Skocz do zawartości

Odprowadzenie ciepła od pracującej lodówki


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 150
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Kiedyś o tym pisałem, że z wentylatorkami wcale nie jest tak prosto :hop1: i można przedobrzyć.

Ustawiając przyczepę należy tak, by słońce nie świeciło na ścianę z lodówką .

Jeżeli nie możemy stanąć inaczej- można zastosować zewnętrzną osłonę ściany w okolicy lodówki np. z odblaskowej maty na szyby samochodowe.

Mata musi zapewniać jednak swobodna cyrkulację powietrza i odstawać od ściany.

Warto opatulić lodówkę wełną mineralną i przy okazji uszczelnić szpary, by nie nagrzewało się wnętrze budy, podobnie jak zlewozmywak.

Uważać trzeba, by nie zatkać wentylacji w ścianie.

Zrobiłem dodatkową izolacje pomiędzy tylną ścianą lodówki, a jej gorącymi rurkami.

Zrobiłem dodatkową izolacje pomiędzy tylną ścianą lodówki, a jej gorącymi rurkami.

Wyciąłem w ścianie dodatkowy otwór wentylacyjny :ok:

Zastosowałem 5 niezależnie, ręcznie włączanych wentylatorów:

 

1. Wyciągający(1) w fabrycznej kracie wylotu wentylacji na ścianie powyżej lodówki.

2. Mieszające(2) powietrze w przestrzeni pomiędzy lodówka, a ścianą, dmuchające ku górze.

3. Pompujące(2) powietrze spod podłogi i kierujące je na radiator lodówki.

 

Komin lodówki w przestrzeni wentylowanej ma kształt litery "T" z ukośnym daszkiem.

Jeden koniec wychodzi na zewnątrz, ogrzewając kratkę wylotu, drugi jest otwarty i do przestrzeni wentylowanej i nie wydostają się z niego spaliny, przy normalnie działającym ujściu na zewnątrz ściany.

 

Wentylator wysysający powietrze z przestrzeni wentylowane (punkt1)j, może, przy zbyt dużej mocy ssania, wyciągać spaliny owym nieaktywnym zwykle wylotem kominka lodówki.

Odczujemy to szybko w postaci nagrzewania się zlewozmywaka , ściany nad lodówką i po topieniu się lodu w zamrażalniku.

 

Wentylatory mieszające(punkt2) krzywdy nie zrobią, bo nie wysysają, ani nie wtłaczają, nie zmieniają wiec rozkładu cisnienia powietrza , poprawiając jednak chłodzenie.

 

Wentylatory pompujące (punkt3), mogą zgasić płomień palnika więc muszą działać w obudowie kierującej powietrze w inne okolice niż palnik. Przy braku uszczelnień, ciepłe powietrze będzie nagrzewało wnętrze przyczepy i sama lodówkę, co pokaże nam topniejący lód w zamrażalniku.

 

Tak więc stosując wentylatorki, bądźmy przygotowani na niemiłe niespodzianki i sporo pracy.

 

Zamiast :] puszczać do klienta oko, że niby ma :hop1: lodówkę, tyle że działającą do + 25 na zewnątrz i robiącą + 30 :) w budzie, wystarczyłoby drodzy mędrcy - konstruktorzy, od siedmiu boleści, zrobić w ścianie przyczepy grill jak w samochodzie, o powierzchni równej ścianie tylnej lodówki, bez wentylatorków :hehe: .

Za jedyne dwa tysiące dopłaty, grill, byłby zamykany osłoną typu "drzwiczki" na sezon wiosenno- jesienny.

 

Powyższe tyczy się mojej wersji dzikiego karawaningu, bez podłączeń prądu, co niestety w upalne dni, powoduje, że pada mi akumulator gdzieś, o 1 nad ranem i telewizji "niet".

 

Moja praktyczna rada dla większości karawaningowców campingowo- kablowych : wyrzućcie to dziadostwo na gaz i wsadźcie małą lodówkę sprężarkową na prąd i spokój :hop1:

 

Wszystkim radzę pakowanie do lodówki wstępnie schłodzonych produktów i stosowanie wkładów mrożących na "start" wyprawy.

 

Podsumowując :hehe: : lodówki gazowe działają świetnie w temperaturach zewnętrznych, stawiających potrzebę stosowania lodówki pod znakiem zapytania, bo zastępuje ja szuflada pod lodówką hehe%281%29.gif

Stosowanie lodówki gazowej w temperaturach około 30 st. to walka z wiatrakami i tworzenie w przyczepie sauny.

Powyższe doświadczenia odnoszą się do mojej przyczepy stojącej na "dziko", na "patelni" bez skrawka cienia, bo mam solar i tv. sat. i nie znoszę tłoku :-]

post-3287-092078200 1295339866_thumb.jpg

post-3287-088805700 1295339986_thumb.jpg

post-3287-003709800 1295340300_thumb.jpg

post-3287-096949500 1295340859_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żekłbym , że zwykła lodówka sie nie nadaję iż sprężarka lodówki zamocowana jest wewnątrz na sprężynach , co słychać jak sie lodówkę przestawia i w czasie jazdy może ulec uszkodzeniu od obijania się , ja jeżdżę na dzikusa , więc prąd to luksus który trzeba reglamentować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zamiast :] puszczać do klienta oko, że niby ma :hop1: lodówkę, tyle że działającą do + 25 na zewnątrz i robiącą + 30 :) w budzie, wystarczyłoby drodzy mędrcy - konstruktorzy, od siedmiu boleści, zrobić w ścianie przyczepy grill jak w samochodzie, o powierzchni równej ścianie tylnej lodówki, bez wentylatorków :hehe: .

Za jedyne dwa tysiące dopłaty, grill, byłby zamykany osłoną typu "drzwiczki" na sezon wiosenno- jesienny.

 

Powyższe tyczy się mojej wersji dzikiego karawaningu, bez podłączeń prądu, co niestety w upalne dni, powoduje, że pada mi akumulator gdzieś, o 1 nad ranem i telewizji "niet".

 

Moja praktyczna rada dla większości karawaningowców campingowo- kablowych : wyrzućcie to dziadostwo na gaz i wsadźcie małą lodówkę sprężarkową na prąd i spokój :hehe:

 

:hop1:

Na pomysł z grilem, a przede wszystkim na wycinanie dziury w przyczepie wielkości drzwi od stodoły może wpaść tylko mędrzec -konstruktor od siedmiu boleści i do tego napakowany kasą.

pozdrawiam życząc dalszych takich pomysłów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pomysł z grilem, a przede wszystkim na wycinanie dziury w przyczepie wielkości drzwi od stodoły może wpaść tylko mędrzec -konstruktor od siedmiu boleści i do tego napakowany kasą.

pozdrawiam życząc dalszych takich pomysłów

 

Miałem na myśli fabrycznych :hehe: konstruktorów, a nie sugerowanie z pozycji mędrca własnoręcznego wycinania grilla :hehe:.

Pierwszy bym tak zrobił ale ostatnio brak mi pary :) .

ED- Gliwice nie są tym czym dawniej, od kiedy zamknięto Kinoteatr X :]

post-3287-088243600 1295383755_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żekłbym , że zwykła lodówka sie nie nadaję iż sprężarka lodówki zamocowana jest wewnątrz na sprężynach , co słychać jak sie lodówkę przestawia i w czasie jazdy może ulec uszkodzeniu od obijania się , ja jeżdżę na dzikusa , więc prąd to luksus który trzeba reglamentować :)

 

jeździłem dwa lata z lodówką sprężarkową, ale woziłem ją w bagażniku auta, a na miejscu wstawiałem do przedsionka

wady to przede wszystkim hałas, słychać sprężarkę dość głośno i słychać "przelewanie"

i brak zasilania gazem to duży minus, mimo że sporo korzystam z kempingów i 220V, to czasem przydaje się też gaz

choćby głupia sprawa jak brak prądu, a w ostatniego roku w Gąskach mieliśmy kilka dłuższych przerw bez 220v

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ED- Gliwice nie są tym czym dawniej, od kiedy zamknięto Kinoteatr X :)

 

Taki lekki offtop - właśnie trwa na całego remont budynku po Spirali i kinie X. Niestety obecny rektor jak zwykle ma na wszystko swoje zdanie i z najlepszego klubu studenckiego nic nie zostanie. Będzie tam teraz część wydziału Architektury. A swoja drogą od paru lat klub i tak już dogorywał, chyba nie tylko z powodu rozpadającego się budynku. Szczegóły Tutaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę znależć zdjęć z zamontowanymi na gotowo, ale taka jest idea. Każdy z tych wentylatorków na fabrycznie wmontowany czujnik temperatury i prędkość pracy od niej właśnie zależy.

 

dokładnie coś takiego myślę dołożyć u siebie, podpatrzyłem zresztą na CT :)

link allegro

Arctic Cooling F12 TC to sterowany termicznie wentylator. W odróżnieniu od konkurencyjnych wentylatorów z termoregulacją, aż do 32*C prędkość obrotowa jest praktycznie stałą ( około 300 RPM).<br style="font-weight: normal; color: rgb(0, 0, 0);"> Dopiero po przekroczeniu 32*C idzie mocno w górę, by przy 38*C osiągnąć maksimum 1350RPM. Rozwiązanie takie zapewnia minimum hałasu podczas standardowej pracy, filmy, sieć praca biurowa. Dopiero podczas dużego obciążenia komputera np. grania, obroty wzrastają, zapewniając odpowiednią wentylacje obudowy.<br style="font-weight: normal; color: rgb(0, 0, 0);"> Wysokiej jakości, dokładny japoński czujnik temperatury umieszczono na 40cm przewodzie w celu ułatwienia aplikacji w praktycznie dowolnym miejscu obudowy. <br style="font-weight: normal; color: rgb(0, 0, 0);"> Zastosowanie wysokiej jakości łożysk FDB pozwoliło na cichą i bezawaryjną prace wentylatora. Producent poprawił również samo łożysko, dzięki temu serie F TC wentylatorów AC można określić jako "niesłyszalną".

 

kwestia ułożenia czujników i powinno być ok :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Przywiozłem swoją nową przyczepkę, podłączyłem lodówkę na gaz i rano na termometrze w zamrażalniku było było -13,3 stopnia.

 

Po założeniu wentylatora i wypoziomowaniu przyczepki temperatura spadła do:

 

post-1214-0-78998000-1304278262_thumb.jpg

 

 

I nikt mnie nie przekona, że prawidłowe wypoziomowanie przyczepy oraz dodatkowy wentylator nic nie dają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.