Jump to content
abmer

Opłaty za autostrady zestawem powyżej 3.5 tony

Recommended Posts

artanek58

21 styczen 2011 rok - Tygodnik Tatrzanski

Słowackie myto: Zmiany w przepisach u naszych sąsiadówOd pierwszego stycznia na Słowacji dla samochodów powyżej 3,5 tony wprowadzony został elektroniczny system poboru opłat.mini_slow_6538.jpg– Dotyczy to jazdy po autostradach, drogach szybkiego ruchu oraz niektórych drogach pierwszej kategorii – łącznie sieci 1920 km dróg – zaznacza Ján Bošnovi─Ź, dyrektor Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce. Elektroniczny system poboru opłat zastąpił winiety dla ciężarówek i autobusów. Nowy system opłat drogowych opiera się na satelitach GPS oraz technologii mikrofali.

Właściciele aut osobowych (poniżej 3,5 tony), jeśli chcą skorzystać z płatnych dróg, muszą zaopatrzyć się w winiety. Tygodniowe, miesięczne i roczne winiety obowiązujące obecnie na Słowacji, kosztują odpowiednio 7, 14 i 50 euro. Pozwalają na przejazd autostradami i drogami szybkiego ruchu, których nasi południowi sąsiedzi mają już łącznie ponad 480 km. Naklejki uprawniające do przejazdu po płatnej sieci dróg można kupić na wszystkich stacjach benzynowych i na poczcie na Słowacji.

Dla samochodów osobowych z przyczepami, których całkowita masa przekracza 3,5 tony, obowiązuje dodatkowa winieta, którą nakleja się na samochód ciągnący przyczepę. Motocykle oraz samochody campingowe powyżej 3,5 tony (tzw. kampery) zwolnione są z opłat drogowych po słowackich autostradach.

Na stronach internetowych www.ndsas.sk i www.emyto.sk znaleźć można więcej szczegółowych informacji dotyczących opłat pobieranych na drogach po południowej stronie Tatr.

Edited by artanek58 (see edit history)

kit

zamieszanie jak cholera z tymi winietami pow 3.5T spineyes.gif

mógłby mi ktoś konkretami rzucić ile wynoszą opłaty odpowiednio na; Czechy, Austrie, Słowenie i Chorwacje??? niewiem.gif oczywiście powyżej 3.5T

Edited by kit (see edit history)

tomekk

Witam !

zamieszanie jak cholera z tymi winietami pow 3.5T spineyes.gif

mógłby mi ktoś konkretami rzucić ile wynoszą opłaty odpowiednio na; Czechy, Austrie, Słowenie i Chorwacje??? niewiem.gif oczywiście powyżej 3.5T

Tomku zakładam, że pytasz o zestaw z przyczepa kempingową, która przekracza 3,5, a auto jest do 3,5 t. Jeśli tak to przedstawia się to mniej więcej tak :

Austria - 10 dni około 45 zł, nie ma znaczenia łączna masa zestawu z przyczepą kempingową.

Chorwacja - płacimy za odcinki. tu jest cennik. Ważna jest wysokość pojazdu. Zestaw z przyczepą jest przynajmniej w II kategorii. Łączna masa zestawu nie ma znaczenia. Link : http://www.hac.hr/?t...ask=ces&stask=2

Słowenia - winietka 7 dni około 80 zł, 1 m-c około 140 zł. Nie ma znaczenia łączna masa zestawu z przyczepa kempingową.

Czechy - 10 dni około 50 zł, 1 m-c około 70 zł. Tu jest zagadka. Czesi potwierdzili swego czasu, że łączna masa zestawu z przyczepą kempingową nie ma znaczenia i wystarczy winietka na auto do 3,5 t .Zestawy cięższe, ale zarobkowe (laweta itp) e-winieta (elektroniczny pobór).

Pozdrawiam

kit

Tomku zakładam, że pytasz o zestaw z przyczepa kempingową, która przekracza 3,5, a auto jest do 3,5 t. Jeśli tak to przedstawia się to mniej więcej tak :

Tak dokładnie o to pytałem :(

wreszcie konkretna i rzeczowa odpowiedz ;):hej:Tomku WIELKIE DZIĘKI :) bardzo mi pomogłeś :(

Luksiak

Tak dokładnie o to pytałem :(

wreszcie konkretna i rzeczowa odpowiedz ;):hej:Tomku WIELKIE DZIĘKI :) bardzo mi pomogłeś :(

dodam jeszcze że w Chorwacji to proponuje raz podjechać do budki i zapłacić gotówką a na następnej bramce do płatności tylko kartą .... czemu ... ano temu że w zeszłym roku Jaworki płacili wyższa stawkę na bramkach bo jechali VW Transporterem - ale tylko tam gdzie to człowiek określał wysokość ich auta :przytul: , a jak podjechał Adam raz na płatności tylko kartą to zapłacił jak za auto osobowe :przytul: . Wiec warto to sprawdzać bo kwoty są spore

kit

a to dlaczego niby różnica płatności kartą a gotówką? :hej:

jacekwwa

Luksiak

różnica wynika z tego że jak płacisz gotówka to gościu wbija model auta i z automatu drukuje mu ile masz do zapłacenia , przy płatności kartą automat mierzy wysokość - i u Adama okazało się że się mieści w wymiarach osobowego auta.

jacekwwa

ufffffff waytogo.gif

kit

a jakim owy Adam jeździ autem? i jaka to ta krytyczna wysokość przy której rośnie cena? :hej:

Luksiak

wg tabeli opłat i zasady grupowania

grupa I - Pojazdy samochodowe o dwóch osiach, wysokość do 1,30 m mierzona na pierwszym wale, z wyjątkiem pojazdów z II :)

grupa II - a) pojazdy silnikowe z trzema osiami i więcej, wysokość 1,30 m, mierząc w pierwszej osi, :( pojazdów silnikowych o wysokości przekraczającej dwie osie 1,90 m, o maksymalnej masie nie przekraczającej 3500 kg

myślę że oni maja wprowadzone jakieś wymiary producenta i wystarczy mieć inne opony i już mamy różnicę :( a fotokomórka jak nie łapie to nie łapie ;) proste

a czym jeździ Jawor_ek hmmm no VW Transporterem :hej:

seba1

luksusowa_buda, ja jak bylem w poprzednich latach w Chorwacji to na bramkach do płatności tylko kartą widziałem że jak podjeżdżał inny pojazd niż z kat I (czyli autobus, czy auto z przyczepą ) to z budki obok wyskakiwała dziewczyna i coś przyciskała na tym automacie i wtedy była naliczana wyższa opłata.

bartosz_b

Witam

ponieważ wybieram się w tym roku na Chorwację i o ile kwestia Słowacji z winietami i Chorwacji jest dla mnie jasna i logiczna to mam pytanie jak wygląda sprawa winiet w Austrii i na Słowenii. Mój skład z przyczepą podchodzi pod 4 tony (KIA Carnival + Hobby Excelent). Czy w takim razie muszę kupować w Austrii i na Słowenii winietki na małe ciężarówki do 12t?

Z góry dziękuję za odpowiedź

Witam

ponieważ wybieram się w tym roku na Chorwację i o ile kwestia Słowacji z winietami i Chorwacji jest dla mnie jasna i logiczna to mam pytanie jak wygląda sprawa winiet w Austrii i na Słowenii. Mój skład z przyczepą podchodzi pod 4 tony (KIA Carnival + Hobby Excelent). Czy w takim razie muszę kupować w Austrii i na Słowenii winietki na małe ciężarówki do 12t?

Z góry dziękuję za odpowiedź

Przeprasza za zaśmiecanie tematu już doczytałem w wątku

Pozdrawiam

Edited by bartosz_b (see edit history)

Miodzio

Chciałbym doprecyzować informacje na temat winiety w Austrii.

Obowiązuje winieta tylko na pojazd i jeśli mieści się jego DMC do 3,5 t to niezależnie od ciężaru przyczepy nie ma żadnych dodatkowych opłat (nawet jeśli suma DMC przekracza 3,5 t).

Na austryjackich autostradach maksymalna prędkość dla pojazdów z przyczepami wynosi 100 km/h.

Ceny winiet:

10 dniowa - 7,90 Euro

2 miesięczna - 23 Euro

roczna - 76,50 Euro

Dodatkowo pobierane są opłaty za przejazdy niektórymi tunelami i wysokogórskimi odcinkami autostrad.

I tak najbardziej nas interesujące to:

A13 autostrada na przełęczy Brenner (włoska A22 - odcinek przełęczy górskiej w drodze z Innsbrucka do Włoch) - 8 Euro

A11 tunel Karawanken (autostrada z Villach do Słowenii) - 6,50 Euro dla auta osobowego

mihota

Witam,

Chciałbym odgrzebać temat winiet dla zestawu powyżej 3.5t DMC. Od ostatniego postu minęło już trochę czasu stąd pytanie czy coś się zmieniło w kwestii winiet w Austrii, Czechach i Słowenii,tzn czy wystarczą te na samochód bo w Chorwacji rozumiem że sami sobie kasują ile trzeba.