Skocz do zawartości

Grzałka akwarystyczna w zbiorniku wody


Rekomendowane odpowiedzi

Mam pierwsze dane testowe:

 

17:20 9,6 st C (temperatura na zewn. 9,0 st)

17:50 11,5 st C

18:20 13,8 st C

18:50 14,5 st C

19:20 15,9 st C

19:50 17,2 st C

20:30 18,5 st C

20:50 19,3 st C (temperatura na zewn. 7 st C)

21:20 20,5 st C

21:50 21,9 st C

22:20 23,8 st C

między 22:20 a 23:00 grzałka wyjęta ze zbiornika (robiłem test zabezpieczenia termicznego)

obudowa grzałki rozgrzewa się powyżej 115 st C dopiero wtedy się wyłącza i temperatura zaczyna spadać!

 

 

W 3,5 h temperatura wzrosła o 9,7 st C. Biorąc pod uwagę, że temperatura na zewnątrz była dość niska uważam, że wynik jest zadowalający.

Następny pomiar wykonywać będę o 21:20 - zbiornik przeniesiony do wnętrza gdzie temp. wynosi 22 st. C

post-131395-imported-ed5edbd2-e23d-4cca-a728-7e061c3f40f8_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 233
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

ja mam na to prosty patent :ok: jak napełniam wode w zbiorniku to wlewam 2 czajniki wrzątku i po sprawie :hop1: a potem mam ciągle ciepłą wode bo przy uzupełnianiu to szybko dogrzewa do żądanej temp :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku zbiornik mam taki jak Ty tylko przezroczysty poj.25L nigdy nie zdarzyło mi się żeby grzałka chodziła poniżej 1/3 jej wysokości ale do tego momentu nic sie złego nie dzieje Nawet jak grzałka dotyka zbiornika to tez go nie deformuje, nie topi ani nic :hop1:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale do pupy niemowlaka 36'C może być mało :ok:

 

to ty kolego niemowlaka wrzątkiem myjesz? :hop1: temp mycia malucha to właśnie 32-36 stopni więc woda nagrzana przez grzałke akw. jest idealna :)

 

u mnie na termometrze jest 37'C i chyba tyle lejemy do kąpieli

a trzeba wziąć pod uwagę, że woda płynąc trochę się ostudzi - ze 2-3'C

czyli jak w zbiorniku mamy 36, to w kranie będzie z 34'C

do mycia zebów faktycznie OK, ale żeby opłukać maluszka trochę mało

czyli mamy letnią wodę ... może w lecie to nie jest problem :ok:

 

Twój patent z termostatem wewnątrz jest super, myślałem o takim tylko jeszcze z wyświetlaczem temp, wtedy mamy dodatkowy podgląd na temp wody :)

 

i co tu wybrać :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacekwwa , świetny test i dziękuję , że Ci się chciało . Wynik niezły zważywszy na tem. otoczenia .

Myślę , że to fajny patent dla uzyskania ciepłej wody do niewielkich czynności gospodarczych . No i cena tej grzałki oraz sposób zamontowania nie jest zniechęcający .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Test skończony. Pora na podsumowanie i wnioski.

 

1. Do osiągnięcia maksymalnej temperatury potrzeba było aż 11,5 h

2. W tym czasie nie udało mi się osiągnąć temperatury wyższej niż 35 st C

3. Przy zastosowanie takiej grzałki jak moja nie można dopuścić żeby grzałka dotykała ścianek/dna zbiornika - bez wody rozgrzewa się do prawi 120 st. C

 

Żeby to rozwiązanie było naprawdę dobre trzeba:

a) kupić grzałkę o wyższej mocy (lub 2 niższej mocy)

:ok: stosować metodę Kit-a (wrzątek) i grzałki używać tylko w celu podtrzymania temepratury.

 

Mam nadzieję że mogłem choć troszkę pomóc.

 

Pozdrawiam

 

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ja do podsumowania dodam swoje 5groszy :ok:

 

Moim zdaniem żeby wszystko było ok trzeba pamiętać;

-grzałka służy jako podtrzymanie a temp otrzymuje wlewając wrzątek

-montaż przez powieszenie grzałki i brak kontaktu ze suchymi ścianami zbiornika

-częsta kontrola stanu wody żeby "na słucho" nie grzała

 

ma to rozwiązanie sporo wad ale jest tanie i proste w montażu i obsłudze Nie ma kombinacji dziwnych konstrukcji i tworów a na podstawowe potrzeby starcza w zupełności :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patent godny uwagi tylko koniecznie trzeba by zmontować pływak z wyłącznikiem zasilania coś jak w spłuczce bo jak znam życie to bez tego zabezpieczenia bym nawet nie zakładał wystarczy że dziecko nie dokręci kranu i może stać się tragedia a tak spadnie poziom wody do minimum i się wyłączy

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patent godny uwagi tylko koniecznie trzeba by zmontować pływak z wyłącznikiem zasilania coś jak w spłuczce bo jak znam życie to bez tego zabezpieczenia bym nawet nie zakładał wystarczy że dziecko nie dokręci kranu i może stać się tragedia a tak spadnie poziom wody do minimum i się wyłączy

Pozdrawiam

Jest na to patent. Ktoś pisał. Grzałka musi być zamocowana niżej niż pompka. Nie możemy wtedy skorzystać z całej pojemności zbiornik, ale mamy pewność, że termostat i grzałka zanurzone są w wodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam takie użądzenie.

mam zbiornik 20L na dnie w poziomie leżą 2 grzałki przyklejone na przyssawkach - jak w akwarium.

ustawione na maxa temp około 40stC.

wlewając zimną wodę efekt ciepłej wody jest dopiero po 48h lecz uzywając wżątku - wiadomo że podtrzyma temp w okolicach 27/30stC.

 

jest to dobre rozwiazanie przy małym zuzyciu wody- zazwyczaj wieczorkiem zalewam baniak letnia wodą a rano w samraz temp do prysznica / porannej toalety lub zmywania naczyń.

 

popmpka jest około 4cm nad grzałką więc nie ma zagrożenia przegrzania grzałek z braku wody.

 

kiedyś chciałem zamontować grzałkę z pralki ale to droższe rozwiązanie i zwiększajace ryzyko, ale wykonalne lecz w tedy grzałkę należy zamontować w pionie tu problem z np brakiem wody - chyba że połączymy II zbiorniki.

 

reasumując u mnie patent z grzałkami akwarystycznymi działa i ma się dobrze a zainwestowane 70zł szybko się zwraca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Obecnie mam fabryczny podgrzewacz ciepłej wody, ale w poprzedniej przyczepie założyłem przepływowy podgrzewacz o mocy 2,5 kW. Musiałem go trochę przerobić aby reagował na niewielkie ciśnienie jakie daje pompka. Podawał wodę bardzo ciepłą, ale nie gorącą. Spisywał się rewelacyjnie przez 2 lata. Sprzedałem razem z przyczepą i działa do dziś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie można kupić taki podgrzewacz przepływowy, który miałby moc nie większą niż 1,5 kW. Wiadomo jak jest z prądem na kempingach. Ciśnienie wody mam rozwiązane, ale dopiero teoretycznie z próbami tylko garażowymi. Jedyny problem to podgrzewacz małej mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie można kupić taki podgrzewacz przepływowy, który miałby moc nie większą niż 1,5 kW

Nie wiem, czy są tak małej mocy. Ja kupiłem swój w sklepie z akcesoriami hydraulicznymi. Może jak poszukasz to uda Ci się znaleźć. Może będzie coś na Allegro. Życzę powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacekwwa , ode mnie masz punkcik za pomoc ( tylko muszę odkryć jak się go wstawia :piwko: ) .

Dzięki tym testom oszczędziliśmy sobie eksperymentowania .Idea grzałki jest ciekawa choć nie tak ekonomiczna jak najpierw myślałem .Testy to jasno pokazały .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.