Skocz do zawartości

Instalacja 13-pin


AgaMi

Rekomendowane odpowiedzi

bodzioklb , wtyczka i te gniazdko pewnie nie mały prąd pociągnie bo i grube przewody można podpiąć .Wtyczka jest OK ciekawe jak wyglądają "plecy" gniazdka ,czy jest to wodoszczelne? Pomysł ciekawy ale przy 7 pinowym + ta 3 pinowa nie będziesz miał świateł cofania .

Tu Kamil_k dobrze sugeruje ,że instalacja 13 pinowa będzie jak najbardziej odpowiednia z czym i ja się zgodzę tym bardziej ,że montujesz teraz nowy hak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy założyć w holowniku przełącznik przełączający stały plus na światło p.mgielne i odwrotnie..(gniazdo7 pinów) .W moim przypadku przewód świateł p.mgielnych jest stosunkowo gruby w stosunku do innych.i na ładowanie aku przyczepy , oświetlenie wystarczy.Lodówka zasilana 12V-oltami pobiera prąd rzędu 120W ? Wydaje mi się iż jest to prostym rozwiązaniem.foch.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bodzioklb

zdradź proszę po co wyważać otwarte drzwi?

Zakładasz nowy hak więc montaż 13pinowej wiązki nie doda Ci żadnych utrudnień... dość często zmieniasz auto więc za jakiś czas w kolejnym aucie będziesz znów musiał instalować nietypowe gniazdo.

Twoja przyczepka będzie mogła być w pełni funkcjonalnie ciągnięta tylko przez Twój samochód ...

 

Moim zdaniem delikatnie mówiąc wyważanie otwartych drzwi ...

 

są gniazda/wtyki 13 pin i są UNIWERSALNE a może być to ważny argument w razie potrzeb naprawy/zmiany itd.... oraz przede wszytkim potrzeby zmiany holownika :(

 

 

hak kupilem z wiazka 7 pin... pozatym standardowe kable w wiazce 13 pinowej i tak sa za slabe i trzeba je wymieniac na wiekszy przekroj,

chodzi mi tez o to zeby cepke mogl ciagnac tez szwagier czy brat... oni maja 7 pin... i sam wiem jak czlowiek potrafi sie wku**** jak zapomni przejscowke...zadnych przejsciowek

 

osobne wtyczke chce po to aby w przyszlosci wyprowadzic sobie osobne gniazdo na agregacie 12V lub z alumulatora awaryjnego.... a nie chce miec zadnych alumulatorow w cepie

 

pozatym przez najblizszy rok nie bede zmienial auta bo i tak juz moja slubna twierdzi ze do glowy dostalem ... trzeba zalagodzic atmosfere :(

 

Lodówka zasilana 12V-oltami pobiera prąd rzędu 120W

 

sprawdz woltomierzem ile masz na stykach lodowki biorac 12V z auta... przekroj kabla 2,5 na dlugosci tak jak u mnie okolo 10m to malo....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy założyć w holowniku przełącznik przełączający stały plus na światło p.mgielne i odwrotnie..(gniazdo7 pinów) .W moim przypadku przewód świateł p.mgielnych jest stosunkowo gruby w stosunku do innych.i na ładowanie aku przyczepy , oświetlenie wystarczy.Lodówka zasilana 12V-oltami pobiera prąd rzędu 120W ? Wydaje mi się iż jest to prostym rozwiązaniem.foch.gif

 

Witam, zaistniała mała nieścisłość "Lodówka zasilana 12V-oltami pobiera prąd rzędu 120W ?" prawidłowo chyba powinno być : lodówka zasilana 12V- pobiera prąd rzędu 10A (amper) 120W (wat) nie jest jednostką natężenia prądu i jak kolega

bodzioklb

napisał przewód 2,5mm2 może się okazać za mały żeby zasilić lodówkę z auta, ja bym proponował przekrój przewodu 4mm2 do gniazda i wtyczki zmieści się swobodnie a i spadek napięcia będzie mniejszy.

Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawdz woltomierzem ile masz na stykach lodowki biorac 12V z auta... przekroj kabla 2,5 na dlugosci tak jak u mnie okolo 10m to malo....

Nie łapie.

 

Spadek napięcia Kolego. Im dłuższy odcinek i większy pobór tym niższe napięcie na końcu przewodów, dlatego aby ograniczyć to zjawisko podnosi się napięcie ( w samochodówce nie realne) lub zwiększa przekroje przewodów (również a może przede wszystkim masowych).

Edytowane przez AKISSJG (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, zaistniała mała nieścisłość "Lodówka zasilana 12V-oltami pobiera prąd rzędu 120W ?" prawidłowo chyba powinno być : lodówka zasilana 12V- pobiera prąd rzędu 10A (amper) 120W (wat) nie jest jednostką natężenia prądu i jak kolega

bodzioklb

napisał przewód 2,5mm2 może się okazać za mały żeby zasilić lodówkę z auta, ja bym proponował przekrój przewodu 4mm2 do gniazda i wtyczki zmieści się swobodnie a i spadek napięcia będzie mniejszy.

Pozdrawiam serdecznie.

Soory.Mój błąd.:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwileczką rozmawiałem z właścicielem jednej z bardziej znanych wrocławskich firm montujących haki holownicze. Zmiana gniazda 7-pinowego na 13-pinowe w Toyocie Land Cruiser z zastosowaniem modułu (rozwiązanie lepsze i bezpieczne) kosztuje wraz z robocizną 470 zł i trwa około 4 godzin. Myślę zatem, że na razie bedę budkę podłączał przez przejściówkę i będę w międzyczasie coś kombinował by w przyczepie było światło 12V i napięcie 12 V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli instalacja w samochodzie nie wymaga modułu to bym go nie stosował, to jeszcze jeden dodatkowy do uszkodzenia układ, a który - jak pokazuje życie - często nawala i wtedy tylko jego wymiana, a bez niego można zawsze samemu zaradzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana gniazda 7-pinowego na 13-pinowe w Toyocie Land Cruiser z zastosowaniem modułu (rozwiązanie lepsze i bezpieczne) kosztuje wraz z robocizną 470 zł i trwa około 4 godzin.

 

Jak znam życie i doświadczenie oryginalne moduły pasują na zasadzie plug&play :( czyli wpięcie kostki w dedykowane miejsce w instalacji ...

Poczytaj o modułach a najlepiej sprawdź dokładnie jak wyglądają (bo pewno podobnie jak np. w Oplu) ten sam moduł będzie występował także w innych modelach Toyoty ... jak znajdziesz jakąś na szrocie to kup moduł wraz z wiązką i sam go przełóż :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do mojego samochodu w przypadku haka Brinkmatic moduły robi firma ECS ... zerknij sobie na ich stronie jaki to moduł i gdzie można go kupić (na stronie jest kreator http://www.ecs-electronics.nl/main.php?taal=E&pid=31443&cmd=zoekproduct&refresh=0&SPR_ID=2&MDS_MODEL=-1&make_id_EQI=32&model_EQS=590&bouwjaar=-2) ... instrukcja jest OBRAZKOWA ... bajecznie prosta dla kogoś kto oglądał kiedyś programy Adama Słodowego :( ... dokładnie namalowane jak dobrać się do tapicerki gdzie schować moduł itd ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie łatwiejsze byłoby postawienie więźby dachowej niż instalacja jakiś modułów. Prąd dla mnie to jest to co kopie, lub szczypie w język (w zależności od napięcia). A wśród Toyot, na stronie pokazanej przez Witusa, o dziwo nie ma mojego modelu J95? Dziwne, bo to najpopularniejszy model lat 1996-1999.

Aby pojechać do Czerwonej Wody muszę znaleźć u siebie jakiegoś elektryka samochodowego, który być może podejmie się ryzyka zmiany gniazda 7 na 13 pinowe.

Co mnie niepokoi, to to, że na obecnej prowizorce żarówki świateł obrysowych świecą nie na biało, nawet nie na żółto, lecz na kolor ciemnopomarańczowy. Włókna ledwo się rozżarzają:(. Sytuacja dotyczy tylko przyczepy, bo w aucie świecą na biało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie łatwiejsze byłoby postawienie więźby dachowej niż instalacja jakiś modułów. Prąd dla mnie to jest to co kopie, lub szczypie w język (w zależności od napięcia). A wśród Toyot, na stronie pokazanej przez Witusa, o dziwo nie ma mojego modelu J95? Dziwne, bo to najpopularniejszy model lat 1996-1999.

Aby pojechać do Czerwonej Wody muszę znaleźć u siebie jakiegoś elektryka samochodowego, który być może podejmie się ryzyka zmiany gniazda 7 na 13 pinowe.

Co mnie niepokoi, to to, że na obecnej prowizorce żarówki świateł obrysowych świecą nie na biało, nawet nie na żółto, lecz na kolor ciemnopomarańczowy. Włókna ledwo się rozżarzają:(. Sytuacja dotyczy tylko przyczepy, bo w aucie świecą na biało.

 

 

witam.z tymi obrysowkami to może być sprawa masy-masa do innych swiatełidzie przez obrysowe lampy.czy sprawdzałes zachowenie sie innych swiatel tylnych w momencie zapalania swiatła stop lub kierunkowskazow-czy nie robi sie tzw choinka-wszystkie swiatla zmieniaja sile swiecenia.jesli tak to masz za slaba mase lub cos zle podłączone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.