Skocz do zawartości

Słowacja 2010 - zniesione winietki dla kamperów i przyczep


NICKT

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

 

Tomku, z tego co się orientuję myto jest dla aut powyżej 3,5tony, dla osobówek są nadal winietki. Możesz się upewnić w PZMot.

 

...i dla zestawów powyżej 3,5 t. Więc, gdzie ta akcja ma sens, skoro zestawy powyżej 3,5 nie będą płaciły, a zestawy do 3,5 t, których jest zdecydowanie więcej nadal będą kupowały winiety ? Jest to już chyba dość zamieszane....Czy odważy się to ktoś "zebrać do kupy" ?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Tak czytam,czytam i będąc ostatnio w Czechach też wprowadzili podobne opłaty, dotyczy samochodów ciężarowych pow. 3,5T.

Kupując winietę, jadąc autem z lawetą kupowałem winietę do 3,5T ,zapytałem dlaczego? od.: bo jadę autem do 3,5T.

Wydaje mi się że w Słowacji jest podobnie. MYTO obowiązuje auta powyżej 3,5T.

A czy taki pieniądz jaki dostarczają turyści ? zrezygnowali by?

skan0078_000.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy odważy się to ktoś "zebrać do kupy" ?

 

odważyłem się zadzwonić do Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce. I dostałem takie oto wyjaśnienie : dla holowników, których DMC jest mniejsza niż 3,5 t nic się nie zmieniło. Kupujemy winietkę na szybę i spokojnie podróżujemy. Nieważne, czy holownikiem jest auto osobowe, czy auto z kratką czy też mały dostawczak ciężarowy. Ważne jest DMC samego holownika. Ma być mniejsze od 3,5 t. Masa całego zestawu nie jest brana pod uwagę. ( oczywiście do opłat, do prawa jazdy jak najbardziej :look: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zestawów holownik+przyczepa kemp nie ma opłat.

 

wg informacji, które dostałem w Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce zestaw holownik do 3,5 t + przyczepa jadą z winietką na holowniku. Nie ma darmowych przejazdów dla zestawów. Dla nas, czyli dla osób ciągnących przyczepy autami o DMC poniżej 3,5 t nic się nie zmieniło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Wydaje mi się, że problem powstał z drugiej strony. Istniały przesłanki by sądzić, że zestawy i kampery pow 3,5 t będą musiały płacić myto elektroniczne, tak jak ciężarówki, ale z całych tych zapisów wynika, że nie będą takowego płacić. Będą traktowane jak samochody osobowe do 3,5 t

Tak to przynajmniej zrozumiałem.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalezione przed chwilą:

Uwaga Caravanningowcy

 

W związku z wprowadzeniem elektronicznego systemu poboru opłaty drogowej (myta) Ministerstwo Transportu, Poczty i Telekomunikacji Republiki Słowackiej wydało wytyczną, zgodnie z którą:

 

- Pojazdy kategorii M1, nawet jeśli ich ciężar całkowity przekracza 3,5 tony (np. przyczepy kempingowe, caravany), nie są obecnie objęte opłatami. Zespół pojazdów, składający się z pojazdu kategorii M1 i przyczepy również nie podlega opłacie. Pojazdy te nie są ani pojazdami ciężarowymi, ani autobusami i nie określono dla nich stawki opłaty drogowej zgodnie z rozporządzeniem rządu nr 350/2007 Z. z. [odpow. Dz.U.]

 

Pojazdy kategorii N1 do 3,5 tony same w sobie nie podlegają opłacie. Zespoły pojazdów o ciężarze ponad 3,5 t, składające się z pojazdu N1 i przyczepy, podlegają opłacie, ponieważ stanowią w takim wypadku zespół pojazdów, przeznaczony do transportu towarów w rozumieniu ustawy nr 25/2007 Z.z. o elektronicznym poborze myta, co wynika z zakwalifikowania pojazdu do kategorii N1 jako pojazdu zaprojektowanego i skonstruowanego do transportu towarów, czyli pojazdu ciężarowego.

(Słowackie Centrum Turystyki, 30.12.2009)

 

 

:jump:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Wracam do tematu. W końcu na Słowacji płacimy winietę za zestaw auto+przyczepa, czy nie? Wcale, czy tylko za auto? Dla mnie to niejasne.

 

[ Dodano: Czw 15 Kwi, 2010 13:26 ]

Daniel napisałeś: "Zespół pojazdów, składający się z pojazdu kategorii M1 i przyczepy również nie podlega opłacie."

Jak to w końcu jest?

 

[ Dodano: Czw 15 Kwi, 2010 13:28 ]

tomekk wkleił tekst:

"Pojazdy kategorii M1, nawet jeśli ich masa przekracza 3,5 t (np. przyczepy mieszkalne) nie mają obecnie obowiązku uiszczania opłaty drogowej. Zespół pojazdów utworzony przez pojazd kategorii M1 ze sprzężonym pojazdem również nie podlega opłatom drogowym. Takie pojazdy nie są ani samochodami ciężarowymi, ani autobusami i nie ustalono dla nich stawek myta zgodnie z Rozporządzeniem Rządu nr 350/2007 Dz. U. "

 

[ Dodano: Czw 15 Kwi, 2010 13:31 ]

Wg mnie na "chłopski rozum" kamper nie płaci winietki i zespół pojazdów auto-przyczepka też nie. Jasne, że jak odepniesz przyczepkę i będziesz jechał samym autem to musisz mieć winietkę. Ja chcę przejechać zestawem przez Słowację nie zatrzymując sie nawet tam. Więc płacę, czy nie? Ktoś może na to odpowiedzieć?

 

[ Dodano: Czw 15 Kwi, 2010 13:39 ]

http://slowacja.hej.pl/ >> W 2010 roku pojazdy kategorii M1 (przyczepy kempingowe i karawany) będą jeździć po słowackich drogach bez opłat i nie potrzebują także winiet. Celem akcji promocyjnej jest wspieranie ruchu turystycznego na Słowacji oraz zachęcenie turystów „caravaningowych” do wypoczynku w Republice Słowackiej.

 

Ten komunikat znów miesza, bo nie ma nic o zestawie, tylko, że: "(przyczepy kempingowe i karawany) będą jeździć po słowackich drogach bez opłat i nie potrzebują także winiet"

 

[ Dodano: Czw 15 Kwi, 2010 15:00 ]

Kochani, właśnie wymieniam korespondencję z Panem Jánem Bošnovi─Ź

Dyrektorem Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce i zaraz przedstawię Wam jej owoce. Okazuje się bowiem, że od 15.05.2010 wchodzi nowa winietka dla pojazdów N1.

 

[ Dodano: Czw 15 Kwi, 2010 17:42 ]

Oto cały zapis rozmowy z Panem Dyrektorem, któremu serdecznie dziękuję za życzliwość i wyjaśnienie:

 

- Witam serdecznie, przeczytałem na jednym z portali, że Słowacja znosi w 2010 r winietki dla karawaningowców, aby rozpropagować tą formę turystyki. Tłumaczone przez wielu przepisy są sprzeczne. Na forum www.karawaning.pl sam zacząłem dyskusję na ten temat. Proszę o wyjaśnienie.

 

- Panie Mariuszu, jeżeli chodzi o pojazdy kategorii M 1 ponad 3,5 tony, to te są zwolnione z opłat myta i nie potrzebują także winiet.

Pojazdy kategorii N 1 będą mieć od 15 maja nowe winiety.

Więcej informacji poniżej :

 

Ministerstvo dopravy, p├┤št a telekomunikácií SR vydáva usmernenie:

 

Vozidlá kategórie M1, ani ke─Ć majú hmotnos┼ą nad 3,5 tony (napr. obytné prívesy) v sú─Źasnosti nepodliehajú spoplatneniu. Jazdná súprava tvorená vozidlom kategórie M1 a prípojným vozidlom spoplatneniu rovnako nepodlieha. Tieto vozidlá nie sú ani nákladnými vozidlami ani autobusmi a nemajú stanovenú sadzbu mýta pod─ża nariadenia vlády ─Ź. 350/2007 Z. z. Samochody kategorii M1 do 3,5 tony płacą winietę. Cena za 7-dniową winietę kosztuje 4,90 EUR a za 30 dniową 9,90 EUR/. Samochody kategorii M1 powyżej 3,5 tony / caravany, przyczepy kempingowe.../ są zwolnione z opłat za jazdę po autostradach i drogach szybkiego ruchu na Słowacji.

 

 

 

Vozidlá kategórie N1 do 3,5 tony sami o sebe nepodliehajú spoplatneniu / od 15.05. będzie dla kategorii N1 nowa winieta. Cena za 7-dniową winietę będzie 5 EUR a za 30 dniową 10 EUR/. Jazdné súpravy nad 3,5 t tvorené vozidlom N1 a prípojným vozidlom podliehajú spoplatneniu, preto┼że ide o jazdné súpravy ur─Źené na prepravu tovaru pod─ża zákona ─Ź. 25/2007 Z.z. o elektronickom výbere mýta, ─Źo vyplýva z kategorizácie vozidla N1 ako vozidla projektovaného a konštruovaného na prepravu tovaru, teda nákladného vozidla.

 

 

 

http://www.telecom.gov.sk/files/myto/kategorie_motorovych_vozidiel.pdf

 

http://www.cas.sk/clanok/159006/myto-pre-mensie-supravy-s-privesmi-nahradia-dialnicne-znamky.html

 

 

 

Pozdrawiam

 

 

 

Ján Bošnovi─Ź

Dyrektor Narodowego Centrum

Turystyki Słowackiej w Polsce

ul. Krakowskie Przedmieście 13/17

00-071 Warszawa

Tel./fax: 022/ 827 00 09

kom. 0606 236 044

E-mail: sacr@poczta.onet.pl

www.slovakia.travel

 

 

- Panie Dyrektorze, dziękuję za informację, ale chyba trochę zawiłe są te przepisy, gdyż sama przyczepa nie może jechać autostradą tylko jedzie w zestawie, więc zapytam inaczej. Będę przejeżdżał w lipcu (więc po 15.05.2010) autostradą przez Słowację Skodą Superb (a więc auto DMC 1800kg) ciągnąc przyczepę (DMC 1000kg), czyli zestaw = DMC 2800kg. Jakie winietki muszę kupić?

 

- W lipcu musi pan wykupic nowa 7-mio lub 30-to dniowom winiete

 

- Rozumiem, że jedną na zestaw auto+przyczepa, natomiast gdybym odpiął przyczepę na kempingu i jechał autostradą samym autem, wtedy muszę mieć winietę zwykłą na auto do 3500kg, czy mogę jeżdzić na tej nowej?

 

 

- ...moze pan jezdzic na tej nowej

Pozdrawiam JB

 

MYŚLĘ, ŻE TO WYJAŚNIENIE ZAMYKA TEMAT. POZDRAWIAM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.