Skocz do zawartości

Instalacja 13-pin


AgaMi

Rekomendowane odpowiedzi

Jak kupiłeś przyczepke to robiłes prowizorkę z 13 na 7 pin.schematpodlaczeniahaka1qg4.jpg

 

schematpodlaczeniahaka6pq6.jpg

Wygląda to na mały bład z masa.W aucie masz podłaczone jak na schemacie,ale prawdopodobnie z tej wtyczki 13 pin wybra les niewłasciwy przewod i masa do przyczepki idzie przez ktores swiatła i wówczas tak sie dzieje.Nie jestem elektrykiem ale z racji mojej profesji troche w tym mam rozeznania.jestem osiagalny na skype

 

Tu jeszcze opis ktore piny do czego(te dwie masy pwinny byc razem podłaczone do masy w aucie,a wyglada ze podłączona jest jedna

pin. nr -opis

1. 44L -kierunkowskaz lewy,

2. 52 -tylne przeciwmgielne,

3. 31 -wspólna masa dla zacisków (1-8),

4. 44R -kierukowskaz prawy,

5. 58R -światło pozycyjne prawe,

6. 54 -światło stop,

7. 58L -światło pozycyjne lewe,

8. 62 -światło cofania,

9. (+) -plus z zacisku akumulatora,

10. (+) -plus po przełączeniu stacyjki,

11. wolny -rezerwa,

12. wolny -rezerwa,

13. 31 -wspólna masa dla zacisków (9-12)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie łatwiejsze byłoby postawienie więźby dachowej niż instalacja jakiś modułów. Prąd dla mnie to jest to co kopie, lub szczypie w język (w zależności od napięcia). A wśród Toyot, na stronie pokazanej przez Witusa, o dziwo nie ma mojego modelu J95? Dziwne, bo to najpopularniejszy model lat 1996-1999.

Aby pojechać do Czerwonej Wody muszę znaleźć u siebie jakiegoś elektryka samochodowego, który być może podejmie się ryzyka zmiany gniazda 7 na 13 pinowe.

Co mnie niepokoi, to to, że na obecnej prowizorce żarówki świateł obrysowych świecą nie na biało, nawet nie na żółto, lecz na kolor ciemnopomarańczowy. Włókna ledwo się rozżarzają:(. Sytuacja dotyczy tylko przyczepy, bo w aucie świecą na biało.

 

W Twoim przypadku masa (-) w przyczepie zamyka się prze żarówki. Jeżeli jest jak pisze, że prąd dla Ciebie to niewiadoma to zleć to piewszemu elektrykowi nie tylko samochodowemu uwinie się szybciutko. Na mój gust masz urwaną masę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Koledzy dzisiaj zabrałem się za podłączenie wtyczki 13 pinowej. Otóż okazało się, że podłączenie pierwszych 8 przewodów nie stanowiło problemu. Natomiast 3 kolejne - bo tyle mi zostało, są niewiadomą:bzik:, a wszystko za sprawą kolorów. W opisie wtyczki jest oznaczenie że:

styk 9 - stałe zasilanie przyczepy (brązowy/niebieski)

styk 10 - Zasilanie przyczepy po przekręceniu kluczyka (brązowy/czerwony)

styk 11 - Masa na styku 10

styk 12 - Wolny

styk 13 - Masa dla styku nr 9 (czarny/biały)

Kłopot w tym, że w kablu pozostały mi trzy przewody o kolorach: pomarańczowym, biało niebieskim i biało pomarańczowym.

Do których styków i jakie kolory mam podłączyć? Pomóżcie :blagac:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem coś takiego: http://translate.google.pl/translate?hl=pl&langpair=en|pl&u=http://www.caravantalk.org.uk/topic/39288-13-pin-plug-wiring/ , ale i tak nie wiem jak podłączyć 3 przewody które mi pozostały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

terenowiec - na moj gust to powinny zostac Ci 2 grubsze i jeden cienszy...

gdzie te grubsze to bedzie plus i masa a ten cienszy to drugi plus

 

bym sklonil sie wersji ze pomaranczowy i bialo-pomaranczowy to plusy a bialo- niebieski to masa

 

sprawdz ich grubosci i napisz "na oko" ktore grubsze a ktory cienszy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najprosciej to bedzie dobrac sie do pompki od spluczki - tam bedziesz mial tylko 2 kabelki - jesli masz miernik "z brzęczkiem" to zewrzyj dwa kabelki w spluczce i szukaj miernikiem pary na tych kablach - wtedy bedziesz mial + i - bankowo i ten wolny trzeci kabelek to tez bedzie +

 

nie podlaczaj zadnego napiecia!!!

 

pompke wody od WC powinienes miec pod pojemnikiem na papier toaletowy - wyciagnij go w gore i bedzie tam pompka

 

nie zapomnij wlaczyc wlacznika spluczki bo inaczej nie bedziesz mial zamknietego obwodu!!!!! najlepiej polozyc na nim cegle :D

post-728-0-16303400-1301774555_thumb.jpg

post-728-0-76176600-1301775112_thumb.jpg

Edytowane przez bodzioklb (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bodzio, prawię Cię rozumiem. Prosiłbym jeszcze prościej, bo prąd dla mnie to jest to co kopie. Spłuczkę w toalecie mam mechaniczną, ale mam pompkę w zbiorniku z wodą. Tylko jak tam się dobrać do kabli? Czy nie jest to szczelne zalane? I teraz dalej. Jeżeli zewrę dwa przewody i zabrzęczy mi brzeczek (mam taki miernik), to co to znaczy (+) i (-) Który kabelek jest który? Przecież połączę tylko obwód... prosiłbym, abyś bardzo łopatologicznie mi to wyjaśnił, tak jak Kalemu :wacko:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terenowiec... mechanicznie to przez przekrecenie pokretla w toalecie otwierasz tylko splyw - w thetfordzie przez nacisniecie "pokretla" wlaczasz pompke wody do splukania... naciskaj go to bedzie slychac jak mikrostyk cyka

 

zeby zozroznic ktory to plus a ktory minus...

jesli bedziesz mial pare to bankowo plusy beda mialy wspolny kolor - obstawiam w ciemno ze masa u ciebie to bialo-niebieski... a "pomaranczowe" to plusy....

 

tylko potwierdz moja teorie miernikiem - ze w "parze" bo zwarciu bedzie bialo niebieski

 

a do kabla w spluczce dobierz sie gdzies poza zasiegiem wody...

 

lub wyciagnij kasete WC - na dole w miescy gdzie jest kaseta sa wkrety... wykrec je a wtedy caly kibelek podniesiesz do gory.... bedzie tam wchodzil tylko jeden kabelek 2 zylowy do spluczki i bedzie na 100% na nim kostka polaczeniowa - tam mozesz zrobic zworke

Edytowane przez bodzioklb (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja spłuczka jest mechaniczna. Nie ma tam silnika. Naciska się ją tak jak pompką do pompowania materacy. Byłem zdziwiony gdy mi to pokazał sprzedający. Twierdził, że to lepsze rozwiązanie bo mniej zawodne. Drugie pokrętło jest od klapy zrzutowej. Tak więc Bodzio, które kable mam zewrzeć i jak to zrobić? Czy może to być kran w umywalce podniesiony do góry?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pompka wody - kabelek poza zasiegiem wody... na zewnatrz zbiornika tam zrob zwarcie

co do baterii to tez powinno sie udac ale kran ma byc otwarty

 

mniej wiecej juz wiesz jak szukac... napisz jaka jest para - ja bede dopiero jutro wieczorem... zmykam spac bo skoro swit jade do Walbrzycha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem tak jak mówisz, ale efekt mizerny. Brzęczą, czyli są zwarte dwa przewody: biało niebieski z biało pomarańczowym. Brzęczą cały czas, bez względu na to czy włączam coś w przyczepie czy nie. Pomarańczowy z innymi przewodami nie brzęczy w ogóle nawet jak robię zwarcie na kablach np. od pompki wody.

Co ciekawe i pomarańczowo biały i niebiesko biały brzęczą kiedy łączę je przez miernik z ramą przyczepy, czyli wygląda na to, że albo są z nią połączone (czyli jest to masa), albo gdzieś się przetarły i jej dotykają.

Mam pewien pomysł. Czy mogę trzy przewody które mi zostały podpiąć w dowolne wolne jeszcze otwory we wtyczce? Czy grozi mi jakieś zwarcie - spalenie czegoś? Mam tu ma myśli zrobienie tymczasówki i korzystanie chwilowo z przejściówki na 7 pin. Muszę bowiem zrobić przegląd, a bez świateł to trudnehehe%281%29.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem tak jak mówisz, ale efekt mizerny. Brzęczą, czyli są zwarte dwa przewody: biało niebieski z biało pomarańczowym. Brzęczą cały czas, bez względu na to czy włączam coś w przyczepie czy nie. Pomarańczowy z innymi przewodami nie brzęczy w ogóle nawet jak robię zwarcie na kablach np. od pompki wody.

Co ciekawe i pomarańczowo biały i niebiesko biały brzęczą kiedy łączę je przez miernik z ramą przyczepy, czyli wygląda na to, że albo są z nią połączone (czyli jest to masa), albo gdzieś się przetarły i jej dotykają.

Mam pewien pomysł. Czy mogę trzy przewody które mi zostały podpiąć w dowolne wolne jeszcze otwory we wtyczce? Czy grozi mi jakieś zwarcie - spalenie czegoś? Mam tu ma myśli zrobienie tymczasówki i korzystanie chwilowo z przejściówki na 7 pin. Muszę bowiem zrobić przegląd, a bez świateł to trudnehehe%281%29.gif

 

 

z tych 3 przewodow 2 to plusy a jeden masa - NAPEWNO

 

brzeczec nie powinny caly czas... najwyzej tylko masowy... inne powinny brzeczec tylko na wlaczonych odbiornikach... wyglada na to ze bez elektryka sie nie obejdziesz...

TYMCZASOWO nic nie podlaczaj bo nie masz pewnosci czy nie masz gdzies zwarcia lub przebicia

Edytowane przez bodzioklb (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terenowiec a czemu nie skoczysz do elektryka? :niewiem: załatwi sprawe w pare minut i za pare groszy :ok: i będziesz miał pewność że wszystko jest dobrze podłączone :ok: szkoda czasu na kombinowanie i na metody "chybił trafił" :skromny:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.