Skocz do zawartości

Odprowadzenie ciepła od pracującej lodówki


Rekomendowane odpowiedzi

U mnie już śmigają 2 wiatraczki. Podłączone bezpośrednio do puszki 12v w szafce pod zlewem. 

Założone bezinwazyjne same trytki i klej na gorąco. Lodówka chodzi o wiele wydaniej. 

Wyłącznik zrobiłem sobie na górze szafki kuchennej bo i tak była tam jakaś nieużywana dziurka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 150
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

17 godzin temu, MartiNBR napisał:

U mnie już śmigają 2 wiatraczki. Podłączone bezpośrednio do puszki 12v w szafce pod zlewem. 

Założone bezinwazyjne same trytki i klej na gorąco. Lodówka chodzi o wiele wydaniej. 

Wyłącznik zrobiłem sobie na górze szafki kuchennej bo i tak była tam jakaś nieużywana dziurka. 

A gdzie zdjęcia z wykonaj pracy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka lat temu wykonałem "wyciąg" do lodówki, ale w tym roku, w ramach programu "zabawne patenty" dołożyłem prosty układ regulujący obroty wiatraczków, ale zależny nie od temperatury, ale od oświetlenia dzień/noc. Mimo że wiatraczki są stosunkowo ciche, to jednak w nocy, gdy ucho  jest mocno przyłożone do poduszki, ja słyszę ciche mruczenie - co mnie wkurza i utrudnia zaśnięcie. Prosty układ działa w oparciu o fotorezystor RPP130, MosFET IRF 540, rezystor 60R i 10k. Przy jakimkolwiek oświetleniu, fotorezystor włącza mosfeta, a ten zwiera rezystor 60R włączony szeregowo z wiatraczkami - pracują one na pełnych obrotach - w ciągu dnia. Gdy robi się ciemno, fotorezystor wyłącza mosfeta, a rezystor 60R powoduje spadek napięcia zasilającego wiatraczki do ok. 6V. Oprócz tego, dodałem dwa miniaturowe woltomierzyki - brakowało przysłowiowej kropki nad i - jeśli chodzi o wzrokową kontrolę napięć zasilających.

wyc1.jpg

wyc2.jpg

rozd1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że załączenie sterowane termostatem jest bardziej racjonalne.Przecież jeździmy budkami też w chłodne miesiące i wtedy nie ma potrzeby włączać wentylatorów.Pobierają niepotrzebnie prąd (szczególnie na dziko z akumulatora) i ciągła praca skraca ich żywotność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, GRAFKR napisał:

(...) ciągła praca skraca ich żywotność.

Wiatraczki chodzą już cztery lub pięć lat, łącznie, sumarycznie 2 m-c rocznie non stop. Nie wykazują objawów zużycia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, mot napisał:

 

19 minut temu, mot napisał:

Wiatraczki chodzą już cztery lub pięć lat, łącznie, sumarycznie 2 m-c rocznie non stop. Nie wykazują objawów zużycia.

To dobrze ale tak jak pisałem problem może być przy wyjazdach na dziko gdy prąd jest limitowany wydajnością solara i akumulatora.W twoim przypadku widzę na zdjęciu że zabudowałeś wentylatory dość szczelnie więc samoczynny obieg powietrza jest bardzo utrudniony,dlatego w celu chłodzenia powinny pracować nawet w nocy-tak jak piszesz na pół gwizdka.Oczywiście jeśli ktoś jeździ tylko na kempingi i ma stały dostęp do prądu to nie widzę problemu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.06.2018 o 22:34, Voku napisał:

Referaty i pomysły jak z promu kosmicznego :D A wystarczą dwa wiatraki i wyłącznik :D  

Tak tylko wtedy ty robisz za sterownik,Tak samo można sterować pracą solara,po co regulator?Gdybym większość czasu spędzał na kempingach podpięty pod prąd wybrał bym twoją opcję,niech by wiartaki pracowały na okrągło:).Niestety pobór pradu z akumulatora ma swoje ograniczenia,a nie tylko wiatraki potrzebują prądu,trzeba więc oszczędzać;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, GRAFKR napisał:

Tak tylko wtedy ty robisz za sterownik,Tak samo można sterować pracą solara,po co regulator?Gdybym większość czasu spędzał na kempingach podpięty pod prąd wybrał bym twoją opcję,niech by wiartaki pracowały na okrągło:).Niestety pobór pradu z akumulatora ma swoje ograniczenia,a nie tylko wiatraki potrzebują prądu,trzeba więc oszczędzać;).

Teraz montowałem u siebie, niestety jeden wiatrak padł i chciałem kupić nowe.
Tak jak piszesz można iść w automatyczne sterowanie obrotami, ale przy wiatrakach z obrotami rzędu 1000-1300 obr/min nie wiem czy ma to sens, bo naprawdę trzeba się wsłuchać i przystawić ucho by je było słychać a ich prędkość jest już na tyle mała że przepływ powietrza jest delikatny i mógłby być chwilami nawet większy a pracują na maxa.
Jak już bym miał się bawić w automatyczną regulację to przy 2 wentylatorach z obrotami powyżej 1800 obr/min bo wtedy hałas może być uciążliwy ale i wydajność tych wentylatorów jest większa.

Można się jeszcze zastanawiać czy dawać jakieś wolnoobrotowe 1000/1300 obr/min bez sterownika czy 1800+ ze sterownikiem?

Edytowane przez Voku (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Voku napisał:

Teraz montowałem u siebie, niestety jeden wiatrak padł i chciałem kupić nowe.
Tak jak piszesz można iść w automatyczne sterowanie obrotami, ale przy wiatrakach z obrotami rzędu 1000-1300 obr/min nie wiem czy ma to sens, bo naprawdę trzeba się wsłuchać i przystawić ucho by je było słychać a ich prędkość jest już na tyle mała że przepływ powietrza jest delikatny i mógłby być chwilami nawet większy a pracują na maxa.
Jak już bym miał się bawić w automatyczną regulację to przy 2 wentylatorach z obrotami powyżej 1800 obr/min bo wtedy hałas może być uciążliwy ale i wydajność tych wentylatorów jest większa.

Można się jeszcze zastanawiać czy dawać jakieś wolnoobrotowe 1000/1300 obr/min bez sterownika czy 1800+ ze sterownikiem?

Kolego ja proponowałem tylko regulację według temperatury ,bez regulacji obrotów.Jeśli temperatura z tyłu lodówki duża chodza na max,jak schłodzą to się wyłączają.Jak w nocy chłodno nie chodza wcale.W nocy solar nie ładuje więc oszczędność prądu jak najbardziej wskazana.Głównie chodzi o stanie na dziko bez prądu.Wiadomo przy stałym dostepie do prądu to wiatraki+klima+wszystko co tam kto ma można włączyć na stałe i niech sobie bryka;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

osobiście będę montował taki wentylatorek ( aukcja przypadkowa )

http://allegro.pl/aab-cooling-super-silent-fan-25-cichy-wydajny-13db-i7022161332.html

miałem taki w tabbercie i był niesłyszalny, musiałem przykładać ucho do kratki na dworze aby usłyszeć czy działa. Pytanie tylko czy zmieszczą się u mnie dwie sztuki. Zero sterowania, bo faktycznie stojąc na campingach zbędna zabawka, ale już śmigając na dziko warto dbać o zapotrzebowanie na prąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

218x218? U mnie max wchodzi 120x120  bo trzyma je wysokość na szerokość na upartego 3 by weszły.

Ma dużą wydajność przy bardzo małych obrotach 800 obr/min dlatego go nie słychać. Ale wydajność pewnie jest przez jego wielkość.

Edytowane przez Voku (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.