Skocz do zawartości

UFO -" kosmiczne patenty"


adamkwiatek

Rekomendowane odpowiedzi

UFO to moja filozofia "dzikiego" karawaningu, unikania serwisów i specjalistycznych sklepów, wreszcie studium nad przyczepą "idealną", którą planuję wykonać.

Założenia UFO są proste: wytrzymać w naszym klimacie, minimum tydzień, na "patelni" bez cienia lub pod wyciągiem narciarskim na mrozie oraz dostateczna dzielność w lekkim terenie.

UFO to kapsuła do skutecznego przetrwania, bez specjalnego nacisku na estetykę.

Opowiadanie kieruję raczej do posiadaczy starych przyczep, którym już wiele nie zaszkodzi i do osób lubiących majsterkować, przesiąkniętych dymem harcerskich ognisk.

Pomyśleć, że kupiłem Helmuta, by postawić go na działce jako "domek".

Relacja może być chaotyczna i gdyby Was nudziła, to przestanę, jak dacie cynk :):hehe:

 

[ Dodano: Sro 21 Kwi, 2010 07:54 ]

Panel słoneczny jest przymocowany do kółka od wózka, z blokadą obrotu i kąta pochylenia.

 

[ Dodano: Sro 21 Kwi, 2010 07:58 ]

Śledzenie słońca.

 


Zmiana pozycji z blokadą.

post-134142-imported-8be1a773-17c5-4727-9257-b9a3aa86cfe4_thumb.jpg

 

Panel słoneczny z regulacją i "kluczem" do blokady.

post-134142-imported-de1e8065-a6a1-4d13-93f8-d3f61b6fe614_thumb.jpg

 

Zieleniec 17IV 2010

post-134142-imported-1d0b9283-da36-4cfb-860e-262106be9434_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 390
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Panel słoneczny jest przymocowany do kółka od wózka, z blokadą obrotu i kąta pochylenia.

 

Jeszcze jakby to dało się obracać z wnętrza przyczepy ( podobnie jak anteny TV SAT) - rozwiązanie idealne.

 

Z drugiej strony pytanie czy gra warta świeczki - ile więcej solar naładuje aku gdy będzie skierowany na słońce - robiłeś pomiary czy warto się za to brać.

Jak wiadomo solar ładuje od natężenia światła , a nie ilości promieni słonecznych ( te bardziej do opalania potrzebne :hehe: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Relacja może być chaotyczna i gdyby Was nudziła, to przestanę, jak dacie cynk.

 

Pisz, pisz !!! Ja jestem fanem Twoich rozwiązań, wkurza mnie, że ogranicza mnie w moich przeróbkach estetyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że dostarczam Wam rozrywki więc brnę dalej: szyberdach.

Mój szyberdach, to druga jego wersja.

Oryginalny odleciał, i przeciekał, mój plastikowy prototyp rozpadł się na słońcu.

Aktualny jest z blachy ocynkowanej, ocieplony od środka kilkoma warstwami pianki, z zewnątrz osłonięty jest przed słońcem blaszanym daszkiem, posiada też podwójne, szklane okienka, dające nieco światła.

Pokrywa z zewnątrz oklejona jest taśma aluminiową, celem lepszego dobijania promieni.

Najciekawsze jest mocowanie: prowadnice umożliwiają jego blokowanie w dowolnej pozycji, oraz zdjęcie i położenie na dachu, by móc wyjść przez otwór szyberdachu.

Łańcuchy uniemożliwiają wyrwanie szyberdachu z powodu włamania lub niedomknięcia.

Miejsce kontaktu pokrywy z dachem jest uszczelką wykonaną z warstw siatki szklanej budowlanej, zatopionej w silikonie.

W okół pokrywy stoją "murki" chroniące od przedmuchów, wykonane z aluminiowych kątowników.

Zimą otwór szyberdachu maskuje piankowa osłona na rzepy, następna osłonka jest w pokrywie, dalej wspomniane ocieplenie.

 

[ Dodano: Sro 21 Kwi, 2010 15:04 ]

Etapy zamykania szyberdachu.

 

[ Dodano: Sro 21 Kwi, 2010 15:23 ]

Etapy zamykania szyberdachu.

 

[ Dodano: Sro 21 Kwi, 2010 15:25 ]

Założenie docisków regulacji uchyleń szyberdachu.

 

[ Dodano: Sro 21 Kwi, 2010 15:28 ]

Pozycja uchylona z zabezpieczeniem antywłamaniowym.

 

[ Dodano: Sro 21 Kwi, 2010 15:30 ]

Zabezpieczenie przed zimnem.

 

[ Dodano: Sro 21 Kwi, 2010 15:34 ]

Zabezpieczenie przed zimnem nr. 2, czyli pianka na rzepach.

Przy okazji widać element oświetlenia w postaci diodowej lampy warsztatowej na 12V.

 


Drugie zabezpieczenie przed zimnem.

post-134208-imported-220f54d7-3302-475e-84f0-9467a9299e5a_thumb.jpg

 

Pierwsze zabezpieczenie przed zimnem/gorącem

post-134208-imported-02155998-dcd9-4ab1-890c-8aad17fe422f_thumb.jpg

 

Pozycja uchylona z zabezpieczeniem antywłamaniowym.

post-134208-imported-071453c8-14f5-445f-b2d5-ce532a9821b0_thumb.jpg

 

 

post-134208-imported-654e0f2a-cec1-4ea8-adb1-055e00e8071f_thumb.jpg

 

Wpięcie łańcucha zabezpieczającego przed odlotem.

post-134208-imported-5c9fa2d5-5aec-47dc-a72e-6448fca25d68_thumb.jpg

 

Etapy zamykania szyberdachu

post-134208-imported-8ee2bf18-12c1-42e4-9d02-d981186f6df8_thumb.jpg

 

Szyberdach całkowicie otwarty- leży na dachu na "prowadnicach" z naklejonych profili.

post-134208-imported-40c81c15-be52-4643-a5fb-00c5d58fe2a4_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no powiem Ci że Adam Słodowy MC Giver i Coperfield mogli by być zawstydzeni..

Pytanie tylko czy to przyczepa czy wóz pacerny na misje w Afganistanie.

 

wiesz twórca AIRSTREAM'a 50 lat poświęcił aby osiagnąc idealną przyczepę sprawdzającą się w każdych warunkach.

http://www.airstream.com/

 

także trzymam kciuki za kolejne rozwiązania :hehe:

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panel słoneczny jest przymocowany do kółka od wózka, z blokadą obrotu i kąta pochylenia.

 

Jeszcze jakby to dało się obracać z wnętrza przyczepy ( podobnie jak anteny TV SAT) - rozwiązanie idealne.

 

Z drugiej strony pytanie czy gra warta świeczki - ile więcej solar naładuje aku gdy będzie skierowany na słońce - robiłeś pomiary czy warto się za to brać.

Jak wiadomo solar ładuje od natężenia światła , a nie ilości promieni słonecznych ( te bardziej do opalania potrzebne :hehe: )

 

Witam

Różnica w prądzie ładowania w zależności od pochylenia solara jest znaczna. Bawiłem się w pomiary w zeszłym roku. W dwa najsłoneczniejsze miesiące, czerwiec i lipiec, tylko w okolicach południa (jakieś dwie godziny), prąd ładowanie jest podobny niezależnie od pochylenia baterii (oczywiście związane jest to z wysokością słońca w zenicie. Natomiast w godzinach rannych i popołudniowych różnice w działaniu solara w zależności od pochylenia wynoszą od 30 do 70% skuteczności). Na podstawie mojego solara tak to wygląda w liczbach:

maksymalny prąd ładowania (przy 14,5V) - 3,5A

po południu, ok 16,17 przy solarze ustawionym prostopadle do słońca - ok. 2,5 A, zaś w przypadku gdy solar leży poziomo - poniżej 1 A.

Oczywiście różnice są tym większe, im mniej słoneczny jest dzień.

 

Inaczej sprawa wygląda wiosną i jesienią - tu praktycznie nie da się uzyskać efektywnego prądu ładowania bez korekty położenia baterii - różnice są jeszcze bardziej widoczne.

 

Zimą, przy maksymalnie słonecznym dniu, największy prąd ładowania przy płaskim solarze to ok 0,5A....

 

Wnioski nasuwają się same...

 

Pzdr, Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm.... A co myślicie o ociepleniu ( izolacji termicznej styropianem od spodu. Np 5 cm styropianu folia i płyta 6mm wiórowa ze stelarzem od spodu. Oczywiście całość w miarę dostosowana do kształtu spodu podwozia. Mam przyczepkę głównie do stacjonarnego zastosowania ale mam w planach wypady i nie chcę podnosić masy przyczepy. Co wy na to???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.