Skocz do zawartości

Grzałka akwarystyczna w zbiorniku wody


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 233
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Kiedyś musiałem sobie zrobić w ciągu jednego wieczora przepływowy kocioł do CO na czas remontu pieca i zamontowałem 3 grzałki od czajnika elektrycznego http://allegro.pl/gr...1944034581.html w jakimś baniaku... Szału w domu nie było, ale nie zamarzliśmy.

 

Teraz zamontowałbym takie grzałki - łatwiej uszczelnić i zamontować, dwa otworki, jeden klucz i po bólu...

http://allegro.pl/gr...1939219186.html

 

Jeśli za duża moc - zamontować dwie i połączyć szeregowo. Łączna moc spadnie do 750W, a przy połączeniu równoległym będzie to 3 kW, Gdy jedna się spali.... Nie będzie można regulować mocą, ale ciągle będzie ciepła woda grzana przez 1,5 kW....

Edytowane przez Świstak (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 lat później...
  • 2 lata później...

No to odświeżam...

Planuję budżetowo podgrzać wodę w baniaku.

Na razie mam w bakiście baniak 10l, ale chciałbym (jeśli mi wejdzie) wstawić taki 30l :

image.png.47b6630135e00b7a3725448d1e128307.png

Zbiornik będzie przymocowany na stałe, a do napełniania jego będzie dodatkowa pompka, aby przepompować wodę z przyniesionego zbiornika.

Do kranika będzie wężyk wypuszczony pod przyczepę, do spuszczania wody przed jazdą. Zostanie ewentualnie parę litrów na drogę.

Do tego jedna 200W lub dwie mniejsze grzałki akwariowe leżące na dnie.

Pompka zgodnie z wcześniejszymi sugestiami będzie ponad grzałką, aby nie wybierała do końca wody.

Teraz pytanie o bezpieczeństwo. Grzałki są najczęściej w pełni zanurzalne, ale trochę się obawiam co w razie awarii. Szczególnie że nie chcę jej zasilać z przyczepy, tylko bezpośrednio od przedłużacza. Nie chciałbym aby mnie prąd kiedyś kopnął przy kranie. Czy powinienem dać dodatkowe bezpieczniki? Jeśli tak to co można dać ładnego i praktycznego  do założenia na kablu?

Proszę o komentarze.

Edytowane przez Piotrekm13 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli już takie rozwiązanie to tylko grzałka cała w plastiku a nie szklana - nie precyzujesz tego, kolejna sprawa to zapotrzebowanie na energię, to jest rozwiązanie wyłącznie jak stoisz na słupku.  Tu możesz sobie zobaczy ile energii potrzeba na ogrzanie wody przy zakładanej Δt  https://pl.galanshop.eu/electricity-calculator sprawność załóż na poziomie 80-85% jeśli zbiornik nie jest izolowany termicznie  im chłodniej w otoczeniu tym mniejszy % sprawności
Zagrzanie grzałką 200W 20L wody o temp pocz. 15st C do temp. 40st C w lecie  to grubo ponad 3 godziny

Natomiast 1-sza zasada BHP w akwarystyce mówi: wkładasz łapę do baniaka wyłącz wcześniej grzałkę a elektryka też prąd czasem tyka i tu masz odp. na Twoje obawy dot. bezpieczeństwa - teoretycznie rozszczelnienie grzałki powinno spowodować zwarcie i powinno wywalić zabezpieczenie zwarciowe ale jednak...
Nie wiem jak masz rozwiązane zabezpieczenia w samej przyczepie - w zabezpieczeniach na słupkach widywałem watowane bezpieczniki więc im nie wierzę.
Żaden bezpiecznik tu nic nie da na 100% - on nie do tego służy, odpowiednim urządzeniem zabezpieczającym byłby wyłącznik różnicowy lub zasilanie grzałki poprzez transformator separacyjny

Piszesz chcesz budżetowo - ok, nie patrzę Ci w kieszeń bo g....o  mi do niej - ale czy  ok 250zł na 10L  1,5kW bojler podumywalkowy warte jest obaw o zdrowie i życie czy Twoich nerwów ?
Oczywiście taki bojler to również rozwiązanie wyłącznie gdy masz słupek z odpowiednim pradowo zabezpieczeniem. 1,5kW:230V=6,52A
 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, smok_wawelski napisał:

Jeśli już takie rozwiązanie to tylko grzałka cała w plastiku a nie szklana - nie precyzujesz tego, kolejna sprawa to zapotrzebowanie na energię, to jest rozwiązanie wyłącznie jak stoisz na słupku.  Tu możesz sobie zobaczy ile energii potrzeba na ogrzanie wody przy zakładanej Δt  https://pl.galanshop.eu/electricity-calculator sprawność załóż na poziomie 80-85% jeśli zbiornik nie jest izolowany termicznie  im chłodniej w otoczeniu tym mniejszy % sprawności
Zagrzanie grzałką 200W 20L wody o temp pocz. 15st C do temp. 40st C w lecie  to grubo ponad 3 godziny
 

Tak, zakładam tylko grzanie na słupku. Wiem o tym że to nie będzie zagrzane "w mig" ale zakładałem tylko podniesienie temperatury o kilka stopni, dla większego komfortu. Planowałem, żeby grzałka chodziła "na wciąż", więc woda by była po prostu nie lodowata. Woda tylko do opłukania rąk, ewentualnie naczyń itp. Nie zamierzam się kąpać w przyczepie.

 

15 godzin temu, smok_wawelski napisał:

Natomiast 1-sza zasada BHP w akwarystyce mówi: wkładasz łapę do baniaka wyłącz wcześniej grzałkę a elektryka też prąd czasem tyka i tu masz odp. na Twoje obawy dot. bezpieczeństwa - teoretycznie rozszczelnienie grzałki powinno spowodować zwarcie i powinno wywalić zabezpieczenie zwarciowe ale jednak...
Nie wiem jak masz rozwiązane zabezpieczenia w samej przyczepie - w zabezpieczeniach na słupkach widywałem watowane bezpieczniki więc im nie wierzę.
Żaden bezpiecznik tu nic nie da na 100% - on nie do tego służy, odpowiednim urządzeniem zabezpieczającym byłby wyłącznik różnicowy lub zasilanie grzałki poprzez transformator separacyjny

Tutaj dostałem wiadro zimnej wody na głowę, takiej niepodgrzanej nawet grzałką akwariową ?. Ale tego się obawiałem, że wkładając kable z prądem do wody, nie możemy być w 100% pewni. Dodatkowo jak pisałem chciałem to zrobić bezpośrednio od przedłużacza, omijając instalacje przyczepy, więc mocno niekorzystnie pod kątem bezpieczeństwa.

 

15 godzin temu, smok_wawelski napisał:

Piszesz chcesz budżetowo - ok, nie patrzę Ci w kieszeń bo g....o  mi do niej - ale czy  ok 250zł na 10L  1,5kW bojler podumywalkowy warte jest obaw o zdrowie i życie czy Twoich nerwów ?
Oczywiście taki bojler to również rozwiązanie wyłącznie gdy masz słupek z odpowiednim pradowo zabezpieczeniem. 1,5kW:230V=6,52A
 

Dodatkowym niuansem jest to, że mam tylko zimną wodę, którą chciałem tylko lekko podgrzać. Bojler powoduje konieczność rozwinięcia instalacji, łącznie z wymianą z bateriami, czyli to nie będzie 250zł.

Podsumowując, to mam jeszcze sprawę do przemyślenie, ale trochę mi przeszła grzałka akwariowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli lato i słońce najprostszy i 100% bezpieczny oraz tani patent bez prądu - kanister lub beczka owinięta czarnym stretchem wystawiona na słońce i na wieczór masz ciepła nawet do kąpieli
Robiłem tak wielokrotnie - niestety wada jak nie ma ostrego słońca nie ma cieplej


Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.