Skocz do zawartości

zużycie zaczepu


Olo

Rekomendowane odpowiedzi

Powinno być tam takie kółeczko w okienku z podziałką ( nie wiem jak to fachowo opisać ) i przy sprawnym zaczepie powinno byc na środku. Jeśli wybiega zaczep może być zużyty. Jeśli nie ma regulacji powinno sie go wymienić - tak mi tłumaczono :ok: Mam nadzieje że dobrze. Jak nie koledzy zkorygują :ok::ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szary - wskaźnik w 22 letnim zaczepie?

 

Olo - poczytaj: http://www.alko.pl/fahrzeugtechnik/handelservice/instr/kulowe.htm

 

jak jesteś tak leniwy jak ja to poniżej masz chyba to co Cię interesuje - jak nie to musisz sam szukać (Robin wybacz wyrażenie :ok::ok:):

 

6. Kontrola zużycia mechanizmu

zaczepu i kuli haka holowniczego.

6.1 Zaczepy AK 7, AK 10/2, AK 251, AK 252

Jeżeli przy sprzęgniętym zaczepie rączka opiera się o obudowę i szczelina pod rączką nie jest widoczna (rys. 9), to kula haka holowniczego posiada luz w gnieździe zaczepu.

Przyczyny:

* zużyta kula haka holowniczego,

* zużyte części zaczepu kulowego,

* przekroczone zakresy obrotu podczas eksploatacji zaczepu (deformacja części)

Automatyczna regulacja nie jest już możliwa.

Sprawdzanie:

Sprzęgnąć ze wzorcową kulą 50 DIN 74058 (ISO 50) i sprawdzić:

* czy rączka zamyka się automatycznie,

* czy rączka nie poddaje się już naciskowi ręki,

* położenie rączki (wielkość szczeliny),

* średnicę kuli 50 (nowa 50 h13, min. dopuszczalna 49 mm).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szary - wskaźnik w 22 letnim zaczepie?

 

 

Tak Jaro, z tego co widziałem to żadna nowość. Moja przyczepa ma 19 lat i ma ten wskaźnik i jak oglądałem też inne pudełka przed kupnem patrzyłem na zaczepy i w większości były (choć nie w każdej) w rocznikach od 85 bo na takie patrzyłem.

 

Z tego co jeszcze kojarze to Ryszard Szepke opisywał to coś w swoich książkach, a to też nie były za nowe publikacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Szepke opisywał w książkach wydanych w 84 roku stabilizatory jednak były one na zupełnie innym patencie niż te stosowane obecnie :ok:.

 

 

Tomii, a tu nie chodzi o wskaźnik zużycia? Bo sam już się gubie :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie lenie dalej

6.2. Zaczepy AK 160, AK 300, AK 350

Zaczep kulowy ulega w trakcie intensywnej eksploatacji pewnemu mechaniczemu zużyciu.

Możliwość kontroli zapewnia zintegrowany z rączką wskaźnik zużycia (1)

* Sprzęgnąć zaczep z pojazdem (patrz pkt 5.3.1) i przejechać z przyczepą ok. 500 m. Poprzez ruch w trakcie jazdy mechanizm zaczepu maksymalnie się przestawia.

Koniecznie sprawdzić zużycie:

* jeżeli na rączce zaczepu widoczny jest zielony wskaźnik (2) (rys. 11), to zużycie zaczepu i haka holowniczego utrzymuje się w dopuszczalnych granicach

* jeżeli zielony wskaźnik rączki zaczepu jest całkowicie zakryty i jeszcze jest widoczny czerwony wskaźnik (1) (rys. 12), to może to mieć następujące przyczyny:

1. Kula haka holowniczego na najniższej granicy zużycia (49 lub mniej) i zaczep kulowy bez zużycia.

2. Zaczep kulowy i kula haka holowniczego wykazują zużycie.

3. Kula haka holowniczego w dobrym stanie ( 50). Zaczep kulowy wykazuje podwyższone zużycie.

 

NIEBEZPIECZEŃSTWO:

Zaczep kulowy może się wyprzęgnąć, przyczepa może uwolnić się od pojazdu ciągnącego!

NATYCHMIAST sprawdzić zaczep kulowy i kulę haka holowniczego !

 

[ Dodano: Sro 03 Sty, 2007 20:07 ]

Powinno być tam takie kółeczko w okienku z podziałką ( nie wiem jak to fachowo opisać ) i przy sprawnym zaczepie powinno byc na środku.

Tak dla jasności - przy rączce!!! Nie ten guzik który jest wskaźnikiem sprzęgu.

 

Co do lat kiedy wskaźniki się pojawiły - nie mam pojęcia. Człowiek jakoś tak nie myśli, że ćwierć wieku temu to lata 80 :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra my tu sobie pierdu-pierdu a ten zaczep może mieć 5 lat bo był wymieniony. Olo rób fote tego stabilizatora i zapodaj na forum to ktoś Ci na bank dokładnie napisze co masz zrobić :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie koledzy. Jak przyjdzie słoneczko to wypatroszę starego sztrucelka i założę nowy zaczep na wszelki słuczaj. Szkoda tylko że stabilizatorki są takie drogie.

Pozdrawiam, Olo spod Szczecina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.