Skocz do zawartości

Zestawienie holownika z przyczepą


Lesza1973

Rekomendowane odpowiedzi

No tak - moc i moment oczywiście się przydają - zwłaszcza w górach, ale stabilność (czyli dość istotny czynnik dla bezpieczeństwa), to przede wszystkim właśnie odpowiednia różnica mas...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 67
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Moj zestaw ; DMC przyczepy stanowi 53% DMC holownika.:przyczepa::ok: Lepszy stosunek trudno uzyskać przy masie DMC przyczepy 1190kg. Do tego 204 km i 500 Nm momentu obrotowego.Zestaw prowadzi się  lekko, łatwo i przyjemnie. To chyba wzorcowy rozkład mas w zestawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Zulos napisał:

Niektórzy słusznie podają, że dla komfortowej i bezpiecznej jazdy masa przyczepy nie powinna przekraczać 70% masy holownika (masy rzeczywiste).

U mnie to jest 73%...:-)

U mnie przyczepa ma w porywach 85% masy własnej holownika i do 90km/h jest bajka. Jazda bez trzymanki się zaczyna powyżej setki przy wyprzedzaniu/wymijaniu tirów na autostradach, więc albo jedziesz jak ... , albo ryzykujesz zdrowie i życie swoich bliskich oraz innych uczestników drogi :(

@sambirek, będzie OK do tych 90 km/h, tylko dopakowuj samochód a nie cepkę. Dodatkowo masz dłuższy zwis tylni (odległość od tylnych kół do haka) od mojego, co także może troszkę pogorszyć stabilność przy większych prędkościach, ale bez przesady.

No i musisz pamiętać, że

W dniu 30.01.2019 o 20:51, Suzu4x4 napisał:

Jedyny Twój problem to przelicznik 1,33 który w Twoim przypadku jest przekroczony

minimalnie, bo minimalnie ale jednak. Przez to wynik jest 1 a nie 0. :wacko:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to - w ramach takiej kompilacji tego, co już wielokrotnie na forum się pojawiło - dla ustalenia w miarę bezpiecznego zestawu (poza wynikiem porównania z towcar.info), można posiłkować się przytaczanymi wielokrotnie wskaźnikami:

1. MASA - masa cepki powinna stanowić nie więcej niż 70% masy (co trochę pokrywa się ze współczynnikiem 1,33 dla wyposażonych w hamulec najazdowy, czyli w zasadzie 100% naszych cepek);

2. KM/NM - liczba KM holownika powinna stanowić max. 10% masy cepki, a liczba NM - 20% tej masy.

Tak więc dla cepki o DMC 1.000 kg, holownik powinien mieć min. parametry:

- 1.430 DMC,

- 100 KM,

- 200 NM.

Oczywiście nie da się stworzyć jednoznacznego wzorca i np. zarówno liczba KM, jak i przede wszystkim NM to jedno, a jeszcze ważne przy jakich obrotach osiągane (czyli w uproszczeniu czy wolnossące, czy doładowane), a poza tym liczy się masa rzeczywista a niekoniecznie DMC, inaczej z 4x4 i automatem ale myślę, że takie proste przeliczniki mogą pomóc tym, którzy szukają i próbują sparować swój pierwszy zestaw i zależy im na bezpieczeństwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Cezarr napisał:

1450 DMC dla przyczepy 1000 kg ? nie za mało ?

No te 70% to wydaje mi się, że jest wystarczające...

Dla zachowania współczynnika 1,33 dla tej masy holownika mogłaby być cepka o DMC prawie 1100 (dokładnie 1090)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Cezarr napisał:

 

To ja mam auto 2520kg DMC przyczepa 1000 kg DMC , to też dobrze tylko auto słabsze.

to masz 3520kg a to już B+E i winiety?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Zulos napisał:

No te 70% to wydaje mi się, że jest wystarczające...

Dla zachowania współczynnika 1,33 dla tej masy holownika mogłaby być cepka o DMC prawie 1100 (dokładnie 1090)

No tak liczby nie kłamią, ale nie zawsze dają poczucie komfortu ?

27 minut temu, Grabos napisał:

to masz 3520kg a to już B+E i winiety?

Niestety, kiedyś miałem 3510 kg ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.