Skocz do zawartości

PRZEGLĄD GAZOWY W SŁAWIE


Wirek

Rekomendowane odpowiedzi

W wątku obok znajduje się część dyskusji na temat sensowności tej formy przeglądów itd. tych przeglądów. Na forum odbyło się kilka dyskusji ich dotyczących i sens posiadania tych certyfikatów jest kontrowersyjny. Każdemu pozostawiamy indywidualną jego ocenę.

 

 

Chce na zlocie w Sławie umożliwić dokonania przeglądu gazowego wraz z wydaniem certyfikatu według normy G-607

 

Na samym początku zaznaczam, iż w Polsce nie ma obowiązku przeglądów gazowych w przyczepach, kamperach, i tu proszę kolegów , aby dyskusja nie przerodziła się w spory o celowość tego przeglądu ( ten temat był już poruszany na naszym forum i jak zwykle były różne opinie).

 

Przeglądu będzie mógł dokonać każdy kto chce – chce wiedzieć , że jego instalacja gazowa jest bezpieczna i chce dbać o swoje , rodziny bezpieczeństwo i innych osób na kempingu.

 

Lub osoby wybierające się do krajów zachodnich , aby nie spotkały ich nie miła niespodzianka jak nie zostaną wpuszczeni na kemping ( bo nie ma ważnego przeglądu gazowego) lub zostaną wpuszczeni , ale daleko od wszystkich i wszystkiego co oferuje dany kemping – takie przypadki koledzy opisywali na naszym forum.

Obowiązek takiego przeglądu jest też konieczny przy wjeździe na prom.

 

Wiele państw wydaje specjalny dokument dotyczący instalacji gazowej, dostosowany do europejskich przepisów. W Polsce nie ma obowiązku wyrabiania takich certyfikatów. Dlatego też wyjeżdżający za granicę są narażeni na nieprzyjemne niespodzianki, takie jak zakaz wstępu na wiele kempingów, podziemnych parkingów czy na prom jeśli nie mają aktualnego certyfikatu G 607.

 

Okresowa kontrola instalacji jest bardzo istotna, gdyż odpowiedzialność za pojazd i szkody przez niego wyrządzone na innych użytkownikach dróg lub kempingów, spoczywa na właścicielu.

 

Taki przegląd będzie możliwy w zależności od ilości zainteresowanych, jak będzie to znikoma liczba – nikt nie będzie chciał setki km przyjechać .

Po dokonanym przeglądzie otrzymujemy książeczkę ( certyfikat) – to jest ważny dokument i jak kto chce naklejkę na przyczepę , campera ( nie ma obowiązku, aby naklejka była- ważny jest certyfikat).

 

Certyfikat ważny jest dwa lata - istotne dla tych osób, które planują wyjazd do krajów zachodnich w tym lub następnym roku.

 

Firm w Polsce, które dokonują takich przeglądów jest tylko trzy, które mają uprawnienia na wydanie takiego certyfikatu G-607, więc czasami koszt dojazdu jest większy jak sam certyfikat , a nie wspominając o straconym czasie.

 

W Sławie możemy połączyć przyjemne z pożytecznym , spędzić miło czas i dokonać przeglądu gazowego.

W tym poście otworzę listę chętnych na taki przegląd, prosił bym jednak, aby przemyśleć bo nie chce robić przedpłat , myślę że skoro się zdecydowaliśmy w Sławie już się nie wycofany, głupio by było jakby ktoś przyjechał dokonać przeglądu, a nie ma chętnych.

Czy taki przegląd będzie możliwy zobaczymy jakie będzie zainteresowanie, jak znikome to niestety będziemy sami musieli jechać czasami setki km na taki przegląd.

 

Po wielu rozmowach wybrałem firmę Elcamp z Krakowa.

Serwis gazowy z firmy Elcamp przyjedzie do Sławy i dokona przeglądu zainteresowanym

Koszt samego przeglądu ( o ile wszystko jest sprawne) wraz z wydaniem certyfikatu i naklejki to 150 zł. Dojeżdżając do firmy Elcamp zapłacilibyśmy 350 zł , więc w Sławie mamy sporą promocje – odchodzą nam koszty dojazdu do Krakowa ( oszczędność czasu i kasy) oraz upust z 350 do 150 zł .

Nawet mieszkańcom Krakowa i okolic się opłaca zrobić przegląd właśnie w Sławie cena promocyjna.

Myślę, że warto skorzystać i zapraszam do zapisywanie.

 

Pod moim postem parę zdań zamieści przedstawicie Elcamp , a zarazem nasz kolega z forum WojtekElcamp, zamieści parę istotnych informacji już od serwisu.

Można do niego zwracać się z pytaniami.

 

Ponad to zaprosiłem na zlot przedstawicieli Elcamp i obiecali , że przybędą, ale to inny temat i o tym później w innym miejscu.

 

Lista chętnych na przegląd gazowy przyczep kempingowych, kamperów.

 

1. Wirek

2. szantymen

3. Radwan

4. balthur

5. Spablo1

6. AdamH

7. Filip85-87

8 .rkdent

9.wotr70

10.KRYHEL

11.WojtekGG

12.Malaga

13.twjsm

14.artur_w68

15.Zbireg

16.maligr

17.jarek59

18. beldzik

19.finger

20.denis

21.patriks

22.luksusowa_buda

23. Cathay

24. askajaworska

25.bluesmen

26. krupekjr

27. old

28. Volvex

29. marek303

30.bob

31. wiciub

32. kalisz camper

33. BernadettaJerzy

34. krzych

35. daro1

 

 

Uaktualniam terminy przeglądu o załogi dopisane.

 

30 kwiecień ( piątek)

 

1. Wirek

2. Radwan

3. luksusowa_buda

4. finger

5. Spablo1

6. Filip85-87

7. Volvex

8. marek303

9. kalisz camper

 

1 maja (sobota)

 

1. Rafał_K

2. Malaga

3. artur_w68

4. AdamH

5. denis

6. krupekjr

7. old

8. bob

 

 

Po wycieczce do Wolsztyna w dniu 1 maja następujące załogi

 

1. balthur

2. KRYHEL

3. Cathay

4. askajaworska

5. BernadettaJerzy

 

 

W dniu 2 maja następujące załogi:

 

1. wotr70

2. WojtekGG

3. twjsm

4. maligr

5. jarek59

6 .bluesmen

7. wiciub

8. daro1

 

Po wycieczce rowerowej

 

1. beldzik

2 Zbireg

3. patriks

4. szantymen

 

Po przybyciu na kemping proszę o kontakt ze mną bym wiedział, gdzie jaka załoga się rozbiła by w tej ilości mógł Was odnaleźć .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 114
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Witam wszystkich :bzik:

 

Wszystko co jest napisane powyżej się zgadza :piwko:

 

Chciałem tylko dodać, że kontrola obejmuje sprawdzenie:

- ogólnego stanu i prawidłowego wykonania instalacji gazowej,

- szczelności instalacji,

- funkcjonowania urządzeń gazowych zainstalowanych w pojeździe,

- wentylacji pojazdu,

- terminu przydatności do użytku elementów instalacji gazowej (reduktory, przewody).

 

Aby uniknąć sytuacji braku możliwości wystawienia certyfikatu z powodów błachych, tzn. np. przeterminowane przewody gazowe lub reduktory, będę inforomał zainteresowanych co należy sprawdzić samoddzielnie przed wyjazdem. Będziemy przygotowani na wymianę elementu na miejscu i wszystko odbędzie się bez przeszkód.

 

Czekamy na wpisy.

 

Pozdrawiam serdecznie wszystkich :bukiet:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakup mowych kamperów i przyczep to minimalny w Polsce biznes . A turystyka tego typu nabiera rozmiarów . To jak z autami , nie stać większości Polaków na zakup nowego sprzetu. Także myslałem o bardziej komfortowej przyczepce dla Basi ale w tym roku muszę jeszcze odpuścić . Do czego dążę ? W sprowadzanych z zachodu przyczepach trudno jest określić po wyglądzie co się dzieje pod skorupą , a o instalacjach nie wspomnę . Po zakupie , aby jechać , wazniejszy jest kolor firanek niz stan techniczny ! Nie wszyscy są majsterkowiczami , ekspertami . Mydełko i świeczka to przestarzałe metody . Jeżeli jest okazja to za promocyjną cenę niechaj chłopaki sprawdzą instalację . A nie raz, naprawdę różne cuda wychodzą ! A jak p......e gdzies na kempingu i się kilku ludzi spali , to i tak sejm w dwa dni uchwali ustawę i nasze protesty nie pomoga !

 

Osobiście zaraz przy zakupie nowej przyczepy zapodam sobie takie badanie ! Sam dla siebie ! A naklejkę mam w d...e . :bzik:

 

PS. Uprzejmie informuję że moja wypowiedź nie była sponsorowana przez żadne BP, Gazprom , Elkamp i takie tam różne firmy gazowe . Jestem w pełni swiadomy swojej wypowiedzi ! :bukiet:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomysł naprawde fajny :piwko: i jeśli finanse mi pozwolą to chętnie skorzystam z możliwości zrobienia tego przeglądu :bzik:

 

... będę informował zainteresowanych co należy sprawdzić samodzielnie przed wyjazdem

 

to może napiszesz coś więcej? :bukiet: co sprawdzić na co zwrócić uwage itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że przegląd nie jest u Polsce wymagany. Za granicę też się nie wybieram, bo wszystkiego jeszcze w naszym pięknym kraju nie zwiedziłem. Ale tak dla świętego spokoju... Tym bardziej, że poprzedni właściciel przyczepy robił przegląd gazowy u naszego forumowego kolegi, a maju miną akurat dwa lata.

Dlatego: Wirek dopisz i mnie :bzik:

No... Chyba, że nie będziemy mogli do Sławy przyjechać to wtedy niestety...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ROBICAR, prośba skopiuj te pytania tu http://www.forum.karawani...opic.php?t=5864

 

 

Na prośbę Wirka zamieszczoną w „śmietniku” kopiuje pytana tam zadane do tematu obecnego.

 

 

 

Pytanie do WojtekELCAMP

 

 

Chciałem tylko dodać, że kontrola obejmuje sprawdzenie:

- ogólnego stanu i prawidłowego wykonania instalacji gazowej,

 

 

Czy sprawdzenie polega tylko na wzrokowej ocenie zewnętrznej danego urządzenia bez rozbierania poszczególnych elementów :jump: Czy oryginalna instalacja fabryczna, która otrzymała odbiór techniczny może być źle wykonana :jump:

 

 

- szczelności instalacji,

 

 

Czy szczelność instalacji będzie sprawdzana tylko na zasadzie sprawdzenia szczelności, czyli ewentualnych miejsc ulatniania się gazu za pomocą pianki itp czy również sprawdzenie instalacji pod ciśnieniem :ok:

 

 

- funkcjonowania urządzeń gazowych zainstalowanych w pojeździe,

 

 

Czy sprawdzenie prawidłowego funkcjonowania polega tylko na sprawdzeniu włączenia i wyłączenia danego urządzenia i ewentualnym określeniu wzrokowym koloru płomienia :hehe:

 

 

- terminu przydatności do użytku elementów instalacji gazowej (reduktory, przewody).

 

 

 

Czy na przewodach jest podana data ważności zwłaszcza przewodów metalowych :jump:

 

 

Aby uniknąć sytuacji braku możliwości wystawienia certyfikatu z powodów błachych, tzn. np. przeterminowane przewody gazowe lub reduktory, będę inforomał zainteresowanych co należy sprawdzić samoddzielnie przed wyjazdem

 

 

Czy w przypadku, jeśli wiem, że zapycha się siatka wlotu powietrza od dołu piecyka pod przyczepą to czy koszt 150zł obejmuje również zdemontowanie piecyka i oczyszczenie tego :hmm: czy mam sobie nie mając uprawnień sam to wykonać przed oferowaną usługą serwisową :ok:

 

Czy jeśli stwierdzę, że reduktor i przewody gumowe i metalowe nie mają daty ważności również sam mam sobie to wymienić przed oferowaną usługą serwisową :biwak:

 

 

Proszę mnie źle nie zrozumieć, ale po różnego rodzaju przejściach z serwisami zajmującymi się instalacjami gazowymi domowymi i samochodowymi chciałbym jasno czarno na białym mieć określone, co taka usługa szczegółowo obejmuje. Tak jak były tu również głosy ważne jest czy cena jest ceną netto czy brutto :ok:

 

Czytając wcześniej: sprawdzenie ogólnego stanu i prawidłowego wykonania instalacji gazowej w praktyce często oznacza wszystko i nic.

 

 

 

 

Pozdrawiam i oczekuję na odpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mi przeglądacz wlizie do cepki, to nie wypupszczę, dopóki nie rozwieje wszystkich moich wątpliwości. Wtedy będę miał pewność, że jest ok, a i on będzie miał poczucie dobrze spełnionego obowiązku. Będzie wiedział za co wziął kaskę (jak my wszyscy na co dzień). A grzebałem przy Trumie i przy kuchence.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pośpiechu jeden bardzo istotny post przeniosłem do śmietnika a dotyczył ceny, napisany przez Leszka skopiuje go i mam nadzieje , że Leszek wybaczy :biwak:

 

Chciałem z ciekawości znaleźć więcej informacji co to za badanie i dlaczego tyle kosztuje skoro badanie szczelności instalacji samochodu na gaz kosztuje około 70 zł i znalazłem taki artykuł http://www.autocentrum.pl...a-kontroli-dvfg .Tutaj autor podaje że w tamtym roku cena badania wynosiła 100zł netto ,można też więcej poczytać za co się płaci . No chyba że informacje podane na tej stronie są niewiarygodne.

 

To napisał Leszek, że swej strony proszę Elcamp o wyjaśnienie w rozbieżności cen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już rowiewam wszystkie wątpliwości.

 

Na początek wklejam tekst naszego artykułu na temat przeglądu gazowego, który zobrazuje nam proces:

 

 

Jak przebiega kontrola?

Przegląd instalacji gazowej zgodnie z wymogami DVGW/DVFG G 607 trwa, w zależności od sytuacji ok. półtorej godziny. Sprawa jest nieco łatwiejsza, gdy właściciel pojazdu ma przy sobie poprzedni protokół kontrolny, w którym można przeczytać, z jakimi urządzeniami ma się do czynienia, jaka jest data ważności niektórych elementów itp. Jednak, niezależnie od tego, rzeczoznawca przeprowadza wywiad z użytkownikiem pojazdu, aby dowiedzieć się, czy nie było niepokojących objawów, mogących świadczyć o usterce lub nieszczelności. Następnie dokonuje szczegółowych oględzin instalacji, podczas których odnotowuje ewentualne nieprawidłowości.

Najpierw sprawdza schowek na butle, tj. prawidłowe zamocowanie butli, węży i reduktora, termin ważności węży i reduktora (można je użytkować przez 10 lat od daty produkcji) i czy schowek ma odpowiednie otwory wentylacyjne. Potem rzeczoznawca sprawdza przewody gazowe: czy są prawidłowo rozprowadzone i wykonane z materiałów zgodnych z normą, oraz czy ich połączenia są właściwe. Gdy wszystko jest w porządku lub po wykonaniu naprawy przeprowadza się próbę szczelności. Do tego celu używa się specjalnej pompy i trwa to ok. 20 min.

Ostatnim etapem jest sprawdzanie poszczególnych urządzeń zasilanych gazem, wszystkich, które znajdują się w danym pojeździe: kuchenki, lodówki, piekarnika, ogrzewania, bojlera itp. Weryfikowane jest ich dopuszczenie do użytku w pojazdach campingowych oraz spełnianie norm obowiązujących dla tego rodzaju zastosowania. Kontroluje się prawidłowość ich montażu, przyłącza, zawory zamykające dopływ gazu oraz ich ogólny stan, sprawność i szczelność. Rzeczoznawca sprawdza też instalację odprowadzającą spaliny od każdego urządzenia, które ją posiada, dopływ powietrza spalania oraz, czy jest zapewniona odpowiednia wentylacja.

 

Usterki w instalacji

 

Jeżeli rzeczoznawca stwierdzi usterki, nieszczelność, nieprawidłowy sposób montażu lub przekroczenie terminu przydatności węża lub reduktora, informuje o tym użytkownika. Właściciel pojazdu wybiera jedno z możliwych rozwiązań. Pierwsze i najlepsze w rezultacie (chodzi przecież o nasze bezpieczeństwo) to naprawa bądź wymiana uszkodzonych elementów i przeprowadzenie ponownej kontroli. Jeżeli po usunięciu usterki wszystko działa bez zarzutu, dostajemy świadectwo potwierdzające prawidłowy stan instalacji oraz złotą naklejkę G 607 na zderzak z datą następnego przeglądu. Jeżeli nie chcemy usuwać usterki, wówczas albo nie otrzymamy świadectwa w ogóle, albo otrzymamy je, ale z odnotowanym stanem faktycznym instalacji. Wtedy rzeczoznawca nie może przyznać nam naklejki, ponieważ przysługuje ona jedynie wtedy, gdy instalacja nie ma wad. Zatem problem z wjazdem na niektóre campingi czy promy pozostaje przy takim świadectwie nie rozwiązany.

 

Odpowiedzialność

Niemieckie Zrzeszenie Branży Gazowej i Wodnej (Deutsche Vereinigung des Gas- und Wasserfaches e.V. – DFGW) oraz Niemiecki Związek Gazownictwa (Deutscher Verband Flüssiggas e.V. – DVFG) dokładnie opisuje procedury przeprowadzania przeglądów instalacji gazowych w pojazdach campingowych. Rzeczoznawca uprawniony do przyznawania świadectw kontrolnych i naklejek G 607 zobligowany jest do przestrzegania tych szczegółowych wytycznych. Przy czym żaden rzetelny, certyfikowany specjalista nie pokusi się o niedbałe wykonanie przeglądu, ponieważ ciąży na nim odpowiedzialność cywilna: jeżeli nieprawdziwie lub bez sprawdzenia poświadczy, że stan naszej instalacji gazowej nie budzi zastrzeżeń, a w praktyce jest inaczej, może za to zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej. Znaczy to tyle, że jeśli rzeczoznawca przymknie oko na drobną z pozoru usterkę i mimo to odnotuje w protokóle kontrolnym, że wszystko jest w porządku, to w przypadku szkód wynikłych wskutek tego pominiętego drobiazgu, odpowiada za nie on osobiście lub firma, w której jest zatrudniony.

 

Po co nam to?

Wymóg okazania dokumentu zaświadczającego o aktualnym przeglądzie instalacji gazowej nie jest pozbawiony sensu, ponieważ, jak wiadomo, przy obchodzeniu się z gazem należy zachować szczególną ostrożność, a niesprawna instalacja może okazać się nie tylko zagrożeniem dla sprawnego działania urządzeń gazowych, ale i dla zdrowia lub nawet życia użytkowników. Oczywiście, może się zdarzyć, że podczas takiej kontroli zostanie stwierdzona konieczność wymiany lub naprawy elementów instalacji, co łączy się z dodatkowymi, być może nieoczekiwanymi, kosztami i dłuższym czasem spędzonym w warsztacie. Ale nie warto tu oszczędzać za wszelką cenę – chodzi tu przecież o bezpieczeństwo nasze i naszej rodziny, ale również zabezpieczenie się przed ryzykiem dużo wyższych kosztów w przypadku konieczności usuwania szkód, jakie mogłaby spowodować wadliwa instalacja gazowa.

 

[ Dodano: Sro 13 Sty, 2010 17:07 ]

Czy sprawdzenie polega tylko na wzrokowej ocenie zewnętrznej danego urządzenia bez rozbierania poszczególnych elementów :jump: Czy oryginalna instalacja fabryczna, która otrzymała odbiór techniczny może być źle wykonana :jump:

Odpowiedź: Każde urządzenie gazowe jest osobno sprawdzane pod względem prawidłowości montażu ( istnieje możliwość że była przerabiana przez właścicieli), ogólnego stanu oraz sprawności (płomień) i szczelności.

 

Czy szczelność instalacji będzie sprawdzana tylko na zasadzie sprawdzenia szczelności, czyli ewentualnych miejsc ulatniania się gazu za pomocą pianki itp czy również sprawdzenie instalacji pod ciśnieniem :ok:

Odpowiedź: Instalacja jest także sprawdzana pod ciśnieniem.

 

Czy sprawdzenie prawidłowego funkcjonowania polega tylko na sprawdzeniu włączenia i wyłączenia danego urządzenia i ewentualnym określeniu wzrokowym koloru płomienia :hehe:

Odpowiedź: Nie tylko. Także pod względem odprowadzenia spalin, dostarczenia powietrza i działania systemów zabezpieczających (zawoy, czujniki odcięcia).

 

 

Czy na przewodach jest podana data ważności zwłaszcza przewodów metalowych :jump:

Odpowiedź: Przewody metalowe nie mają terminu ważności. Mówimy tylko o terminie ważności przewodów giętkich oraz reduktorów (10 lat).

 

Czy w przypadku, jeśli wiem, że zapycha się siatka wlotu powietrza od dołu piecyka pod przyczepą to czy koszt 150zł obejmuje również zdemontowanie piecyka i oczyszczenie tego :hmm: czy mam sobie nie mając uprawnień sam to wykonać przed oferowaną usługą serwisową :ok:

Odpowiedź: koszt przeglądu nie obejmuje naprawy instalacji. To jest tak samo jak z przeglądem auta osobowego w stacji diagnostycznej: w razie usterek trzeba naprawić je we własnym zakresie. Oczywiście jeśli wychodzi problem, który można załatwić w miarę szybko jest to naprawiane. W koszt przeglądu wliczona jest ewentualna wymiana przewodu lub reduktora, jeżeli nie wymaga to przerobienia instalacji stałej. Trzeba jednak zapłacić za materiały ( reduktor wąż).

 

Czy jeśli stwierdzę, że reduktor i przewody gumowe i metalowe nie mają daty ważności również sam mam sobie to wymienić przed oferowaną usługą serwisową :biwak:

Odpowiedź: jak wyżej.

 

 

Proszę mnie źle nie zrozumieć, ale po różnego rodzaju przejściach z serwisami zajmującymi się instalacjami gazowymi domowymi i samochodowymi chciałbym jasno czarno na białym mieć określone, co taka usługa szczegółowo obejmuje. Tak jak były tu również głosy ważne jest czy cena jest ceną netto czy brutto :ok:

Odpowiedź: Cena jest ceną brutto. Wystawiany jest certyfikat w języku niemieckim ( taki wymóg) oraz tłumaczenie w języku polskim ( dla ifnormacji użytkownika).

 

 

Jeśli chodzi o cenę w nawiązaniu do artykułu z „Caravaning Ekspert" 3/7 2009:

cena obowiązywała akcję promocyjną na targi Chorzowskie. Plegała na wypełnieniu odpowiedniego formularza. Taki formularz był tak jakby kuponem upoważniającym do przeglądu w cenie 100 zł. Artykuł zamieszczony na stronie "autocentrum" jest wyjęty z kontekstu.

 

Pozdrawiam serdecznie wszystkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.