3...;-)

Interpretacja Jacka jest logiczna, ale jeśli zapis jest konkretny - w tym przypadku DMC zespołu pojazdów - to logika schodzi na drugi plan;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, norton napisał:

Odgrzeję trochę temat, bo wydaje mi się że dostałem z KGP odpowiedź nieco sprzeczną z tym co tutaj zostało ustalone. Pytanie dotyczyło mojego przypadku:

 

Mam specyficzną sytuację gdzie F2 + O1 jest większe niż F3. A odpowiedź jest następująca:

Z tej interpretacji wynika że formalnie mogę jednak ciągnąć jedynie przyczepę która ma DMC mniejsze równe 1200, a przy kontroli sumowane są właśnie wartości DMC przyczepy oraz DMC auta.

Chyba wydrukuję sobie tą "ekspercką" opinię i powieszę na ścianie garażu wśród ciekawostek :smirk:

Po opinię, należałoby się zwrócić do Ministerstwa Transportu, zamiast do Komendy Głównej Policji.

Temat był już wałkowany z wszelkimi szczegółami tyle razy, że ...

http://forum.karawaning.pl/topic/22381-ile-kg-mogę-ciągnąć/?p=489882
http://forum.karawaning.pl/topic/20382-wątpliwości-poprawnego-zestawu/?p=442785
http://forum.karawaning.pl/topic/5348-dowód-rejetracyjny-pozycja-f3/
http://forum.karawaning.pl/topic/20382-wątpliwości-poprawnego-zestawu/?p=442739
http://forum.karawaning.pl/topic/15727-poszukiwania-holownika-1995-2000kg-dmc-janwil/page-36#entry348511

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, cosik3 napisał:

Jacku tu niestety za bardzo chciałeś uprościć zapis DMC jest to największa masa pojazdu dopuszczona do ruchu drogowego, a "tylko" największa masa związana jest z MMC czyli największym obciążeniem jakie technicznie wytrzyma pojazd

Nic nie chciałem uprościć. To co napisałem wynika z definicji DMC: dopuszczalna masa całkowita – największą ... masę pojazdu obciążonego osobami i ładunkiem, dopuszczonego do poruszania się po drodze. Czyli rzeczywista masa całkowita nie może być większa niż dopuszczalna masa całkowita.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, też mi się wydaje że wyjaśnienie Jacka jest dość logiczne do póki nie zostanie wskazany jakiś paragraf który by określał jasno że F3 jest sumą DMC pojazdu ciągnącego oraz ciągniętego i spóbuję się jeszcze o podstawę prawną KGP dopytać. Zobaczymy jaka będzie odpowiedź. Ale mimo wszystko żeby mieć spokój będę się skłaniał do znalezienia przyczepki która będzie się mieścic w DMC do 1200.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Zulos napisał:

Faktycznie sami pokazujemy Ci, jak różna może być interpretacja tych przepisów i w razie spotkania na drodze ze smutnymi panami może być różnie, a jeśli np. zatrzymają dowód to weź im udowadniaj w sądzie, że nie jest tak jak Ty myślisz. Oczywiście można to zrobić, tylko Ty będziesz przez np. 1,5 roku bez dowodu...

Ale za co mają zatrzymać Ci DR? 

Cytat

Skoro taką masz odpowiedź z KGP to znaczy, że raczej musisz się liczyć z taką interpretacją patrolu Policji...

Odpowiedzi KGP nie są żadnymi oficjalnymi interpretacjami przepisów i nie można się nimi nawet posiłkować. 

Cytat

Aczkolwiek to jest absurdalne, bo w takim razie wychodzi, że nie możesz tym samochodem ciągnąć cepki o DMC takim, jak dopuszcza to O1, bo redukuje to F3...;-)

Interpretacja Jacka jest logiczna, ale jeśli zapis jest konkretny - w tym przypadku DMC zespołu pojazdów - to logika schodzi na drugi plan;-)

Ale zapis o DMC zespołu nie stoi w żadnym miejscu w sprzeczności z tym co napisałem. 

Jak wspomniałem mnóstwo ciągników siodłowych codziennie się porusza w taki sposób po naszych drogach. Ciągniki mają różne DMC zestawu w zależności od parametrów danego ciągnika. I ciągną naczepy, których DMC dodane do DMC ciągnika przekracza DMC zestawu. Tam nikt nie ma wątpliwości. 

Po to właśnie masz ograniczenie w postaci DMC zestawu, abyś wiedział jaki ładunek możesz załadować. Czyli DMC zestawu - MW ciągnika siodłowego - MW naczepy = maksymalny możliwy ładunek do zabrania.  Razem taki zestaw obciążony łądunkiem i osobami nie może ważyć więcej niż pozycja F.3 ciągnika siodłowego. I jakoś ITD nie bawi się w zgadywanie czy pojazd przekracza DMC zestawu czy nie tylko ważą zestaw jeśli mają jakiekolwiek wątpliwosći.

W naszym przypadku MUSI być podobnie. Jeśli policja ma wątpliwości i twierdzi, że obciążyliśmy, osobami i ładunkiem nasz pojazd ponad DMC to muszą cię zważyć zalegalizowaną wagą.

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, cosik3 napisał:

uproszczenie polegało na nie przytoczeniu powyższych słów


No ale nie przytoczenie powyższych słów niczego nie zmienia. Wiadomo, że zestaw ważący więcej niż DMC nie może poruszać się po drodze - tego tyczy się DMC właśnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minutes ago, Kristofer said:

Chyba wydrukuję sobie tą "ekspercką" opinię i powieszę na ścianie garażu wśród ciekawostek :smirk:

Po opinię, należałoby się zwrócić do Ministerstwa Transportu, zamiast do Komendy Głównej Policji.

Temat był już wałkowany z wszelkimi szczegółami tyle razy, że ...

http://forum.karawaning.pl/topic/22381-ile-kg-mogę-ciągnąć/?p=489882
http://forum.karawaning.pl/topic/20382-wątpliwości-poprawnego-zestawu/?p=442785
http://forum.karawaning.pl/topic/5348-dowód-rejetracyjny-pozycja-f3/
http://forum.karawaning.pl/topic/20382-wątpliwości-poprawnego-zestawu/?p=442739
http://forum.karawaning.pl/topic/15727-poszukiwania-holownika-1995-2000kg-dmc-janwil/page-36#entry348511

Zdaję sobie sprawę że tamat był wałkowany w kilku wątkach, większość przeczytałem ale nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi jak DMC zespołu pojazdów powinno być wyliczane dla mojego przypadku gdzie F2 + O1 jest większe niż F3 w DR. Ale może nie wszystko jeszcze doczytałem i ktoś może już zadał to pytanie do Ministerstwa Transportu i ma na to gotową jednoznaczną odpowiedź ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, norton napisał:

Zdaję sobie sprawę że tamat był wałkowany w kilku wątkach, większość przeczytałem ale nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi jak DMC zespołu pojazdów powinno być wyliczane dla mojego przypadku gdzie F2 + O1 jest większe niż F3 w DR

F2 + O1 nie jest wyliczane i NIE MUSI równać się F3!

F3 jest deklarowane w homologacji przez producenta i to tylko sprawa producenta czy deklaruje F3 które jest równe F2+O1 albo jakieś inne (mniejsze).

Faktem jest, że najczęściej F2+O1=F3 ale tak NIE MUSI być zawsze. F3 < F2+O1 spotyka się najczęściej we "francuzach".

 

 

Edytowane przez golob (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Voku przypiął/eła ten temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.