Skocz do zawartości

Nasza Hobby 430T


konrad_b

Rekomendowane odpowiedzi

mody rok 2012 :palacz:

 

przede wszystkim decyzja że rezygnujemy z 220V na rzecz 12V, zostało więc zakupić solar, plus przerobić nieco instalację

i oczywiście pozbyć sie urządzeń energochłonnych na 220V - czajnik out, laptop zostaje w domu itd ;)

 

zakup solara - zamknął się w koszcie ok 600zł - tu podziękowania dla Bartka (tarapukuara) za super ofertę :yes:

przy okazji montażu solara poprawiłem instalację przy aku, zrobiłem porządek, dałem grubsze przewody itd

 

centrum kontroli :-] - sterownik do solara, gniazdo zapalniczki do zasilania urządzeń 12V, myślę o włożeniu woltomierza który miałem już wcześniej

 

Zdj%25C4%2599cie0121.jpg

 

centrum zasilania - panel 95W, powinien wystarczyć na nasze potrzeby ( nie używam laptopa, dzieciaki mają mały TV 10", w planach ew mały tablet )

panel zamontowany ok 2cm nad dachem, na profilach alu - koszt dużo niższy niż oryginalne uchwyty ;)

Zdj%25C4%2599cie0123.jpg

 

przy okazji "pozbywam" się urządzeń na 220V - oświetlenie, na pierwszy ogień poszła lampa przedsionka, instalacja została oryginalna,

a tylko wewnątrz lampy zamontowałem "panel LED" - ok 75cm taśmy led

 

Zdj%25C4%2599cie0129.jpg

 

w związku z rezygnacją z 220V wraca problem ciepłej wody, trza będzie się rozglądać na ogrzewaniem niezależnym od prądu :hmm:

 

Pozdr

Konrad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 53
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

konrad_b , czy końcówki przewodów które masz poskręcane na zaciskach to jakoś specjalnie zakończyłeś -tulejki zaciskowe - ?

 

nie za bardzo wiem o co pytasz :niewiem: ale żadnych tulejek nie dawałem, niektóre końcówki przewodów cynowałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie za bardzo wiem o co pytasz :niewiem: ale żadnych tulejek nie dawałem, niektóre końcówki przewodów cynowałem

 

Już Ci wytłumacze ,przedstawie fotki ,które to wyjaśnią :

 

Praska

 

Tulejki

 

Tulejki mogą być izolowane nie izolowane i podwójne .Po zaciśnieciu tulejki praską masz pewne zaciśnięcie przewodu -linki-,na tulejce masz takie garby ,że praktycznie nie jesteś w stanie wyciągnąć z niej przewodu a po wsunięciu w listwę zaciskową śruba nie uszkadza przewodu który czasami traci swoją średnicę ."Zdolni" monterzy używają do zaciskania tulejek zwykłych kombinerek ! i taki przewód bez problemu wyciągasz z tej tulejki IMO jest to druciarstwo. Jak będziesz miał kiedyś okazję zobaczyć w realu zaciśniętą tulejkę przez praskę i zaciśnietą kombinerkami to zobaczysz różnicę. Paczka takich tulejek 100szt kosztuje pare złoty zaś praska profi od około 200 do 600 zeta.

 

Mam tak zakończone kable -linki- w gniazdku 13 pin,wtyczce i innych połączeniach i naprawdę takie połączenia sprawdzają się w praktyce.

 

 

Ten post zawierał zdjęcia lub inne załączniki, które zostały utracone w wyniku awarii technicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już Ci wytłumacze ,przedstawie fotki ,które to wyjaśnią :

 

Praska

 

Tulejki

 

Tulejki mogą być izolowane nie izolowane i podwójne .Po zaciśnieciu tulejki praską masz pewne zaciśnięcie przewodu -linki-,na tulejce masz takie garby ,że praktycznie nie jesteś w stanie wyciągnąć z niej przewodu a po wsunięciu w listwę zaciskową śruba nie uszkadza przewodu który czasami traci swoją średnicę ."Zdolni" monterzy używają do zaciskania tulejek zwykłych kombinerek ! i taki przewód bez problemu wyciągasz z tej tulejki IMO jest to druciarstwo. Jak będziesz miał kiedyś okazję zobaczyć w realu zaciśniętą tulejkę przez praskę i zaciśnietą kombinerkami to zobaczysz różnicę. Paczka takich tulejek 100szt kosztuje pare złoty zaś praska profi od około 200 do 600 zeta.

 

Mam tak zakończone kable -linki- w gniazdku 13 pin,wtyczce i innych połączeniach i naprawdę takie połączenia sprawdzają się w praktyce.

 

Mam do czynienia w swojej pracy ze spora ilością kabli i takie połączenie, gdzie jest tulejka jest o wiele lepiej przewodzące, nie traci na średnicy, nie grzeje się, gorzej je wyciągnąć - same plusy - szkoda tylko ze ta praska taka droga, bo kombinerkami tak samo nie zrobisz :)

 

 

a właściecielowi hobby gratuluję roboty - wygląda to całkiem zacnie :dzieki:

 

ciepła woda to chyba przez gas?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

konrad_b , jak masz listwę z takiego typu połączeniem

 

 

 

gdzie przewód jest dociśnięty kwadratową podkładką to Twój sposób z zalutowanymi końcówkami będzie bardzo dobrym rozwiązaniem :ok:

 

ale tam gdzie mamy tego typu listwę

 

to najlepszym rozwiazaniem jest jednak zastosowanie tulejki.

 

 

Ten post zawierał zdjęcia lub inne załączniki, które zostały utracone w wyniku awarii technicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam fachowcem nie jestem. Na 100% przyznam rację, że zaciśnięte przewody praską będą lepiej montowane w listwie 2-go typu. Ale w przypadku zastosowania amatorskiego, kupowanie praski za 200 PLN najtaniej dla kilku kabelków mija się z celem i bez problemów da się wykorzystać lutowanie. Jeśli trochę się postarać, to przewody zalutowane na końcu są niewiele grubsze od zaciskanych. Wielokrotnie już do kostek lutowałem przewody. Znaczy lutowałem końcówki, żeby włożyć do kostki, a nie przylutowałem do kostki :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 lat później...

hmm i niedługo minie 10lat jak hobbitka jest z nami, a samej przyczpece stuknie 30stka :) więc takie małe podsumowanie

w tym czasie objechaliśmy Bałtyk, Chorwacja 2x, Grecja, Włochy 2x, Rumunia, Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, kilka jak nie kilkanaście razy Węgry,

plus krótsze wypady których pewnie nie policzę, bo były lata że co 2tyg od kwietnia do grudnia się jeździło :)

q75483u-azDLQNIMIBF1j9_a_O30O0aWfJoDOHJ2

Kek9gEam9oHbXYsyGDMxcm6z3YBZGYB3PkAQiy4o

 

co do użytkowania, przyczepa mechanicznie i elektrycznie nie wymagała żadnych napraw :ok:

rok temu zgubiłem przednią obrysówkę, więc poszły do wymiany obie,

kontrola zaczepu i osi nie wykazała potrzeby wymiany elementów, w zeszłym roku dostała nowe okładziny hamulca 

choć jak widać stare jeszcze by kilka wyjazdów pojeździły

aDkm1CCnx4oAegqoiJQVTrF8Eid5f-jJsNljcQEi

nowy zestaw okładzin z knott'a (pasują idelanie mimo że os peitz)

hkuLIfQBQ_gEEBuDGzwbas4rpQeucFpJJoZ9rJVQ

co do reszty, musiałem otworzyć przednią ścianę, bo niestety woda się dostawała i kilka listewek było do wymiany przy prawej rączce - poskładane, posklejane i na razie jest OK

naprawiałem też narożniki od spodu, w większości wytarczyło wyczyscić, podszpachlować i zamalować, ale na tył musiałem wstawić ok 10cm pasek sklejki 

0LzUSvu-RXVNrjoYl8jAgWhInXW_Vui75u-YAVbG

zakonserwowałem po zakupie podłogę, pomalowałem felgi, 

wymieniłem okno dachowe bo połamały się rączki, uszczelniałem kominek od trumy,

musiałem naprawiać też wężyk spustowy ze spłuczki bo popękał ze starości, pospawać jedną łapę podporową

walczyłem też z lodówką - wymontowana, przewracana i dalej słabo chłodzi ;) (wentylatorki dołożone zaraz na początku)

i "kilka" wkrętów które trzeba było wkręcić tu czy tam ;) 

było też kilka modyfikacji, ale to może w osobnym poście :hmm:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.