Skocz do zawartości

Dowód rejetracyjny - pozycja F.3


Rekomendowane odpowiedzi

17 minut temu, Zulos napisał:

Jedną z głównych przyczyn problemów interpretacyjnych jest chyba to, że pomieszane jest DMC z RMC i MMC (a zwłaszcza DMC z MMC),

Ale gdzie widzisz jakiekolwiek pomieszanie? Ja nic takiego nie widzę. DMC, RMC i MMC to trzy różne rzeczy. Ale są one z sobą powiązane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, że upchnęli tak naprawdę w 3 rubrykach 3 różne wartości i tym otworzyli pola do różnych interpretacji - co chociażby pokazał "ekspert" z KGP. Możliwe, że to były jego luźne przemyślenia, ale takie luźne przemyślenia mają częto-gęsto także patrole Policji.

Możliwe, że problem interpretowania przepisów przez Panów Policjantów w tym zakresie się już od poniedziałku skończy, bo skoro nie musisz mieć ze sobą DR, to "nic na ciebie nie znajdą" i mogliby co najwyżej zważyć zestaw (gdyby mieli wagę), pod kątem uprawnień, czy ViaTolla (ITD).

Oczywiście brak dowodu to jeszcze nie brak danych. Nie wiem, czy patrole będą miały podgląd do wszystkich danych z DR i zapisu każdej rubryki, czy będzie to w jakimś uproszczonym interfejsie z podstawowymi danymi - nie wiecie?

Edytowane przez Zulos (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Zulos napisał:

To tylko pokazuje, że temat - dopóki przepisy nie zostaną zmienione, rozjaśnione i "ujednoznacznione", to temat będzie nie-do-zamknięcia. Nawet "starzy" forumowicze (nie wiekiem, tylko stażem oczywiście;-) mają wątpliwości w tym zakresie.

Tylko co tu rozjaśniać. Dopóki w przepisach nie znajdzie się zapis, że F3 to suma DMC obu pojazdów, to będzie tak jak napisałem. A nikt tego nie zmieni, bo tak to funkcjonuje w całej Europie. I przepisy dotyczące holowania przyczepy są jasne. Nasze przepisy dotyczących warunków technicznych pojazdów samochodowych i przyczep muszą być zgodne  z konwencją i przepisami unijnymi. Poniżej masz jedyne obostrzenia dotyczące holowania przyczepy (pomijam rozważania dotyczące hamulca najazdowego, bo to inny temat):

Z prawo o ruchu drogowym:
Art. 62. 1. Rzeczywista masa całkowita przyczepy ciągniętej przez:
1) samochód osobowy ...o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t ... – nie może przekraczać rzeczywistej masy całkowitej pojazdu ciągnącego;

Mamy jeszcze art. 5 Rozporządzenia Komisji nr 1230/2012, które reguluje zasady ustalania dopuszczalnych mas całkowitych przyczep z hamulcem:

Dopuszczalna masa całkowita ciągniętej przez pojazd samochodowy przyczepy z hamulcem nie może przekroczyć:
a) wartości znamionowej urządzenia sprzęgającego 
b) dopuszczalnej masy całkowitej tego pojazdu (kod - F.2),
c) maksymalnej masy ciągniętej określonej dla tego pojazdu przez producenta (maksymalnej masy całkowitej przyczepy z hamulcem – kod - O.1),
d) 3.500 kg

Gdzie w powyższych przepisach znajduje się cokolwiek mówiące, że F.3 jest sumą F2 złączonych pojazdów? 


I jeszcze cytat z podawanego już tutaj opracowania - chyba nikt z dyskutujących nie zadał sobie trudu i nawet tego nie przeczytał, a tam wszystko jest wyjaśnione w oparciu o przepisy krajowe i unijne:

Cytat

Powszechnie stosowanym sposobem obliczania dopuszczalnej masy całkowitej przyczepy z hamulcem jest tak zwana „metoda tradycyjna” polegająca na wykonaniu wyliczenia F.3 – F.2 = dopuszczalna masa całkowita przyczepy z hamulcem. Nie jest to metoda usankcjonowania przepisami, aczkolwiek często się sprawdza, ale może być również źródłem poważnych błędów. Niestety w niektórych przypadkach prowadzi na przykład do nieuzasadnionego obniżania wartości dopuszczalnej masy całkowitej przyczepy z hamulcem (patrz przykład obliczeniowy), a jeżeli służy jeszcze do „udowadniania nieprawidłowości” zapisów dowodu rejestracyjnego na polu o kodzie  O.1, to nie można już tego zaakceptować.

I wg mnie powyższy cytat całkowicie zamyka temat. Jak ktoś ma ochotę poczytać jak to wygląda od strony prawnej, i uzyskać wiedzę na ten temat, zamiast teoryzować bez żadnego podparcia przepisami to zapraszam do linku zamieszczonego przez @cosik3

 

 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Zulos napisał:

Chodzi o to, że upchnęli tak naprawdę w 3 rubrykach 3 różne wartości i tym otworzyli pola do różnych interpretacji - co chociażby pokazał "ekspert" z KGP. Możliwe, że to były jego luźne przemyślenia, ale takie luźne przemyślenia mają częto-gęsto także patrole Policji.

No ale upchnęli i nie rozumiem co z tego. Zarówno DMC, MMC i RMC ma swoją definicję ustawową zawartą w przepisach. I wszystko ma w tych przepisach odzwierciedlenie. Nie trzeba nic interpretować, bo wystarczy przeczytać obowiązujące przepisy. Jeśli poruszamy się na gruncie prawa, to tutaj nie ma miejsca na czyjeś przemyślenia. Prawo to nie wiersz, który można sobie dowolnie interpretować :) 

  • DMC to największa dopuszczalna masa pojazdu/zespołu (po obciążeniu), z którą pojazd/zespół ma prawo poruszać się po drodze.
  • MMC to największa masa pojazdu (w naszym przypadku przyczepy). Czyli taką maksymalną masę możesz ciągnąć - za granicą bez problemu pociągniesz przyczepę o większym DMC niż MMC wynikające z DR, pod warunkiem, że RMC przyczepy nie będzie większe niż MMC z dowodu.
  • RMC to rzeczywista (w momencie poruszania się po drodze w danej chwili) masa pojazdu wraz ze znajdującymi się w pojedzie osobami i bagażami, czyli RMC w żadnym wypadku nie może być większe od DMC i MMC. 

Po prostu warto znać te 3 definicję. Wtedy wszystko staje się jasne i wprost wynika z tego, że złączone pojazdy o łącznej sumie RMC X kg, gdzie to RMC nie może być większe od DMC zespołu, i RMC każdego z pojazdu nie może być większe niż DMC każdego z pojazdów. Oraz RMC przyczepy nie może być większe niż MMC przyczepy z pola O.1.

I to wszystko. Koniec tematu :)

Cytat

Oczywiście brak dowodu to jeszcze nie brak danych. Nie wiem, czy patrole będą miały podgląd do wszystkich danych z DR i zapisu każdej rubryki, czy będzie to w jakimś uproszczonym interfejsie z podstawowymi danymi - nie wiecie?

W historiapojazdu.gov.pl masz podane takie dane:


970869859_Zrzutekranu2018-09-27o13_46_44.png.52913c00afba59cc3cc4d79728e7f4a4.png

2 minuty temu, Zulos napisał:

Nigdzie - tego nikt nie kwestionuje.

To z jakiego powodu toczy się ta dyskusja przez dobre kilka stron? :D

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, cosik3 napisał:

Z podanego przez Ciebie wyciągu z historiapojazdu.gov.pl wynika, ze nie ma tam informacji o F.3 w danym pojeździe

Ale nie mam pojęcia co jest w CEPiKu. A policja stamtąd będzie ciągnąć informacje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, jacek00 napisał:

Prawo to nie wiersz, który można sobie dowolnie interpretować :) 

Na prawdę?? W obecnych czasach??

A Konstytucja to może coś w stylu najważniejszego aktu prawnego, umowy społecznej (suwerena z władzą), który należy szanować i który ma pierwszeństwo przed ustawami, a które nie mogą jej zmieniać??:D

Skoro Konstytucja to świstek, i zarówno jej zapisy jak i zapisy innych ustaw mogą być "różnie interpretowane" (czytaj 99% autorytetów - konstytucjonalistów mówi jedno, ale jeden powie co innego i już mamy różnice poglądów), to tym bardziej taki jakiś dziwny zapis z pola F.3 w DR, którego mogłoby w ogóle nie być (przynajmniej w samochodach osobowych)...;-)

15 minut temu, jacek00 napisał:

Ale nie mam pojęcia co jest w CEPiKu. A policja stamtąd będzie ciągnąć informacje. 

No właśnie chodzi mi o to, że może problem zostanie w ten sposób rozwiązany i nikt nie będzie już przy kontroli węszył i rozkminiał zapisów z papierowego DR...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, jacek00 napisał:

Ale co mam powiedzieć? :)  Oba są z polskiego salonu? Bo czasem, przy autach z importu diagnosta zapomina o wpisaniu F3 mimo, że F3 powinno być. Tak też się zdarza.

Niestety mój (ten bez F3) jest z Francji a drugi z Ch. Dodam ze to takie same modele (G Espace) tylko mój jest o rok mlodszy(2011)

Nieźle namieszane. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Janusz110 napisał:

Niestety mój (ten bez F3) jest z Francji a drugi z Ch. Dodam ze to takie same modele (G Espace) tylko mój jest o rok mlodszy(2011)

Nieźle namieszane. 

No czyli diagnosta przy pierwszej rejestracji prawdopodobnie popełnił błąd i odjął od F3 pozycję F2 i wyszło mu O1. Już były na forum takie przypadki. Jeśli faktycznie tak było, i w DR masz wpisane błędne dane, niezgodne z pierwotną homologacją to sprawa jest jak najbardziej do odkręcenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, jacek00 napisał:

No czyli diagnosta przy pierwszej rejestracji prawdopodobnie popełnił błąd i odjął od F3 pozycję F2 i wyszło mu O1. Już były na forum takie przypadki. Jeśli faktycznie tak było, i w DR masz wpisane błędne dane, niezgodne z pierwotną homologacją to sprawa jest jak najbardziej do odkręcenia. 

Tylko ja nie mam pozycji F3, prawdopodobnie zapis O1 to minimum z homologacji a max to właśnie 2t jak na drugim DR. 

Ten drugi DR (z pozycją F3) jest byłego diagnosty(teraz mechanik)  i on mi tak powiedział,

NIE chce mi się to odkręcać bo i tak się mieszczę w poz. O1 (DMC przyczepy) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko ja nie mam pozycji F3, prawdopodobnie zapis O1 to minimum z homologacji a max to właśnie 2t jak na drugim DR. 
Ten drugi DR (z pozycją F3) jest byłego diagnosty(teraz mechanik)  i on mi tak powiedział,
NIE chce mi się to odkręcać bo i tak się mieszczę w poz. O1 (DMC przyczepy) 
Nie masz bo być może diagnosta na pierwszym przeglądzie nie wpisał. Teraz się nie dowiesz.

Możesz próbować dowiedzieć się na ile był homologowany Twój pojazd i wrócić do oryginalnych wartości
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, żeby nie było, przyjmuję powyższe do wiadomosci.

Mam jednak pytanie.

Definicja pola F3 jest w urzędowym dokumencie i jest wyraźnie napisane że to jest DMC zespołu pojazdów.

Idac tokiem że zespół to już osobny twór ze swoim DMC to na jakiej podstawie mam określić jakie DMC ma ten twór jak nie włąsnie sumą DMC elementów składowych. Czyli DMC auta i DMC cepki (F2+F2)?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Voku przypiął/eła ten temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.