Skocz do zawartości

CB za granicą


adje

Rekomendowane odpowiedzi

Pierwszy raz wybieram sie z radyjkiem za granicę.

Czy w innych krajach można swobodnie(bez żadnych miejscowych zezwoleń)korzystać z CB?

Konkretnie chodzi mi o Czechy,Austrię i Wlochy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 38
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

tak myslac na "chlopski rozum" to czy kierowcy ciezarowek (potocznie zwanych TIR-ami) gdyby nawet bylo to potrzebne by sie w cos takiego bawili - nie sadze :biwak: takze pewnie wystarczy ze masz na radiu naklejke homologacyjna ale to tylko moje gdybania

 

z tego co wiem to poza granicami naszego kraju Polacy uzywaja kanalu 28 zeby nie przeszkadzac tam gdzie "drogowym" jest dziewietnasty w "piatkach" i np: w "FM"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z modulacja to pojechales. W Polsce obowiazujacym standardem jest AM, FM jest zadko uzywany i tylko przez zapalencow :biwak:.

Generalnie jest tak, ze nikt sie nie czepia Polakow z CB, zreszta posiadanie anteny, nie swiadczy o uzywaniu radia.

 

Ze względów technicznych w Polsce, częstotliwości kanałów przesunięte są o 5 kHz w dół, czyli w tak zwane "zera". W pozostałych krajach radyjka chodza w 'piatkach'.

 

Kanal 28 ustawia sie z tego powodu, ze po pierwsze wcinalibysmy sie tambylcom w ich eter z naszym szeleszczacym jezykiem, a poza tym bylyby dosc mocne zaplucenia, gdyz 5 i 0 czesciowy zaklucalyby swoja prace.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodatkowa podpowiedź wg przepisów w AT można używać radia tylko z modulacją FM ... nie słyszałem żeby się wprost Austryjacy czepiali kogoś ale ja osobiście wolałem nie ryzykować i od 4 lat jeżdżąc na narty na granicy niemiecko-austryjackiej ściągam dla świętego spokoju antenę.

 

Nie chciałbym tłumaczyć austryjackiemu policjantowi że zapomniałem przełączyć na FM :biwak:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajomy srednio 2 razy na miesiac przejezdza przez Austrie z zalozona antena CB i nie spotkaly go zadne nieprzyjemnosci.

Wiesz samo przelaczenie na FM niewiele da bo i tak bedziesz mial radyjko w 'zerach' i z moca 4W. Chyba, ze masz jednen z nowoczesnych modeli, ktory potafi zmienic standard i przelaczy Cie na FM, piatki i 1 W, ale wtedy mozesz sobie jedynie z Austryjakami na 19-ym pogadac :biwak:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupując radio brałem pod uwagę, aby miało przełącznik AM/FM. Nigdy nie wiadomo co naszym ustawodawcom wpadni do głowy ...

Nawet jak Cię policja w Austrii złapie - to zawsze możesz pokazać, że radio jest przełączone.

Inną sprawą jest mozliwość pogadania za granicą. Warto przed wyjazdem sprawdzić na jakich ustawieniach "pracują" w danym kraju.

I jeszcze metoda "na ucho" Jedziesz po kanałach i szukasz Polaków ;-)

(oczywiście ustawiając "zera" czy "piątki").

 

O ograniczeniach innych niż powyższe - nie słyszałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie raczej nie trzeba "szukać" polaków ani zmianiać piątek na zera...

 

Wszyscy wyjeżdżający z PL przełączają radio na 28 i na tym kończą się zmiany ;)

 

Tak więc za granicą jak już ktoś wyżej napisał korzysta się z kanału 28 jako wywoławczego i nic więcej się nie przestawia.

 

cyatat z:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1014704.html

 

cytat jednego kolegi:

"...Zaintrygowany dywagacjami na temat legalności CB-radia w Austrii i używanych tam zakresów, pozwoliłem sobie napisać list do Federalnego Ministerstwa Transportu, Innowacji i Technologii w Wiedniu by o tę kwestię zapytać.

Wg odpowiedzi, w Austrii obowiązuje podstawowa 40, wyłącznie FM, '5', moc nie większa niż 4W. Co może być dla nas istotne, dozwolone są tam wyłącznie radyjka posiadające wyłącznie dozwolony zakres. Jeżeli więc nasze radyjko posiada modulację AM (choćby obok FM) lub inne kanały niż podstawowa 40, wówczas jego użytkowanie w Austrii jest nielegalne..." "...W Austrii legalnie dopuszczone są wyłącznie radyjka jednostandardowe,

wyłącznie 40 podstawowych kanałów (26.965-27.405MHz), wyłącznie FM.

Jeżeli radio ma cokolwiek innego, np. możliwość pracy w AM, w '0',

na innych czterdziestkach lub moc większą niż 4W,

wówczas jego wwóz i używanie jest zabronione..."

 

tak więc nawet przełączenie na FM nic nie daje ;) ja z tą interpretacją już nie raz się spotkałem i po prostu wolę nie ryzykować ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamil_K - dzięki za info. jak będę jechał do Austrii - wezmę pod uwagę.

Co do "szukania Polaków" dość często zdarza się wywoływać na "28" i cisza. Bywa, że jadący w kilku - siedzą na innym "wspólnym" kanale. Stąd hasło - "poszukiwania". ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżdżę wielokrotnie na trasie PL-CZ-D-A-IT-SLO-CHR

 

Jeszcze nikt nigdy się nie czepiał.

Za naszymi granicami AM i kanal 28

Poza granicami, procz tirowców, język polski bardzo malo slyszalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jako że już prawie 20 lat jestem tzw. "tirowcem", to powiem tak ,że jak długo poruszam się ciężarówką po europie ,to tylko w naszym kochanym kraju miałem problemy z cb {sprawa w sądzie ;) ,szkoda mi czasu na opis tego idiotyzmu} w krajach ,o które pyta kolega nikt nawet na to nie zwraca uwagi!tak na marginesie, to na makaronach na cb jest jeszcze większy bur..el, niż u nas na 19k .W DE raz nawet ichnie BAG kontrolujące mnie na autostradzie nie potrafiło się zalogować w mym tollcollect"cie ,z powodu bliskości "jacksona" z lekkim dopałem ;) i dopiero, gdy go wyłączyłem to mogli odczytać dane z w/w urzadzenia i mimo ,że w DE też obowiązują tylko "fm" i max 4W ,to nie mieli żadnych "ale"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.