Skocz do zawartości

Dowód rejetracyjny - pozycja F.3


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Przy okazji odbywającego się w Opolu Festiwalu Nauki skorzystałem z obecności Inspekcji Drogowej jak i Policji i dopytałem się jak to jest z masą zestawu. Okazało się, iż wg prawa nie mam uprawnień ciągnąć moim autem mojej przyczepy ponieważ wartość wpisana w polu F.3 DR samochodu jest mniejsza niż suma DMC auta + DMC przyczepy - w moim przypadku DMC setawu pojazdów to wartość 2950, DMC pojazu 1955, DMC przyczepy 1000 - 5kg za dużo!

Policjat powiedział, że to nie jest problem przy kontroli - problem robi się w przypadku wypadku lub innego zdażenia - wtedy biegły musi ustalić czy te 5kg zrobiłoby różnice. Poradzili aby udać się do okręgowej stacji diagnostycznej aby zmienić DMC przyczepy - ktoś z kolegów testował takie rozwiązanie? Dla mnie to jakaś paranoja - jak można ustalić dmc zestawu pojazdów na taką wartość jeżeli w polu O.1 mam 1300kg? Będę jeszcze dociekał w samym Renalut - może błędne tłumaczenie? W Polsce się nie boję ale w przypadku jakielkolwiek kontroli obcojęzycznej raczej jestem ugotowany bo wg zapisu nie mam prawa holować przyczepy o DMC znacznie mniejszej niż dopuszczalnej przez wpis w polu O.1 ale wpis w polu F.3 jest nadrzędny i koniec. Czy tylko renault taką lipę wstawia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jutro jadę do okręgówki - myślę, że z obniżeniem DMC przyczepy nie powinno być większych problemów byle wartość była większa od MW - ktoś wie ile to może kosztować? Dodatkowo sprawdziłem homologację mojego obecnego scenic'a jak i poprzedniego - też II ale był z silnikiem 1.6 - max DMC przyczepy identyczna czyli 1300 jak również wartość masy całkowitej zespołu pojazdów. Tak się zastanawiam jeszcze czy przyczepa jest pojazdem bo może zapis o zespole pojazdów może dotyczy holowania innego samochodu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DMC - zmienic??? jak ci sie to uda zrobic zgodnie z przepisami to... przestane wierzyc w przepisy ;)

 

A dlaczego nie? Rozumiem, że byłby problem z powyższeniem wartości DMC ale z obniżeniem? Przecież to jest na niekorzyść klienta ponieważ mniej może zapakować gratów do przyczepy.

 

[ Dodano: Pon 14 Cze, 2010 08:27 ]

old - ten temat był przerabiany na forum. W Renault można coś zamieszać.

zaraz poszukam Ci linka.

 

[ Dodano: Pon 14 Cze, 2010 00:15 ]

tutaj:

http://www.forum.karawaning.pl/viewtopic.php?t=5471&highlight=renault

 

dzięki za link ale ja posiadam wszelkie papiery do auta ponieważ to auto salonowe - odpis homologacji potwiedza wpis w DW jak i tabliczka znamionowa na słupku również. Może czegoś nie rozumiem ale dla mnie wartość podana w polu F.3 powinna być równa DMC samochodu plus DMC przyczepy hamownej. Hak zakładałem również w ASO gdzie auto zostało kupione - porozmawiam sobie dzisiaj z diagnostą jak to jest z tymi masami. Cokolwiek by mówić policja jednoznacznie określiła swoje stanowisko - wg niej mój samochód nie może ciągnąć przyczepy o DMC 1000 ponieważ jego DMC to 1955 czyli masa zestawu to 2955 a wg. homologacji nie może przekroczyć 2950kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydziały komunikacji żądzą się swoimi prawami.

U mnie w pozycji F3, czyli dopuszczalna masa nie ma wpisu,

równierz w O2-maksymalna masa przyczepy bez hamulca .

też nie ma wpisu .

Często ciągam przyczepę towarową bez hamulca,ale

nie miałem problemów przy kontroli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

old - przeczytaj uważnie cały wątek z linka.

Tam stoi jak byk, że można zmienić DMC ciągniętej przyczepy. Pisze też jak to zrobić. Dotyczy w głównej mierze w Renault, ale podobno też w innych markach.

Masa zestawu się nei zmieni, ale można zmienić masę przyczepy.

 

Szczegółów nie pamiętam. Poczytaj ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam stoi jak byk, że można zmienić DMC ciągniętej przyczepy

 

Nie bardzo rozumiem co może dać jakakolwiek zmiana DMC przyczepy w DR samochodu. Dla policji ważna jest informacja, jeżeli jest wypełniona, pozycja F.3, a ta jest praktycznie nie do ruszenia. Jedyna sznasa to obniżenie DMC przyczepy ale w DR przyczepy tak aby wartość F.3 w DR samochodu była <= od sumy DMC samochodu z DR samochodu i DMC przyczepy z DR przyczepy. Nie bardzo kumam co można zmienić w DR samochodu - chyba że DMC samego auta nie ruszająć masy zestawu ale to raczej nie przejdzie.

 

[ Dodano: Pon 14 Cze, 2010 10:46 ]

Wydziały komunikacji żądzą się swoimi prawami

 

Wydaje mi się, że to zależy od tego z czym mają doczynienia - jeżeli nikt nie przekazał info nt pozycji związanej z masą zestawu to wpisują kreski - też tak mam w innym aucie ale w przypadku nowych aut jest zupełnie inaczej - kobita dostaje do ręki papier z homologacją i na jego podstawie wypełnia druk rejestracyjny no i jak ma w pozycji masa zestawu to ją wpisuje. Miałem tak w poprzednim scenic'u z salonu (2004r) jak i w obecnym (2008r)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możesz ciąnąć przyczepę 1300 kg jadąc sam , lub 1000 kg. jadąc samochodem załadowanym do max. wartości DMC

;) o ile nie mylę się to co wpisane jest w DR jest maksymalną wartością i sumujemy nie MW lecz DMC .

W przypadku który podałeś ,można ciągnąć lawetę pustą (przykładowo)choć ma DCM 2200kg a masa własna 700 kg.Na drodze nikt nie waży pojazdów aby sprawdzić wagę faktyczną ,lecz czy nie jest przekroczona DMC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możesz ciąnąć przyczepę 1300 kg jadąc sam , lub 1000 kg. jadąc samochodem załadowanym do max. wartości DMC

;) o ile nie mylę się to co wpisane jest w DR jest maksymalną wartością i sumujemy nie MW lecz DMC .

W przypadku który podałeś ,można ciągnąć lawetę pustą (przykładowo)choć ma DCM 2200kg a masa własna 700 kg.Na drodze nikt nie waży pojazdów aby sprawdzić wagę faktyczną ,lecz czy nie jest przekroczona DMC

 

właśnie o to chodzi - policji nie interesuje MW jedynie DMC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to co wpisane jest w DR jest maksymalną wartością

 

Tak

 

W przypadku który podałeś ,można ciągnąć lawetę pustą (przykładowo)choć ma DCM 2200kg

 

Nie , niestety nie można

 

Cała zabawa polega na tym , żeby nie przekroczyć F3

Renault tak to sobie wymyślił jak napisałem wyżej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Voku przypiął/eła ten temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.